Rada zesnulé matky pomohla

Total
4
Shares

Měla jsem dva věštecké sny. První varoval, že hrozí rozvod dcery, ve druhém mi maminka prozradila zeťovo tajemství.

Nevím, kde se tak najednou vynořil takový sen. Nejsem vůbec manuálně zručná, přesto jsem běhala po svém domě s brašnou nářadí a neustále něco opravovala a zdokonalovala. Až jsem se divila sama sobě i v tom snu. Vnučka za mnou chodila a ptala se: „Babičko, kde ses tohle všechno naučila? Naučíš mě to taky?“

Když jsem se ráno probudila, musela jsem se smát, co dokáže mozek vymyslet za hlouposti. To jsem netušila, že se k něčemu takovému schyluje i v mém reálném životě. Když si totiž dcera přišla ve snu pro vnučku, rozplakala se, že si našel zeť milenku a chce se rozvést.

Věci nabraly spád

Jen dva dny nato na mě dcera zvonila pozdě v noci s tím, že se s Tomášem hrozně pohádali. Na rukou měla spící Adélku. V tu chvíli, jako když do mě šídlem bodnou. Lítala jsem po domě až do dvou hodin do rána.

Nejprve jsem připravila pokoj pro hosty, aby se v něm mohla dcera s vnučkou zabydlet. A pak jsem přecházela po domě a nemohla se dočkat, až bude ráno, abych mohla vystartovat za zetěm a stihla ho ještě před tím, než ujede do práce.

Situace jako ve snu

Jak jsem tak pobíhala sem a tam a mumlala si vztekle pod nos, občas vyběhla po schodech nahoru a zase dolů, najednou jsem se zarazila v běhu. Tohle jsem přece dělala v tom snu, ovšem vláčela jsem s sebou navíc tu brašnu s nářadím. V přeneseném smyslu jsem se skutečně chystala spravovat – ovšem nikoliv porouchané spotřebiče, ale život mé dcery.

Objevila se maminka

Druhý den jsem toho skutečně udělala hodně. Zetě jsem ale doma nezastihla. Několik dní jsem spala beze snů. Až po týdnu jsem měla další. V něm se objevila moje maminka.

Stála uprostřed naší kuchyně, utírala nádobí, a když mě uviděla, povídá: „Radko, neboj se, on se s prosíkem vrátí. Ale ať ho ta naše holka pořádně vytrestá. Ať zaplatí pořádnou dovolenou u moře, však má ulitých peněz dost!“

Vrátil se s prosíkem

Ráno jsem ten sen vyprávěla dceři. Vrtěla hlavou, že Tomáše už nechce do smrti vidět. Nikdy mu neodpustí a on se stejně zpátky nevrátí. Tak uběhly tři měsíce a Tomáš se skutečně objevil u vrat. Sypal si hlavu popelem, jak moc ho mrzí, co udělal. Jak už po týdnu seděl doma sám a myslel jen na mou dceru a na malou.

„Musíš ho pořádně vytrestat!“ nabádala jsem dceru, když se po měsíčních drahotách začala s Tomášem bavit. A ta vyrukovala nejen s dovolenou, ale i s těmi penězi, co si podle slov mrtvé maminky zeť ulil. Řekla to jen tak, a ona to byla pravda!

Ví o všem

Tomáš zbledl, zesinal, chvíli mlčel a pak řekl, že to bylo na horší časy, ale teď z toho rád zaplatí nejen dovolenou na Kanárech, ale i něco pěkného do domácnosti. Jak se ukázalo, tak moje maminka ví i po své smrti úplně všechno.

Radka J. (69), Zlínsko

 

Také se vám může líbit