Domů     Syn chodil s mojí spolužačkou
Syn chodil s mojí spolužačkou

Pořád jsem synovi domlouvala, aby si konečně někoho našel. Když mě poslechl, litovala jsem. Našel si totiž moji bývalou spolužačku. Je o dobrých pětadvacet let starší než on!

Můj syn byl odjakživa takový nekňuba. Hodný, ale nic víc. Nijak chytrý ani pracovitý. Zatímco jiní kluci čutali do balónu nebo jezdili na kole, on koukal na televizi. Bylo mu úplně jedno, co v ní zrovna dávají! Prostě jen čučel a čučel.

Skoro bych bývala radši, kdyby dělal nějaké průšvihy, třeba něco rozbil nebo vysklil okno. Ale on ne. Učitelka ve škole snad ani nevěděla, že ho má ve třídě.

Na domluvy nedbal

Ani později se nezměnil. Vyučil se a nastoupil coby řidič dodávky. Denně jezdil stejnou trasu se stejným zbožím. Takový mladý kluk a taková nuda! Ale jemu to bylo jedno. Ani muziku u toho neposlouchal! Bydlel dlouho u mě, až ve třiceti se konečně odstěhoval.

Jen proto, že ho donutil šéf. Prý koupil nějakou ubytovnu a potřeboval nájemníky. Tak se jen přesunul z postele na postel, a nic se pro něho nezměnilo. A vlastně ani pro mě ne! Pořád jsem mu vařila a prala, protože by jinak umřel hlady, a shnil ve špíně.

Tím jsem si byla jistá! „Románku, najdi si konečně někoho. Jsi docela pohledný, nějaká tě bude chtít i s tvými vadami!“ domlouvala jsem mu, ale on se jen usmíval. Prý, jaké vady! Jsou to jen povahové vlastnosti!

Chtěla jsem je pohostit

Uplynula řada měsíců, co se ode mě odstěhoval a já už nad synem lámala hůl. Považovala jsem ho za beznadějný případ! Jenže, překvapil mě. A hodně! „Mami, rád bych ti někoho představil.

Našel jsem si holku!“ oznámil mi jednou s hrdostí v hlase a očekával chválu. Obdiv! No, dostalo se mu ode mě obojího, protože jsem netušila, koho mi přivede na večeři! Byla o několika chodech a luxusní.

Moc jsem se snažila ukázat té jeho dívce, že nejsme všichni v té naší malé rodině stejní. I manžel býval docela akční, než zemřel na infarkt. Asi se uštval v práci, protože na něho všichni spoléhali a on nedokázal nikoho odmítnout.

Jednoho dne se prostě neprobudil, chudák. Zrovna jsem podlévala kachnu v pekáči, když zazvonil u dveří zvonek. Běžela jsme zvědavě otevřít a cestou jsem hádala, jaká ta Romanova holčina bude. Tmavovlasá? Světlá? Štíhlá nebo při těle? A co bude mít na sobě?

Ulovila ho moje spolužačka

Sotva jsem otevřela, moje otázky byly zodpovězeny. Na prahu stál Roman a nějaká postarší ženská. „Asi máma té holky, pomyslela jsem si, ale ona najednou vyhrkla: „Jano, jsi to ty? Už bych tě vůbec nepoznala!“ Trochu jsem zaostřila zrak a měla jasno.

Byla to moje spolužačka ze základní školy! Chodila jen o rok níž a byla už tenkrát pěkné éro! Dokonce se o ní později říkalo, že v devítce svedla tělocvikáře… Poslední zvěst, kterou jsem o ní zaslechla, byla, že se živí prostitucí.

Nikde nepracuje a nechává se vydržovat! Tak teď měla ve spárech mého syna. Zajíčka o pětadvacet let mladšího! Nebyl nijak movitý, ale slušně vydělával a nechal si všechno líbit. Ideální oběť pro někoho jako je Petra! „Co to má znamenat?

To jako vy dva spolu chodíte?“ neubránila jsme se otázce, sotva ti dva holoubkové dosedli ke svátečně prostřenému stolu. Drželi se za ruce a oba přikývli. Byla na ně zvláštní podívaná.

Úplně se mi vysmívala

Roman vypadal o hodně mladší, než byl doopravdy. A ona zase starší. Vyžilá a hodně namalovaná. Umělé řasy jako dva obří smetáky. Roman vůbec nechápal, v čem vidím problém. Spolužačka Petra naopak vše chápala velmi dobře, ale bylo jí to jedno.

Hlavně že někoho ulovila! Někoho, kdo za ní bude platit všechny její účty. Určitě jich nebylo málo, vzhledem k její povaze a způsobu života. „Ty Petro, děti už asi Romanovi neporodíš, viď! A co za deset let?

Budeš mu dělat babičku?“ zeptala jsem se štiplavě a nijak nepospíchala jim tu kachnu naservírovat. Nejraději bych je oba vyhodila, ale nemínila jsem si nechat Petřin výsměch. Šklebila se na mě, jako by vyhrála první ve Sportce!

Jako by zvítězila v nějakém podivném souboji! Naštvalo mě to a rychle jsem změnila směr konverzace.

Lži spolkla i s navijákem

Zatvářila jsem se zkroušeně. Vděčně! „No, víš, moc ti děkuji, že se mi o Románka postaráš. Je duševně hodně nemocný, toho sis už určitě všimla. Musí chodit na terapie a hrozí mu i invalidita. Skončí chudák na vozíku se ztrátou zbytku inteligence!

Potečou mu sliny z úst, ale když ho miluješ…Tebe mi samo nebe seslalo!“ řekla jsme jí co nejpřesvědčivěji a přemáhala smích. Můj syn, ťulpas, vůbec nechápal, co se u stolu odehrává za drama. Petra chvíli seděla úplně nehybně. Jako by zapomněla mluvit!

Potom se zvedla tak prudce, až povalila židli. Beze slova rychlým krokem opustila byt. Ani sbohem neřekla! Zůstali jsme u stolu s Románkem samotní. Byl čas na kachýnku! Už mu nedomlouvám, aby si někoho našel. Raději ať zůstane sám!

Jana K. (56), Aš

reklama
Související články
15.4.2024
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem šťastná, že máme domek hned na návsi, tam jsem u zdroje všeho. Jakmile něk
15.4.2024
Propadla jsem úžasnému koníčku! Sleduji akční ceny, je to lákavé dobrodružství, takový můj sport, díky kterému jsem si našla i skvělé přátele. Najednou jsem nevěděla, co budu dělat? Na chození po divadlech jsem neměla peníze, na cestování dost sil, sedět u televize a dívat se na seriály mě nebavilo. Důchod se na mě šklebil v té nejděsivější podobě. Byla jsem sama, manžel mi zemřel. Doma to n
12.4.2024
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to ovoce. I tak moje úspory dosáhly úctyhodné částky. Poctivě jsem střádala Měla jsem přesně vypočítané,
12.4.2024
Nebyl to nikdy žádný lev salónů, co se vzhledu týče, ale já hledala spíš klid a bezpečí. Jenže věk ho zřejmě připravil o poslední kapku charismatu. Stal se z něho nudný patron. Už kdysi na rande s ním byla celkem nuda. Nebyl vůbec zábavný, nerozuměl legraci a většinou jen mlčel. Já ale měla za sebou hodně bouřlivý vztah, a dokázala jsem tedy ocenit pravý opak. Vždycky to tak bylo Po svatb
11.4.2024
S Janou se známe od puberty. Seznámily jsme se na tenise. A staly se z nás hned kamarádky. A to celoživotní. Až donedávna… Tenis u nás, tehdy ještě na vesnici, se rozhodlo postavit pár tenisových nadšenců, protože se jim už nechtělo jezdit do nejbližšího města. Místo pro budoucí kurty bylo nádherné. Hned u řeky Lužnice. Tehdy, před padesáti lety, se rozhodlo, že kurty budou antukové a tři. Vévo
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn