Domů     Všichni jsme se spálili
Všichni jsme se spálili

Důvěryhodný pán nás ochotně zastupoval ve sporu s bytovým družstvem a za právnické služby nám poskytnul velkou slevu. Vůbec nás nenapadlo, že se z něho vyklube podvodník!

Ani kupní smlouva na byt v paneláku, v kterém jsme strávili víc než čtvrt století, nás neochránila před sporem s novým vlastníkem. Bytové družstvo koupil movitější majitel a hned našel záminku k našemu vystěhování. Mohlo nás prý zachránit jen jediné: zaplatit znovu!

Platit se nám nechtělo

„Není to tak, jak říkáte. Platit budete za pozemek, na kterém panelák stojí. Nebo můžete jít bydlet jinam, je to na vás!“ uslyšeli jsme na domovní schůzi. Nerozuměla jsem tomu a většina ostatních také ne. Skoro všichni jsme se spoustu let znali.

Naše děti společně vyrůstaly a hrály si na hřišti před domem. Teď, když bychom si mohli užívat spokojeně důchod, se máme zadlužit? Nevěřícně jsme kroutili hlavami. Nechtělo se mi takové křivdě uvěřit! Ale jak se bránit? Možná nakonec má nový majitel pravdu.

Ani manžel nebyl žádný bojovník. Odjakživa se všemi vycházel po dobrém a nemínil na tom nic měnit. „No tak zaplatíme. Nějaké úspory máme. Nebudeme to hrotit,“ řekl poraženecky. Já mlčela. Umínila jsem si, že se půjdu s někým poradit! S někým, kdo tomu všemu bude rozumět líp, než my, obyčejní lidé…

Z hosta jsem měla radost

„Haló, je někdo doma?“ ozvalo se za dveřmi a já spěchala otevřít. Nezvonil nám už dlouho zvonek a měla jsem trochu výčitky svědomí, že se na nás muselo bouchat. Za dveřmi stál takový upravený pán ve středním věku.

Stříbrné brýle a prošedivělé vlasy, modrý klasický kabát a v ruce aktovku asi z krokodýlí kůže. Musela být pořádně drahá, ať už byla z čehokoli! Koukala jsem na něho tázavě, co si přeje, ale on hned vysvětloval: „Obrátili se na mě vaši sousedi odvedle.

Prý máte nějaký problém s koupí pozemků! Já jsem advokát a mohl bych vás zatupovat! Okamžitě jsme ho pozvala dál. V tu chvíli jsem měla pocit, že mi toho pána seslalo samo nebe!

Vůbec mě nenapadlo, že si se mnou zahrává peklo…Během hodinky jsme si s pánem potřásli rukou. Převezme naši věc, a nás, i ostatní, zastoupí ve sporu s novým majitelem!

„Nic nebudete platit, o to se postarám!“ slíbil na odchodu a k mému nadšení nechtěl vůbec žádné peníze. Prý se vyrovnáme až potom!

Myslela jsem, že nás potkalo štěstí

Zmocnila se mě euforie, jaké štěstí nás nečekaně potkalo. Takový slušný pán! Jen mi vadila skepse mého manžela: „Nic není zadarmo, nevěř tomu…“ Nenechala jsem si svoji radost vzít a uspořádala dole v sušárně malý večírek.

Všichni, kdo se nechali panem advokátem zastupovat, se zúčastnili! Připili jsme si šampaňským, snědli chlebíčky a šli spokojeně spát. Nic zlého nás přece nemohlo potkat! „Paní, jdu vás seznámit s výsledky jednání. Potřeboval bych přece jenom pár tisíc zálohu.

Jen malou!“ řekl, jakoby se nechumelilo pan advokát při našem příštím setkání. Konalo se necelý měsíc po tom prvním. Měl na sobě jiné oblečení, a byl snad ještě elegantnější, než před tím. Vypadal nějak jinak, dokonce i brýle měl jiné.

Pod nos mi strkal jakousi smlouvu, z které vyplývalo, že nebudeme muset nic kupovat. Hned jsem vyndala z krabice ve skříni osm tisíc a dala mu je.

Ochotně jsem zaplatila

Cítila jsem se skoro trapně, jak málo mu za jeho skvělé služby platím! Přidala jsem ještě lahev domácí slivovičky a velký kus uzeného. Koupili jsme ho na farmářském trhu, ale zasloužil si ho! Když odešel, zazvonila jsem na souseda.

Vylétl celý rudý a rozzlobený. „Nic tomu podvodníkovi neplaťte, podvedl nás všechny!“ křičel. Potom mi ukázal smlouvu. Stejnou, jakou jsem před malou chvilkou obdržela a zaplatila i já. „Je to podvod!

Právě jsem zjistil, že ten chlap není ani advokát!“ křičel znovu a mně se podlomila kolena. Naletěla jsem! A ještě mu dala uzené…Když jsem se přiznala, že už jsem také zaplatila, vyběhnul soused ze dveří.

Prolétnul celým domem, ale po falešném advokátovi jako by se zem slehla. Bylo nás rovných deset, co jsme mu naletěli. Některým ale z nějakých podivných důvodů účtoval víc, než nám. Možná proto, že jsme byli nejstarší. Dostali jsme asi nějakou slevu pro důchodce!

Koupi jsme oslavili masíčkem

To maso mě mrzelo snad víc, než těch pět tisíc! Už dlouho jsem na něho měla chuť… „Vidíš, já ti to říkal…“ rýpnul si do mě manžel a láskyplně mě pohladil. Měl trochu radost, že na jeho slova došlo. Že měl pravdu! Ale naštěstí mi vůbec nic nevyčítal!

A tak jsme si pozemek pod naším domem museli opravdu koupit. Nebyl až tak horentně drahý. Koupili ho i všichni naši sousedi, stěhovat se nikdo nechtěl. Vynucenou koupi jsme společně oslavili, možná spíš trochu oplakali, opět v naší sušárně. Všichni společně!

Podávala se slivovička a také uzené. Ať si pochutnáme i my, chudáci, nejen ten podvodník!

Anna R. (69), Litvínov

Předchozí článek
reklama
Související články
8.12.2023
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo. Sama jsem po obdivu tolik netoužila, zvlášť poté, co jsem se vdala. A nakonec
7.12.2023
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá světla Stejně jako jindy jsem se
6.12.2023
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla k názoru, že mě provdá za každou
4.12.2023
Manželovi se přihlásil jeho dávný povedený kamarád, který mu nikdy nic dobrého nepřinesl. Vždy mu nosil smůlu, a teď ho přemluvil a zase zatáhl do karbanu. Rozjařená nálada nic dobrého nevěstila. A když jsem zjistila, z čeho pramení, stala se z podezření jistota. Manžel mi totiž radostně oznámil, s kým se náhodou potkal. Se svým dávným spolužákem. Hned jsem věděla, že z toho nekouká nic dobrého
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3