Domů     Chovali jsme se jako malé děti
Chovali jsme se jako malé děti

Vdávala jsem se po velmi krátké známosti. Ačkoliv jsem vždycky byla spíš opatrná a pečlivě zvažující všechny možnosti, tenhle krok jsem udělala hodně rychle.

Byla to bouřlivá láska na první pohled. Hned jsem věděla, že nikoho jiného, než Standu, už v životě nechci. Svatbu jsme naplánovali během týdne. Brali jsme se v nejbližším možném termínu a pozvali jen rodiče a nějaké kamarády.

Na svatební cestu jsme odjeli do Paříže, kam jsem se vždycky toužila podívat. Připadalo mi, že v jednadvaceti letech můj život nabral obrátky, zařadil vyšší rychlost a odnáší mě někam do ráje. Klasický omyl všech zamilovaných.

Měsíce zalité sluncem

Bydlet jsme spolu začali až po svatbě. Standa měl byt po jedné tetičce, která odešla do domova pro seniory. V prvních týdnech a vlastně i měsících bylo všechno krásné a pohádkové.

Když jsou dva lidé zamilovaní a nadšení z toho, že jsou spolu a mají svůj svět sami pro sebe, pak se usmívají i při vynášení koše na odpadky. A myslí si, že to tak bude navždycky.

První prudká hádka

Asi čtyři měsíce po naší svatbě začal mít Standa nějaké problémy v práci, které vyvrcholily jeho výpovědí. Odešel dohodou a ze dne na den jsme tak ztratili část příjmů na živobytí.

O nic dramatického nešlo, rodiče (zejména moji) nás stejně pořád nepřímo podporovali a těšili se na to, že se brzy dočkají vnoučat. Se Standou ale tahle situace zamávala psychicky.

Dost mu na té jeho práci záleželo a nyní, když ji ztratil, byl jako tělo bez duše. Když na mě poprvé rozčileně vyjel, šokovalo mě to, protože jsem na takové jeho chování nebyla vůbec zvyklá.

Reagovala jsem tak, jak ženy povětšinou reagují – pláčem a odměřeností. Dokonce už jsem si balila kufry, zatímco Standa se na mě mračil: „Přece ode mě neodejdeš kvůli takové hlouposti.“

Až když se mi zanedlouho omluvil, řekla jsem si, že za to všechno mohou majitelé firmy, kteří ho propustili a ne on. Vytěsnila jsem tu příhodu z paměti, ovšem pouze dočasně.

Půlroční výročí

Standa si marně hledal podobné zaměstnání. Byl čím dál nervóznější, i když finance, jak jsem se již zmínila, nám nijak moc nechyběly. Napětí, které v sobě můj muž udržoval, se přenášelo i do vztahu. Už jsem si nemohla být jistá, zda a kdy se znovu pohádáme.

Jednoho dne mě však Standa překvapil příjemně. Zeptal se mě: „Víš, jak dlouho jsme manželé?“„Ano, vím, snadná otázka. Dnes je to přesně půl roku,“ nenechala jsem se nachytat. „Správně, a jak to tedy oslavíme?“ podíval se na mě.

„Mohli bychom si vyjet někam do přírody,“ navrhla jsem. Standa souhlasil a odpoledne jsme vyrazili autem.

Práce v Praze

Výlet se vyvíjel krásně, počasí nám přálo, na jedné lesní mýtině jsme se i pomilovali. Když jsme se vraceli, Standa mi řekl: „Mám nabídku z Prahy, od jedné bývalé spolužačky.“ „Jakou nabídku?“ zatrnulo mi. Nechápala jsem, co mi chce sdělit. „Pracovní.

Byl bych tam přes týden a na víkendy jezdil domů,“ upřesnil. Pochopila jsem, že je už rozhodnutý a tenhle výlet do přírody k našemu výročí měl jen připravit půdu k mému souhlasu.

Šla jsem domů pěšky

Strašně se mě to dotklo. Požádala jsem Standu, ať mi zastaví. Vystoupila jsem a pokračovala pěšky. Snažil se mě přemluvit, abych si znovu nastoupila, a v klidu jsme dojeli domů. Já jsem pro slzy neviděla. Takže on si bude jezdit do Prahy.

A za mými zády mluví s bývalými spolužačkami! Hned se mi vybavily pocity, které jsme měla, když se na mě poprvé obořil. Standa nakonec přemlouvání vzdal a nechal mě na silnici.

Žádost o rozvod

Šla jsem pěšky asi deset kilometrů, ale hněv a smutek mi dodávaly sílu. Během té cesty jsem dospěla k závěru, že se chci se Standou rozvést.

Znělo to sice absurdně, po půl roce manželství a po tak velké lásce, ale od toho rozhodnutí mě mohla odvrátit jen velká kytice růží a Standova pokorná omluva. Místo toho jsem ale doma našla lístek se vzkazem, že odjel do Prahy.

Žádost o rozvod jsem napsala ještě téhož dne. Standa se na noc nevrátil. Když jsem žádost druhý den nesla podat a byla kousek od soudní budovy, zastavilo vedle mě na chodníku auto. Byl to Standa.

Velké usmíření

Stačil jeden pohled z očí do očí, abych si uvědomila, že se oba chováme jako malé děti. Jestliže bychom neustáli takovouto malou krizi, co potom, až by přišly děti a všechno by bylo ještě složitější? Nastoupila jsem.

Standa se na nic neptal, já mu ale žádost ukázala a potom jsem jí před ním roztrhala. On se mi omluvil za předchozí den a oznámil mi, že tu nabídku z Prahy odmítl. Víckrát jsme se o tom už nebavili.

Byla to naše první krize, po které následovalo ještě mnoho dalších, ale i ty jsme spolu dokázali překonat. A příští rok uplyne už čtyřicet let od naší svatby.

Lenka H. (62), východní Čechy

reklama
Související články
22.9.2023
Se Štěpánem jsme měli krátce před svatbou, než se všechno zhroutilo. Jedno falešné nařčení stačilo k tomu, aby se nám změnily životní plány. V yrůstala jsem v době, kdy bylo běžné, že se dívky vdávaly i v osmnácti letech. Často to bylo proto, že „musely“, pro většinu z nich ale dávalo založení rodiny v takhle mladém věku smysl. Ne všechna manželství pak vydržela, i když se o to ovšem tenkrát li
20.9.2023
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se mi na klucích, teď už na mužích, strašně líbí.
19.9.2023
Moje první, a já pevně doufám, že i poslední, svatba proběhla, až když mi bylo čtyřicet let. Na svou první lásku jsem si musela počkat. Již od základní školy jsem nenáviděla otázku: „Jsi do někoho zamilovaná?“ S oblibou mi ji pokládali nejen rodiče, ale už od dob dětských lásek se takhle hloupě ptala i každá kamarádka. Nechápala jsem, proč zrovna já bych se musela do někoho zamilovávat. Je to s
11.9.2023
Láska si nevybírá a přichází i tam, kde to není společensky vhodné. Nedá se ale zastavit. Před svými blízkými musím nový vztah tajit! Bylo mi padesát dva let, když jsem nečekaně přišla o svého manžela. Stala se mu osudnou jedna služební cesta. Při cestě domů měl autonehodu, jejíž následky byly tak vážné, že ani přes zásah záchranářů můj Antonín nepřežil. I když jsem si manžela nadevše vážila a 
4.9.2023
Bylo mi patnáct a rodiče se rozcházeli. Ne­uměla jsem si představit, že odteď budu žít bez táty. Končilo léto, končily prázdniny. Končící léto bývá smutné. Tamto bylo zvlášť melancholické. Courala jsem se zlatou pšenicí s máminými slunečními brýlemi na nose. Přivezla si je z dovolené v NDR, kde už ovšem byla nikoli s tátou, ale s panem K. Bylo mi sotva patnáct a musela jsem se vyrovnat se sk
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě