SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Můj táta mě neměl rád
Můj táta mě neměl rád

Celý život jsem se mu chtěla zavděčit, celý život jsem dělala jen to, co chtěl, ale nikdy jsem se nedočkala jediné pochvaly ani citlivého slova. Naopak byl někdy až krutý.

Od malička, pokud sáhnu co nejhlouběji do vzpomínek, jsem měla svého tátu ráda. Těšila jsem se na něj, byl to někdo, kdo mi dovedl rozbušit srdce neznámou nadějí a nadšením, pocitem, který nedokázal vyvolat nikdo jiný.

Stejně dobře si ale pamatuju na ty chvíle, kdy jsem tyhle pocity ztrácela, protože člověk, který je ještě před svým příchodem vyvolal, je zase docela snadno rozprášil někam do éteru.

reklama

Najednou jsem nevěděla, na co jsem se to vlastně tolik těšila, měla jsem v hlavě zmatek a ta spousta opakovaných zklamání mě pomalu ale jistě měnila.

Měnila mou dětskou duši, původně tak měkkou a poddajnou, v tvrdší, takovou, co se má víc na pozoru, než aby odevzdaně přijímala krásu života. Prostě jsem začala být nedůvěřivá.

Musela jsem být nejlepší

A brzy se mělo ukázat, že má nedůvěra byla oprávněná. To když ten člověk, který mi byl tak blízký, začal svá tvrdá slova ilustrovat i tvrdostí fyzickou. To už jsem často spustila pláč, který mě provázel mým dětstvím jako věrný souputník.

Když jsem šla do školy, těšila jsem se a bála zároveň.

Škola mi připadala jako oáza lásky, proti domácí atmosféře strachu, kterou uměl vyvolat táta, ale i v lavici jsem před sebou viděla tvář svého otce, který mi kladl na srdce, že se musím učit ze všech nejlíp a musím mít samé jedničky.

reklama

Plnila jsem jeho přání na sto procent. Tedy alespoň zpočátku. První i druhá třída, to nebylo nic těžkého, podávat takové výkony. Naše paní učitelka byla hodná a nakonec také nás neměla zastrašit, ale naopak motivovat k lepším výsledkům a k chuti se vzdělávat.

Mě měla také navíc paní učitelka Havrdová ráda. Byla jsem pilná a vzorná, dělala jsem jí jen radost. Až ve třetí třídě jsem přinesla první dvojku. Bylo to z tělocviku, našemu tělocvikáři se nelíbil můj kotoul.

Opakovala jsem ho několikrát, ale on se tvářil znechuceně a ať jsem se zoufale válela po žíněnce jak chtěla, dal mi dvojku a nic s ním nehnulo. Když jsem přišla domů, byla ve mně malá dušička. Otec to na mě viděl a už ode dveří divoce koulel očima. “Co jsi jak chcíplá, cos provedla, že ty máš dvojku!”

Podivný fanoušek

Skutečnost, že ta dvojka byla z tělocviku, otce rozzuřila. “Dcera největšího sportovního fanouška, skalního příznivce největšího klubu na světě, fotbalové Sparty, a ona má dvojku z kotoulu!

reklama

Ona neumí kotoul, no to je hanba.” Ten večer byl jedním z nejhorších v mém životě. Skutečnost, že dávali fotbalový přenos v televizi právě z utkání Sparty se Slavií, se ukázal jako štěstí v neštěstí.

Otec se mnou “nacvičoval” kotouly jen do té doby, než začal přenos. Otevřel si k tomu lahvové pivo z lednice, počítal mi kotouly, protože jsem jich měla udělat sto a krkal. Naštěstí přenos začal a já jsem měla trochu klidu.

Bolela mě hlava, protože doma jsme žíněnku neměli a otec ukazoval na obrazovku a řval střídavě na hráče a na mě. “Co děláš, ty vemeno, snad máš vlevo volnýho hráče, ne? Ježišmarjá, kam to střílíš, ty kopyto!

Holka, koukej na něho, vidíš toho brankáře, to je dřevák, to mohl mít. On je levej, jako ty,” ušklíbl se směrem ke mně. Přes slzy jsem na tu televizi neviděla a taky mi to bylo jedno. Měla jsem největší problém sama se sebou a se svým otcem.

Začínala jsem ho nenávidět. Stačilo tak málo a urážel mě a ponižoval.

Jako utržená ze řetězu

S pubertou jsem se vzepřela a začala utíkat z domova. Ale zlomil mě. Fotr. Tenkrát už jsem ho za jeho zády jinak netitulovala, ačkoliv mě máma napomínala. Měla jsem ji ráda, ale za to, jak sebou a mnou nechávala vorat, jsem jí opovrhovala.

Poslouchala fotra na slovo, asi věděla, že nemá jinou možnost. Když se namanula první možnost, jak z domova odejít legálně, hned jsem toho využila. Šla jsem do učiliště studovat výrobu potravin.

A musela jsem bydlet na ubytovně, což mi vůbec nevadilo, ba naopak, pro mě to byla oáza klidu, nikde žádný tatínek, ani fotr. Příkladně jsem se učila a ještě stihla přijít o panenství, a to každý týden alespoň dvakrát a s jiným spolužákem.

Když se nad tím dnes zamyslím, možná jsem si takhle vynahrazovala nedostatek rodičovské lásky… tedy otcovské.

No, dost jsem řádila, abych byla objektivní, ale všechno dobře dopadlo, musela sem na potrat jenom jednou, podruhé už se mi ten kluk líbil, tedy pokud to byl on, kdo mě přivedl do jiného stavu.

A kupodivu se líbil i mému otci, byla totiž velká klika, že hrál aktivně fotbal, takže měl u nás dveře otevřené.

Křivdu cítím navždy

Rodiče Davida sice už tak nadšení nebyli, ale co mohli dělat. Krevní testy tenkrát ještě nebyly a David se přiznal, že se mnou byl, tak co. Přes všechny počáteční potíže jsme vychovali dvě děti, než jsme se konečně rozvedli.

Otec umřel spokojeně, byl rád, že má dva vnuky fotbalisty. Na mě už nebyl hrubý, ale já si dodnes neodpustím, že jsem mu to ještě před jeho smrtí všechno neřekla. Že k němu cítím křivdu i zášť. K tomu mě donutil a toho už se nikdy nezbavím.

Jana (65), Kolín

reklama
Související články
31.1.2023
Po druhém dítěti jsem to už nevydržela. Šlo to se mnou rychle z kopce, domov mě ubíjel. Musela jsem pryč. Pryč od dětí, pryč od manžela! Celý život jsem byla spíš děvče do světa. Milovala jsem život ve městě, vyžívala jsem se v chození na akce a zbožňovala jsem svoji volnost. Vždycky jsem byla velice extrovertní člověk a milovala jsem společnost. Dlouho jsem si života užívala plnými doušky. Moj
31.1.2023
Byla jsem hrdá na muže, který stál po mém boku. Byl galantní a hodný, udělal by pro mě první poslední. Všechno se ale změnilo, když se mi nedařilo otěhotnět… Karla jsem poznala v práci. Byl můj přímý nadřízený, milý a vřelý ke všem. Zakoukala jsem se do něj okamžitě. Byl o sedm let starší než já, líbilo se mi na něm, jak je vždy pozorný k ženám a bere na jejich práci velký ohled. Začali jsme sp
30.1.2023
O důvěřivosti seniorů se mluví a píše neustále. Jednomu jsem ale skočila na lep i já. Naštěstí zasáhla má neteř a všechno dopadlo dobře. Moje maminka byla tehdy už stará. Bydlela sama v malém bytě na sídlišti. Staraly jsme se o ni se sestrou. Ta navrhovala, aby se k babičce nastěhovala její dcera Ivanka. Já jsem ale neteři nevěřila. Když jsem ji jako malou hlídala, občas si tajně odnesla nějako
29.1.2023
Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme tak šťastní a zamilovaní. Bohužel, člověk asi nemůže mít v životě všechno, co by si přál. Nebylo mi ještě ani devatenáct, když jsem se zamilovala. Jirka byl láska na první pohled. Od té doby jsme byli pořád spolu. „Nechceš se jet podívat k bráchovi na chalupu, budou tam i děcka,“ zeptal se mě jednoho letního rána. Bylo to poprvé, kdy jsme začali m
28.1.2023
Když táta zrovna nepil v příšerné hospodě naproti našemu domu, sedával doma a lekal mě svým tupým, prázdným pohledem. Ještě horší byla ta jeho lítostivá nálada. Moje dětství se nepovedlo. Řeknu to velmi stručně: uplakaná máma, věčně opilý otec. Nikdy na nás nevztáhl ruku, ani na mámu, ani na mě, ale i tak mě děsily opuchlé oči, nepřítomný pohled a věčné blábolení. Nebo ty noční příchody. Bezohl
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
epochaplus.cz
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
Už ve starověké Krétě kolem roku 1800 př. n.l. nosí ženy korzety vyrobené z měděných plátů. Starověké Římanky používají pro zakrytí ňader pruhy látky omotané okolo hrudníku, ty znázorňují i nástěnné m
Žárlí na manželovu bývalku?
nasehvezdy.cz
Žárlí na manželovu bývalku?
I když už od jejich rozchodu uplynulo hodně vody, ze vztahu s Justinem Bieberem (28) čerpá zpěvačka Selena Gomez (30) dodnes, alespoň v písních. Neustálé rozchody a návraty a guláš v hlavě z lásky
Na lásku můžete narazit kdekoli
skutecnepribehy.cz
Na lásku můžete narazit kdekoli
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct
Sabina Laurinová už nechce být sama
nasehvezdy.cz
Sabina Laurinová už nechce být sama
Ačkoli je Sabina Laurinová (50), kterou můžeme vídat v seriálu ZOO, velmi krásná žena, sama přiznala, že už na sobě občas přibývající roky pociťuje. A přestože v minulosti tvrdila, že se do žádných
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záh
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
Výstava výtvarného fotografa Miloše Sedláčka představí témata krajiny v jejích různých podobách se zaměřením na krajinu zemědělskou. Vernisáž výstavy Miloš Sedláček – fotografie ZE MĚ proběhne ve čt
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz
Kuře s chorizem a bramborami
Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který Španělé přidávají téměř do kažého pokrmu. Nejlépe však chutná v kombinaci s opečenými bramborami a kuřetem. Ingredience 4 ks kuřecích prsou s k
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz
Marinované krevety s opečenou bagetou
Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů. Jako příloha stačí opečená bageta, kterou si vytřete i zbylou šťávu z pánve. Ingredience 200 g nevyloupaných krevet 5 lžic olivového oleje šťáva z
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
epochalnisvet.cz
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
Saunování je opravdovým umění relaxace. Teplem se dá zbavit svalových potíží i těžkých myšlenek. Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám.  
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
enigmaplus.cz
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
V roce 1911 se v Itálii chystala zajímavá technicko-společenská událost. Železniční společnost Zanetti vypravila nový typ osobního vlaku na propagační jízdu. Skončilo to však poněkud rozpačitě. Vlak v
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní pojmy, které označují nový Falkensteiner Hotel Montafon v rakouském Vorarlbersku. Ještě před svým oficiálním otevřením 16. prosince 2022 nasazuje první pě