Domů     Náušnice z třešní sluší víc než zlaté
Náušnice z třešní sluší víc než zlaté

Se sousedy jsme se neměli rádi. Nezdravili jsme se a mračili jsme se na sebe. Prali se i naši psi.

Naši se nebavili se sousedy. Spor, který kdyby nebyl k pláči, byl by k smíchu, začal kvůli obrovské třešni. Byla sousedova, ale několik jejích větví, obzvlášť bohatých na šťavnaté červené plody, viselo do naší zahrady.

To se stává často a eventuelní spor je směšný. Na stromě bylo tolik třešní, že sklidit je bezezbytku nebylo v lidských silách, spoustu jich spadlo nebo je sezobali práci, číhající v okolních křoviscích na sladkou kořist.

Když jsem byla malá, pamatuji si, že bylo samozřemostí, že jsme si větve, které visely k nám do zahrady, v klidu a spokojeně očesali. Nacpali jsme se k prasknutí, máma udělala bublaninu a často i marmeládu nebo kompoty.

Sousedé nám to přáli až do té doby, kdy přijela na delší návštěvu jejich temperamentní babička s maďarskými a slovenskými kořeny. Sedávala na lavičce pod lipou a přísně pozorovala dění kolem jejich i našeho domu.

Protože přijela v době, kdy zrály třešně, přistihla naši rodinu, jak s pletenými košíky v ruce češe větve náležící sousedovu stromu. Nejprve nám tiše hrozila holí, potom se nás přišla lámanou češtinou zeptat, co to děláme.

Tak začalo nepřátelství

Slušně jsme jí vysvětlili, že se to děje se svolením majitelů stromu. Nevypadala, že by ji vysvětlení uspokojilo. To nejhorší přišlo, když nic netušící máma oné babičce popisovala, co všechno z třešní vyrobí. Že upeče koláč a zavaří kompoty.

Do maďarsko slovenské babičky jako by udeřil blesk. Zvolala: “A to moje snacha nedělá! Je líná jako veš,” a holí teď hrozila směrem k sousedově vile. Rozběhla se k obydlí a mumlala cosi, čemu nebylo rozumět, usoudili jsme, že se jedná o maďarské kletby.

A právě tehdy začaly všechny ty zbytečné spory. Maďarská babička snaše vynadala, že její třešně přijdou nazmar, zatímco my je vzorně očešeme a děláme z nich dobroty. “Lenora líná!” kvílela babička za plotem, a sousedka, její snacha, zelenala vzteky.

Vzápětí nám oznámila, ať se už jejich třešní ani nedotkneme. “Jaképak vaše třešně,” soptil otec. “To jsou naše třešně, máme je na pozemku, patří nám!” Jejich pes i náš pes příšerně štěkali, vycítili napětí.

Otec přestal zdravit sousedku, sousedka pak ze vzteku nepozdravila naši mámu. Takhle začalo naše nepřátelství.

Zákaz koukat na vilu

Nezdravil mě ani sousedův syn Matěj. Bylo nám sedmnáct a chodili jsme spolu do třídy, a tak se spor obou rodin dostal i do školy. S Matějem jsme se navzájem očerňovali i před spolužáky. Celá třída 3.B věděla, že jsme úhlavní nepřátelé.

Nikdo už nevyzvídal, proč se to stalo. Nikdo nevěděl, že za vším se schovává rozčilení babičky s maďarskými a slovenskými kořeny, která už dávno odjela domů a nevypadalo to, že ji sem někdy znovu pozvou.

Matěj byl jedním z nejhezčích kluků ze třídy, v prvním ročníku jsem do něho byla zamilovaná, samozřejmě tajně. V době, kdy jsme se nenáviděli, jsem doufala, že už do něj zamilovaná nejsem, protože to by se naši zbláznili.

Měla jsem přísný zákaz se směrem k sousedově vilce jenom třeba podívat, neuměla jsem si představit, jak by se moji rodiče postavili ke skutečnosti, že se mi Matěj líbí.

Jako by došlo k vraždě

A jak už jsem říkala, rádi se neměli ani naši psi. Ten jejich boxer jednou podhrabal chatrnou drátěnku a popral se s naším Drakem, to byl vlčák. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale oba psi krváceli. Otec pak zahnal boxera zpátky za plot.

Vztahům našich rodin to pochopitelně neprospělo. Muži na sebe řvali přes plot a hrozili pěstmi. “Zabili jste nám psa!” řval otec, ačkoli živý a zdravý Drak skákal na drátěnku a zuřivě štěkal a vrčel.

“Teď je na řadě váš kocour,” burácel soused, ve skutečnosti dobrotisko, které by mouše neublížilo. Byli jako malé děti. Vlastně jsem se za ně styděla. Podobná scéna následovala, když jejich slepice nedopatřením vnikly na náš pozemek.

Prakticky žádnou škodu nezpůsobily, snad jen trošku rozhrabaly záhon s mrkví a na trávníku po sobě zanechaly několik slepičinců. Přesto rodiče vyváděli, jako by na zahradě došlo k vraždě.

Každý den u rybníka

To léto jsem často chodila s Drakem na procházku kolem rybníka a pak do lesa. Jednou koukám, proti nám kráčí Matěj s tím jejich rváčem, jmenoval se Ben. Jakmile Ben spatřil Draka, vší silou se Matějovi vytrhl a hnal se směrem k nám. Vyhlížel hodně hrozivě.

Ječela jsem. Ben mi nic neudělal, ale psí rvačka vypadala dramaticky. Společnými silami jsme s Matějem psy od sebe odtrhli a šli jim umýt krvácející ušiska do rybníka. S překvapením jsme zjistili, že si tam u vody spolu začali hrát.

Plavali vedle sebe, dováděli. Matěj s pohledem na ně poznamenal: “Mají rozum. Zato jejich páníčkové jsou strašně trapný.” Vlastně mě moc potěšilo, že má na ten hloupý spor tenhle osvícený názor. Domluvili jsme se, že se druhý den sejdeme u rybníka zas.

Když už se spolu baví naši psi, není důvod, abychom nebyli kamarádi. A co vám budu povídat, stali se z nás takoví kamarádi, že jsem v září zjistila, že budu maminkou. Dítě se mělo narodit v dubnu, to znamená před maturitou. Bylo jasné, že mě naši zabijou.

Až zjistí, že možná neodmaturuji, bude to pro ně hodně zlé. A až ještě k tomu zjistí, kdo je otcem, tak se zblázní. V duchu jsem konstatovala, že je moc dobře, že je náš vlčák chlap. Jinak by už scházelo jen to, že by byl fena a čekal s Benem osm štěňat.

Jediná dcera

Těhotenství jsem přiznala, až když už začínalo být patrné. Dlouho jsem to odkládala, protože jsem věděla, že se z toho moji rodiče jen tak snadno nevzpamatují. Byla jsem jejich jediná dcera, měli se mnou velké plány, které nevyšly.

Kdepak vysoká škola, kdepak bůhvíjaká kariéra, čekalo mě přebalování, vaření kašiček a vytírání podlah. Když jsem doma konečně řekla pravdu, máma si vzala dva prášky a otec podle barvy obličeje vypadal, že se brzy stane obětí infarktu.

“Kdo,” zasípal, “kdo je…” Zašeptala jsem: “Matěj odvedle.” Máma vykřikla, jako by dostala facku. Otec zaúpěl: “Tak to se nám pomstili dokonale.” Dal si skleničku slivovice a vyrazil k sousedovům.

Když mu pán domu otevřel, můj tatínek na něj bez jakéhokoli vysvětlení skočil a povalil ho na zem. Nejhorší na tom bylo, že sousedé o mém těhotenství zatím vůbec nic nevěděli, a tak si mysleli, že otec zešílel a mlátí je jen tak, z pouhého rozmaru.

Klid na učení

Jenže táta jim to během rvačky všechno prozradil, vztekle řval, že zničili budoucnost jeho dcery. I další věci řval, zdaleka ne tak slušné. Pak Matěj oba chlapíky od sebe odtrhl, přesně jako předtím psy.

Táta chtěl zmlátit i jeho, ale celá rodina, Matěj, jeho táta i máma, ho drželi, aby už dal pokoj. Ukázalo se, že Matějovým rodičům, kteří byli o dost starší než ti moji, protože dlouho nemohli mít děti, představa vnoučete vlastně ani tak nevadí.

Když na ně táta řval, že kvůli nim neodmaturuji, v klidu mu slíbili, že budou miminko hlídat a vozit kočárek, abych měla klid na učení. Tátu to uklidnilo. Připili si na to, že budou prarodiče, a světe, zboř se, já jsem kupodivu odmaturovala. A byla jsem asi jediná nevěsta, která měla náušnice z třešní.

Anna H. (54), Kroměřížsko

reklama
Související články
13.5.2024
Z platonické lásky mě rázem vyléčila ta opravdová. A našla jsem ji tam, kde bych ji nikdy předtím nehledala. Byl to takový velikonoční zázrak. Naši rodinu v okolí každý dobře znal. Babička s maminkou pracovaly v samoobsluze a snad žádný jejich zákazník neopomenul o Velikonocích na naše stavení s pomlázkou zazvonit. Stejně to bylo i v případě tatínka, který v nedaleké obci vedl fotbalové mužstvo
7.5.2024
Byla jsem odhodlaná pro lásku udělat cokoliv, ale zjistila jsem, že jenom to zkrátka nestačí. Na tu pravou lásku je třeba dvou. Zamilovaných příběhů jsem za svůj život přečetla mnoho. Nořila jsem se do smyšlených románů a snila o tom, že i já jednou najdu pravou lásku. A udělám pro to všechno na světě. V patnácti letech se to zdálo jako krásná a jednoduchá představa. Postupem let jsem ale zjišť
6.5.2024
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem, kdo to je a kam vlastně jdeme, jsem přesně nev
2.5.2024
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina noc proslula kouzly, ve v
28.4.2024
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem, který si mě odveze
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř