SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Nejprve převzal vládu a pak začal krást
Nejprve převzal vládu a pak začal krást

V naší malé a pohodové firmě vládla dlouhá léta báječná atmosféra. Dokud nenastoupil nový mladý kolega, který nás psychicky týral, a ještě se mu dařilo tunelovat firemní účet.

Uběhlo už skoro dvacet let od doby, kdy jsem po mateřské nastoupila do jedné malé reklamní agentury v našem krajském městě. Byla jsem tehdy vykulená pětadvacítka, která byla tři roky doma s dcerkou a měla jsem pocit, že nic neumím.

Můj tehdejší šéf byl ale báječný člověk a měl pro mě velké pochopení, stejně jako starší a zkušenější kolegové. I když se mezitím změnilo vedení, pohodová atmosféra v naší firmě přetrvávala. Proto jsem nikdy ani neuvažovala o změně působiště. I když loni jsem svého rozhodnutí téměř litovala…

Vypadal jako skvělý člověk

Tehdy jsme sháněli nového kolegu na pozici obchodního ředitele. Po několika týdnech marného hledání a nudných pohovorů to vypadalo, že se na nás konečně usmálo štěstí. Jedním z uchazečů byl třicátník Miloš.

reklama

Měl za sebou vysokoškolská ekonomická studia, jeho vystupování nemělo chybu a především prokázal, že se v oboru vyzná. Hned se vrhl do práce a jen co se trochu rozkoukal, stal se platným členem našeho nevelkého kolektivu a šéfovou pravou rukou.

Ten se bez něj zakrátko neobešel na žádném jednání a přesunul na něj i mnoho dalších povinností. Ani my, podřízení, jsme si nemohli stěžovat.

Jednal s námi dobře, měl pochopení, a když bylo potřeba s něčím pomoci, nebál se ujmout se i práce, nad kterou se někteří „manažeři“ ofrňují. Tahle všeobecná harmonie trvala asi půl roku, ale pak jsme si začali všímat, že Miloš má také vady.

Stále častěji se choval, jako když mu firma patří, a přibývaly i různé konflikty. Když jsme se snažili o tom promluvit se šéfem, ten trval na tom, že je to naše chyba. Miloš je podle něj úžasný a firma by bez něj nemohla fungovat.

Psychoteror jako zbraň

Pak se Miloš přičinil o to, že byl „odejit“ Jirka, téměř šedesátiletý grafik, který podle mladého „pana ředitele“ už neměl autorskou invenci, jak tomu vznešeně říkal.

reklama

Žel náš šéf se v práci vyskytoval stále méně, a tak právo důležitých rozhodnutí přešlo na Miloše. Někteří kolegové zavětřili svou příležitost získat pro sebe výhody a bez okolků k němu chodili „leštit kliky“ a donášet na nás ostatní.

Miloš nám neodpustil ani minutu pozdního příchodu do práce, a když jsem jednou ráno zoufale volala, že musím jet s manželem na pohotovost, protože mu bylo zle, vztekle mi prásknul telefonem.

Po příchodu do kanceláře, si mě zavolal na kobereček, aby mi oznámil, že nejsme dobročinný ústav a že až tohle příště udělám, mohu si zabalit věci. Prý je kolem mě hodně mladších a atraktivnějších žen, které na mé místo čekají.

Nebyla jsem jediná, kdo s ním měl trable. Naše firemní sluníčko, sekretářka Martinka, už byla naprosto zoufalá. Miloš jí nadbíhal a dvořil se jí.

reklama

Když mu řekla, že má přítele a nemá zájem o chvilkové známosti, začal jí psychicky deptat a při každé příležitosti ji ponižoval a týral.

Tušili jsme zradu

Pak si účetní Jarka všimla, že na našich účtech se dějí divné věci a některé zakázky, že se dělají za velmi podezřelých podmínek. Když se mi s tím svěřila, přizvali jsme k poradě ještě několik spolehlivých kolegů a dohodli se, že musíme promluvit se šéfem.

Přepadli jsme ho doma a přiměli k tomu, aby nás poslouchal. Nakonec neochotně připustil, že tuší, že něco není ve firmě v pořádku. Ovšem tomu, že by nás jeho „objev“ Miloš podváděl, tomu odmítal uvěřit. Po naší schůzce se ale nic moc nezměnilo.

Miloš se dál mstil těm, kteří s ním „nekamarádili“ a občas na někoho ušil nějaký ten podraz.

Dobře placený špion

Jednoho dne jsme přišli do práce a ze zasedačky se ozývaly rozvášněné hlasy obou našich šéfů. Pak se Miloš vyřítil ven, třískal vším, co mu přišlo pod ruku, zabalil si věci a bez slova rozloučení zmizel. Ne že by nás to trápilo, ale zvědaví jsme byli.

Na vysvětlení jsme si ovšem museli počkat ještě několik dní, než „vychladl“ i náš „velký“ šéf. Od kamaráda z branže úplně náhodou zjistil, že Miloš vynáší informace o našich projektech a klientech konkurenci a šikovně s nimi kšeftuje.

Tehdy prozřel a došlo mu, že Jarčino varování bylo oprávněné. Mladého vykuka okamžitě vyhodil a myslel si, že je po starostech.

U soudu bychom pohořeli

Za pár dní se v kanceláři objevili lidé z jakési počítačové firmy, složili u nás krabice a předali fakturu téměř na čtvrt milionu korun. Přístroje, které nikdo nepotřeboval, objednal ještě Miloš.

Z hloubkové kontroly účetnictví vyplynulo, že podobných „zbytečných“ objednávek bylo v posledních měsících víc.

Kruh se uzavřel, když se nám podařilo zjistit, že většina firem, kam tyto objednávky putovaly, patří některému z Milošových kamarádů nebo dokonce příbuzných.

Náš šéf se chtěl pochopitelně soudit, ale sám dobře věděl, že moc šancí nemá. Miloš byl zkrátka mistr manipulace, který si nejdříve získal jeho náklonnost a důvěru, a pak mu začal v podstatě legálním způsobem tunelovat firmu.

Ztráty nebyly sice zrovna zanedbatelné, ale naštěstí nás nepoložily. A šéf alespoň získal pár roků před důchodem životní ponaučení, že s důvěrou musí člověk šetřit.

A abych nezapomněla… Jirku povolal zpět, protože byl vynikající nejen jako grafik, ale i jako kolega.

Tereza R. (44), Liberec

reklama
Související články
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
16.3.2023
Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život. Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude
14.3.2023
To, že můj milovaný manžel slepne, je samo o sobě dost hrozná tragédie. Ještě horší ale je, co to udělalo s naším vztahem, jak moc ho to změnilo. Rána a další. A pak už jen manželův křik a nadávky. Ty patří mně. Muž mě snad už potisící obviňuje, že jsem v předsíni schválně narafičila nějaké věci na jeho cestě do koupelny. O něco zakopl a teď se vzteká, křičí a zlostně kope do dveří. Snažím se m
14.3.2023
S láskou je to velmi složité. Často si ji lidé pletou s obyčejným flirtem a rádoby zamilovaností. A pak se nestačí divit, koho vedle sebe mají. Jako já. Rychle si obouvám tenisky, aby na mě František nemusel dlouho čekat. Jsem trochu neohrabaná a už mi to tak rychle nejde. Ale je mi to fuk. Ještě před rokem bych se z těchto viditelných projevů stárnutí hroutila. Teď mám ale Františka a díky tom
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce