Domů     Nejprve převzal vládu a pak začal krást
Nejprve převzal vládu a pak začal krást

V naší malé a pohodové firmě vládla dlouhá léta báječná atmosféra. Dokud nenastoupil nový mladý kolega, který nás psychicky týral, a ještě se mu dařilo tunelovat firemní účet.

Uběhlo už skoro dvacet let od doby, kdy jsem po mateřské nastoupila do jedné malé reklamní agentury v našem krajském městě. Byla jsem tehdy vykulená pětadvacítka, která byla tři roky doma s dcerkou a měla jsem pocit, že nic neumím.

Můj tehdejší šéf byl ale báječný člověk a měl pro mě velké pochopení, stejně jako starší a zkušenější kolegové. I když se mezitím změnilo vedení, pohodová atmosféra v naší firmě přetrvávala. Proto jsem nikdy ani neuvažovala o změně působiště. I když loni jsem svého rozhodnutí téměř litovala…

Vypadal jako skvělý člověk

Tehdy jsme sháněli nového kolegu na pozici obchodního ředitele. Po několika týdnech marného hledání a nudných pohovorů to vypadalo, že se na nás konečně usmálo štěstí. Jedním z uchazečů byl třicátník Miloš.

Měl za sebou vysokoškolská ekonomická studia, jeho vystupování nemělo chybu a především prokázal, že se v oboru vyzná. Hned se vrhl do práce a jen co se trochu rozkoukal, stal se platným členem našeho nevelkého kolektivu a šéfovou pravou rukou.

Ten se bez něj zakrátko neobešel na žádném jednání a přesunul na něj i mnoho dalších povinností. Ani my, podřízení, jsme si nemohli stěžovat.

Jednal s námi dobře, měl pochopení, a když bylo potřeba s něčím pomoci, nebál se ujmout se i práce, nad kterou se někteří „manažeři“ ofrňují. Tahle všeobecná harmonie trvala asi půl roku, ale pak jsme si začali všímat, že Miloš má také vady.

Stále častěji se choval, jako když mu firma patří, a přibývaly i různé konflikty. Když jsme se snažili o tom promluvit se šéfem, ten trval na tom, že je to naše chyba. Miloš je podle něj úžasný a firma by bez něj nemohla fungovat.

Psychoteror jako zbraň

Pak se Miloš přičinil o to, že byl „odejit“ Jirka, téměř šedesátiletý grafik, který podle mladého „pana ředitele“ už neměl autorskou invenci, jak tomu vznešeně říkal.

Žel náš šéf se v práci vyskytoval stále méně, a tak právo důležitých rozhodnutí přešlo na Miloše. Někteří kolegové zavětřili svou příležitost získat pro sebe výhody a bez okolků k němu chodili „leštit kliky“ a donášet na nás ostatní.

Miloš nám neodpustil ani minutu pozdního příchodu do práce, a když jsem jednou ráno zoufale volala, že musím jet s manželem na pohotovost, protože mu bylo zle, vztekle mi prásknul telefonem.

Po příchodu do kanceláře, si mě zavolal na kobereček, aby mi oznámil, že nejsme dobročinný ústav a že až tohle příště udělám, mohu si zabalit věci. Prý je kolem mě hodně mladších a atraktivnějších žen, které na mé místo čekají.

Nebyla jsem jediná, kdo s ním měl trable. Naše firemní sluníčko, sekretářka Martinka, už byla naprosto zoufalá. Miloš jí nadbíhal a dvořil se jí.

Když mu řekla, že má přítele a nemá zájem o chvilkové známosti, začal jí psychicky deptat a při každé příležitosti ji ponižoval a týral.

Tušili jsme zradu

Pak si účetní Jarka všimla, že na našich účtech se dějí divné věci a některé zakázky, že se dělají za velmi podezřelých podmínek. Když se mi s tím svěřila, přizvali jsme k poradě ještě několik spolehlivých kolegů a dohodli se, že musíme promluvit se šéfem.

Přepadli jsme ho doma a přiměli k tomu, aby nás poslouchal. Nakonec neochotně připustil, že tuší, že něco není ve firmě v pořádku. Ovšem tomu, že by nás jeho „objev“ Miloš podváděl, tomu odmítal uvěřit. Po naší schůzce se ale nic moc nezměnilo.

Miloš se dál mstil těm, kteří s ním „nekamarádili“ a občas na někoho ušil nějaký ten podraz.

Dobře placený špion

Jednoho dne jsme přišli do práce a ze zasedačky se ozývaly rozvášněné hlasy obou našich šéfů. Pak se Miloš vyřítil ven, třískal vším, co mu přišlo pod ruku, zabalil si věci a bez slova rozloučení zmizel. Ne že by nás to trápilo, ale zvědaví jsme byli.

Na vysvětlení jsme si ovšem museli počkat ještě několik dní, než „vychladl“ i náš „velký“ šéf. Od kamaráda z branže úplně náhodou zjistil, že Miloš vynáší informace o našich projektech a klientech konkurenci a šikovně s nimi kšeftuje.

Tehdy prozřel a došlo mu, že Jarčino varování bylo oprávněné. Mladého vykuka okamžitě vyhodil a myslel si, že je po starostech.

U soudu bychom pohořeli

Za pár dní se v kanceláři objevili lidé z jakési počítačové firmy, složili u nás krabice a předali fakturu téměř na čtvrt milionu korun. Přístroje, které nikdo nepotřeboval, objednal ještě Miloš.

Z hloubkové kontroly účetnictví vyplynulo, že podobných „zbytečných“ objednávek bylo v posledních měsících víc.

Kruh se uzavřel, když se nám podařilo zjistit, že většina firem, kam tyto objednávky putovaly, patří některému z Milošových kamarádů nebo dokonce příbuzných.

Náš šéf se chtěl pochopitelně soudit, ale sám dobře věděl, že moc šancí nemá. Miloš byl zkrátka mistr manipulace, který si nejdříve získal jeho náklonnost a důvěru, a pak mu začal v podstatě legálním způsobem tunelovat firmu.

Ztráty nebyly sice zrovna zanedbatelné, ale naštěstí nás nepoložily. A šéf alespoň získal pár roků před důchodem životní ponaučení, že s důvěrou musí člověk šetřit.

A abych nezapomněla… Jirku povolal zpět, protože byl vynikající nejen jako grafik, ale i jako kolega.

Tereza R. (44), Liberec

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet