Domů     Nejprve převzal vládu a pak začal krást
Nejprve převzal vládu a pak začal krást

V naší malé a pohodové firmě vládla dlouhá léta báječná atmosféra. Dokud nenastoupil nový mladý kolega, který nás psychicky týral, a ještě se mu dařilo tunelovat firemní účet.

Uběhlo už skoro dvacet let od doby, kdy jsem po mateřské nastoupila do jedné malé reklamní agentury v našem krajském městě. Byla jsem tehdy vykulená pětadvacítka, která byla tři roky doma s dcerkou a měla jsem pocit, že nic neumím.

Můj tehdejší šéf byl ale báječný člověk a měl pro mě velké pochopení, stejně jako starší a zkušenější kolegové. I když se mezitím změnilo vedení, pohodová atmosféra v naší firmě přetrvávala. Proto jsem nikdy ani neuvažovala o změně působiště. I když loni jsem svého rozhodnutí téměř litovala…

Vypadal jako skvělý člověk

Tehdy jsme sháněli nového kolegu na pozici obchodního ředitele. Po několika týdnech marného hledání a nudných pohovorů to vypadalo, že se na nás konečně usmálo štěstí. Jedním z uchazečů byl třicátník Miloš.

Měl za sebou vysokoškolská ekonomická studia, jeho vystupování nemělo chybu a především prokázal, že se v oboru vyzná. Hned se vrhl do práce a jen co se trochu rozkoukal, stal se platným členem našeho nevelkého kolektivu a šéfovou pravou rukou.

Ten se bez něj zakrátko neobešel na žádném jednání a přesunul na něj i mnoho dalších povinností. Ani my, podřízení, jsme si nemohli stěžovat.

Jednal s námi dobře, měl pochopení, a když bylo potřeba s něčím pomoci, nebál se ujmout se i práce, nad kterou se někteří „manažeři“ ofrňují. Tahle všeobecná harmonie trvala asi půl roku, ale pak jsme si začali všímat, že Miloš má také vady.

Stále častěji se choval, jako když mu firma patří, a přibývaly i různé konflikty. Když jsme se snažili o tom promluvit se šéfem, ten trval na tom, že je to naše chyba. Miloš je podle něj úžasný a firma by bez něj nemohla fungovat.

Psychoteror jako zbraň

Pak se Miloš přičinil o to, že byl „odejit“ Jirka, téměř šedesátiletý grafik, který podle mladého „pana ředitele“ už neměl autorskou invenci, jak tomu vznešeně říkal.

Žel náš šéf se v práci vyskytoval stále méně, a tak právo důležitých rozhodnutí přešlo na Miloše. Někteří kolegové zavětřili svou příležitost získat pro sebe výhody a bez okolků k němu chodili „leštit kliky“ a donášet na nás ostatní.

Miloš nám neodpustil ani minutu pozdního příchodu do práce, a když jsem jednou ráno zoufale volala, že musím jet s manželem na pohotovost, protože mu bylo zle, vztekle mi prásknul telefonem.

Po příchodu do kanceláře, si mě zavolal na kobereček, aby mi oznámil, že nejsme dobročinný ústav a že až tohle příště udělám, mohu si zabalit věci. Prý je kolem mě hodně mladších a atraktivnějších žen, které na mé místo čekají.

Nebyla jsem jediná, kdo s ním měl trable. Naše firemní sluníčko, sekretářka Martinka, už byla naprosto zoufalá. Miloš jí nadbíhal a dvořil se jí.

Když mu řekla, že má přítele a nemá zájem o chvilkové známosti, začal jí psychicky deptat a při každé příležitosti ji ponižoval a týral.

Tušili jsme zradu

Pak si účetní Jarka všimla, že na našich účtech se dějí divné věci a některé zakázky, že se dělají za velmi podezřelých podmínek. Když se mi s tím svěřila, přizvali jsme k poradě ještě několik spolehlivých kolegů a dohodli se, že musíme promluvit se šéfem.

Přepadli jsme ho doma a přiměli k tomu, aby nás poslouchal. Nakonec neochotně připustil, že tuší, že něco není ve firmě v pořádku. Ovšem tomu, že by nás jeho „objev“ Miloš podváděl, tomu odmítal uvěřit. Po naší schůzce se ale nic moc nezměnilo.

Miloš se dál mstil těm, kteří s ním „nekamarádili“ a občas na někoho ušil nějaký ten podraz.

Dobře placený špion

Jednoho dne jsme přišli do práce a ze zasedačky se ozývaly rozvášněné hlasy obou našich šéfů. Pak se Miloš vyřítil ven, třískal vším, co mu přišlo pod ruku, zabalil si věci a bez slova rozloučení zmizel. Ne že by nás to trápilo, ale zvědaví jsme byli.

Na vysvětlení jsme si ovšem museli počkat ještě několik dní, než „vychladl“ i náš „velký“ šéf. Od kamaráda z branže úplně náhodou zjistil, že Miloš vynáší informace o našich projektech a klientech konkurenci a šikovně s nimi kšeftuje.

Tehdy prozřel a došlo mu, že Jarčino varování bylo oprávněné. Mladého vykuka okamžitě vyhodil a myslel si, že je po starostech.

U soudu bychom pohořeli

Za pár dní se v kanceláři objevili lidé z jakési počítačové firmy, složili u nás krabice a předali fakturu téměř na čtvrt milionu korun. Přístroje, které nikdo nepotřeboval, objednal ještě Miloš.

Z hloubkové kontroly účetnictví vyplynulo, že podobných „zbytečných“ objednávek bylo v posledních měsících víc.

Kruh se uzavřel, když se nám podařilo zjistit, že většina firem, kam tyto objednávky putovaly, patří některému z Milošových kamarádů nebo dokonce příbuzných.

Náš šéf se chtěl pochopitelně soudit, ale sám dobře věděl, že moc šancí nemá. Miloš byl zkrátka mistr manipulace, který si nejdříve získal jeho náklonnost a důvěru, a pak mu začal v podstatě legálním způsobem tunelovat firmu.

Ztráty nebyly sice zrovna zanedbatelné, ale naštěstí nás nepoložily. A šéf alespoň získal pár roků před důchodem životní ponaučení, že s důvěrou musí člověk šetřit.

A abych nezapomněla… Jirku povolal zpět, protože byl vynikající nejen jako grafik, ale i jako kolega.

Tereza R. (44), Liberec

reklama
Související články
26.9.2023
Věděla jsem, jak moc nás maminka s tatínkem milují, a proto jsem jim mnoho let namlouvala, že je můj bratr zdravý, šťastný a má se dobře. Jako malá jsem ke svému bráškovi Mirkovi vzhlížela jako k velkému vzoru. Také rodiče se v něm viděli, pro tátu to byl borec, ze kterého jednou bude velký sportovec nebo odborník, kterého si budou všichni vážit. Já jsem byla ta druhá, ze které bude maximáln
24.9.2023
Moji rodiče už oslavili zlatou svatbu. Vždy měli krásný vztah a já si vždy představovala, že si budu žít stejně šťastně jako oni. Osud tomu chtěl jinak. Zlatou svatbu rodiče oslavili už před třemi lety, ale pořád ji mám před očima. Byla to ohromná sláva, na které se sešla celá vesnice. Já to obrečela. Kolem mě jsou samé šťastné páry, jen já jsem nikdy na muže neměla štěstí. Všichni kolem sla
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
Měla by se Ivana bát?
nasehvezdy.cz
Měla by se Ivana bát?
Nejstarší dcera Karla Gotta (†80) Dominika Gottová (48) se vrátila po půl roce do Česka. Jaké tu má plány? Blízké zdroje kolem ní uvádí, že jde o ryze soukromou návštěvu. Není to ale tak dávno, co
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
epochaplus.cz
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za