Domů     Diagnóza byla neúprosná
Diagnóza byla neúprosná

Špatné zprávy nepřicházejí nikdy vhod. U mě si ale opravdu vybraly ten nejšílenější okamžik. Začínala jsem právě znovu žít. A najednou byl všemu konec.

Všechna trpkost a hořkost ze mě pomalu odchází. Cítím to každým dnem. Jsem na sebe pyšná, že jsem to dokázala. Nepadla jsem a tu mrchu jsem porazila. Alespoň prozatím. Ale já už věřím, že to tak bude napořád.

Nakonec věřit v dobrý konec je to nejlepší, co člověk v takové situaci může udělat. Ale cesta k takovému poznání je velice dlouhá a trnitá.

Dokud byla rodina, bylo vše

Měla jsem krásné dětství s rodiči a dvěma sourozenci. Bohužel netrvalo příliš dlouho. Když mi bylo patnáct, maminka zemřela na rakovinu prsu. Otec se, nás děti, snažil v pořádku dovést do dospělosti.

Povedlo se mu to, ale maminka nám stejně moc chyběla a určitě se to na nás všech dost podepsalo. U mě se to projevilo velkou touhou mít zase úplnou rodinu, svou domácnost, manžela a děti. Proto jsem se zcela nerozvážně brzy vdala.

Takový obyčejný kluk

Petr byl takový obyčejný kluk, kterého jsem potkala na jedné tancovačce. Chodili jsme spolu dva týdny a já otěhotněla. Rychle jsme se proto vzali. Když nad tím přemýšlím dnes, vím, že jsem Petra vlastně nikdy nemilovala. Chtěla jsem rodinu. A tu jsem měla.

Nic víc, nic míň. Zpočátku mi to tak vyhovovalo. Jenže z manžela se dost brzy vyklubal opilec a hrubec.

Roky velkého násilí

Mnoho let jsem zažívala domácí násilí, teror, o kterém se mi jen těžko mluví. Když syn dospěl, našla jsem konečně odvahu z toho pekla odejít. Byla jsem volná, syn už mě nepotřeboval. Byla jsem ale neskutečně sama. Tak sama v životě, jako nikdy předtím.

A to se na mně podepsalo. Nejen psychicky, ale zřejmě i fyzicky.

Bez práce a bez přátel

Padesátku jsem oslavila opravdu velkolepě. S výpovědí v ruce a sama v prázdném bytě. Byla jsem na tom fakticky špatně, ale ještě jsem si celou situaci zhoršovala tím, že jsme se začala hrozně litovat.

Byla jsem zoufalá oběť, protože za všechno moje neštěstí mohly okolnosti a lidé kolem mě. Samozřejmě to byl nesmysl, ale já se v tom přímo vyžívala. Pak jsem naštěstí potkala Janu.

Plná optimismu a lásky

Narazily jsme na sebe na úřadu práce. Byla právě také bez zaměstnání. Přesto z ní optimismus a dobrá nálada úplně prýštila. Nechápala jsem to. Nějakou záhadou jsme si padly do oka a domluvily se, že zkusíme po práci pátrat společně.

Šla jsem tehdy domů, jako když mě někdo polije živou vodu. Po mnoha letech jsem zase najednou cítila naději.

Karta se obrátila

Díky Janině pozitivní energii, kterou mě neustále nabíjela, jsem nakonec našla práci a také celou partičku Janiných kamarádů, mezi které mě vzala. Chodili tancovat country. Začala jsem zase žít a našla si dokonce přítele.

Moc let jsem byla bez muže, než se objevil Rudolf. Byl rozvedený stejně jako já. To, že byl o sedm let mladší byl detail. Hrál nádherně na kytaru a uměl vymýšlet krásné hlouposti, kterým jsme se spolu od srdce smáli.

Měli jsme plány

Bylo nám spolu tak dobře, že jsme chtěli tak zůstat navždy. Začali jsme plánovat, jak ze dvou domácností uděláme jednu, jak opravíme Rudolfovu malou chatičku. Byla jsem neskutečně šťastná.

A zrovna v té chvíli mi od lékařky přišlo předvolání na vyšetření a na mamograf.

Nechtěla jsem uvěřit

Seděla jsem v ordinaci a mlčela. Ta strašlivá diagnoza mě prostě úplně sejmula. Rakovina prsu. Stejně jako máma. Viděla jsem ji jasně před sebou, nemohoucí, vyhublou, bezmocnou, jak leží bílá jako křída na nemocničním lůžku. Tak tohle mě čeká.

Zatmělo se mi před očima. Hrůzou jsem prostě oněměla. Hrůzou a tou nespravedlností. Potkalo mě to právě ve chvíli, kdy jsem se v životě konečně znovu nadechla.

Těžký boj

Celý dlouhý týden jsem se potýkala se svými myšlenkami a sama se sebou. Rozhodla jsem se o tom všem nikomu nic neříkat. Ani synovi, ani Rudolfovi. S tím jsem se chtěla ihned rozejít. Říkala jsem si, že nemám právo ho k sobě vázat. Bude ze mě mrzák bez prsou.

Pokud to tedy vůbec přežiju. Jenže on vůbec nechápal, proč ho od sebe odháním. Dokonce si myslel, že mám někoho jiného. Pohádali jsme se a on se odmlčel. Právě ve chvíli, kdy jsem nastupovala do nemocnice na mastektomii, operaci prsou.

Jenže když jsem se probudila z narkózy, seděli u mé postele z jedné strany syn a z druhé Rudolf.

Nedali se odradit

Rudolf prý něco tušil, zkontaktoval syna a společně mě pak vypátrali. Já na to ale byla vážně zle. Připadala jsem si znetvořená, k ničemu. A tak jsem je oba vyhodila. Jenže oni to nevzdávali a chodili za mnou stále znovu a znovu.

I já ale postupně začala celou situaci přehodnocovat. Uvědomila jsem si, že život jde dál a že mám obrovské štěstí, že někdo stojí při mně. Čekalo mě období tvrdé léčby. Nad vodou mě držela i kamarádka Jana. Byl to úžasný pocit, že nejsem na vše sama.

Porazila jsem ji

Dnes už mám za sebou poslední kontrolní testy. Jsem !čistá“. Vím že rakovina se tak snadno nevzdává a může se kdykoli objevit znova. Ale teď už nejsem žádný srab ani já. Nebojím se jí. Jsem připravená kdykoli s ní zase svádět tvrdý boj.

A mezitím si užívám každý den. Se synem i s Rudolfem. Pochopila jsem, že pro něj není důležitý obal, moje tělo, ale obsah. Zkrátka, že mě má rád takovou, jaká jsem.

Milena U. (61), Příbram

Předchozí článek
reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který ú
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz
Galetka s medovými fíky
Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou snadné na přípravu a chutnají skvěle. Suroviny na 8 porcí Na těsto 1 a ½ hrnku hladké mouky ¼ hrnku podmáslí 120 g másla 3 lžíce krupicového cukru š
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz
Smetanové brambory se sýrem
Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny? Vsaďte na netradičně zapečené brambory zjemněné poctivou smetanou. Ingredience 500 g brambor 100 ml smetany 30% 150 ml plnotučného mléka 1 lžíc
České muzeum stříbra
epochanacestach.cz
České muzeum stříbra
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
epochaplus.cz
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička dětí si právě vyrábí provizorní píšťalky. Kamaráda pak z legrace sešlehají velkými listy. O hodinu později sedí na pohotovosti vyděšená skupina ma
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
nasehvezdy.cz
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
Do povědomí diváků se herec Milan Šteindler (66) zapsal jako bavič, který si nebere servítky a humor rozdává na potkání. Soukromý život herce se ale bezstarostné komedii rozhodně nepodobá. Dlouhé r
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
enigmaplus.cz
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
Na skotském souostroví Orkneje se nachází tajemná hrobka z mladší doby kamenné zvaná Maeshowe. Údajně byla postavena tak, aby její vchod za soumraku zimního slunovratu zachytával paprsky zapadajícího
Nedala jsem na řeči kamarádek
skutecnepribehy.cz
Nedala jsem na řeči kamarádek
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala
Další dárky pro Agátu za statisíce!
nasehvezdy.cz
Další dárky pro Agátu za statisíce!
Mediální magnát Jaromír Soukup (54) na své partnerce, modelce Agátě Hanychové (54), rozhodně nešetří. K narozeninám jí koupil dárek, který si rozhodně jen tak někdo dovolit nemůže. Tentokrát ji potě
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je