Sousedka mě zle pomluvila

Total
1
Shares

Pomluva je hrozná věc, proti které existuje jen velmi chabá obrana. Zejména proto, že čím víc se ji snažíte vysvětlovat, tím rychleji se šíří.

Záclona v okně se lehce pohnula. Vím, že za ní stojí Božena a pozoruje mě, jak přešlapuji i branky jejich zahrady. Šla bych dál, ale je zamčeno a na mé zvoněné nikdo nepřichází otevřít. Ještě nedávno by Božena běžela rychle k brance s širokým úsměvem na tváři by mě vítala a hned by stavěla na kafe. Toho se ale dne nedočkám. Ani možnosti s ní mluvit a vše jí nějak rozumně vysvětlit. Kéž by mi jen dala šanci! Byly jsme přece výborné kamarádky.

Už ve školce

Prvně jsme se s Boženkou potkaly ve školce. Chvíli jsme se zkoumavě pozorovaly a pak jsme si spolu začaly stavět. Obě se jsme milovaly lego. V první třídě jsme si už zcela samozřejmě sedly vedle sebe do lavice a vydržely tak celou základku. Pak jsme se na chvíli rozprchly po světě. Ale před necelým rokem, mě čekalo velké překvapení.

Kdopak se tu nastěhoval

Už delší dobu jsem věděla, že barák vedle nás kupuje nějaká rodina z města. Jaké ale bylo mé překvapení, když spolu se stěhováky před naším domem vystoupila Božena. Měly jsme obě velikou radost z takové neuvěřitelné náhody. Měla jsem radost, že budu mít konečně skvělé sousedy, protože se sousedkou z druhé strany plotu jsem si moc nerozuměla. Byla to taková zakyslá, protivná baba, která dění kolem sebe zvědavě sledovala svým pichlavým pohledem.

Vše po svém komentovala

Ale nebylo dost na tom, že šmejdila a slídila po tom, co se u nás na vsi šustne. To, co zjistila ihned posílala dál, ale samozřejmě v překroucené verzi a ve skandálním obalu. Naše přátelství s Boženou jí od samého začátku leželo v žaludku. Bylo mi jasné, že se horlivě snaží přijít odkud se známe a v čem tkví kouzlo našeho přátelství. Varovala jsem Boženu, ať se s ní příliš nevybavuje a neříká jí žádné důvěrné zprávy. Jenže Božena byla vždy tak trochu naivka.

Strašně jsme se pohádaly

Když ke mně Božena vpadla jednou odpoledne domů a začala na mě křičet, že jsem proradná potvora, vůbec jsem nechápala, o co jde. Postupně se teprve ukázalo, že jsem, podle zaručených zpráv naší sousedky, měla svést Boženky manžela. Připadalo mi to tak absurdní, že jsem se zpočátku ani nesnažila nic vysvětlovat. Myslela jsem si, že Božena sama pochopí, že její manžel je pro mě tabu. Ona však měla naprosto jasno. Jsem zrádkyně, která už jí nesmí přes práh.

Ráda bych to vysvětlila

Už několik dní se marně snažím dostat k Boženě. Chtěla bych jí říct, jak to všechno bylo. Je pravda, že její muž mě párkrát svezl autem do práce, byli jsme si i sednout na kafe, ale to je vše, bez jakýchkoli vedlejších úmyslů. Ovšem i já už delší dobu tuším, že Boženčin manžel někoho má. Já to však rozhodně nejsem. Jenže kamarádku o tom asi jen těžko nyní přesvědčím. Vůbec nevím, co mám nyní dělat. Už mi dochází, že čím víc se budu snažit vysvětlovat, tím to bude horší. Pomluva si už žije vlastním životem. Požádala jsem i manžela kamarádky, aby to doma vysvětlil. Neudělal přirozeně nic. Nechce do toho prý zbytečně šťourat.

Ivana B. (53), jižní Morava

Také se vám může líbit