Domů     Jak nám smrt šlapala na paty
Jak nám smrt šlapala na paty
5 minut čtení

Kdysi jsem dostala nabídku vycestovat pracovně do Skotska. Tehdy jsem netušila, že nás bude cestou pronásledovat neštěstí.

Tu skvělou možnost vycestovat jsem dostala před třiceti lety. Provázeli mě dva zkušenější kolegové. Problémy začaly ještě doma. Naše výjezdní doložka platila až od šesti hodin ráno ten den, kdy jsme měli už mít důležitou schůzku.

Tu doložku vystavoval někdo, kdo nám tu cestu nejspíš záviděl. Věděli jsme, že trajekt z Belgie nepočká. Nervy, nervy a stres. Rozhodli jsme se, že si uděláme časového strejčka a budeme spát před hranicemi v Rozvadově v autě.

Dojeli jsme po půlnoci k hranici a v lese jsme se pokoušeli v autě usnout. Ve čtyři ráno nás probudila zima. Pobíhali jsme kolem auta a dělali střepy. „Zas… bolševici, to udělali schválně!“ křičel kolega Pepa na lesy.

Vyděšeně jsme se rozhlíželi kolem, protože tahle věta byla v té době nebezpečná. Nakonec přišla vysněná hodina. Úderem šesté jsme stáli na místě, ale celníci měli dost času. Pili kafíčko a smáli se. Kolega Pepa procedil mezi zuby:

„Já je snad pošlu někam!“ „Pepo, neprovokuj, tvař se neutrálně, ať nás neproberou,“ prosil kolega Karel. Po půlhodině přišla tvář nekompromisního úředníka.

„Tak ukažte.“ Podala jsem pasy já, protože jsem byla ženská, také jsem předala výjezdní doložku a celní prohlášení. „Vezete nějaké marky, dolary nebo jinou měnu?“ „Ne, my tam dostaneme,“ nesměle, aby to nevypadalo, že se chlubíme, odpověděl Karel.

„Vezete cigarety, alkohol?“ – „Jen pro svou potřebu.“ Třásli jsme se zimou a přidala se k tomu klepatice strachu. „Vezete drogy?“ – „Néééé,“ vyjekli jsme všichni hrůzou. Celník se na nás všechny podíval pohledem, který dnes umí jen policajti. „Otevřete kufr!“ zavelel…

Konečně jiný svět

Karel vystoupil z auta se slovy: „Ty seď, Pepíku, ty provokuješ už jen tím, že jseš.“ Otevřel kufr a celník se začal hrabat v našich věcech. „Otevřete tuhle tašku…“ Karel pokorně dělal, co celník chtěl.

„Vyndejte tohle a tohle…“ Vyděšeně jsme se na sebe s Pepíkem podívali, měli jsme tam schované peníze. Nevím, jak to Karel udělal, ale přehraboval tam ty věci sem a tam, neustále něco ukazoval, až celník nakonec odešel s celním prohlášením.

Pepa procedil mezi zuby: „Hurá!“ „No ještě nemáme vyhráno,“ poznamenal Karel. V autě zavládlo tiché dlouhé napětí. A do toho Karel zašeptal:

„Myslím, že ten trajekt už nestíháme.“ Po dalších patnácti minutách se celník objevil ve dveřích a nesl naše pasy… „Tak tady to máte.“ O překot jsme děkovali a nescházelo mnoho, abychom mu líbali střevíce.

Když jsme byli dostatečně daleko, Karel hlasitě vydechl: „Německá celnice snad bude o.k.“ A opravdu byla. „Komunisti mi teď můžou políbit pr…“ povykoval Pepa nadšeně, ale Karel ho okřikl, aby si dával pozor na pusu. „Tady je tajných víc než doma.

Skoro všichni emigranti si choděj pro prachy za udávání.“ Dozvěděl se to prý od kamaráda policajta z Bartolomějský. Tak jsme si museli paradoxně daleko za hranicemi dávat větší pozor, než u nás doma.

Loď nám uplavala

Jeli jsme jako draci a šance na náš trajekt se začala zase probouzet k životu. „Potřebuju zastavit na záchod,“ vyjekl najednou Pepa. „Není čas! Musíš to vydržet!“ pustili jsme se do něho. „Praskne mi močák a umřu,“ kroutil se na sedadle.

„Pepo, neblbni, měl jsi jít na celnici,“ domlouvali jsme mu. „Tam se mi strachy nechtělo,“ kvílel. Konečně jsme přijeli do přístavu a hledali rychle tu správnou loď. „Tak nám to ujelo, o fous… a další pluje za dvě hodiny…“ povzdechl si Karel.

„A kdo za to může?“ podíval se významně na Pepu. Ten se ale nedal: „Za to může bolševik!“ V tu chvíli jsme netušili, že nám v patách jde smrt, a bolševik nás paradoxně zachránil. Najeli jsme autem na druhou loď a vystoupali na palubu.

Trajekt se konečně odpíchl od břehu a my se dívali na moře vody. Pluli jsme asi půl hodiny a najednou viděli tu naši loď, co jsme nestihli. Daleko nedoplavala. Havárka, nabrala vodu a položila se na bok… a pomalu se potápěla… Úplně nás to ochromilo.

Dopluli jsme do Doveru a pádili po dálnici do Skotska. Do Edinburghu jsme sice dorazili pozdě, ale nakonec to pracovně všechno nějak dopadlo.„Hele, pojďte ještě do Marc and Spencer, potřebuju si tam koupit něco na sebe…“ loudila jsem.

To oblečení, co jsem si vezla, bylo pro ostudu. Druhý den jsem už chtěla vyrazit v něčem úžasným. „Zítra je taky den,“ přemlouvali mě. Ale já je ukecala, a tak jsme nakonec vyrazili do večerního města.

Únava z cesty a nepříjemného zážitku nás ale tak přepadla, že jsme usedli do prvního podniku, abychom si dali něco k jídlu a pití, a pak se vrátili do hotelu. A to nás ten den zachránilo podruhé. Když jsme si večer pustili televizi, zkoprněli jsme.

Ukazovali v ní, jak na Prince Street explodovala bomba v obchoďáku Marc and Spancer v době, kdy jsme tam měli být, a pár lidí to zabilo. „Ta zubatá nám ale dneska šlape na paty!“ stěhoval si Pepa svou postel od okna ke dveřím.

„To kdyby přiletěl v noci meteorit…“ A tak jsme se ten večer hrozně opili, až jsme z toho nakonec málem umřeli na otravu alkoholem.

Alena (51), Praha

Související články
2 minuty čtení
Léto je tady a s ním i báječný čas, kdy slunce prozáří záclony, káva na balkoně chutná trochu víc po dětství a vzpomínky voní po rozkvetlé louce a opalovacím krému. Právě v takových chvílích je krásné zpomalit, pohodlně se usadit do křesla a otevřít časopis Staré dobré časy, který vás vezme zpátky nejen do minulosti, ale i do příběhů, které zůstávají v srdci.  Určite se vám rozbuší srdce A p
3 minuty čtení
Měla jsem raději držet jazyk za zuby a neplést se do cizích věcí. Byla jsem ale přesvědčená o své pravdě. A tu jsem musela za každou cenu říct. Naším rodinným prokletím je bujná fantazie, a to, že neumíme udržet tajemství. Trpěla tím už moje babička, o které se dodnes vypráví, že to byla největší drbna v okrese. A pamatuji si, jak i na maminku jednou táta řval na celý dům, že to drbna první
3 minuty čtení
Nikdy jsem se nesmířila s tím, že nedělám práci, po které jsem už v mládí toužila. Až dnes jsem našla konečně sama sebe a jsem šťastná. Můj život býval jen o tom, že jsem se vždycky někomu podřizovala. Ten, kdo si plnil své sny, byl můj starší bratr Michal. Vystudoval vysokou, všichni mu dělali pomyšlení, aby měl k tomu ty nejlepší podmínky. Já ale byla ženská, a nikdo neposlouchal, co si myslí
3 minuty čtení
Je tomu už mnoho let, co se mi za oknem objevil černý kocour. Byl hodný a přítulný, ale také chytrý a dobře znal cestu domů. Tam na mě čekalo velké překvapení. Odbíjela právě šestá hodina ranní, město bylo pokojně němé, zahalené mlhou. Uvařila jsem si silnou kávu a zasněně se usadila ke stolu. Moji pozornost náhle upoutal černý stín, který se mihl za oknem. Lekla jsem se. Co to bylo? Byl to sna
5 minut čtení
Nikdy by mě nenapadlo, že budu psát něco takového. Ale svědomí mě tlačí a také strach, že se na to konečně přijde. Příliš dlouho mi vše prochází. Pracuji v kanceláři okresní pobočky jedné pojišťovny. Je mi přes padesát, jsem rozvedená a syn už dávno bydlí sám. V práci jsem už víc než dvacet let a všichni mě berou jako samozřejmost. Neviditelná, spolehlivá, vždy ochotná. A právě v tom je ta fint
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.