Domů     Najednou byl život tak krásný
Najednou byl život tak krásný

Čas ubíhá jako střelený a bereme všechno nějak moc samozřejmě. Teprve, když se něco stane, co nás zastaví a přiměje nad tím přemýšlet, vidíme věci jinak.

Seděla jsem ve svém autě. Stálo na krajnici a kolem mě se šinul kombajn na brambory. Ozval se strašný skřípot, skoro nesnesitelný. Ten kombajn drtil levou stranu mého vozidla a já proti tomu nemohla nic udělat. Obří kolo se sunulo podél mých dveří.

Auto se kymácelo a sténalo jako v smrtelných křečích. Připadalo mi to nekonečně dlouho. Okénko vedle mého ramene ruplo a vysypalo se. Naštěstí obří kolo se až ke mně nedostalo. Ale viděla jsem ho z té nejtěsnější blízkosti. Pak nastalo ticho. Jen ten příšerný stroj ujížděl, jakoby se nic nestalo, dál.

Strach jsem neměla

Chytla jsem mobil a pokusila se otevřít dveře. Šlo to. Vylítla jsem ven a hnala se za pomalu se šinoucím strojem. Fotila jsem si ho a hned volala policii. To řidiče nakonec zastavilo. Vyskočil z kabiny a začal na mě řvát snůšku sprostých výrazů.

Byla sobota ráno na opuštěné silnici a nikde nikdo. Strach jsem ale z něj přesto neměla. Vypustila jsem z auta svého psa, krásného staforda. A stroze mu přikázala. „Hlídej si ho.“ Pes se poslušně postavil vedle pana Hulváta a zavrčel. „Dejte ho pryč.

Tu bojovou potvoru!“ Řval chlap vyděšený k smrti. „Vždyť mě pokouše!“ „Chovejte se přiměřeně a nic vám neudělá. Žere jenom zlý lidi.“ To pána zjevně neuspokojilo. Moc dobře tušil, kdo je tady za zloducha. Ale stál jak zkamenělý.

Povolal si posilu

Pan Hulvát si ještě stačil zavolat posilu. Chlapa s doprovodným vozidlem, které s ním mělo jet, ale nejelo. Nebylo mu to však nic platné. Policie přijela velmi rychle a hned pochopila, že vina bude na jeho straně.

Neuspěla ani jeho snaha obvinit mě, že jsem na něj poštvala psa. Policistka se mazlila s mým Rexem a jen nevěřícně kroutila hlavou. „To mi chcete namluvit, že tenhle miláček by vám něco udělal?“

Potěšilo mě to. Sice mám auto na odpis, ale někdo mi přiznal, že je právo na mé straně. Že jsem jako řidička neudělala žádnou chybu. Spravedlnost existuje.

Pomohli mi sousedé

Pak už věci vzaly rychlý spád. Jel okolo soused na motorce. Ihned zastavil. Okamžitě začal organizovat další lidi, aby přijeli s autem a to moje odtáhli domů. Dorazili chlapi a na laně vůz odvezli pryč.

Mezitím policie doúřadovala a pro mě i psa přijel další soused. Když jsme dojeli domů. Jedni mě hned zvali na oběd, druzí večer na grilování. A třetí přiběhl s panákem hruškovice. Prý ať ho do sebe kopnu a neodmlouvám. Pak jsem zůstala sama.

Znovu jsem to prožívala

Teprve teď, když jsem si v klidu mohla sednout do křesla na zahradě, mi to všechno došlo. To, že jsem měla nehodu, že už nemám auto. Před očima se mi znovu odvíjel celý děj. Teprve teď jsem ho intenzivně prožívala znovu. Viděla to obří kolo.

A uvědomila si, že stačilo, aby bylo jen o dva tři centimetry blíž. A sešrotovalo by bývalo i mě. Rozkývaný přívěs mě také mohl smést ze silnice do pankejtu. Nebo mě naopak nahrnout pod sebe a udělat z mého auta i ze mně placku.

Nemohla jsem se pohnout

V tu chvíli mě opustily všechny fyzické síly. Seděla jsem v křesle a nemohla se ani pohnout. Byla jsem jak paralyzovaná. Jakoby ze mě vyprchal všechen život a já vážně ležela pod koly té obří krávy na silnici. Ani pořádně dýchat jsem nemohla.

„Je ti něco, Jarko?“ Otevřela jsem oči. Nade mnou stála sousedka Renata a dívala se ustaraně. Pojď už, bude ten oběd. Pomohla mi vstát. Připadala jsem si jak hadrový panák. Renata mě ale statečně podpírala a dotáhla do vedlejšího domu.

Ani chvíli sama

Po obědě jsem u Renaty už zůstala. Přišli i chlapi a začali spřádat plány, co a jak je třeba udělat. Čekala mě pojišťovna, likvidace vozu, koupě nového.

Jezdím už od 18 let, ale v životě jsem neměla žádnou nehodu ani jedinou pokutu za těch 45 let jsem neplatila. Když mi policisté chtěli dát dýchnout, čekala jsem pořád nějakou trubičku. Ale policista říkal, že mám jen fouknout. Dost jsme se tomu teď nasmáli.

Večer u ohně

Večer byl krásně teplý a my zůstali všichni u ohýnku. Nebe bylo plné hvězd a mě najednou bylo hezky. Hřála mě vstřícnost a opravdový zájem mých sousedů. Kdo by to byl v dnešní „drsné“ době čekal. Tolik lidského pochopení, podpory a opravdového zájmu.

Připadala jsem si jak královna plesu. Zábava se protáhla až do půlnoci. A pak jsem usnula tvrdým a uzdravujícím spánkem.

Svět je krásný

Probudila jsem se za svítání. Vzala jsem Rexe a vyběhla ven. Nejprve mi padlo oko na mé zničené auto. Kupodivu jsem nad tím ale jen mávla rukou. Stále mi v uších zněla slova mých sousedů. „Vždyť jsou to jen plechy, Jarko. Naštěstí. Ty i pes jste v pořádku.

Musel nad vámi lítat celý houf strážných andělů.“ Zvesela jsem si poskočila. Vždyť je to pravda. Rozhlédla jsem se kolem sebe. Z mlžného oparu se právě klubalo raní sluníčko. Listí stromů hrálo nádhernými podzimními barvami.

V dálce bylo slyšet kejhání husí a také nějakého jelena. Bylo tak nádherně.

Byla to neskutečná radost

Cítila jsem v tu chvíli, jak jsem ráda na světě. Takhle intenzivní pocit jsem ještě snad nikdy nezažila. Najednou jsem celým tělem i všemi smysly vnímala každičký okamžik mého života.

Uvědomila jsme si, že jsem dosud něco tak úžasného, jako je život, brala jako něco samozřejmého a všedního. Rozčilovala jsem se nad hloupostmi, ztrácela čas se zbytečnými lidmi a nevěnovala dostatečnou pozornost těm, kteří si to zasloužili.

Když jsem se vracela z procházky, pohladila jsem své zničené autíčko a tiše mu řekla: „Děkuji ti.“ Dokázalo mě ochránit a ještě pomohlo pochopit, co je skutečná radost ze života.

Jaroslava D. (63), Frýdek-Místek

reklama
Související články
8.12.2023
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo. Sama jsem po obdivu tolik netoužila, zvlášť poté, co jsem se vdala. A nakonec
7.12.2023
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá světla Stejně jako jindy jsem se
6.12.2023
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla k názoru, že mě provdá za každou
4.12.2023
Manželovi se přihlásil jeho dávný povedený kamarád, který mu nikdy nic dobrého nepřinesl. Vždy mu nosil smůlu, a teď ho přemluvil a zase zatáhl do karbanu. Rozjařená nálada nic dobrého nevěstila. A když jsem zjistila, z čeho pramení, stala se z podezření jistota. Manžel mi totiž radostně oznámil, s kým se náhodou potkal. Se svým dávným spolužákem. Hned jsem věděla, že z toho nekouká nic dobrého
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3