Domů     Jsem zase tak moc šťastná
Jsem zase tak moc šťastná

Byly chvíle v životě, kdy se mi moc nedařilo. Někdy jsem ztrácela naději, že se to jednou změní, zlepší. Ale světlo na konci tunelu se pořád neobjevovalo.

Mám za sebou dvě manželství, která se moc nevyvedla. Tedy vlastně zkrachovala po třech letech. Ale stačila jsem si z každého odvést jedno dítě.

Dcera Tereza se chtěla dát na herectví, ale nepřijali ji a tak se, mírně řečeno, naštvala a začala prodávat přírodní kosmetiku. Dala do toho veškerý svůj talent a začalo se jí dařit. Rychle se postavila na nohy a stejně rychle si pořídila známost.

S Tomášem se vzali po půl roce chození a zatím jim to klape. Do manželství jí nemluvím, asi nejsem zrovna nejlepší rádce, třebaže bohaté zkušenosti bych měla.

Syn David se už na střední zbláznil do moderních technologií a stal se z něho počítačový expert, který vydělává dost slušné peníze. Také David se oženil, třebaže jsem to ani nečekala, když je pořád zahrabaný u počítačů. Jenže on si našel nevěstu na internetu.

Kdepak nějaká seznamka, prostě na sebe narazili na nějakém chatu. Kamila je blogerka a tak si umí také dost dobře vydělat. Moji mladí jsou prostě za vodou.

Bylo mi smutno

A já? Nějak se mi ta nezdařená manželství dostala pod kůži a nemohla jsem se zbavit pocitu, že je lepší se na chlapy vykašlat. Co s nimi? Pořád chtějí pozornost, obskakování, oni ani nepotřebují ženu, ale služku.

Mé děti samy sebe dávaly za příklad, že vztahy mohou dopadnout mnohem líp než jsem dopadla já. Pošťuchovaly mě, abych prý nezůstávala sama. Člověk prý přece potřebuje mít kolem sebe lidi a když jsou David s Terezou pryč z domu, musí mi být smutno.

To mi teda opravdu pomohly. Jestliže jsem do té doby nebyla smutná, tak mě začínal smutek přepadat. A prohluboval se. Začala jsem o tom asi moc přemýšlet. V hlavě se mi honily nejrůznější scénáře. Co když zrovna já natrefím na nějakého alkoholika?

Ti nejsou přece tak čitelní jako třeba feťáci, a já ani žádného vysloužilého feťáka nechci. Nechci ani alkoholika. Když už, tak nějakého normálního chlapa. Jasně, že bude mít nějaké chyby, nějaké mouchy, ale to se dá vychytat nebo nějak se s tím vyrovnat.

Ale kde se seznámit bezpečně a nenarazit na nějakého ňoumu nebo trumberu, kterého bych musela vodit za ručičku?

Nečekaný pád

Při procházkách botanickou zahradou jsem si urovnávala myšlenky, když jsem jednoho dne zakopla o čísi nohy, trčící do cesty. To tělo zaúpělo a svalilo se mi k nohám, třebaže jsem už také byla na zemi. Byl z toho chvíli úlek.

Když jsem si začala uvědomovat, že jsem celá a v pořádku, jen jsem trochu cítila bolest na hraně pravé ruky, která mi pomohla zbrzdit pád, začala jsem se pomalu zvedat. Mužský hlas vedle mě trochu hekal, ale, když se postavil, myslela jsem, že znova upadnu.

Přede mnou stál sošný a pohledný pán s trochu nejistým úsměvem a nejspíše i pocitem provinění. Hned se začal omlouvat, že si dovolil vytvořit na cestičce kolem skalka překážku, která mi mohla způsobit těžké zranění.

„Opravdu vám není nic?“ ptal se ustaraně a já si všimla, že má odřený nos. Dívala jsem se na něho jako na zjevení. Ten člověk nejenže nenadával, ale měl opravdickou starost. Domluvili jsme se, že půjdeme ke mně a ošetříme jeho odřený nos a moji odřenou ruku.

Milovník přírody

Petr mi cestou vyprávěl, že celý život miluje přírodu, každý rok chodívá několikrát v roce do zoologické zahrady a miluje i procházky oběma botanickými zahradami. „Na téhle staré hluk města skoro nevnímáte, i když se nacházíte přímo v centru Prahy.

Rozjímat tady můžeme obklopeni stromy a rostlinami. A myšlenky Po hodinové terapii klidem se nabiji energií do dalších dní,“ pochvaloval si Petr. Měl pravdu, cítila jsem se po procházce vždycky mnohem dní lépe a smutek někam zmizel.

Když jsem o Petra zakopla, právě si prohlížel jednu z květin zblízka a tak si na kraj záhonu klekl, tady je to povoleno. Určitě nečekal, že si tudy namířím cestu já, zamyšlená a sklíčená. Po ošetření a malé kávě jsem se rozloučili.

„Mohu vás ještě někdy vidět?“ zeptal se a to mi málem vyrazilo dech. Muž, který dovede být galantní, umí zajímavě vyprávět a je fešák, že ten by měl zájem o mě? Kývla jsem a on se krásně usmál.

„Ty zuby jsou falešné,“ špitl, když si uvědomil, že se dívám na jeho krásné bílé zuby. O ty své prý přišel při nějaké bouračce už před lety.

Vyrážíme spolu

Ozval se vlastně už druhý den, pozval mě na bezpečnou procházku novou botanickou zahradou. „Tam si vás ohlídám, abyste neupadla,“ řekl do telefonu a já si hned vybavovala jeho úsměv, se kterým tu větu pronášel. Najednou jsem měla pocit bezpečí.

Nešlo ani o tu jeho poznámku, jen jsem si vybavila, že se takhle o mě žádný chlap nestaral.

Dokud to šlo, vyráželi jsme spolu do přírody, vůbec poprvé jsem byla v oboře Hvězda a to žiji v tomhle městě skoro odmala, stihli jsme také pár výstav přes léto, protože já mám ráda umění.

Nikdy se nezeptal co ten obraz znamená, když jsem se u některého zastavila na chvíli déle. „Ty máš svoji přírodu i galeriích,“ řekl mi jednou při cestě domů. Ano, už jsme si tykali a občas u mě i přespal. Děti najednou zpozorněly.

„Mami, ty máš chlapa?“ vystřelila rovnou po příchodu na návštěvu Tereza. Byla to otázka, nebo to bylo radostné konstatování spojené s úlevou. „Ty tak záříš!“ usmála se a objala.

Děti mi to přejí

Já mám hodné děti, teď jsem to pochopila. Celý život se o ně strachujete a staráte a pak zjistíte, že se to obrátilo, že se strachují o vás a také starají. Vidím, jak moc si přejí, abych konečně byla šťastná. Dokonce se jim Petr moc líbil.

Tereza mi vyrazila dech. „Mami, takového tátu jsem si jako malá přála,“ pošeptala při odchodu domů. Moje děti to totiž se svými otci neměly jednoduché, stejně jako já.

Ale to už je uzavřená kapitola, myslím, že konečně vyjíždím z toho smolného smutného tunelu a jsem šťastná. Kdepak, nemyslím, to vím.

Helena V. (63), Praha

Související články
14.6.2024
Můžete být svědomitý řidič a stejně se vám to může stát! Strhla jsem volant proto, abych to zvíře nepřejela. Jen zázrakem to tehdy dopadlo dobře. Jako malá jsem ráda jezdila na kole a nebála se vyrazit na silnici do provozu. Už v osmnácti jsem si udělala řidičský průkaz a auta byla mou vášní. Řídila jsem ráda a často. A jezdila jsem bez nehod. Až před několika lety se mi stala ošklivá věc. Jela
13.6.2024
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně sledoval, komicky. Schovávala jsem se na zadním sedadle auta, ležel
13.6.2024
Milovala jsem Rudlu z páté lavice u okna od školních let. Vědělo se však, že je blázen do krásné, černovlasé Katky a že se jí nikdy nevzdá. V jeho osudu jsem však byla vepsaná já. Odjakživa jsem byla zamilovaná do Rudly z páté lavice u okna. Jenomže všichni věděli, že Rudla je zamilovaný do Katky. Byla totiž zajímavá a měla dobrodružnou povahu. Každá jiná byla proti ní nudná, já dvojnásob. Katk
10.6.2024
Jsem toho názoru, že dokud je člověk zdravý a plný elánu, měl by si vydělat co nejvíce peněz. Musí myslet na zadní kolečka. Moje sousedka Dita je ale můj pravý opak. Pohodářka, která si chce jen užívat. Po skončení střední školy už dál studovat nechtěla. Má ráda klid. Našla si špatně placenou práci v kanceláři, kde vykonává administrativní činnost. Práce ji ale prý baví, protože na ni nejsou kl
9.6.2024
Když jsem potkala Jaroslava, myslela jsem, že se na mě usmálo štěstí. Byl vtipný a uměl se chovat k ženám a ke mně byl nesmírně pozorný! Přesto, že jsem byla přesvědčená, že už si žádného muže do života nepustím, udělala jsem tu chybu znova! Požádal mě o ruku a já nadšeně souhlasila! Říkala jsem si, že mi ho osud přihrál, aby mi vynahradil vše, co jsem do té doby musela přestát. Byla jsem to
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Voda v zahradě přínáší pohodu
rezidenceonline.cz
Voda v zahradě přínáší pohodu
Přírodní či umělé jezírko nebo potůček umí přispět ke zlepšení klimatu na pozemku u domu, klidná či rozvlněná hladina nejen krásně vypadá, ale také zvlhčuje okolní prostředí, a tím zvyšuje komfort zahrady. Šumění padající vody pak tlumí jiné nežádoucí hluky. Vodní plocha navíc působí velmi esteticky – jako v zrcadle se v ní odráží blízké
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
nasehvezdy.cz
Druhé těhotenství je pro Kohoutovou peklo!
Náročné to teď má herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina, která se už brzy dočká narození druhého potomka. Jenže zatímco během těhotenství s dcerou Lolou (4) všechno zvládala bez pr
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
21stoleti.cz
Tisíc tváří Amazonie najdete v Pavilonu Anthropos
V Brně se otevřela unikátní výstava Tisíc tváří Amazonie. Představuje kulturní a přírodní rozmanitost oblasti Velké Amazonie a přináší vhled do života původních domorodých obyvatel tohoto kulturního a
Smaženice s hlívou ústřičnou
tisicereceptu.cz
Smaženice s hlívou ústřičnou
Máte doma nakládané nebo sušené houby? Neváhejte je použít klidně i v dubnu. Hlíva ústřičná je navíc velice zdravá a její chuť si zamilujete. Suroviny 10 lžic nakládaných nebo sušených hub 2 l
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
skutecnepribehy.cz
V chatové osadě jsem zažila zklamání a pak i štěstí
Do Milanovy chaty jsem s ním jezdla potají, přikrytá dekou na zadním sedadle auta. Byla to úleva, když jsem konečně z milenky povýšila na jeho oficiální přítelkyni. Vyhráno jsme ale neměli. Roky jsme se skrývali jako dva vězni na útěku. Když už jsme jeli jednou za uherský rok na chatu, působilo to, pokud by nás někdo pozorně
Šťavnaté burgery
nejsemsama.cz
Šťavnaté burgery
Burgery můžete odlehčit zeleninou. Přidejte do nich např. najemno nastrouhanou cuketu nebo celer. Dostanou zajímavou chuť a prohloubí se tím jejich lahodná chuť a šťavnatost. Ingredience na 6 porcí: ● 800 g hovězího mletého masa ● 1 šalotka ● 2 žloutky ● sůl ● pepř ● 4 snítky tymiánu ● olivový olej ● zelenina na dozdobení Postup: Maso dejte do mísy. Přidejte najemno nakrájenou šalotku, žloutky,
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
historyplus.cz
Město Idu získalo nezávislost jen na pár stovek let
Žhavé slunce propaluje kůži až do morku kostí. Muž na koni spatří na obzoru budovy. „Trochu neplánovaná zastávka, ale proč ne,“ pomyslí si. Když pár minut poté projíždí branou města Idu, on i jeho kůň už melou z posledního.   Nejvyšší čas svlažit hrdlo. Přijel sem poprvé a nákladnost staveb ho přesvědčila, že tady žijí bohatí
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
enigmaplus.cz
Kamenný kruh v Bighornu: Kdo a proč ho postavil?
V pohoří Bighorn ve státě Wyoming se nachází místo, kterému se přezdívá severoamerické Stonehenge. Nikdo neví, z jakého důvodu zde tajuplné kameny stojí. Jedna z teorií praví, že se u kamenů konaly in
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
iluxus.cz
Objevte stylová dámská trička pro každou příležitost
Dámská trička jsou základním stavebním kamenem šatníku každé ženy. Nabízejí neomezené možnosti stylizací a jsou vhodná pro různé příležitosti, od každodenního nošení po formálnější události. Vybra
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
epochalnisvet.cz
Velké egyptské muzeum: 100 000 skvostů pod jednou střechou
Než ho důkladně projdete, div neprošlapete podrážky. Od exponátu k exponátu, a to na ploše 81 000 m2, což odpovídá rozloze téměř dvou pražských Václavských náměstí. Řeč je o zbrusu novém největším muzeu světa, které zatím čeká na své návštěvníky.   Píše se rok 1954 a egyptský archeolog Kamal el-Mallakh (1918–1987) překvapeně hledí na poklad, který objeví
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
epochanacestach.cz
Červnový festival Pivo na Náplavce představí 40 minipivovarů
Pivo na Náplavce – oblíbený degustační festival zlatavého moku, na kterém nebude chybět ani redakce Epochy na cestách, se v letošním roce bude konat 14. a 15. června na Rašínově nábřeží. Účastnit se ho budou stálice i nováčci, na pravém břehu Vltavy se představí 40 zástupců českých minipivovarů. Součástí festivalu budou i stánky s jídlem,
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
epochaplus.cz
Nankingský masakr: Sexuální týrání Číňanek japonskými vojáky patřilo léta k tabuizovaným tématům
Když je 13. prosince 1937 dobyto japonské město Nanking, japonští vojáci začnou řádit. S čínskými ženami zacházejí jako s hadrovými panenkami, vybíjí si na nich sexuální pudy. Zajatce krutým způsobem zabíjejí. Proč Japonci vraždí s takovou krutostí? Podle jejich vojenského kodexu cti je život zajatce naprosto bezcenný. Navíc Číňané jsou v početní převaze a Japonci je nechtějí