Domů     Můj táta mě neměl rád
Můj táta mě neměl rád

Celý život jsem se mu chtěla zavděčit, celý život jsem dělala jen to, co chtěl, ale nikdy jsem se nedočkala jediné pochvaly ani citlivého slova. Naopak byl někdy až krutý.

Od malička, pokud sáhnu co nejhlouběji do vzpomínek, jsem měla svého tátu ráda. Těšila jsem se na něj, byl to někdo, kdo mi dovedl rozbušit srdce neznámou nadějí a nadšením, pocitem, který nedokázal vyvolat nikdo jiný.

Stejně dobře si ale pamatuju na ty chvíle, kdy jsem tyhle pocity ztrácela, protože člověk, který je ještě před svým příchodem vyvolal, je zase docela snadno rozprášil někam do éteru.

Najednou jsem nevěděla, na co jsem se to vlastně tolik těšila, měla jsem v hlavě zmatek a ta spousta opakovaných zklamání mě pomalu ale jistě měnila.

Měnila mou dětskou duši, původně tak měkkou a poddajnou, v tvrdší, takovou, co se má víc na pozoru, než aby odevzdaně přijímala krásu života. Prostě jsem začala být nedůvěřivá.

Musela jsem být nejlepší

A brzy se mělo ukázat, že má nedůvěra byla oprávněná. To když ten člověk, který mi byl tak blízký, začal svá tvrdá slova ilustrovat i tvrdostí fyzickou. To už jsem často spustila pláč, který mě provázel mým dětstvím jako věrný souputník.

Když jsem šla do školy, těšila jsem se a bála zároveň.

Škola mi připadala jako oáza lásky, proti domácí atmosféře strachu, kterou uměl vyvolat táta, ale i v lavici jsem před sebou viděla tvář svého otce, který mi kladl na srdce, že se musím učit ze všech nejlíp a musím mít samé jedničky.

Plnila jsem jeho přání na sto procent. Tedy alespoň zpočátku. První i druhá třída, to nebylo nic těžkého, podávat takové výkony. Naše paní učitelka byla hodná a nakonec také nás neměla zastrašit, ale naopak motivovat k lepším výsledkům a k chuti se vzdělávat.

Mě měla také navíc paní učitelka Havrdová ráda. Byla jsem pilná a vzorná, dělala jsem jí jen radost. Až ve třetí třídě jsem přinesla první dvojku. Bylo to z tělocviku, našemu tělocvikáři se nelíbil můj kotoul.

Opakovala jsem ho několikrát, ale on se tvářil znechuceně a ať jsem se zoufale válela po žíněnce jak chtěla, dal mi dvojku a nic s ním nehnulo. Když jsem přišla domů, byla ve mně malá dušička. Otec to na mě viděl a už ode dveří divoce koulel očima. “Co jsi jak chcíplá, cos provedla, že ty máš dvojku!”

Podivný fanoušek

Skutečnost, že ta dvojka byla z tělocviku, otce rozzuřila. “Dcera největšího sportovního fanouška, skalního příznivce největšího klubu na světě, fotbalové Sparty, a ona má dvojku z kotoulu!

Ona neumí kotoul, no to je hanba.” Ten večer byl jedním z nejhorších v mém životě. Skutečnost, že dávali fotbalový přenos v televizi právě z utkání Sparty se Slavií, se ukázal jako štěstí v neštěstí.

Otec se mnou “nacvičoval” kotouly jen do té doby, než začal přenos. Otevřel si k tomu lahvové pivo z lednice, počítal mi kotouly, protože jsem jich měla udělat sto a krkal. Naštěstí přenos začal a já jsem měla trochu klidu.

Bolela mě hlava, protože doma jsme žíněnku neměli a otec ukazoval na obrazovku a řval střídavě na hráče a na mě. “Co děláš, ty vemeno, snad máš vlevo volnýho hráče, ne? Ježišmarjá, kam to střílíš, ty kopyto!

Holka, koukej na něho, vidíš toho brankáře, to je dřevák, to mohl mít. On je levej, jako ty,” ušklíbl se směrem ke mně. Přes slzy jsem na tu televizi neviděla a taky mi to bylo jedno. Měla jsem největší problém sama se sebou a se svým otcem.

Začínala jsem ho nenávidět. Stačilo tak málo a urážel mě a ponižoval.

Jako utržená ze řetězu

S pubertou jsem se vzepřela a začala utíkat z domova. Ale zlomil mě. Fotr. Tenkrát už jsem ho za jeho zády jinak netitulovala, ačkoliv mě máma napomínala. Měla jsem ji ráda, ale za to, jak sebou a mnou nechávala vorat, jsem jí opovrhovala.

Poslouchala fotra na slovo, asi věděla, že nemá jinou možnost. Když se namanula první možnost, jak z domova odejít legálně, hned jsem toho využila. Šla jsem do učiliště studovat výrobu potravin.

A musela jsem bydlet na ubytovně, což mi vůbec nevadilo, ba naopak, pro mě to byla oáza klidu, nikde žádný tatínek, ani fotr. Příkladně jsem se učila a ještě stihla přijít o panenství, a to každý týden alespoň dvakrát a s jiným spolužákem.

Když se nad tím dnes zamyslím, možná jsem si takhle vynahrazovala nedostatek rodičovské lásky… tedy otcovské.

No, dost jsem řádila, abych byla objektivní, ale všechno dobře dopadlo, musela sem na potrat jenom jednou, podruhé už se mi ten kluk líbil, tedy pokud to byl on, kdo mě přivedl do jiného stavu.

A kupodivu se líbil i mému otci, byla totiž velká klika, že hrál aktivně fotbal, takže měl u nás dveře otevřené.

Křivdu cítím navždy

Rodiče Davida sice už tak nadšení nebyli, ale co mohli dělat. Krevní testy tenkrát ještě nebyly a David se přiznal, že se mnou byl, tak co. Přes všechny počáteční potíže jsme vychovali dvě děti, než jsme se konečně rozvedli.

Otec umřel spokojeně, byl rád, že má dva vnuky fotbalisty. Na mě už nebyl hrubý, ale já si dodnes neodpustím, že jsem mu to ještě před jeho smrtí všechno neřekla. Že k němu cítím křivdu i zášť. K tomu mě donutil a toho už se nikdy nezbavím.

Jana (65), Kolín

reklama
Související články
11.12.2023
Po smrti manžela jsem se bála, že to nezvládnu. Přátelé mi dodávali odvahu, že to dám. Bohužel se mi to nepodařilo. Sedím na hrobě a pláču. Mluvím s Mirkem a omlouvám se mu, že se mi nepodařilo udržet si náš domov. Tak lehce jsem o něj přišla. Nebyl tu, aby mi poradil, není tu, aby mě objal. On byl praktický a vždy si věděl rady. Já jsem bez něj jako tělo bez duše, mé srdce bije jen napůl… B
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte