SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Zdolala jsem Kanál
Zdolala jsem Kanál

Plavání se mi stalo velkým koníčkem a také prostředkem k vyléčení bolavých zad. Abych se nenudila, stanovila jsem si cíl. Přeplavat kanál La Manche!

S manželem jsme ještě pilně chodili do zaměstnání, přestože jsme už mohli doma odpočívat. Ale co doma? Vnoučata bydlela daleko a přes týden jsme neměli, co dělat.

Zkoušeli jsme nejrůznější činnosti, co by se mohly stát našimi novými koníčky, ale nic nás pořádně nebavilo. Tedy mně. Manžela časem pohltila nová vášeň a tou bylo pěstování orchidejí.

Postrádala jsem kamarádku

Zprvu mu to vůbec nešlo, ale během jednoho jediného roku se celkem vypracoval. Studoval odbornou literaturu a taky ho to stálo dost peněz. To bylo nějakých hnojiv, substrátů a speciálních květináčů.

reklama

Nakonec začal jezdit i do jakého spolku milovníků tenhle podivných kytek a byl úplně nadšený. „Pojeď se mnou, Heduš, bude tě to tam bavit! Je mezi námi chlapy i pár ženských, třeba si najdeš konečně nějakou kamarádku!“ lákal mě, ale já s díky odmítla.

Ale s tou kamarádkou měl pravdu. Moc jsem postrádala někoho na takové ty „holčičí“ řeči! No, drby, proč to nepřiznat. Moje nejlepší kamarádka před rokem zemřela a ta druhá nejlepší se odstěhovala na chalupu.

Pořád mě k nim zvala, ale já na takové dlouhé návštěvy nebyla. Přece jen, potřebovala už jsem svoje pohodlí a klid.

Nudu jsem zahnala v bazénu

Nejhorší to bylo, když můj Pepík vyrazil za svými orchidejemi. To byl třeba celý den pryč a vracel se až večer. Nudou bych se ukousala! V zoufalství, jen abych zabila volný čas, jsem vyrazila na zkoušku do bazénu.

reklama

Nikoho jsme tam neznala a vlastně ani nevěděla, co mě čeká. Jak bude studená voda a zda si troufnu do sauny. Ne, že bych byla nějak přehnaně bázlivá. Obávala jsme se spíš opačného extrému. Že se mě tam zmocní nějaká drbna a už mě ze svých spárů nepustí.

Toužila jsem po klidu. Zaplavat si, nemluvit a mít pokoj! K mému překvapení se mi tohle všechno splnilo. Prostředí bazénu mě úplně nadchlo. Byla to asi náhoda, ale ve vodě nás bylo jen pár a vzájemně jsme si nepřekáželi.

Mohli jsme si nerušeně plavat svým tempem a nikomu se nevyhýbat ani nepřekážet. Plavala jsem do úmoru a zaplacenou hodinu jsme si prodloužila. Nemohla jsem se té příjemně teplé a čisťounké vody nabažit!

Manžel dostal nápad

Domů jsem se vracela příjemně unavená. Takhle jsem to začala dělat vždycky, když manžel někam odjel. Sbalila jsem se a šup do bazénu! Jednou, když jsem se v povznesené náladě vrátila, byl už můj Pepa doma. Přijel o trochu dřív a připravoval večeři.

reklama

Snažil se a dokonce koupil pro každého z nás dortík. Prý dezert! Na nějaké aukci si totiž pořídil nějakou docela vzácnou rostlinku a trochu se obával mojí reakce. Za takovou malou chudinku dal hodně peněz. Vlastně by stačily na nějaký hezký víkend v penziónku!

Já mu ale nic nevyčítala. Za všechny ty roky dřiny ve fabrice si přece zasloužil trochu té spokojenosti. „Ty, Heduš, kolik toho v tom bazénu asi tak uplaveš?“ překvapil mě můj muž nečekanou otázkou.

Potěšilo mě, že o mě jeví zájem a tak jsem hrdě odpověděla, že asi tak dvacet bazénů, občas i čtyřicet.

Všechno jsem propočítala

On ale pokračoval: „Kdybys to hezky počítala a zapisovala si to, mohla bys přeplavat Kanál La Manche! Tuhle jsem četl o nějakém klubu seniorů, že pořádají takovou akci v bazénu…“ Nápad manžela mě úplně nadchl!

Hned jsem si našla v šuplíku zápisníček a druhý den, hurá na start! Plavala jsem pilně čtyřikrát týdně. Bazén měl délku pětadvacet metrů a onen proslulý kanál třicet šest kilometrů.

Spočítala jsem, doufám, že správně, že musím jít do bazénu dvaasedmdesátkrát a uplavat vždy dvacet bazénů. Říkala jsem si, že to pro mě bude legrace, ale nebyla. Začaly mě trápit křeče! Po dvou týdnech intenzivního plavání jsem byla úplně grogy!

Přece jen toho už na mě bylo hodně. „Musíš užívat vitaminy a minerály! A také dobře jíst!“ nabádal mě manžel a hned mi na internetu našel jídelníček pro sportovce.

Z bazénu až ke kanálu

Ale jaký já jsem byla sportovec? Byla jsem jen obyčejná ženská, co si plave pro radost…A teď spíš pro starost! Plavání se stalo záležitostí celé rodiny. Po okolí se rozkřiklo, že něco chystám.

Začala plavat sousedka a později i můj manžel, aby mě měl pod dohledem. Moc toho nenaplaval, ale ze břehu mě pozoroval. Nakonec se mi to povedlo. Uplavala jsem vzdálenost stejnou, jakou má kanál La Manche! A také se zbavila úporné bolesti zad.

Těm ostatním ještě kus k uplavání zbývá, ale oni to určitě také zvládnou! Za odměnu se prý pojedeme podívat ke skutečnému kanálu. Abych na vlastní oči viděla tu vzdálenost.

Heda L. (67), Ústí nad Labem

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
23.3.2023
Žila jsem v tom domě krátce a neznala všechny nájemníky. Když jsem poznala paní sousedku, zdála se mi milá, jen trošku zmatená... Nastěhovala jsem se do bytu po babičce. Byl to krásný byt, ale zoufale volal po úklidu. Babi byla typický zástupce starší generace, skladovala vše, co už nepotřebovala, pro případ, že by se to mohlo někdy ještě hodit. A tak byl její byt plný starého haraburdí. A jak
19.3.2023
Nabrala jsem víc, než bych chtěla. Samotnou mě to trápí. Jsem v jednom kole, manžel mi nepomůže a teď mě zradila i kamarádka. Nikdy jsem nebyla žádná Twiggy, ale byla jsem pěkná ženská krev a mlíko. Nikdy jsem si se svojí postavou moc hlavu nelámala. Teď jsem ale vysloveně nešťastná. V přechodu jsem nabrala 20 kg a jsem tak teď vysloveně tlustá. A můj manžel, místo toho, aby mě podpořil, jako j
17.3.2023
Význam psychiky a jejího vlivu na naši fyzickou kondici je vážně neuvěřitelný. Dokáže bojovat i se zákeřným nepřítelem, jakým je vážná nemoc. Jakub přichází svižným krokem. Na zádech batůžek, oblečený je do sportovního a celý jen září. Už se zase scházíme na zahrádce naší oblíbené vinárničky a říkám si, jak obrovské štěstí mě potkalo. Vždyť ještě před rokem jsem byla psychicky i fyzicky úplně n
16.3.2023
Jela jsem z návštěvy od tety. Od ní jsem odcházela na poslední chvíli a jak jsem pospíchala, aby mi poslední spoj domů neujel, nastoupila jsem omylem do jiného vlaku. S tetičkou jsme se zapovídaly více než obvykle a než jsem se nadála, bylo na čase jít na nádraží. Měla jsem koupenou zpáteční jízdenku, takže jsem si to zamířila rovnou na nástupiště a naskočila do vlaku připraveného k odjezdu.
14.3.2023
Moje Pepina byla úžasná kamarádka a žádná druhá ji nemohla nahradit. Šanci ale dostal někdo docela jiný. Rexík se spokojeně rozvaluje na mojí pohovce a kouká po mně šibalskýma očima. Na ty mě doopravdy dostal. Mluvit sice tenhle psí šibal neumí, ale jeho oči to zvládnou za něho. Sedám si vedle něj a on mi pokládá hlavu do klína. Za chvíli nám v televizi začíná seriál. Ten už jsme s Pepinou nedo
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel