Domů     Náušnice z třešní sluší víc než zlaté
Náušnice z třešní sluší víc než zlaté

Se sousedy jsme se neměli rádi. Nezdravili jsme se a mračili jsme se na sebe. Prali se i naši psi.

Naši se nebavili se sousedy. Spor, který kdyby nebyl k pláči, byl by k smíchu, začal kvůli obrovské třešni. Byla sousedova, ale několik jejích větví, obzvlášť bohatých na šťavnaté červené plody, viselo do naší zahrady.

To se stává často a eventuelní spor je směšný. Na stromě bylo tolik třešní, že sklidit je bezezbytku nebylo v lidských silách, spoustu jich spadlo nebo je sezobali práci, číhající v okolních křoviscích na sladkou kořist.

Když jsem byla malá, pamatuji si, že bylo samozřemostí, že jsme si větve, které visely k nám do zahrady, v klidu a spokojeně očesali. Nacpali jsme se k prasknutí, máma udělala bublaninu a často i marmeládu nebo kompoty.

Sousedé nám to přáli až do té doby, kdy přijela na delší návštěvu jejich temperamentní babička s maďarskými a slovenskými kořeny. Sedávala na lavičce pod lipou a přísně pozorovala dění kolem jejich i našeho domu.

Protože přijela v době, kdy zrály třešně, přistihla naši rodinu, jak s pletenými košíky v ruce češe větve náležící sousedovu stromu. Nejprve nám tiše hrozila holí, potom se nás přišla lámanou češtinou zeptat, co to děláme.

Tak začalo nepřátelství

Slušně jsme jí vysvětlili, že se to děje se svolením majitelů stromu. Nevypadala, že by ji vysvětlení uspokojilo. To nejhorší přišlo, když nic netušící máma oné babičce popisovala, co všechno z třešní vyrobí. Že upeče koláč a zavaří kompoty.

Do maďarsko slovenské babičky jako by udeřil blesk. Zvolala: “A to moje snacha nedělá! Je líná jako veš,” a holí teď hrozila směrem k sousedově vile. Rozběhla se k obydlí a mumlala cosi, čemu nebylo rozumět, usoudili jsme, že se jedná o maďarské kletby.

A právě tehdy začaly všechny ty zbytečné spory. Maďarská babička snaše vynadala, že její třešně přijdou nazmar, zatímco my je vzorně očešeme a děláme z nich dobroty. “Lenora líná!” kvílela babička za plotem, a sousedka, její snacha, zelenala vzteky.

Vzápětí nám oznámila, ať se už jejich třešní ani nedotkneme. “Jaképak vaše třešně,” soptil otec. “To jsou naše třešně, máme je na pozemku, patří nám!” Jejich pes i náš pes příšerně štěkali, vycítili napětí.

Otec přestal zdravit sousedku, sousedka pak ze vzteku nepozdravila naši mámu. Takhle začalo naše nepřátelství.

Zákaz koukat na vilu

Nezdravil mě ani sousedův syn Matěj. Bylo nám sedmnáct a chodili jsme spolu do třídy, a tak se spor obou rodin dostal i do školy. S Matějem jsme se navzájem očerňovali i před spolužáky. Celá třída 3.B věděla, že jsme úhlavní nepřátelé.

Nikdo už nevyzvídal, proč se to stalo. Nikdo nevěděl, že za vším se schovává rozčilení babičky s maďarskými a slovenskými kořeny, která už dávno odjela domů a nevypadalo to, že ji sem někdy znovu pozvou.

Matěj byl jedním z nejhezčích kluků ze třídy, v prvním ročníku jsem do něho byla zamilovaná, samozřejmě tajně. V době, kdy jsme se nenáviděli, jsem doufala, že už do něj zamilovaná nejsem, protože to by se naši zbláznili.

Měla jsem přísný zákaz se směrem k sousedově vilce jenom třeba podívat, neuměla jsem si představit, jak by se moji rodiče postavili ke skutečnosti, že se mi Matěj líbí.

Jako by došlo k vraždě

A jak už jsem říkala, rádi se neměli ani naši psi. Ten jejich boxer jednou podhrabal chatrnou drátěnku a popral se s naším Drakem, to byl vlčák. Nikomu se naštěstí nic nestalo, ale oba psi krváceli. Otec pak zahnal boxera zpátky za plot.

Vztahům našich rodin to pochopitelně neprospělo. Muži na sebe řvali přes plot a hrozili pěstmi. “Zabili jste nám psa!” řval otec, ačkoli živý a zdravý Drak skákal na drátěnku a zuřivě štěkal a vrčel.

“Teď je na řadě váš kocour,” burácel soused, ve skutečnosti dobrotisko, které by mouše neublížilo. Byli jako malé děti. Vlastně jsem se za ně styděla. Podobná scéna následovala, když jejich slepice nedopatřením vnikly na náš pozemek.

Prakticky žádnou škodu nezpůsobily, snad jen trošku rozhrabaly záhon s mrkví a na trávníku po sobě zanechaly několik slepičinců. Přesto rodiče vyváděli, jako by na zahradě došlo k vraždě.

Každý den u rybníka

To léto jsem často chodila s Drakem na procházku kolem rybníka a pak do lesa. Jednou koukám, proti nám kráčí Matěj s tím jejich rváčem, jmenoval se Ben. Jakmile Ben spatřil Draka, vší silou se Matějovi vytrhl a hnal se směrem k nám. Vyhlížel hodně hrozivě.

Ječela jsem. Ben mi nic neudělal, ale psí rvačka vypadala dramaticky. Společnými silami jsme s Matějem psy od sebe odtrhli a šli jim umýt krvácející ušiska do rybníka. S překvapením jsme zjistili, že si tam u vody spolu začali hrát.

Plavali vedle sebe, dováděli. Matěj s pohledem na ně poznamenal: “Mají rozum. Zato jejich páníčkové jsou strašně trapný.” Vlastně mě moc potěšilo, že má na ten hloupý spor tenhle osvícený názor. Domluvili jsme se, že se druhý den sejdeme u rybníka zas.

Když už se spolu baví naši psi, není důvod, abychom nebyli kamarádi. A co vám budu povídat, stali se z nás takoví kamarádi, že jsem v září zjistila, že budu maminkou. Dítě se mělo narodit v dubnu, to znamená před maturitou. Bylo jasné, že mě naši zabijou.

Až zjistí, že možná neodmaturuji, bude to pro ně hodně zlé. A až ještě k tomu zjistí, kdo je otcem, tak se zblázní. V duchu jsem konstatovala, že je moc dobře, že je náš vlčák chlap. Jinak by už scházelo jen to, že by byl fena a čekal s Benem osm štěňat.

Jediná dcera

Těhotenství jsem přiznala, až když už začínalo být patrné. Dlouho jsem to odkládala, protože jsem věděla, že se z toho moji rodiče jen tak snadno nevzpamatují. Byla jsem jejich jediná dcera, měli se mnou velké plány, které nevyšly.

Kdepak vysoká škola, kdepak bůhvíjaká kariéra, čekalo mě přebalování, vaření kašiček a vytírání podlah. Když jsem doma konečně řekla pravdu, máma si vzala dva prášky a otec podle barvy obličeje vypadal, že se brzy stane obětí infarktu.

“Kdo,” zasípal, “kdo je…” Zašeptala jsem: “Matěj odvedle.” Máma vykřikla, jako by dostala facku. Otec zaúpěl: “Tak to se nám pomstili dokonale.” Dal si skleničku slivovice a vyrazil k sousedovům.

Když mu pán domu otevřel, můj tatínek na něj bez jakéhokoli vysvětlení skočil a povalil ho na zem. Nejhorší na tom bylo, že sousedé o mém těhotenství zatím vůbec nic nevěděli, a tak si mysleli, že otec zešílel a mlátí je jen tak, z pouhého rozmaru.

Klid na učení

Jenže táta jim to během rvačky všechno prozradil, vztekle řval, že zničili budoucnost jeho dcery. I další věci řval, zdaleka ne tak slušné. Pak Matěj oba chlapíky od sebe odtrhl, přesně jako předtím psy.

Táta chtěl zmlátit i jeho, ale celá rodina, Matěj, jeho táta i máma, ho drželi, aby už dal pokoj. Ukázalo se, že Matějovým rodičům, kteří byli o dost starší než ti moji, protože dlouho nemohli mít děti, představa vnoučete vlastně ani tak nevadí.

Když na ně táta řval, že kvůli nim neodmaturuji, v klidu mu slíbili, že budou miminko hlídat a vozit kočárek, abych měla klid na učení. Tátu to uklidnilo. Připili si na to, že budou prarodiče, a světe, zboř se, já jsem kupodivu odmaturovala. A byla jsem asi jediná nevěsta, která měla náušnice z třešní.

Anna H. (54), Kroměřížsko

reklama
Související články
3.6.2023
Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi každý prorokoval, že nám vztah nevydrží, protože je Pavel mladší, my se ale navzdory tomu vzali. Narodily se nám tři děti. Oba jsme chodili do práce a doma jsme měli středně velké hospodářství. A když jsme měli chvilku, rádi jsme ji strávili třeba na horách. Všichni podváděli? Vlastně mi nic nescházelo. Jen můj život pomalu zapadal do stereotypu. S
2.6.2023
Než jsme k sobě s mým současným partnerem našli cestu, trvalo to řadu let. Ale vyplatilo se nám počkat si. Když jsem Aleše poprvé spatřila po příchodu do kanceláře, netušila jsem, že jednou, za pár let, budeme žít v jednom bytě, na jedné adrese a s vidinou společné budoucnosti. Přátelsky se na mě usmíval a hned se mi líbil. Dlouho se pak nic nedělo, každému z nás ubíhal život vlastním směrem. P
26.5.2023
Prodavačkou jsem chtěla být už jako malá. Ovšem neměla jsem ani tušení, že mi má vysněná profese přinese i životní štěstí. Když jsem po škole dostala první místo v obchodě s textilem, byla jsem z toho v sedmém nebi. Ochotně jsem pomáhala lidem s výběrem oděvů a s velkým nadšením pro ně v našem krámku hledala ty nejvhodnější doplňky, jako kloboučky, rukavičky či kravaty. A právě jedna taková kra
23.5.2023
V noci se mi zdálo, že se za ním štrachám na vrchol skály s úmyslem vší silou do něj strčit, aby spadl do propasti. Příšerně mi lezl na nervy. Vyrůstali jsme vedle sebe, naše vilky spolu sousedily. Mám v živé paměti, jak se do vedlejšího domku, několik let opuštěného, přistěhovali. Lubošovi bylo šest, stejně jako mně, a brečel. Vylezl z bledě- modrého embéčka, v jedné ruce malý dětský kufřík, v
22.5.2023
Prožili jsme spolu spoustu krásných roků, které se nedaly jen tak zahodit. Naštěstí si to včas uvědomil i můj manžel Jakub. Byla jsem přesvědčená o tom, že jsme šťastní a že je všechno v pořádku. Žili jsme s Jakubem už mnoho let ve spokojeném manželství. Netrápily nás žádné problémy. Nehádali jsme se. Byli jsme spokojení, zajištění. Alespoň já jsem si to tedy myslela. Vůbec jsem netušila, co bu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel