Domů     Dobré síly mě ochránily!
Dobré síly mě ochránily!

Stačilo málo a udělala bych osudovou chybu. Kdyby nebylo mého dobrého anděla, naletěla bych podvodnému švagrovi.

Celý svůj život jsem byla poměrně důvěřivá. Mojí slabostí bylo, že jsem v lidech neviděla nic zlého a věřila jsem jim. Netušila jsem, jaké nebezpečí na mě číhá v podobě špatných lidí. Naštěstí se objevila záchrana. Můj strážný anděl měl podobu dávné kamarádky z dětství.

Manžel byl přes finance, já přes domácnost

Nebyla jsem nikdy bůhvíjak prakticky založená. Všechny starosti s financemi jsem nechávala na svém manželovi. S Martinem jsme spolu byli už více než deset let, z toho čtyři roky manželé. Dobře jsme se znali a věřili jsme si.

Martin podnikal a ve všem se vyznal. Já jsem mu důvěřovala a starala jsem se o chod domácnosti.

Sbíral umělecké předměty

Nikdy jsme neměli problémy s penězi a nikdy se ani toto téma nestalo předmětem nějakých dohadů nebo sporů. Neřešila jsem ani Martinův koníček, protože i díky tomu, že se mu v podnikání slušně dařilo.

Manžel si už mnoho let pořizoval celkem rozsáhlou sbírku uměleckých děl – obrazů a soch. Občas jsme žertovali o tom, jaké jednou získám velké dědictví. Martin to chtěl dokonce stvrdit i písemně, ale čas mu to nedovolil. Přišlo to naprosto nečekaně a poté se můj svět úplně změnil.

Zhroutil se mi svět

Můj manžel utrpěl silný srdeční infarkt. Stalo se mu to bohužel na jedné pracovní cestě v autě. Ještě stačil zajet na odpočívadlo, ale tam ho potom našli mrtvého. Nebylo mu ještě ani padesát let. Jeho smrt pro mě byla obrovská rána.

Prožívala jsem totální šok, nebyla jsem schopná vůbec ničeho. Nad vodou mě držela jen přítomnost obou dcer. Bez nich bych to těžké období pravděpodobně nezvládla.

Vzácná sbírka mi zůstala

Na Martinova slova a naše někdejší řeči jsem si vzpomněla až během dědického řízení. Celkem rozsáhlý majetek jsme si s dcerami rozdělily spravedlivě. Ta umělecká sbírka, kterou manžel během let nastřádal, zůstala z podstatné části mně.

Přemýšlela jsem, co s ní udělám. Já jsem umění moc nerozuměla, takže pro mě neměla jinou hodnotu než vzpomínku na milovaného muže.

Nečekaně se objevil švagr

Dospěla jsem nakonec k závěru, že nejlépe bude, když sbírku rozprodám mezi lidi, kterým by mohla udělat radost. Brzy po mém rozhodnutí se u nás objevil můj bývalý švagr Štefan.

Ten si před lety vzal moji sestru, ale poté, co se rozvedli, jsme se už moc nestýkali. Jeho návštěva mě docela překvapila. Účel se vzápětí vysvětlil. Štefan se doslechl se o tom, že mám v úmyslu nabízet kupcům onu sbírku umění, a chtěl mi dobře poradit.

Myslela jsem si, že mi chce pomoct

Myslela jsem si, že jsou jeho úmysly nezištné, že to dělá, jak se říká, z dobroty srdce, proto jsem jeho pomoc uvítala. Sama bych si totiž nedovedla poradit a nechtělo se mi najímat někoho úplně cizího.

Štefan navíc tvrdil, že má spoustu známostí mezi movitými lidmi. Domluvili jsme se, že udělám nějaký seznam, který mu pomůže sbírku rozprodávat. Pro sebe chtěl jen symbolickou část z ceny.

U postele se mi zjevila kamarádka

Noc po jeho návštěvě jsem měla hodně živý sen. Byl o mém manželovi a já se z něho probudila s pláčem. Hned jsem se ale domnívala, že sním dál, protože u mé postele stála Jitka, moje nejlepší kamarádka z dětství.

Ta se utopila, když jí bylo čtrnáct let, což mě tenkrát hodně poznamenalo. Jitka ke mně promlouvala a důrazně mě varovala před mým švagrem. Říkala, že se mě Štefan chystá ošklivě podvést. Ráno jsem z toho všeho byla naprosto zmatená. Nevěděla jsem, zda se mi to vše jenom zdálo, nebo zda jsem blouznila.

Podivná nabídka

Za tři dny za mnou přišel Štefan s podivným návrhem. Chtěl, aby se celá sbírka převedla k němu do vily. Tvrdil, že to bude výhodnější, protože bude ty předměty nabízet jako podnikatel na adrese své firmy a ne jako soukromá osoba, jak bych to musela udělat já. Byla jsem v podobných věcech nezkušená, a tak mi to připadalo věrohodné.

Spatřila jsem ji podruhé

Hned následující den přijel Štefan s větší dodávkou. Ve chvíli, kdy mi před očima mával papírem o převedení sbírky a tvrdil, že jde jen o formalitu, se mi znovu zjevil přízrak utopené Jitky.

Tentokrát mrtvá kamarádka nic neříkala, jen se mračila a snažila se zabránit tomu, aby se celá transakce uskutečnila.

Chrání mě z onoho světa

Bleskla mi hlavou rychlá myšlenka a já Štefanovi řekla, že u toho chci mít svého právníka. Bývalý švagr se zarazil a tvářil se uraženě. Potom se otočil a s dodávkou odjel. Už se mi neozval.

Dnes je mi jasné, že mě chtěl jako naivní a nezkušenou vdovu jen podvést a okrást. A já? Cítím obrovskou vděčnost k dobrým silám z onoho světa, které mě v podobě dávné kamarádky varovaly! Od té doby vím, že na mě odněkud shora dohlíží i můj milovaný Martin.

Tereza O. (52), Liberec

Související články
16.7.2024
Rádi jsme sedávali na zahradě ve stínu toho košatého, starého stromu. Neměli jsme ani tušení, že se v jeho kořenech skrývá velké tajemství. Strážce byl ale děsivý! Lenošili jsme pod tím stromem často a rádi. Stál v koutě zahrady u plotu, za nímž tekl potůček. Byl to obrovský dub, který musel být starý snad tisíc let. Tyto stromy se dožívají opravdu vysokého věku a pamatují mnoho staletí. Děda s
15.7.2024
Ten duch se na mě přilepil v parku u křížku a pronásledoval mě celou cestu, marně jsem před ním utíkala, zachránila mě až lávka přes potok. Stalo se to před několika lety, když jsem se vracela s manželem, již značně společensky upraveným, z večírku u jeho bratra. Švagrová nás přemlouvala, abychom přespali u nich. Já ale chtěla domů do své postele, a tak jsem popadla manžela a vyrazila na cestu.
15.7.2024
Manžel mě opustil kvůli jiné ženě a já byla úplně na dně. Souhlasila jsem s tím, že se zúčastním podivné seance. Měla jsem v tom vztahu navrch! Manžel nebyl žádný velký krasavec, zatímco já si mohla vybírat. Majetný taky závratně nebyl. Měli jsme byt v osobním vlastnictví, dvě auta a chalupu. Nic víc! Abych si nezkazila život, svou postavu a dobré zaměstnání, tak jsem nechtěla mít nikdy děti.
15.7.2024
Podle lékařů mi nebylo pomoci. Já ale věřila, že se stane zázrak a já porazím smrt. V těžké chvíli se objevila babička, aby mi poradila. Ještě když jsem slavila své šedesáté narozeniny, říkala jsem si, že jsem zdravý člověk, který si nemá na co stěžovat. A asi jsem se rouhala, protože se sešel rok s rokem, a udeřily problémy ze všech stran. Jako by se můj organismus začal úplně sypat. Preventiv
11.7.2024
Když rodiče zemřeli, z jejich domu jsem se odstěhovala a pořídila si menší byt. Jednou k ránu se mi v pracovně rozhořela svíčka. Bydlela jsem roky na polosamotě se svými rodiči, kteří na stáří potřebovali péči. I když jsem se v tom domě vždycky bála, nic zvláštního se tam nedělo. Po smrti rodičů jsem se z něj ale raději odstěhovala. Otec byl hodně nemocný a vzhledem k jeho vysokému věku bylo ja
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,