Domů     Najednou byl život tak krásný
Najednou byl život tak krásný

Čas ubíhá jako střelený a bereme všechno nějak moc samozřejmě. Teprve, když se něco stane, co nás zastaví a přiměje nad tím přemýšlet, vidíme věci jinak.

Seděla jsem ve svém autě. Stálo na krajnici a kolem mě se šinul kombajn na brambory. Ozval se strašný skřípot, skoro nesnesitelný. Ten kombajn drtil levou stranu mého vozidla a já proti tomu nemohla nic udělat. Obří kolo se sunulo podél mých dveří.

Auto se kymácelo a sténalo jako v smrtelných křečích. Připadalo mi to nekonečně dlouho. Okénko vedle mého ramene ruplo a vysypalo se. Naštěstí obří kolo se až ke mně nedostalo. Ale viděla jsem ho z té nejtěsnější blízkosti. Pak nastalo ticho. Jen ten příšerný stroj ujížděl, jakoby se nic nestalo, dál.

Strach jsem neměla

Chytla jsem mobil a pokusila se otevřít dveře. Šlo to. Vylítla jsem ven a hnala se za pomalu se šinoucím strojem. Fotila jsem si ho a hned volala policii. To řidiče nakonec zastavilo. Vyskočil z kabiny a začal na mě řvát snůšku sprostých výrazů.

Byla sobota ráno na opuštěné silnici a nikde nikdo. Strach jsem ale z něj přesto neměla. Vypustila jsem z auta svého psa, krásného staforda. A stroze mu přikázala. „Hlídej si ho.“ Pes se poslušně postavil vedle pana Hulváta a zavrčel. „Dejte ho pryč.

Tu bojovou potvoru!“ Řval chlap vyděšený k smrti. „Vždyť mě pokouše!“ „Chovejte se přiměřeně a nic vám neudělá. Žere jenom zlý lidi.“ To pána zjevně neuspokojilo. Moc dobře tušil, kdo je tady za zloducha. Ale stál jak zkamenělý.

Povolal si posilu

Pan Hulvát si ještě stačil zavolat posilu. Chlapa s doprovodným vozidlem, které s ním mělo jet, ale nejelo. Nebylo mu to však nic platné. Policie přijela velmi rychle a hned pochopila, že vina bude na jeho straně.

Neuspěla ani jeho snaha obvinit mě, že jsem na něj poštvala psa. Policistka se mazlila s mým Rexem a jen nevěřícně kroutila hlavou. „To mi chcete namluvit, že tenhle miláček by vám něco udělal?“

Potěšilo mě to. Sice mám auto na odpis, ale někdo mi přiznal, že je právo na mé straně. Že jsem jako řidička neudělala žádnou chybu. Spravedlnost existuje.

Pomohli mi sousedé

Pak už věci vzaly rychlý spád. Jel okolo soused na motorce. Ihned zastavil. Okamžitě začal organizovat další lidi, aby přijeli s autem a to moje odtáhli domů. Dorazili chlapi a na laně vůz odvezli pryč.

Mezitím policie doúřadovala a pro mě i psa přijel další soused. Když jsme dojeli domů. Jedni mě hned zvali na oběd, druzí večer na grilování. A třetí přiběhl s panákem hruškovice. Prý ať ho do sebe kopnu a neodmlouvám. Pak jsem zůstala sama.

Znovu jsem to prožívala

Teprve teď, když jsem si v klidu mohla sednout do křesla na zahradě, mi to všechno došlo. To, že jsem měla nehodu, že už nemám auto. Před očima se mi znovu odvíjel celý děj. Teprve teď jsem ho intenzivně prožívala znovu. Viděla to obří kolo.

A uvědomila si, že stačilo, aby bylo jen o dva tři centimetry blíž. A sešrotovalo by bývalo i mě. Rozkývaný přívěs mě také mohl smést ze silnice do pankejtu. Nebo mě naopak nahrnout pod sebe a udělat z mého auta i ze mně placku.

Nemohla jsem se pohnout

V tu chvíli mě opustily všechny fyzické síly. Seděla jsem v křesle a nemohla se ani pohnout. Byla jsem jak paralyzovaná. Jakoby ze mě vyprchal všechen život a já vážně ležela pod koly té obří krávy na silnici. Ani pořádně dýchat jsem nemohla.

„Je ti něco, Jarko?“ Otevřela jsem oči. Nade mnou stála sousedka Renata a dívala se ustaraně. Pojď už, bude ten oběd. Pomohla mi vstát. Připadala jsem si jak hadrový panák. Renata mě ale statečně podpírala a dotáhla do vedlejšího domu.

Ani chvíli sama

Po obědě jsem u Renaty už zůstala. Přišli i chlapi a začali spřádat plány, co a jak je třeba udělat. Čekala mě pojišťovna, likvidace vozu, koupě nového.

Jezdím už od 18 let, ale v životě jsem neměla žádnou nehodu ani jedinou pokutu za těch 45 let jsem neplatila. Když mi policisté chtěli dát dýchnout, čekala jsem pořád nějakou trubičku. Ale policista říkal, že mám jen fouknout. Dost jsme se tomu teď nasmáli.

Večer u ohně

Večer byl krásně teplý a my zůstali všichni u ohýnku. Nebe bylo plné hvězd a mě najednou bylo hezky. Hřála mě vstřícnost a opravdový zájem mých sousedů. Kdo by to byl v dnešní „drsné“ době čekal. Tolik lidského pochopení, podpory a opravdového zájmu.

Připadala jsem si jak královna plesu. Zábava se protáhla až do půlnoci. A pak jsem usnula tvrdým a uzdravujícím spánkem.

Svět je krásný

Probudila jsem se za svítání. Vzala jsem Rexe a vyběhla ven. Nejprve mi padlo oko na mé zničené auto. Kupodivu jsem nad tím ale jen mávla rukou. Stále mi v uších zněla slova mých sousedů. „Vždyť jsou to jen plechy, Jarko. Naštěstí. Ty i pes jste v pořádku.

Musel nad vámi lítat celý houf strážných andělů.“ Zvesela jsem si poskočila. Vždyť je to pravda. Rozhlédla jsem se kolem sebe. Z mlžného oparu se právě klubalo raní sluníčko. Listí stromů hrálo nádhernými podzimními barvami.

V dálce bylo slyšet kejhání husí a také nějakého jelena. Bylo tak nádherně.

Byla to neskutečná radost

Cítila jsem v tu chvíli, jak jsem ráda na světě. Takhle intenzivní pocit jsem ještě snad nikdy nezažila. Najednou jsem celým tělem i všemi smysly vnímala každičký okamžik mého života.

Uvědomila jsme si, že jsem dosud něco tak úžasného, jako je život, brala jako něco samozřejmého a všedního. Rozčilovala jsem se nad hloupostmi, ztrácela čas se zbytečnými lidmi a nevěnovala dostatečnou pozornost těm, kteří si to zasloužili.

Když jsem se vracela z procházky, pohladila jsem své zničené autíčko a tiše mu řekla: „Děkuji ti.“ Dokázalo mě ochránit a ještě pomohlo pochopit, co je skutečná radost ze života.

Jaroslava D. (63), Frýdek-Místek

Související články
14.6.2024
Můžete být svědomitý řidič a stejně se vám to může stát! Strhla jsem volant proto, abych to zvíře nepřejela. Jen zázrakem to tehdy dopadlo dobře. Jako malá jsem ráda jezdila na kole a nebála se vyrazit na silnici do provozu. Už v osmnácti jsem si udělala řidičský průkaz a auta byla mou vášní. Řídila jsem ráda a často. A jezdila jsem bez nehod. Až před několika lety se mi stala ošklivá věc. Jela
13.6.2024
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně sledoval, komicky. Schovávala jsem se na zadním sedadle auta, ležel
13.6.2024
Milovala jsem Rudlu z páté lavice u okna od školních let. Vědělo se však, že je blázen do krásné, černovlasé Katky a že se jí nikdy nevzdá. V jeho osudu jsem však byla vepsaná já. Odjakživa jsem byla zamilovaná do Rudly z páté lavice u okna. Jenomže všichni věděli, že Rudla je zamilovaný do Katky. Byla totiž zajímavá a měla dobrodružnou povahu. Každá jiná byla proti ní nudná, já dvojnásob. Katk
10.6.2024
Jsem toho názoru, že dokud je člověk zdravý a plný elánu, měl by si vydělat co nejvíce peněz. Musí myslet na zadní kolečka. Moje sousedka Dita je ale můj pravý opak. Pohodářka, která si chce jen užívat. Po skončení střední školy už dál studovat nechtěla. Má ráda klid. Našla si špatně placenou práci v kanceláři, kde vykonává administrativní činnost. Práce ji ale prý baví, protože na ni nejsou kl
9.6.2024
Když jsem potkala Jaroslava, myslela jsem, že se na mě usmálo štěstí. Byl vtipný a uměl se chovat k ženám a ke mně byl nesmírně pozorný! Přesto, že jsem byla přesvědčená, že už si žádného muže do života nepustím, udělala jsem tu chybu znova! Požádal mě o ruku a já nadšeně souhlasila! Říkala jsem si, že mi ho osud přihrál, aby mi vynahradil vše, co jsem do té doby musela přestát. Byla jsem to
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Voda v zahradě přínáší pohodu
rezidenceonline.cz
Voda v zahradě přínáší pohodu
Přírodní či umělé jezírko nebo potůček umí přispět ke zlepšení klimatu na pozemku u domu, klidná či rozvlněná hladina nejen krásně vypadá, ale také zvlhčuje okolní prostředí, a tím zvyšuje komfort zahrady. Šumění padající vody pak tlumí jiné nežádoucí hluky. Vodní plocha navíc působí velmi esteticky – jako v zrcadle se v ní odráží blízké
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
nasehvezdy.cz
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
Náročné to teď má herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina, která se už brzy dočká narození druhého potomka. Jenže zatímco během těhotenství s dcerou Lolou (4) všechno zvládala bez pr
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
21stoleti.cz
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního a
Smaženice s hlívou ústřičnou
tisicereceptu.cz
Smaženice s hlívou ústřičnou
Máte doma nakládané nebo sušené houby? Neváhejte je použít klidně i v dubnu. Hlíva ústřičná je navíc velice zdravá a její chuť si zamilujete. Suroviny 10 lžic nakládaných nebo sušených hub 2 l
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
skutecnepribehy.cz
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně
Šťavnaté burgery
nejsemsama.cz
Šťavnaté burgery
Burgery můžete odlehčit zeleninou. Přidejte do nich např. najemno nastrouhanou cuketu nebo celer. Dostanou zajímavou chuť a prohloubí se tím jejich lahodná chuť a šťavnatost. Ingredience na 6 porcí: ● 800 g hovězího mletého masa ● 1 šalotka ● 2 žloutky ● sůl ● pepř ● 4 snítky tymiánu ● olivový olej ● zelenina na dozdobení Postup: Maso dejte do mísy. Přidejte najemno nakrájenou šalotku, žloutky,
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
historyplus.cz
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
enigmaplus.cz
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
V pohoří Bighorn ve státě Wyoming se nachází místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Nikdo neví, z jakého důvodu zde tajuplné kameny stojí. Jedna z teorií praví, že se u kamenů konaly in
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
iluxus.cz
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
Dámská trička jsou základním stavebním kamenem šatníku každé ženy. Nabízejí neomezené možnosti stylizací a jsou vhodná pro různé příležitosti, od každodenního nošení po formálnější události. Vybra
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
epochalnisvet.cz
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
epochaplus.cz
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí