Domů     Zdolala jsem Kanál
Zdolala jsem Kanál

Plavání se mi stalo velkým koníčkem a také prostředkem k vyléčení bolavých zad. Abych se nenudila, stanovila jsem si cíl. Přeplavat kanál La Manche!

S manželem jsme ještě pilně chodili do zaměstnání, přestože jsme už mohli doma odpočívat. Ale co doma? Vnoučata bydlela daleko a přes týden jsme neměli, co dělat.

Zkoušeli jsme nejrůznější činnosti, co by se mohly stát našimi novými koníčky, ale nic nás pořádně nebavilo. Tedy mně. Manžela časem pohltila nová vášeň a tou bylo pěstování orchidejí.

Postrádala jsem kamarádku

Zprvu mu to vůbec nešlo, ale během jednoho jediného roku se celkem vypracoval. Studoval odbornou literaturu a taky ho to stálo dost peněz. To bylo nějakých hnojiv, substrátů a speciálních květináčů.

Nakonec začal jezdit i do jakého spolku milovníků tenhle podivných kytek a byl úplně nadšený. „Pojeď se mnou, Heduš, bude tě to tam bavit! Je mezi námi chlapy i pár ženských, třeba si najdeš konečně nějakou kamarádku!“ lákal mě, ale já s díky odmítla.

Ale s tou kamarádkou měl pravdu. Moc jsem postrádala někoho na takové ty „holčičí“ řeči! No, drby, proč to nepřiznat. Moje nejlepší kamarádka před rokem zemřela a ta druhá nejlepší se odstěhovala na chalupu.

Pořád mě k nim zvala, ale já na takové dlouhé návštěvy nebyla. Přece jen, potřebovala už jsem svoje pohodlí a klid.

Nudu jsem zahnala v bazénu

Nejhorší to bylo, když můj Pepík vyrazil za svými orchidejemi. To byl třeba celý den pryč a vracel se až večer. Nudou bych se ukousala! V zoufalství, jen abych zabila volný čas, jsem vyrazila na zkoušku do bazénu.

Nikoho jsme tam neznala a vlastně ani nevěděla, co mě čeká. Jak bude studená voda a zda si troufnu do sauny. Ne, že bych byla nějak přehnaně bázlivá. Obávala jsme se spíš opačného extrému. Že se mě tam zmocní nějaká drbna a už mě ze svých spárů nepustí.

Toužila jsem po klidu. Zaplavat si, nemluvit a mít pokoj! K mému překvapení se mi tohle všechno splnilo. Prostředí bazénu mě úplně nadchlo. Byla to asi náhoda, ale ve vodě nás bylo jen pár a vzájemně jsme si nepřekáželi.

Mohli jsme si nerušeně plavat svým tempem a nikomu se nevyhýbat ani nepřekážet. Plavala jsem do úmoru a zaplacenou hodinu jsme si prodloužila. Nemohla jsem se té příjemně teplé a čisťounké vody nabažit!

Manžel dostal nápad

Domů jsem se vracela příjemně unavená. Takhle jsem to začala dělat vždycky, když manžel někam odjel. Sbalila jsem se a šup do bazénu! Jednou, když jsem se v povznesené náladě vrátila, byl už můj Pepa doma. Přijel o trochu dřív a připravoval večeři.

Snažil se a dokonce koupil pro každého z nás dortík. Prý dezert! Na nějaké aukci si totiž pořídil nějakou docela vzácnou rostlinku a trochu se obával mojí reakce. Za takovou malou chudinku dal hodně peněz. Vlastně by stačily na nějaký hezký víkend v penziónku!

Já mu ale nic nevyčítala. Za všechny ty roky dřiny ve fabrice si přece zasloužil trochu té spokojenosti. „Ty, Heduš, kolik toho v tom bazénu asi tak uplaveš?“ překvapil mě můj muž nečekanou otázkou.

Potěšilo mě, že o mě jeví zájem a tak jsem hrdě odpověděla, že asi tak dvacet bazénů, občas i čtyřicet.

Všechno jsem propočítala

On ale pokračoval: „Kdybys to hezky počítala a zapisovala si to, mohla bys přeplavat Kanál La Manche! Tuhle jsem četl o nějakém klubu seniorů, že pořádají takovou akci v bazénu…“ Nápad manžela mě úplně nadchl!

Hned jsem si našla v šuplíku zápisníček a druhý den, hurá na start! Plavala jsem pilně čtyřikrát týdně. Bazén měl délku pětadvacet metrů a onen proslulý kanál třicet šest kilometrů.

Spočítala jsem, doufám, že správně, že musím jít do bazénu dvaasedmdesátkrát a uplavat vždy dvacet bazénů. Říkala jsem si, že to pro mě bude legrace, ale nebyla. Začaly mě trápit křeče! Po dvou týdnech intenzivního plavání jsem byla úplně grogy!

Přece jen toho už na mě bylo hodně. „Musíš užívat vitaminy a minerály! A také dobře jíst!“ nabádal mě manžel a hned mi na internetu našel jídelníček pro sportovce.

Z bazénu až ke kanálu

Ale jaký já jsem byla sportovec? Byla jsem jen obyčejná ženská, co si plave pro radost…A teď spíš pro starost! Plavání se stalo záležitostí celé rodiny. Po okolí se rozkřiklo, že něco chystám.

Začala plavat sousedka a později i můj manžel, aby mě měl pod dohledem. Moc toho nenaplaval, ale ze břehu mě pozoroval. Nakonec se mi to povedlo. Uplavala jsem vzdálenost stejnou, jakou má kanál La Manche! A také se zbavila úporné bolesti zad.

Těm ostatním ještě kus k uplavání zbývá, ale oni to určitě také zvládnou! Za odměnu se prý pojedeme podívat ke skutečnému kanálu. Abych na vlastní oči viděla tu vzdálenost.

Heda L. (67), Ústí nad Labem

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.3.2024
Při posledním nákupu v supermarketu jsem viděla něco, s čím si nevím rady. Narazila jsem tam na snachu, jak se ručku v ručce prochází mezi regály, ale ne s mým synem. Vím teď jistě, že Magda mému synovi zahýbá. Viděla jsem ji na vlastní oči, jak se vodí za ručičku s jiným chlapem. Měla jsem je vyfotit nebo se na ni hned vrhnout. Nyní mi totiž do očí tvrdí, že jsem zaujatá, vymýšlím si a že mám
4.3.2024
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj pozemek. No nazdar. Sousedka, jedovatá jako vitriol. „Mát
4.3.2024
Všichni jsme toho proutníka, který svedl mou sestru, odsoudili. I v cizině měl ženu a dvě děti. Nechápu, jak jsem mohla udělat stejnou chybu? Moje sestra Anička byla moc hodná holka. Po střední škole nastoupila do firmy plné mužů. Práce ji tam bavila a celkem slušně vydělávala. Po roce si našla vlastní byt, kam se z rodného domu odstěhovala. Od té chvíle k nám jezdila každý druhý, třetí víke
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut