Domů     Splnil se mi dětský sen
Splnil se mi dětský sen

Milovala jsem pohádky, které mi každý večer četl můj milovaný děda. Snila jsem o tom, že stejně jako princezna se vyspím v zámecké posteli a pod matrací budu mít hrášek!

Dětinský sen mě pronásledoval snad celý život. Coby malá holčička jsem milovala pohádky, které mi četl děda před spaním. Později jsem četla pohádky svým dětem a vnoučatům. Mým favoritem byl Hans Christian Andersen!

Moji lásku k pohádkám zdědilo jen jediné dítě z rodiny. Moje vnučka Kristýnka!

K vnučce jsem měla blíž

„Babi, že mi budeš číst,“ prosila mě vždycky, když u mě přespávala. Nebyla už malá, ale ty chvilky, když jsem si sedla do křesla k její posteli, prostě milovala. Z legrace po mě chtěla pohádku i po telefonu.

To když se odstěhovala za přítelem do skoro dvou set kilometrů vzdáleného města. Bylo mi po ní moc smutno. Ostatní vnoučata jsem taky milovala, to je jasné. Ale s Kristýnkou to bylo jiné. Souznění duší, dalo by se říct.

Jako bychom byly víc, než babička a vnučka. Spíš dvě bytosti, které se měly potkat! „Prosím tě, nepřeháněj. Holka ti přirostla k srdci, protože se narodila jako poslední. Prostě sis jí víc užívala, než těch předchozích dárečků.

Byla jsi v důchodu a měla na ni dostatek času!“ kroutil hlavou manžel, když jsem hořekovala, jak se mi po Kristýnce stýská. Potom mi vnučka zasadila ránu, z které jsem se nemohla vzpamatovat. Odmítla pozvání na moje sedmdesáté narozeniny!

Byla jsem zklamaná

„Babi, promiň, ale opravdu nemohu přijet. Mám něco moc důležitého!“ tvrdila, když mi zavolala. V jejím hlase jsem neslyšela žádný smutek, natož aby se nějak extra omlouvala. Myslela jsem, že mi pukne srdce. Zklamáním! Cítila jsem žal, zradu!

Oslavu jsem uspořádala a musela přiznat, že se povedla. Ne kvůli hoře dárků, které jsem obdržela, ale díky všem blízkým, kteří se dostavili. Jen ta moje Kristýnka chyběla! Celý den jsem tajně doufala, že se objeví, že to bude překvapení, ale nestalo se tak.

Kristýnka na mě asi zapomněla. Uplynul skoro měsíc, než se na displeji mého obstarožního telefonu objevilo její jméno. „Babičko moje milovaná, nepřijela bys za mnou na pár dní? Mohla bys mi přečíst pár pohádek!“ lákala mě a já se nenechala dlouho přemlouvat. Tolik jsem se na ni těšila!

Překvapila mě

Hned jak mi otevřela dveře, byl mi důvod její nepřítomnosti jasný. Moje vnučka čekala miminko! „Víš, nechtěla jsme to nikomu říkat. Měla jsem nějaké zdravotní komplikace a nechtěla nikoho zkalit.

Teď už jsem v pořádku!“ sdělovala mi radostně a vrhla se mi spontánně okolo krku. Samou radostí jsem ji z objetí nechtěla pustit! „Tak ze mě bude prababička, no to snad není možné,“ kroutila jsem hlavou a nedokázala jsem se ubránit slzám.

„Babi, budeš mladá a hezká prababička. Mám pro tebe překvapení!“ řekla tajemně. Kristýnka popadla nějakou tašku a prý, že si zajdeme spolu na večeři. Moc se mi nechtělo, byla jsem po té dlouhé cestě autobusem už notně unavená, ale co jsem měla dělat? Nechtěla jsem jí kazit plány, když si se mnou dala takovou práci.

V posteli po princezně

Večeře byla zamluvená v restauraci místního zámečku. Nebyl velký, ale měl krásný interiér a u turistů byl velmi oblíbený. I u jejich dětí, které se nadšeně klouzaly po parketách v takových těch velkých filcových pantoflích.

A také proháněly v místní zahradě s pávy. Na jídle jsem si víc než pochutnala. Několik chodů si nezadalo s královskou hostinou! Po čokoládovém zákusku už se mi zavíraly oči.

„Už bychom měly jít domů, ne?“ zeptala jsem se opatrně vnučky, ale ta jen zamítavě zavrtěla hlavou: „Babi, teď teprve přijde to překvapení! Přespíme tady, na zámku. Ustláno budeš mít v zámecké ložnici. V posteli, v které spala opravdivá princezna!

“ mrkala spiklenecky a potom dodala: „A schválně, zda něco najdeš pod matrací!“ Byla to nádhera! Krajkové povlečení a vůně starých časů. Obrovská kytice růží na nočním stolku a mísa ovoce. Vědro s vodou a vyšívaný ručník.

Pod matrací bylo překvapení

Opravdu jsem si připadala jako princezna. Trochu postarší, ale přeci! S očima upřenýma na překrásný vykládaný strop jsem usnula, jako by mě do vody hodili. „Tak co babi, jak ses vyspala?“ ptala se zvědavě Kristýnka a já, poučena pohádkou, odpověděla: „Špatně.

Něco mě celou noc tlačilo! Pod několika matracemi jsem našla tohle!“ Nacvičeným pohybem jsem vyndala hrášek, který tam moje vnučka nastražila. Obě jsme se rozesmály. Kdyby nás někdo viděl, myslel by, že blázníme. Ale my si svoji pohádku užily!

V sedmdesáti se mi splnil můj dětský a taky trochu dětinský sen. Stát se princeznou z Andersenovy pohádky. Být princeznou na hrášku! Moje první pravnouče se má narodit už za pár týdnů. Asi nemusím říkat, jaké pohádky mu budu číst!

Bohuslava L. (70), Teplice

Předchozí článek
Další článek
Související články
23.7.2024
Bála jsem se, že se mi hroutí manželství. Manžel byl tak zaneprázdněný, že jsme se skoro nevídali. A tak jsem si vyšla na víno se sousedem Jardou... Děti vyletěly z hnízda. V té době jsem se cítila pod psa, a nejen kvůli tomu. Připadalo mi, jako bychom s manželem najednou ztratili společnou řeč. Po práci často zamířil na fotbal, trénoval dorost. V úterý, ve čtvrtek a někdy i v pátek se vracíval
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na