Domů     Chovali jsme se jako malé děti
Chovali jsme se jako malé děti

Vdávala jsem se po velmi krátké známosti. Ačkoliv jsem vždycky byla spíš opatrná a pečlivě zvažující všechny možnosti, tenhle krok jsem udělala hodně rychle.

Byla to bouřlivá láska na první pohled. Hned jsem věděla, že nikoho jiného, než Standu, už v životě nechci. Svatbu jsme naplánovali během týdne. Brali jsme se v nejbližším možném termínu a pozvali jen rodiče a nějaké kamarády.

Na svatební cestu jsme odjeli do Paříže, kam jsem se vždycky toužila podívat. Připadalo mi, že v jednadvaceti letech můj život nabral obrátky, zařadil vyšší rychlost a odnáší mě někam do ráje. Klasický omyl všech zamilovaných.

Měsíce zalité sluncem

Bydlet jsme spolu začali až po svatbě. Standa měl byt po jedné tetičce, která odešla do domova pro seniory. V prvních týdnech a vlastně i měsících bylo všechno krásné a pohádkové.

Když jsou dva lidé zamilovaní a nadšení z toho, že jsou spolu a mají svůj svět sami pro sebe, pak se usmívají i při vynášení koše na odpadky. A myslí si, že to tak bude navždycky.

První prudká hádka

Asi čtyři měsíce po naší svatbě začal mít Standa nějaké problémy v práci, které vyvrcholily jeho výpovědí. Odešel dohodou a ze dne na den jsme tak ztratili část příjmů na živobytí.

O nic dramatického nešlo, rodiče (zejména moji) nás stejně pořád nepřímo podporovali a těšili se na to, že se brzy dočkají vnoučat. Se Standou ale tahle situace zamávala psychicky.

Dost mu na té jeho práci záleželo a nyní, když ji ztratil, byl jako tělo bez duše. Když na mě poprvé rozčileně vyjel, šokovalo mě to, protože jsem na takové jeho chování nebyla vůbec zvyklá.

Reagovala jsem tak, jak ženy povětšinou reagují – pláčem a odměřeností. Dokonce už jsem si balila kufry, zatímco Standa se na mě mračil: „Přece ode mě neodejdeš kvůli takové hlouposti.“

Až když se mi zanedlouho omluvil, řekla jsem si, že za to všechno mohou majitelé firmy, kteří ho propustili a ne on. Vytěsnila jsem tu příhodu z paměti, ovšem pouze dočasně.

Půlroční výročí

Standa si marně hledal podobné zaměstnání. Byl čím dál nervóznější, i když finance, jak jsem se již zmínila, nám nijak moc nechyběly. Napětí, které v sobě můj muž udržoval, se přenášelo i do vztahu. Už jsem si nemohla být jistá, zda a kdy se znovu pohádáme.

Jednoho dne mě však Standa překvapil příjemně. Zeptal se mě: „Víš, jak dlouho jsme manželé?“„Ano, vím, snadná otázka. Dnes je to přesně půl roku,“ nenechala jsem se nachytat. „Správně, a jak to tedy oslavíme?“ podíval se na mě.

„Mohli bychom si vyjet někam do přírody,“ navrhla jsem. Standa souhlasil a odpoledne jsme vyrazili autem.

Práce v Praze

Výlet se vyvíjel krásně, počasí nám přálo, na jedné lesní mýtině jsme se i pomilovali. Když jsme se vraceli, Standa mi řekl: „Mám nabídku z Prahy, od jedné bývalé spolužačky.“ „Jakou nabídku?“ zatrnulo mi. Nechápala jsem, co mi chce sdělit. „Pracovní.

Byl bych tam přes týden a na víkendy jezdil domů,“ upřesnil. Pochopila jsem, že je už rozhodnutý a tenhle výlet do přírody k našemu výročí měl jen připravit půdu k mému souhlasu.

Šla jsem domů pěšky

Strašně se mě to dotklo. Požádala jsem Standu, ať mi zastaví. Vystoupila jsem a pokračovala pěšky. Snažil se mě přemluvit, abych si znovu nastoupila, a v klidu jsme dojeli domů. Já jsem pro slzy neviděla. Takže on si bude jezdit do Prahy.

A za mými zády mluví s bývalými spolužačkami! Hned se mi vybavily pocity, které jsme měla, když se na mě poprvé obořil. Standa nakonec přemlouvání vzdal a nechal mě na silnici.

Žádost o rozvod

Šla jsem pěšky asi deset kilometrů, ale hněv a smutek mi dodávaly sílu. Během té cesty jsem dospěla k závěru, že se chci se Standou rozvést.

Znělo to sice absurdně, po půl roce manželství a po tak velké lásce, ale od toho rozhodnutí mě mohla odvrátit jen velká kytice růží a Standova pokorná omluva. Místo toho jsem ale doma našla lístek se vzkazem, že odjel do Prahy.

Žádost o rozvod jsem napsala ještě téhož dne. Standa se na noc nevrátil. Když jsem žádost druhý den nesla podat a byla kousek od soudní budovy, zastavilo vedle mě na chodníku auto. Byl to Standa.

Velké usmíření

Stačil jeden pohled z očí do očí, abych si uvědomila, že se oba chováme jako malé děti. Jestliže bychom neustáli takovouto malou krizi, co potom, až by přišly děti a všechno by bylo ještě složitější? Nastoupila jsem.

Standa se na nic neptal, já mu ale žádost ukázala a potom jsem jí před ním roztrhala. On se mi omluvil za předchozí den a oznámil mi, že tu nabídku z Prahy odmítl. Víckrát jsme se o tom už nebavili.

Byla to naše první krize, po které následovalo ještě mnoho dalších, ale i ty jsme spolu dokázali překonat. A příští rok uplyne už čtyřicet let od naší svatby.

Lenka H. (62), východní Čechy

reklama
Související články
5.3.2024
Když jsem Karla dvakrát za týden opařila horkou vodou, sprostě mi vynadal. O pár let později se mi to málem podařilo znovu. Karla jsem poznala na dětském letním táboře. Dělal tam praktikanta, já pomocnou kuchařku. Byl to moc hezký osmnáctiletý kluk a já coby sedmnáctka jsem se do něho šíleně zamilovala. Jsi slepá, nebo blbá? Jednou, když byly k večeři párky, jsem chtěla jít vylít hrnec s 
28.2.2024
Toho kolegu neměl nikdo příliš v lásce. Tvářil se jako morous, byl to samotář a protiva. Přitom stačilo tak málo. Stáli jsme tam spolu sami a on mlčel. Koukal do křoví a mně to přišlo divné. Tak jsem ho oslovila. Nezdál se být nadšený. Odpovídal jedním slovem a nastalo vždy ticho, které jsem přerušila opět já sprchou dalších vět. Schůzky na cigárku Už mi docházely nápady, o čem mluvit. Ří
26.2.2024
Holky si myslely, že s Milošem spolu chodíme, ale nebyla to bohužel pravda. Překážela nám v tom taková nepříjemná věc. Seznámili jsme se na zábavě v kulturním domě. Pořadatelé pouštěli dovnitř jen mládež, která již dovršila šestnáctý rok života, což nebyl můj případ, bylo mi teprve patnáct. A tak mě takový tlustý, na první pohled zlý chlápek seřval a vyhodil. Smutně jsem courala venku a dych
16.2.2024
Nikdy ženské nehonil a ke mně byl pozorný a choval se s úctou. A najednou se událo něco, co jsem nečekala ani ve snu. Můj manžel se na prahu sedmdesátky bláznivě zamiloval! Choval se jako blázen a nedal si od nikoho říct. Bylo to jako z nějakého hloupého filmu. Starý chlap a mladá dívčina, co sotva odmaturovala. Seznámili se při hlídání Chodila mladým hlídat pravidelně třikrát týdně a k t
8.2.2024
Šla jsem za hlasem svého srdce a rozum nechala za sebou. Život mi za to uštědřil pořádnou lekci. O všechno jsem přišla a jen těžko jsem to získávala zpět. V mládí jsem se hrnula do manželství jako smyslů zbavená. Stačilo jen poznat Miloše, do kterého jsem se zamilovala tak, že jsem už po naší první schůzce slyšela v hlavě znít svatební zvony. Když se zamiluji, jsem zkrátka jako vystřelená dělov
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut