Domů     Manžel mě chtěl oškubat, to se ale přepočítal
Manžel mě chtěl oškubat, to se ale přepočítal

Rozvádět se v sedmapadesáti a ještě přijít o střechu nad hlavou, to už je pořádný důvod ke zhroucení. Já si ale řekla, že se oškubat nenechám a s manželem jsem pořádně zatočila!

S manželem jsme se poznali už na střední škole a už se od sebe neodloučili. Byli jsme taková ta typická studentská láska. Rodiče, moji i jeho, moc nadšení nebyli. Nic jsme si prý neužili a tak. Tchyně navíc myslela, že její Péťa, můj manžel, má na víc.

No, on si to po mnoha letech manželství začal myslet taky, ale to bych předbíhala. Vzali jsme se a postupně se nám narodily dvě krásné dcery. Já s každou zůstala dva roky na mateřské a věnovala se rodině.

Manžel mezi tím, aby nás uživil, pracoval od nevidím do nevidím. Byl sice obyčejný stavař, ale jeho kariéra strmě stoupala. Obdivovala jsem ho a ve všem podporovala.

V práci jsem byla jen na poloviční úvazek, ale za to jsem od něho nikdy žádnou pomoc s holkami ani s domácností nevyžadovala.

Žili jsme si na vysoké noze

Roky ubíhaly a nám se dařilo čím dál lépe. Postavili jsme si dům, pořídili drahé auto a jezdili každý rok k moři. Ale ne jenom do Chorvatska nebo Itálie. Procestovali jsme Austrálii, Nový Zéland a dokonce i Afriku. Prostě jsme si žili na dost vysoké noze.

Naše holky jsme ale nerozmazlovali. Chodily na brigády, doma se vším pomáhaly a dokonce obě pracovaly jako dobrovolnice u zvířat. Ta starší v psím útulku a mladší v hospici pro koně. Byla jsem na ně moc a moc pyšná. A na manžela taky.

Byl na mě hodný a rodina byla vždycky pro něho na prvním místě. „Helenko, mysli taky trochu na sebe. Kup si něco hezkého,“ domlouval mi a vždycky mi podstrčil nějaké peníze. Já ale na nějaké parádění moc nebyla a tak jsem vždycky všechno nacpala do kasičky.

Na horší časy. Netušila jsem, že ty časy přijdou tak brzy. Vlastně už tu byly, jen já to nevěděla.

Přistihla jsem ho s milenkou

Jednou jsem místo pravidelného nákupu zabloudila do takové odlehlé čtvrti. Doslechla jsem se, že je tam nějaká nově otevřená prodejna s domácími kozími a ovčími sýry, tak jsem byla zvědavá.

Rozhlížela jsem se po výlohách, když jsem v dálce zahlédla dvě postavy. Muže a ženu. Tulili se k sobě a občas se zastavili, aby se políbili. Muž mi připadal povědomý, vypadal totiž přesně jako můj manžel. Polilo mě horko. „To přece nemůže být pravda.

Prostě nemůže!“ řekla jsem asi nahlas, protože pár kolemjdoucích se po mě otočilo. Jenže, zrak mě bohužel neklamal. Byl to můj muž a mířil i s tou ženskou do malého zastrčeného hotýlku. Trvalo dobré dvě hodiny, než jsem je spatřila znovu.

On rozesmátý, ona zrůžovělé tváře a rozcuchané dlouhé blond vlasy. Moje mladší kopie!

Přiznal se a chtěl rozvod

Jako bych viděla samu sebe před dvaceti, no spíš třiceti lety…Neměla jsem odvahu je oslovit. Bála jsem se pláče, který jsem měla po celou tu dobu na krajíčku. Až večer, když přišel můj muž z práce – údajné práce, jsem na něho udeřila. K mému údivu nezapíral.

Prý už mi to dlouho chce říct. „Chci se rozvést. Báru miluji a budeme se brát. Dům je můj, tak čekám, že se vystěhuješ. Něco malého ti samozřejmě koupím.

Na víc nemáš nárok, vždyť jsi za celý život skoro nic nevydělala!“ oznámil mi chladně, jako by to byl úplně cizí člověk. Vůbec jsem ho nepoznávala. Tohle je ten vlídný a starostlivý chlap, s kterým mám dvě děti a s kterým jsem strávila třicet let života?

A co to říkal o tom bytě? Vůbec jsem tomu nerozuměla. V noci se mi to všechno rozleželo. Oškubat se tedy nenechám, když je to takový podrazák!

Právník nepomohl, pomůže lest

Navštívila jsem právníka, nechala si všechno sepsat, ale nestačilo to. Manžel měl také svého právního zástupce a zřejmě lepšího, za víc peněz, než já. Prohrávala jsem na celé čáře. Ještě že už byly holky dospělé a netušily, jaká válka se doma odehrává.

Umínila jsem si, že ho zničím. Napsala jsem jeho šéfovi, generálnímu řediteli stavební firmy. Žádný anonym. Hezky jsem se podepsala a vylíčila, jakého má ve firmě gaunera. A zmínila jsem i pár manželových kšeftíků, které měl bokem.

Ty jeho nadřízeného budou jistě zajímat! Ani tu roztomilou milenku Báru jsem neušetřila. Byla to totiž manželova sekretářka. Jak jinak. I na ní jsem našla dost špíny, kterou jsem ještě zveličila.

Zatočila jsem s oběma

No, pyšná na to nejsem, ale karty se obrátily v můj prospěch. Záletný manžílek sice nedostal padáka, jak jsem doufala, ale byl sesazen na nižší, daleko nižší pozici. Potupnou. Jeho milovaná Bára se s ním rozešla.

Už asi nebyl tak atraktivní, bez obrovského platu, služebního auta a dalších benefitů. O rozvodu a mém stěhování se přestalo mluvit. Chvíli jsme vedle sebe žili jako dva cizinci. A potom se usmířili. Za všechno se mi manžel omluvil a já jeho omluvu přijala.

Ale už nejsem tak naivní ani důvěřivá. Mám oddělené konto a užívám si. A manžel? Už zase pracuje od nevidím do nevidím a buduje další kariéru. Chudák!

Helena H. (58), Znojmo

reklama
Související články
7.6.2023
Když stavíte dům vlastníma rukama, samozřejmě průběžně docházejí peníze, síly i trpělivost. Manželé se hádají a někdy i rozvádějí... Stavěli jsme dům. Nikomu bych to nepřála. Za mých mladých let se stavělo svépomocí, prostě kdo měl nohy, ruce a dobré srdce, tak pomáhal. Samozřejmě po práci, o víkendech, o svátcích. Táhlo se to roky. To hlavní dělali manžel se švagrem, najímali si řemeslníky
5.6.2023
Mezilidské vztahy jsou velmi komplikované a člověk se v nich často sám nevyzná. Ani já netušila, co manželova nevěra rozpoutá. Kamarádka se na mě dlouze zadívala. „Pořád to ještě nechceš radikálně řešit? Co tě na tom tak baví?“ Nedokážu jí na to vlastně odpovědět. Prostě mě baví být v utajení. Manžel sice něco tuší, ale neví nic. Zatím. Zrada bolela Vracela jsem se právě z práce, otevřela
2.6.2023
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala jsem si. Když mě pak pozval na večeři, docela mě to překvapilo, ale k mému překvape
2.6.2023
Zase jsme se nepohodli. Na zahradě prostě nemůžeme být s manželem spolu. Doma nám to funguje, ale na čerstvém vzduchu to trochu drhne. Kyslík nám nejspíš leze do hlavy, mozek se okysličuje a manžela hned napadají věci, které mě za chvíli začnou vytáčet. Jako ten jeho nápad, že starý ořešák půjde k zemi. Má k tomu tisíc důvodů, proč ten krásný strom chce pokácet. Ani jeden není rozumný, bráním j
1.6.2023
S Rudolfem jsme chodili osm let. O svatbě nepadlo ani slovo. Došla jsem k názoru, že si mě nikdy nevezme. Někdo jiný by ale mohl... Připochodovaly za mnou jako komando pomsty. Babička, máma, sestra. Tvářily se přísně. „Chceme ti promluvit do duše,“ řekla sestra. A jéje! Bylo mi jasné, že se ta věc týká Rudolfa. „Je to kvůli Rudolfovi?“ broukla jsem. „A kvůli komu jinýmu asi?“ zaúpěla má sest
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel