Domů     V zříceninách jsem slyšela mrtvé
V zříceninách jsem slyšela mrtvé

S mými dvěma psy jsme si udělali koncem minulého roku výlet na zříceninu jednoho hradu na Vysočině. A tam jsem se stala svědkem děsivých věcí…

Odmalička mám moc ráda přírodu a výlety. Už jako malá holka jsem s rodiči jezdila po republice a navštěvovala různé památky a všelijaká historická místa. Vždy mně nejvíce učarovaly hrady. Dýchala z nich na mě taková tajemná atmosféra.

A protože jsem, jako dítě, měla velice bujarou fantazii, která mi vydržela i do dospělosti, představovala jsem si, co se kdy muselo v zákoutích oněch hradů dít. Většinou byly moje představy tak silné a reálné, že mě pak ty obrazy pronásledovaly i ve snech…

Procestovali jsme celou zemi

Tato moje vášeň pro turistiku mě v průběhu života nikdy neopustila. Když jsem byla na vysoké, měla jsem partu přátel, se kterými jsme vandrovali nejen po naší republice, ale i sousedních státech.

Pak se ale jeden po druhém postupně oženili nebo vdaly, měli děti a naše výpravy vymizely do ztracena.

Kamarádi z útulku

Čas plynul. Myslela jsem si, že také najdu svou osudovou lásku, muže, se kterým bych založila rodinu, ale v tomhle směru mi štěstí nešlo naproti.

Když mi táhlo ke čtyřicítce a měla jsem za sebou další rozchod s mužem, se kterým jsem byla více jak čtyři roky, řekla jsem si „dost“. Rozhodla jsem se, že hledat dalšího partnera už nebudu, a místo toho jsem si pořídila pejska. A rovnou dva.

Rony i Kevin byli z útulku a do obou jsem se zamilovala na první pohled. A oni mi tu lásku ve velkém opláceli. A právě s nimi jsem se znovu vrátila ke své vášni z dětství, tedy výletům a toulání se přírodou.

Jezdili jsme na výlety

Každý víkend jsme společně vyrazili na nějaký výlet mimo Prahu. Pokaždé jsem se snažila najít spíše opuštěnější místo, kde bych své milované hafany mohla pustit navolno, aby se pořádně vylítali. Oba byli kříženci teriérů, takže měli energie na rozdávání.

Desetikilometrová procházka pro ně byla málo. Pro ně bylo rájem na zemi, když mohli jako zběsilí lítat po lesích nebo po poli. Naštěstí na mě byli silně vázaní, takže jsem se nemusela bát toho, že by mi utekli a už se nevrátili.

Byli chytří, poslušní a po několika hodinách na cvičáku se z nich stali vychovaní a vycvičení psi, kteří vždy přiběhli na mé zavolání.

Viděli jsme mnoho krásných míst

Za tu dobu, co jsme byli všichni tři spolu, jsme navštívili mnoho krásných míst, o kterých jsem neměla ani tušení, že existují a že jsou tak blízko Praze. Jednalo se o různá údolí, naučné stezky, lesy a tak podobně.

Většinou, když jsme na nějaké místo, které jsem předem vybrala, přijeli a prošli ho, tak jsem ještě zapnula v mobilu internet a vyhledala si, zda poblíž není nějaká památka, park nebo přehrada, která by stála za vidění.

Tímto způsobem jsme třeba objevili krásnou Sedlickou přehradu poblíž Humpolce, Jánský kopeček v Jihlavě nebo zříceninu hradu Rokštejn, který se nachází nedaleko města Brtnice na Vysočině.

A právě v těchto místech jsem před několika měsíci prožila něco tajuplného a děsivého…

Výprava na hrad

Bylo krátce před Vánoci, do Štědrého dne zbývaly tři dny. S Kevinem a Ronym jsme si udělali celodenní výlet mimo Prahu.

Původně jsem se chtěla podívat jen do Jihlavy, kde mám sestřenici a navštívit ji a popřát pěkné Vánoce, ale protože návštěva byla krátká a počasí nám přálo, rozhodla jsem se udělat si výlet ještě do okolí. A do oka mi padl právě hrad Rokštejn.

Byli jsme tam sami

Auto jsem nechala stát v nedaleké ulici a k hradu jsme se vydali po asfaltované cestě. Cestou jsme minuli jen několik málo lidí, kteří byli na procházce buď se psy, nebo s dětmi.

Posledních zhruba pět set metrů od hradu už jsme nepotkali ani živáčka, a tak jsem pustila Kevina i Ronyho z vodítka. Okamžitě se rozběhli do přilehlých polí. Nechala jsem je chvilku vyběhat, a pak je přivolala. Oba ihned přiběhli. Ke hradu pak šli už poslušně u mé nohy.

Zůstali stát nehnutě na místě

Už z dáli vypadal hrad úchvatně, ale zblízka byl ještě o moc krásnější. A k mému překvapení byl k němu i volný přístup. I když tam nikdo nebyl, raději jsem psy připnula na vodítko, a až poté jsme vstoupili na území bývalého hradu.

Byla jsem jím úplně okouzlena. Pomalu jsem jím procházela. Kromě pozůstatků hradeb a různých zákoutí jsem spatřila i místo, které bylo vyhrazeno archeologickým vykopávkám. Na to jediné byl vstup zakázán.

Udělala jsem si několik fotek na mobil a už jsem mířila pryč, když vtom najednou Kevin i Rony zůstali zkoprněle stát a upřeně se zahleděli na místo vykopávek.

Hrůzostrašné vytí

Zavolala jsem na ně, ale vůbec na můj hlas nereagovali. A pak jsem zničehonic zaslechla podivné zvuky, jakýsi nářek a vytí, které do té chvíle zůstaly mým uším utajené.

Po zádech mi přejel mráz, a když se přede mnou náhle zvedl vítr a nebe se zatáhlo, celá jsem se zachvěla. Nářek i vytí nabíraly na intenzitě. Na nic víc jsem nečekala. Téměř zhypnotizované psy jsem musela z místa doslova odtáhnout.

Až teprve, když jsme byli zpátky na asfaltce, zvuky ustaly. Dodnes přemýšlím, co jsem toho odpoledne slyšela – že by to byly nářky lidí, kteří na tom místě kdysi zemřeli?

Martina D. (46), Praha

Předchozí článek
Další článek
Související články
16.7.2024
Rádi jsme sedávali na zahradě ve stínu toho košatého, starého stromu. Neměli jsme ani tušení, že se v jeho kořenech skrývá velké tajemství. Strážce byl ale děsivý! Lenošili jsme pod tím stromem často a rádi. Stál v koutě zahrady u plotu, za nímž tekl potůček. Byl to obrovský dub, který musel být starý snad tisíc let. Tyto stromy se dožívají opravdu vysokého věku a pamatují mnoho staletí. Děda s
15.7.2024
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak jsem popadla manžela a vyrazila na cestu.
15.7.2024
Manžel mě opustil kvůli jiné ženě a já byla úplně na dně. Souhlasila jsem s tím, že se zúčastním podivné seance. Měla jsem v tom vztahu navrch! Manžel nebyl žádný velký krasavec, zatímco já si mohla vybírat. Majetný taky závratně nebyl. Měli jsme byt v osobním vlastnictví, dvě auta a chalupu. Nic víc! Abych si nezkazila život, svou postavu a dobré zaměstnání, tak jsem nechtěla mít nikdy děti.
15.7.2024
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze všech stran. Jako by se můj organismus začal úplně sypat. Preventiv
11.7.2024
Když rodiče zemřeli, z jejich domu jsem se odstěhovala a pořídila si menší byt. Jednou k ránu se mi v pracovně rozhořela svíčka. Bydlela jsem roky na polosamotě se svými rodiči, kteří na stáří potřebovali péči. I když jsem se v tom domě vždycky bála, nic zvláštního se tam nedělo. Po smrti rodičů jsem se z něj ale raději odstěhovala. Otec byl hodně nemocný a vzhledem k jeho vysokému věku bylo ja
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,