SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Dcera zůstala sama s postiženým dítětem
Dcera zůstala sama s postiženým dítětem

Moc ráda bych své dceři pomohla. Ale vím, že i když se budu snažit sebevíc, už nikdy nebude tak veselá jako dřív.

Na to, že budu babičkou, jsem se začala těšit jakmile dcera dodělala střední školu. Věděla jsem, že to není jednoduché, vychovávat dítě, ale taky jsem věděla, že na světě není nic hezčího.

Sama jsem se vdávala když mi bylo dvacet pět a dcera se narodila rok a tři měsíce po svatbě. Prvních pět let jejího života byly mé nejkrásnější a nejšťastnější roky. Pak nás bohužel opustil její otec. Našel si mladší ženu a pro nás bylo najednou všechno těžší.

reklama

Mirka ale byla zlaté dítě. I když jsem si k práci musela najít ještě brigádu, i když nám osud házel klacky pod nohy, můj život měl vždycky smysl. Moji krásnou chytrou holčičku, kterou jsem milovala a pro kterou bych udělala všechno na světě.

Velkolepé plány selhaly

Mladí dneska všechno odkládají. Mirka taková nebyla. S Radimem začala chodit v čtyřiadvaceti a když se o tři roky později vdávala, věděla, že chce děti co nejdříve. První rok po svatbě byla každý měsíc celá netrpělivá a natěšená a pak zklamaná.

Uklidňovala jsem jí, že přírodě se poručit nedá a že někdo si zkrátka musí chvilku počkat. Druhý rok začala být hodně smutná a zoufalá. „Nech to být,“ říkala jsem jí „s doktorem si promluv, až se nebude dařit dva roky. Zatím je to ještě v normálu.

reklama

“Nevím, jak moc si brala moje rady k srdci, ale utěšoval ji i Radim, její manžel. Do konce dvouleté lhůty zbývaly dva měsíci, když jsem si na návštěvě u mladých všimla, že dcera už nic neřeší, oči jí září a zeť se podezřele uculuje.

Na děťátko se těšila

„Nechceš mi něco říct,“ zkusila jsem se zeptat „nepodařilo se tady někomu něco co moc chtěl?“ Dcera mě chytla za ruky „Jo. Máš pravdu mami. Jsem těhotná. Nechtěla jsem ti to říkat, je to jen pět týdnů. Ale jo, povedlo se.“

Volaly jsme si každý den. Po prvotním nadšení dostala Mirka najednou strach. Přišlo jí, že se její lékař nechová jak by měl, že jí ani nedal těhotenský průkaz a není vůbec nadšený.

reklama

Vysvětlovala jsem jí, a vlastně jsem tak přesvědčovala i sebe, že zřejmě nechce nic uspěchat. Jenže dcera měla pravdu. Lékař měl zřejmě podložené obavy, které se nakonec naplnily.

V desátém týdnu při kontrole dceři oznámil, že se mu něco nezdá a poslal ji na ultrazvuk. Byla hrozně vyděšená. A měla proč. Děťátko se přestalo vyvíjet. Nezbývalo nic jiného, než umělý potrat.

Zlomit se nenechal

Mirka se z toho nemohla vzpamatovat. Radima to také strašně mrzelo, ale zlomit se tím nenechal. Hned začal, že po zamlklém těhotenství přijde většina žen do jiného stavu rychle a bez problémů a všechno pak jde tak, jak má. Nemýlil se.

Trvalo to jen sedm měsíců a Mirka byla opět v tom. Tentokrát se ale neradovala. Od začátku měla hrozný strach. Takový, že ji její lékař poslal k psychologovi. Nevím, jestli tušil, jak moc bude dcera jeho pomoc potřebovat.

K naší obrovské bolesti se totiž situace opakovala. Tentokrát to přišlo v jedenáctém týdnu. Mirka se zhroutila, nějaký čas dokonce musela být v psychiatrické léčebně.

Radim jí po celou dobu stál po boku a neztrácel naději na to, že je čeká šťastný život a že nakonec budou mít rodinu. Na radu lékařky, která se o Mirku v léčebně starala, ale zatím o svých plánech nemluvil. Přešel rok. Mirka se hodně změnila.

To nebyla ta veselá, odhodlaná mladá žena, kterou jsem znala. Byla podivně zatrpklá, k manželovi se chovala odtažitě a podivně smutně.

„Pořád chce dítě,“ svěřila se mi jednou se sklopenou hlavou „Pořád mluví o tom, že bychom to měli zase zkusit. Jenže já už to nechci. Nechci znova zažít tu hrůzu. Jestli tak moc touží po dítěti, bude si na to muset najít někoho jiného.

Taky už jsem mu to řekla…“. Zděsila jsem se. Ani jsem si nechtěla představovat, že by se k tomu všemu Mirce ještě zhroutil vztah.

Usilovně ji přesvědčoval

Ještě několikrát si mi pak postěžovala, že na ni Radim tlačí. Nevím jak, ale nakonec se mu ji podařilo přesvědčit. Ve chvíli, kdy už jsem ani nedoufala, že ze mě udělají babičku, Mirka otěhotněla.

Dělala s tím strašné tajnosti, že čeká miminko mi s Radimem řekli, až když byla na konci čtvrtého měsíce. Tentokrát vypadalo všechno ideálně. Malý Radimek byl nádherné miminko a jeho tatínek byl na něj strašně pyšný. Jeho maminka byla nejšťastnější na světě.

Jenže ta idyla měla vydržet jen dva roky. Pak začalo být jasné že Radimek, ten vymodlený synáček, je jiný než ostatní. Choval se, jako by byl bez citu, jako by neměl nikoho rád. Mladí měli dobrého lékaře, diagnozy se dočkali rychle. Byla zdrcující. Autismus.

Zklamal v nejtěžší chvíli

Kdo by čekal, že to mnohem větší rána bude pro Radima než pro Mirku. Radim, ten Radim, který svou ženu přemlouval, aby to ještě zkusili, aby do toho šli, za ní po půl roce přišel a oznámil jí, že o postižené dítě se postarat nedokáže.

Nerozumím tomu, jak se mohl zachovat tak odporně zbaběle. Radimka teď vychováváme samy s dcerou. Je to těžké a lehčí to nebude, spíš naopak.

Za vnuka jsem i tak vděčná, přesto se neubráním a občas myslím na to, jaký by byl život mé dcery, kdyby neposlechla naléhání svého muže a kdyby se on nezachoval jako zbabělec.

Alena (63), Vysočina

reklama
Související články
1.2.2023
Byla jsem v pubertě, když se moji rodiče rozvedli. Zůstala jsem sama s mámou, která po novém vztahu rozhodně neprahla. A mně to vyhovovalo. Na nezájem opačného pohlaví si rozhodně nemohla stěžovat. „Žádného chlapa nepotřebuji, mám tebe,“ tvrdila mi často pořád dokola. V první řadě to však byla vždy úžasná máma, která se mi odmalička maximálně věnovala a pomáhala mi. Když mi v maturitním ročníku
31.1.2023
Po druhém dítěti jsem to už nevydržela. Šlo to se mnou rychle z kopce, domov mě ubíjel. Musela jsem pryč. Pryč od dětí, pryč od manžela! Celý život jsem byla spíš děvče do světa. Milovala jsem život ve městě, vyžívala jsem se v chození na akce a zbožňovala jsem svoji volnost. Vždycky jsem byla velice extrovertní člověk a milovala jsem společnost. Dlouho jsem si života užívala plnými doušky. Moj
31.1.2023
Byla jsem hrdá na muže, který stál po mém boku. Byl galantní a hodný, udělal by pro mě první poslední. Všechno se ale změnilo, když se mi nedařilo otěhotnět… Karla jsem poznala v práci. Byl můj přímý nadřízený, milý a vřelý ke všem. Zakoukala jsem se do něj okamžitě. Byl o sedm let starší než já, líbilo se mi na něm, jak je vždy pozorný k ženám a bere na jejich práci velký ohled. Začali jsme sp
30.1.2023
O důvěřivosti seniorů se mluví a píše neustále. Jednomu jsem ale skočila na lep i já. Naštěstí zasáhla má neteř a všechno dopadlo dobře. Moje maminka byla tehdy už stará. Bydlela sama v malém bytě na sídlišti. Staraly jsme se o ni se sestrou. Ta navrhovala, aby se k babičce nastěhovala její dcera Ivanka. Já jsem ale neteři nevěřila. Když jsem ji jako malou hlídala, občas si tajně odnesla nějako
29.1.2023
Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme tak šťastní a zamilovaní. Bohužel, člověk asi nemůže mít v životě všechno, co by si přál. Nebylo mi ještě ani devatenáct, když jsem se zamilovala. Jirka byl láska na první pohled. Od té doby jsme byli pořád spolu. „Nechceš se jet podívat k bráchovi na chalupu, budou tam i děcka,“ zeptal se mě jednoho letního rána. Bylo to poprvé, kdy jsme začali m
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
epochaplus.cz
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
Už ve starověké Krétě kolem roku 1800 př. n.l. nosí ženy korzety vyrobené z měděných plátů. Starověké Římanky používají pro zakrytí ňader pruhy látky omotané okolo hrudníku, ty znázorňují i nástěnné m
Žárlí na manželovu bývalku?
nasehvezdy.cz
Žárlí na manželovu bývalku?
I když už od jejich rozchodu uplynulo hodně vody, ze vztahu s Justinem Bieberem (28) čerpá zpěvačka Selena Gomez (30) dodnes, alespoň v písních. Neustálé rozchody a návraty a guláš v hlavě z lásky
Na lásku můžete narazit kdekoli
skutecnepribehy.cz
Na lásku můžete narazit kdekoli
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct
Sabina Laurinová už nechce být sama
nasehvezdy.cz
Sabina Laurinová už nechce být sama
Ačkoli je Sabina Laurinová (50), kterou můžeme vídat v seriálu ZOO, velmi krásná žena, sama přiznala, že už na sobě občas přibývající roky pociťuje. A přestože v minulosti tvrdila, že se do žádných
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záh
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
Výstava výtvarného fotografa Miloše Sedláčka představí témata krajiny v jejích různých podobách se zaměřením na krajinu zemědělskou. Vernisáž výstavy Miloš Sedláček – fotografie ZE MĚ proběhne ve čt
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz
Kuře s chorizem a bramborami
Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který Španělé přidávají téměř do kažého pokrmu. Nejlépe však chutná v kombinaci s opečenými bramborami a kuřetem. Ingredience 4 ks kuřecích prsou s k
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz
Marinované krevety s opečenou bagetou
Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů. Jako příloha stačí opečená bageta, kterou si vytřete i zbylou šťávu z pánve. Ingredience 200 g nevyloupaných krevet 5 lžic olivového oleje šťáva z
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
epochalnisvet.cz
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
Saunování je opravdovým umění relaxace. Teplem se dá zbavit svalových potíží i těžkých myšlenek. Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám.  
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
enigmaplus.cz
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
V roce 1911 se v Itálii chystala zajímavá technicko-společenská událost. Železniční společnost Zanetti vypravila nový typ osobního vlaku na propagační jízdu. Skončilo to však poněkud rozpačitě. Vlak v
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní pojmy, které označují nový Falkensteiner Hotel Montafon v rakouském Vorarlbersku. Ještě před svým oficiálním otevřením 16. prosince 2022 nasazuje první pě