Domů     Diagnóza byla neúprosná
Diagnóza byla neúprosná

Špatné zprávy nepřicházejí nikdy vhod. U mě si ale opravdu vybraly ten nejšílenější okamžik. Začínala jsem právě znovu žít. A najednou byl všemu konec.

Všechna trpkost a hořkost ze mě pomalu odchází. Cítím to každým dnem. Jsem na sebe pyšná, že jsem to dokázala. Nepadla jsem a tu mrchu jsem porazila. Alespoň prozatím. Ale já už věřím, že to tak bude napořád.

Nakonec věřit v dobrý konec je to nejlepší, co člověk v takové situaci může udělat. Ale cesta k takovému poznání je velice dlouhá a trnitá.

Dokud byla rodina, bylo vše

Měla jsem krásné dětství s rodiči a dvěma sourozenci. Bohužel netrvalo příliš dlouho. Když mi bylo patnáct, maminka zemřela na rakovinu prsu. Otec se, nás děti, snažil v pořádku dovést do dospělosti.

Povedlo se mu to, ale maminka nám stejně moc chyběla a určitě se to na nás všech dost podepsalo. U mě se to projevilo velkou touhou mít zase úplnou rodinu, svou domácnost, manžela a děti. Proto jsem se zcela nerozvážně brzy vdala.

Takový obyčejný kluk

Petr byl takový obyčejný kluk, kterého jsem potkala na jedné tancovačce. Chodili jsme spolu dva týdny a já otěhotněla. Rychle jsme se proto vzali. Když nad tím přemýšlím dnes, vím, že jsem Petra vlastně nikdy nemilovala. Chtěla jsem rodinu. A tu jsem měla.

Nic víc, nic míň. Zpočátku mi to tak vyhovovalo. Jenže z manžela se dost brzy vyklubal opilec a hrubec.

Roky velkého násilí

Mnoho let jsem zažívala domácí násilí, teror, o kterém se mi jen těžko mluví. Když syn dospěl, našla jsem konečně odvahu z toho pekla odejít. Byla jsem volná, syn už mě nepotřeboval. Byla jsem ale neskutečně sama. Tak sama v životě, jako nikdy předtím.

A to se na mně podepsalo. Nejen psychicky, ale zřejmě i fyzicky.

Bez práce a bez přátel

Padesátku jsem oslavila opravdu velkolepě. S výpovědí v ruce a sama v prázdném bytě. Byla jsem na tom fakticky špatně, ale ještě jsem si celou situaci zhoršovala tím, že jsme se začala hrozně litovat.

Byla jsem zoufalá oběť, protože za všechno moje neštěstí mohly okolnosti a lidé kolem mě. Samozřejmě to byl nesmysl, ale já se v tom přímo vyžívala. Pak jsem naštěstí potkala Janu.

Plná optimismu a lásky

Narazily jsme na sebe na úřadu práce. Byla právě také bez zaměstnání. Přesto z ní optimismus a dobrá nálada úplně prýštila. Nechápala jsem to. Nějakou záhadou jsme si padly do oka a domluvily se, že zkusíme po práci pátrat společně.

Šla jsem tehdy domů, jako když mě někdo polije živou vodu. Po mnoha letech jsem zase najednou cítila naději.

Karta se obrátila

Díky Janině pozitivní energii, kterou mě neustále nabíjela, jsem nakonec našla práci a také celou partičku Janiných kamarádů, mezi které mě vzala. Chodili tancovat country. Začala jsem zase žít a našla si dokonce přítele.

Moc let jsem byla bez muže, než se objevil Rudolf. Byl rozvedený stejně jako já. To, že byl o sedm let mladší byl detail. Hrál nádherně na kytaru a uměl vymýšlet krásné hlouposti, kterým jsme se spolu od srdce smáli.

Měli jsme plány

Bylo nám spolu tak dobře, že jsme chtěli tak zůstat navždy. Začali jsme plánovat, jak ze dvou domácností uděláme jednu, jak opravíme Rudolfovu malou chatičku. Byla jsem neskutečně šťastná.

A zrovna v té chvíli mi od lékařky přišlo předvolání na vyšetření a na mamograf.

Nechtěla jsem uvěřit

Seděla jsem v ordinaci a mlčela. Ta strašlivá diagnoza mě prostě úplně sejmula. Rakovina prsu. Stejně jako máma. Viděla jsem ji jasně před sebou, nemohoucí, vyhublou, bezmocnou, jak leží bílá jako křída na nemocničním lůžku. Tak tohle mě čeká.

Zatmělo se mi před očima. Hrůzou jsem prostě oněměla. Hrůzou a tou nespravedlností. Potkalo mě to právě ve chvíli, kdy jsem se v životě konečně znovu nadechla.

Těžký boj

Celý dlouhý týden jsem se potýkala se svými myšlenkami a sama se sebou. Rozhodla jsem se o tom všem nikomu nic neříkat. Ani synovi, ani Rudolfovi. S tím jsem se chtěla ihned rozejít. Říkala jsem si, že nemám právo ho k sobě vázat. Bude ze mě mrzák bez prsou.

Pokud to tedy vůbec přežiju. Jenže on vůbec nechápal, proč ho od sebe odháním. Dokonce si myslel, že mám někoho jiného. Pohádali jsme se a on se odmlčel. Právě ve chvíli, kdy jsem nastupovala do nemocnice na mastektomii, operaci prsou.

Jenže když jsem se probudila z narkózy, seděli u mé postele z jedné strany syn a z druhé Rudolf.

Nedali se odradit

Rudolf prý něco tušil, zkontaktoval syna a společně mě pak vypátrali. Já na to ale byla vážně zle. Připadala jsem si znetvořená, k ničemu. A tak jsem je oba vyhodila. Jenže oni to nevzdávali a chodili za mnou stále znovu a znovu.

I já ale postupně začala celou situaci přehodnocovat. Uvědomila jsem si, že život jde dál a že mám obrovské štěstí, že někdo stojí při mně. Čekalo mě období tvrdé léčby. Nad vodou mě držela i kamarádka Jana. Byl to úžasný pocit, že nejsem na vše sama.

Porazila jsem ji

Dnes už mám za sebou poslední kontrolní testy. Jsem !čistá“. Vím že rakovina se tak snadno nevzdává a může se kdykoli objevit znova. Ale teď už nejsem žádný srab ani já. Nebojím se jí. Jsem připravená kdykoli s ní zase svádět tvrdý boj.

A mezitím si užívám každý den. Se synem i s Rudolfem. Pochopila jsem, že pro něj není důležitý obal, moje tělo, ale obsah. Zkrátka, že mě má rád takovou, jaká jsem.

Milena U. (61), Příbram

Předchozí článek
reklama
Související články
29.2.2024
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se s ní bavila. Sice to znamenalo, že budu také vyvrhel, ale nějak jsem to přežila. Byl
29.2.2024
Neměla jsem štěstí na muže, proto jsem si myslela, že zůstanu na stáří sama. Ale ne. Mám parťáka. I když důvod je smutný. Lenka se narodila pět let po mně, přesto tu už není. Osud to někdy takhle zařídí. Byla to tragická nehoda, smutná náhoda. Když tu zůstal Radek sám, našli jsme k sobě cestu. On totiž nebyl zrovna mluvný, takže jsme nebyli vyloženě semknutí přátelé. Přesto jsme k sobě cestu na
28.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
27.2.2024
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi. Byli jsme děti, ale pevně přesvědčené, že se, jakmile to půjde,
24.2.2024
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko Gábince bylo tehdy osm let. Bydleli jsme v menším městečku, tehdy děti chodily do školy
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla