Domů     Dědictví po tetě znesvářilo celou rodinu

Dědictví po tetě znesvářilo celou rodinu


Ještě před rokem jsme byli skoro ideální rodina. A pak stačila jedna zdánlivá maličkost a vše se během pár dní změnilo. Dnes se nenávidíme.


Náš syn Karel byl vždy chloubou celé rodiny. Není divu. Nejenom, že jsme si na jeho narození museli pěkně dlouho počkat, navíc jeho první roky byly provázené samou smůlou a nemocemi.

Naštěstí ze všeho vyvázl bez následků a brzo bylo jasné, že je to mimořádně chytrý a šikovný kluk. Ve škole měl samé jedničky, vynikal na kroužcích a dařilo se mu i ve sportu. Snažili jsme se ho nerozmazlovat, ale samozřejmě jsme na něj vždy byli pyšní.

A nejenom my, ale i dědečkové a babičky. Ostatní příbuzní už z něj tak nadšení nebyli. Řekla bych, že jak moje sestra, tak manželovi bratři nám tak trochu záviděli, protože Karel byl zkrátka výjimečný.


Trochu se nám odcizil


Hodně dětí si po přechodu na střední školu zhorší prospěch. Karla se to netýkalo, pořád si držel samé jedničky, navíc už od prvního ročníku věděl, že po maturitě půjde na práva. Přijímací zkoušky pro něj byly vlastně jen taková formalita.

Z prestižních právních firem, které mu nabízely práci, si mohl vybírat už dva roky před skončením studia. A my jsme si mohli k takovému synovi jen gratulovat.

Pravda, na vysoké se nám trochu odcizil, ale brali jsme to jako přirozenou daň za to, že na sobě opravdu tvrdě pracuje. Když nastoupil do práce, pořád nám alespoň dvakrát do týdne zavolal a každý druhý víkend se stavil doma.


Peněz si nevážila


Tetička Karolína nepatřila mezi Karlovi velké obdivovatele. V naší rodině byla takovou zvláštní výjimkou. Byla to nevlastní sestra manželovy maminky. Za svůj život dokázala získat a taky rozházet spoustu peněz. Ona sama ale peníze v lásce neměla.

Tvrdila, že jí kvůli nim zkrachovala dvě manželství a že rozhodně nejsou zárukou štěstí. Takže i když toho hodně podědila, vydělala a dokonce i jednou vyhrála ve sportce, nikdy nebyla šetrná. Utrácela a užívala si. V rodině proto neměla úplně nejlepší pověst.

Byla bezdětná, takže si taky každý tak trochu myslel na dědictví. Každý, kromě ní. Měla hodně přátel mezi umělci a díky tomu i slušnou sbírku obrazů, soch a skla. Alespoň s tímhle dědictvím rodina počítala. 


Dědictví za mnoho nestálo


Když tetička zemřela, byly všichni nepříjemně překvapení. Nezůstala po ní totiž ani ta sbírka. Na sklonku života vše v tichosti prodala. Částí peněz si ještě zpříjemnila život a příbuzným tak odkázala jen drobné částky a vybavení z bytu.

Karel jí ani nejel na pohřeb. Řekl, že když ona na něj nemyslela, neví proč by měl ztrácet čas předstíráním smutku. Ani jsem se mu nedivila. Na víkend ale domů přijel. V obýváku si prohlédl obraz, který manžel zdědil.

Měl to být portrét tetičky,nám to ale přišlo jako pěkná mazanice. „Není to tak špatné. Kdyby se nechal líp zarámovat, docela by se mi hodil do bytu…“, nadhodil mezi řečí. Manželovi se to moc nezdálo, přece jen, tetička pamatovala s obrazem na něj.

Nakonec ale povolil a Karel si obraz odvezl. Uběhlo půl roku. Karel jezdil dvakrát do měsíce domů. Bavili jsme se o všem možné, na obraz ale přišla řeč jen jednou. Manžel se zeptal, jestli už je nově zarámovaný.

Syn řekl že ano, že je, a že až jednou přijedeme, milerád nám jej ukáže. A to bylo všechno.


Švagr byl rozčilený


Zanedlouho po té u nás ale zazvonil telefon. Z tónu hlasu ve sluchátku jsem poznala, že je manželův bratr Honza pořádně rozčilený. „S tebou to probírat nebudu. Dej mi Frantu,“ odbyl mě, jako nějakou služku.

O co jde, jsem z manželových rozčilených reakcí nepochopila. S Frantou se ale pěkně pohádal. Křičel na něj, že je to hloupost a že si určitě vymýšlí. Samozřejmě jsem byla moc zvědavá, o co jde.

„No jen si představ,“ začal manžel poté, co se napil vody a posadil ke stolu „Honza byl teď někdy se ženou v Praze a tvrdil, že ten obraz od tetičky viděl v nějaké aukční síni. Prý u něj byla vyvolávací cena skoro milion.

Začal na mě ječet, že jsme okradli zbytek rodiny. Prý kdybychom si ten obraz nechali, nic by se nestalo. Ale nám prý jde jen o peníze…“.


Celá rodina je rozhádaná


Samozřejmě jsem hned věděla, že za tím stojí Karel. Jenže si mi nechtělo tomu věřit. Tak jsme mu zavolali. Byl nevrlý, že ho rušíme v práci. Nejdřív se vytáčel, ale když na něj manžel uhodil, změnil taktiku. „Jo vy myslíte tenhle obraz.

No ano, ten jsem dal k prodeji. Vám se konec konců nelíbil. Přišlo mi škoda, aby jen tak visel někde na zdi, když má takovou cenu. Tak jsem ho dal do aukce…“. Zeptala jsem se, jak hodlá naložit s penězi. Odpověď zaskočila mě i manžela.

„Samozřejmě si je nechám. Jistě, kdybyste nějaké potřebovali, dám vám je. Ale teď, pokud vím, nic nepotřebujete. Jsem mladý, pořád potřebuju nějaké peníze. A pak, ten obraz jste mi dali, tak co…Myslela jsem, že to s manželem praští.

Něco takového ani jeden z nás nečekal. Telefonát samozřejmě skončil hádkou a příšernou roztržkou. Když volal manželův druhý bratr, muž se neudržel a řekl mu, jak to s obrazem je. No a Vincek nelitoval a podal na našeho syna trestní oznámení.

Z toho byla jen další zlá krev. Karel obraz samozřejmě prodal. S námi nemluví, celá rodina je rozhádaná. Tetička měla pravdu. peníze jsou mor. Ale chybu jsme nejspíš někde udělali i my ve výchově.

Zdenka (69), střední Čechy

reklama
Související články
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
30.11.2023
Jak asi vypadá naše teta Anna? Znala jsem ji jen z fotografií, protože se s mámou kdysi pohádala a od té doby spolu nemluvily. V naší rodině panoval rozkol jako hrom, v hlavní roli s tetou Annou. Když jsem se kohokoli, babičky, dědy nebo třeba strejdy Tondy zeptala na tetu Annu, pokaždé opatrně zdvihli obočí, vzdychli si a zanaříkali: „No jo, to je ta dávná, nešťastná věc.“ Nikdo se neobtěžo
22.11.2023
Kubíčkův vztah ke mně mi imponuje, i když mají jeho rodiče obavy, že to už přehání. Místo přítelkyně se zabydlel u mne – své milující babičky. Můj milovaný nejstarší vnouček byl vždycky moc hodný, tichý, slušný a mluvil jen spisovně. S manželem jsme si říkali, že ho dcera se zetěm dobře vychovali. Když dostudoval a začal pracovat, byli jsme rádi, že z domova nikterak nepospíchal. A nás, prarodi
21.11.2023
Moje sestra Renata byla vymodlené dítě, narodila se, když mně bylo 14 let. Neměly jsme k sobě vztah, ačkoli jsem se musela postarat. Byla divoká, někdy i zlá. Stále to ale omlouvám tím, že se narodila rodičům později a moc si je, bohužel, neužila. Proč jsem si to ale měla odtrpět já? Když mi bylo osmnáct let, odstěhovala jsem se od rodiny. Chodila jsem tehdy s Markem, který bydlel ve větším rod
18.11.2023
Byla mi vždy vzorem. O hodně chytřejší, hezčí a úspěšnější. Potom ji okouzlil charismatický muž a vyloudil z ní veškerý majetek včetně bytu. Už od dětství jsem k ní vzhlížela. A taky se ji snažila napodobovat. V mých očích byla vždycky dokonalá, nejlepší sestra ze všech! Měla jsem totiž ještě další dvě. Také jsem je měla ráda, ale Jiřinu jsem prostě zbožňovala. Pečovala o manžela Tatínek
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
nasehvezdy.cz
Kolik nakonec zaplatí za drbání na zádech?
Bývalá osobní asistentka Graham Chase Robinson, která pracovala před čtyřmi lety pro Roberta De Nira (80), svého chlebodárce žaluje. Tentokrát nejde o obvinění ze sexuálního deliktu, ale o krutou d
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
epochaplus.cz
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř