Domů     Můj táta mě neměl rád
Můj táta mě neměl rád

Celý život jsem se mu chtěla zavděčit, celý život jsem dělala jen to, co chtěl, ale nikdy jsem se nedočkala jediné pochvaly ani citlivého slova. Naopak byl někdy až krutý.

Od malička, pokud sáhnu co nejhlouběji do vzpomínek, jsem měla svého tátu ráda. Těšila jsem se na něj, byl to někdo, kdo mi dovedl rozbušit srdce neznámou nadějí a nadšením, pocitem, který nedokázal vyvolat nikdo jiný.

Stejně dobře si ale pamatuju na ty chvíle, kdy jsem tyhle pocity ztrácela, protože člověk, který je ještě před svým příchodem vyvolal, je zase docela snadno rozprášil někam do éteru.

Najednou jsem nevěděla, na co jsem se to vlastně tolik těšila, měla jsem v hlavě zmatek a ta spousta opakovaných zklamání mě pomalu ale jistě měnila.

Měnila mou dětskou duši, původně tak měkkou a poddajnou, v tvrdší, takovou, co se má víc na pozoru, než aby odevzdaně přijímala krásu života. Prostě jsem začala být nedůvěřivá.

Musela jsem být nejlepší

A brzy se mělo ukázat, že má nedůvěra byla oprávněná. To když ten člověk, který mi byl tak blízký, začal svá tvrdá slova ilustrovat i tvrdostí fyzickou. To už jsem často spustila pláč, který mě provázel mým dětstvím jako věrný souputník.

Když jsem šla do školy, těšila jsem se a bála zároveň.

Škola mi připadala jako oáza lásky, proti domácí atmosféře strachu, kterou uměl vyvolat táta, ale i v lavici jsem před sebou viděla tvář svého otce, který mi kladl na srdce, že se musím učit ze všech nejlíp a musím mít samé jedničky.

Plnila jsem jeho přání na sto procent. Tedy alespoň zpočátku. První i druhá třída, to nebylo nic těžkého, podávat takové výkony. Naše paní učitelka byla hodná a nakonec také nás neměla zastrašit, ale naopak motivovat k lepším výsledkům a k chuti se vzdělávat.

Mě měla také navíc paní učitelka Havrdová ráda. Byla jsem pilná a vzorná, dělala jsem jí jen radost. Až ve třetí třídě jsem přinesla první dvojku. Bylo to z tělocviku, našemu tělocvikáři se nelíbil můj kotoul.

Opakovala jsem ho několikrát, ale on se tvářil znechuceně a ať jsem se zoufale válela po žíněnce jak chtěla, dal mi dvojku a nic s ním nehnulo. Když jsem přišla domů, byla ve mně malá dušička. Otec to na mě viděl a už ode dveří divoce koulel očima. “Co jsi jak chcíplá, cos provedla, že ty máš dvojku!”

Podivný fanoušek

Skutečnost, že ta dvojka byla z tělocviku, otce rozzuřila. “Dcera největšího sportovního fanouška, skalního příznivce největšího klubu na světě, fotbalové Sparty, a ona má dvojku z kotoulu!

Ona neumí kotoul, no to je hanba.” Ten večer byl jedním z nejhorších v mém životě. Skutečnost, že dávali fotbalový přenos v televizi právě z utkání Sparty se Slavií, se ukázal jako štěstí v neštěstí.

Otec se mnou “nacvičoval” kotouly jen do té doby, než začal přenos. Otevřel si k tomu lahvové pivo z lednice, počítal mi kotouly, protože jsem jich měla udělat sto a krkal. Naštěstí přenos začal a já jsem měla trochu klidu.

Bolela mě hlava, protože doma jsme žíněnku neměli a otec ukazoval na obrazovku a řval střídavě na hráče a na mě. “Co děláš, ty vemeno, snad máš vlevo volnýho hráče, ne? Ježišmarjá, kam to střílíš, ty kopyto!

Holka, koukej na něho, vidíš toho brankáře, to je dřevák, to mohl mít. On je levej, jako ty,” ušklíbl se směrem ke mně. Přes slzy jsem na tu televizi neviděla a taky mi to bylo jedno. Měla jsem největší problém sama se sebou a se svým otcem.

Začínala jsem ho nenávidět. Stačilo tak málo a urážel mě a ponižoval.

Jako utržená ze řetězu

S pubertou jsem se vzepřela a začala utíkat z domova. Ale zlomil mě. Fotr. Tenkrát už jsem ho za jeho zády jinak netitulovala, ačkoliv mě máma napomínala. Měla jsem ji ráda, ale za to, jak sebou a mnou nechávala vorat, jsem jí opovrhovala.

Poslouchala fotra na slovo, asi věděla, že nemá jinou možnost. Když se namanula první možnost, jak z domova odejít legálně, hned jsem toho využila. Šla jsem do učiliště studovat výrobu potravin.

A musela jsem bydlet na ubytovně, což mi vůbec nevadilo, ba naopak, pro mě to byla oáza klidu, nikde žádný tatínek, ani fotr. Příkladně jsem se učila a ještě stihla přijít o panenství, a to každý týden alespoň dvakrát a s jiným spolužákem.

Když se nad tím dnes zamyslím, možná jsem si takhle vynahrazovala nedostatek rodičovské lásky… tedy otcovské.

No, dost jsem řádila, abych byla objektivní, ale všechno dobře dopadlo, musela sem na potrat jenom jednou, podruhé už se mi ten kluk líbil, tedy pokud to byl on, kdo mě přivedl do jiného stavu.

A kupodivu se líbil i mému otci, byla totiž velká klika, že hrál aktivně fotbal, takže měl u nás dveře otevřené.

Křivdu cítím navždy

Rodiče Davida sice už tak nadšení nebyli, ale co mohli dělat. Krevní testy tenkrát ještě nebyly a David se přiznal, že se mnou byl, tak co. Přes všechny počáteční potíže jsme vychovali dvě děti, než jsme se konečně rozvedli.

Otec umřel spokojeně, byl rád, že má dva vnuky fotbalisty. Na mě už nebyl hrubý, ale já si dodnes neodpustím, že jsem mu to ještě před jeho smrtí všechno neřekla. Že k němu cítím křivdu i zášť. K tomu mě donutil a toho už se nikdy nezbavím.

Jana (65), Kolín

Související články
12.7.2024
Byla jsem příliš důvěřivá. Věřila jsem jeho slibům, že se rozvede a bude žít jen se mnou. Roky ubíhaly a on byl stále se svojí rodinou. Zůstala jsem sama, bez dětí i manžela. Nebyl mým šéfem a já jeho sekretářkou, jak to v kýčovitých filmech bývá. Můj vztah s ženatým mužem byl snad ještě horší a ještě kýčovitější. Ten, jehož jsem milovala, bydlel ve stejném domě jako já. Naivně jsem jeho planým
10.7.2024
Protiklady se přitahují, nebo si lépe sednou dva lidé, kteří mají společné zájmy? Já prožila manželství toho druhého případu. A řeknu vám, dva stejní lidé vedle sebe, to je docela peklo. Radka jsem znala už od základní školy. Jsme stejně staří, jen jsme každý chodili do jiné třídy. Já do „áčka“, on do „céčka“. Devět let jsme o sobě věděli, v pubertě jsme možná i lehce zaflirtovali, nicméně prvn
3.7.2024
Vdávala jsem se za cizince z velké lásky. Byl tak pozorný! Doslova mě na rukou nosil! Něco takového jsem u českých kluků nezažila. Moje rodina mi tu svatbu rozmlouvala. Jiná kultura, to nebude dělat dobrotu! Já měla ale svou hlavu. Dnes přiznávám, že jsem trpěla jako mladá holka velmi nízkým sebevědomím, i když jsem byla hezká a kluci se kolem mě točili. Byla jsem uzavřená, tichá a nespolečens
2.7.2024
V době, kdy mi bylo nejhůř, jsem přestala vycházet. Zoufale jsem přemýšlela, co by mi mohlo pomoci, až jsem se ocitla u božích muk. Byly časy, kdy mě život omrzel. Dnes se za to stydím, ale sotva na to mohu zapomenout. Odmalička jsem toužila po rodině a dětech, troufala jsem si odhadovat, že ze mě bude dobrá, láskyplná máma. S Frantou jsme se domluvili, že si děťátko pořídíme hned po svatbě. Sn
28.6.2024
Když jsem se seznámila se Slávkem, myslela jsem, že jsem konečně potkala muže svého života. Bylo mi čtyřicet a on mi nabídl pohádkový život. Se Slávou jsem se potkala na firemní akci. Ovšem já to netušila. Ani jsem si ho tam nevšimla. Ovšem hned druhý den po akci mi přišla zpráva: „Krásná neznámá, přijala byste ode mne pozvání na cokoliv, co budete chtít? Včera jste mě zcela okouzlila!“ stálo t
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
historyplus.cz
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
21stoleti.cz
Jako poslední záchrana: Co byste o pupečníkové krvi měli vědět?
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena
Tragické následky exorcismu v Evropě
enigmaplus.cz
Tragické následky exorcismu v Evropě
Jeden z nejstrašlivějších novodobých případů údajného posednutí se odehrává v roce 1974 v anglickém městě Ossett, kde žije silně věřící křesťan Michael Taylor se svou ženou Christine. Oba společně doc
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
iluxus.cz
Chorvatská automobilka Rimac slaví modelem Nevera už 15 let existence
Chorvatská společnost Rimac Automobili, známá svými elektrickými hyperauty, oslavuje 15 let působení na trhu uvedením speciální edice modelu Nevera. Tato limitovaná edice, označená jako Nevera 15th An
Bezpečné randění se slunečními paprsky
nejsemsama.cz
Bezpečné randění se slunečními paprsky
Na pohlazení od sluníčka se těšíme celý rok. Bronzový nádech pokožku omlazuje a tělo působí tak nějak zdravěji. Pamatujte ale na to, že i opalování je trochu věda a má svá pravidla. Na procházkách a při sportování je nejvíce v ohrožení tvář a dekolt. Nespoléhejte na předpověď počasí, i pod mrakem si můžete spálit nos a nastřádat si pod kůži UVA záření, které
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
nasehvezdy.cz
Proč Valenta s herectvím defitivně sekl?
Franta je v Ulici stálicí, diváky už ale další příběhy oblíbené postavy na podzim nečekají. Jeho představitel Matyáš Valenta (27) totiž s herectvím sekl! „Myslím, že jsem se hodil na to dětské herec
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
epochaplus.cz
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
epochanacestach.cz
Vstupuje se na bájné hoře Blaník do jiné dimenze?
„Nic než tmářství kacířů,“ rozčiluje se roku 1404 pražský arcibiskup Zbyněk Zajíc z Hazmburka, když se doslechne o podivných pověstech, které se vážou k hoře Blaník ve středních Čechách. Ale on už ty čarodějné rejdy jednou provždy zatrhne! Jak se rozhodne, tak také udělá. „Zakažte lidem stoupat na tu horu,“ klade na srdce pražský arcibiskup
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
epochalnisvet.cz
Zabiják celebrit speedball: Zaručená vstupenka na onen svět
Je pátek, 5. března 1982, když do pokoje hotelu Chateau Marmont v Los Angeles vstupuje Bill Wallace. Hned na prahu ztuhne při pohledu na svého blízkého přítele, amerického komika Johna Belushiho, bezvládně ležícího na podlaze. Už mu není pomoci.   Příčinou smrti je drogový koktejl, kombinace heroinu a kokainu, slangově nazývaný speedball. Po komikově smrti
Fazolová pomazánka
tisicereceptu.cz
Fazolová pomazánka
Objevte kouzlo luštěninových pomazánek třeba s touto dobrotou z bílých fazolí. Skvělá je i na topinky. Potřebujete 300 g bílých uvařených fazolí (nebo fazole v konzervě ve slaném nálevu) 2 vejc
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jeho děti mají vždy přednost
skutecnepribehy.cz
Jeho děti mají vždy přednost
Je na mě milý a vlídný. Ale jen do chvíle, kdy něco potřebují jeho děti. Těm by, na rozdíl ode mě, snesl modré z nebe. Dá jim vše, o co si řeknou. Nemohu si pomoct, ale jeho rozhazování mi jde na nervy. Manželovy děti z prvního manželství mám ráda a svoje děti jsem před nimi nikdy neupřednostnila. Kupovala jsem všem