Domů     Jak se stalo, že jsem dnes bez muže?
Jak se stalo, že jsem dnes bez muže?

Vždy jsem byla hrdá, že jsme s manželem i po třiceti letech společného života stále spolu a že nám to docela klape.

Dnes je divná doba. Mám pocit, že lidé spolu neumí žít. Hned se kvůli každé blbosti hádají a opouštějí. To my s Jindrou jsme náš život celkem zvládali. Ale ne vždy to bylo jednoduché.

Také se trápil

Také máme za sebou období, kdy Jindrovi zemřeli rodiče krátce po sobě a on se s tím nemohl smířit. Začal v té době víc pít, a dokonce tehdy přišel o zaměstnání.

Nebylo to jednoduché a opravdu mě trápil, ale ani na chvíli mě nenapadlo, že bych ho snad měla opustit.

Nakonec se kvůli mně a našim dětem vzpamatoval a začal chodit na ambulantní léčení. Dodnes se alkoholu vyhýbá a já kvůli němu v podstatě také přestala pít.

Všechny jsou opuštěné

Když se sejdu s kamarádkami, klopí do sebe všechny jednu sklenku vína za druhou. Jednu totiž opustil manžel s mladičkou asistentkou, druhou zase kvůli atraktivní sousedce, další dvě podaly žádost o rozvod samy, když cítily, že už to doma nefunguje. Teď si myslím, že trochu litují, protože kvalitnější náhradu ne a ne najít.

A že se tedy fakt snaží. Jedna je na seznamce, kde si ubírá asi deset let a dvacet kilo, druhá obráží jednu diskotéku za druhou a vůbec jí nevadí, že je s přehledem o generaci starší než všichni ostatní. Dlouho jsem se nad nimi v duchu povyšovala: „Jo, holky, tohle mně se nikdy stát nemůže!“

Byli jsme jin a jang

„Jo, kdyby tak každý chlap byl jako tvůj Jindřich,“ povzdechla si jednou moje nejbližší kamarádka Lenka. „Docela ti ho závidíme,“ přidala se Ivana, „pěkný chlap, milý, společenský!“ Byla jsem si vědoma kvalit svého muže.

O jeho temném období jsem pochopitelně už nikomu nevykládala. V

ždyť to bylo tak dávno. Poznali jsme se už jako studenti. Přisedl si ke mně jednou v menze a po dlouhém obědě nad tácem s rajskou omáčkou mě pozval na rande. Vždycky jsem byla spíš tichá a klidná. Studovala jsem přírodovědeckou fakultu, chtěla jsem být vědkyně.

Líbilo se mi, že Jindřich hodně sportuje a chtěl být fyzioterapeutem. Říkali jsme, že jsme dvě půlky srdce, které k sobě patří a které se našly. Že se dokonale doplňujeme. Všechno bylo přirozené a zapadalo to do sebe dokonale.

Žili jsme si moc dobře

Vzali jsme se hned po škole, našli si práci a rok po sobě se nám narodili dva kluci. Zatímco já jsem s nimi zůstala doma, Jindra si s kamarádem založili firmu na dovoz sportovního oblečení. Dařilo se jim a život krásně plynul. Až do smrti jeho rodičů. Ale i to jsme, jak jsem již říkala, překonali.

Já nakonec skončila ve výzkumném ústavu a práce mě moc bavila, i když tedy žádné závratné peníze jsem nevydělávala. Díky Jindrovi jsme na tom byli ale dobře finančně, tak jsme vyráželi v zimě lyžovat do Alp a v létě k moři do nějaké exotické země.

Marek a Matyáš, naši synové, byli celkem bezproblémoví. Ve škole se dobře učili. Navíc ani neprahli po „mama hotelu“ a oba si krátce po svých osmnáctých narozeninách našli pronájem. Trochu jsme to dotovali, ale kluci chodili po brigádách.

Chtěli jsme zahradu

Tak jsme zůstali s Jindrou sami. Mně přibyla spousta času a navrhla jsem, že by nebylo špatné pořídit si dům se zahradou. Jindřich nadšeně souhlasil. „Co kdybychom se podívali po nějakých hotových novostavbách?“ navrhl.

„Bude to rychlejší než se pustit do stavby. A bydlení si pak jen doupravíme podle našich představ.“ Dodnes si vyčítám, že jsem tenkrát souhlasila. Jenže jsem nemohla tušit, jak bolestný zlom do mého života mi to přinese.

Starala se o nás makléřka

Oslovili jsme známou realitní kancelář, která nám nabídla několik domů k prohlídce. Za realitní kancelář s námi všechny nemovitosti objížděla elegantní dáma mezi pětapadesátkou a pětašedesátkou a jmenovala se Vladěna.

Překvapivě jsme se s manželem nemohli shodnout, co by se nám líbilo. Jakmile ona nějaký dům vychválila, Jindřich s ní nadšeně souhlasil, ačkoli to nesplňovalo parametry, které jsme si zadali.

Po dvou měsících hledání a s Vladěnou permanentně v patách jsme konečně objevili náš dům snů. Menší bungalov na konci ulice a v blízkosti lesa.

Na zahradě už byly vzrostlé stromy a já jsem si ihned objednala zahradního architekta, abych udělala návrhy její úpravy.

Házel vinu na mě

Tím ovšem náš sen skončil. Krátce poté, co jsme se zabydleli, přibyla Jindrovi práce. Aspoň to tak říkal. Jednou večeře se zahraničními partnery, podruhé mimořádná dodávka zboží, pak rozšiřování sortimentu a schůzky s ajťáky. A taky najednou víc služebních cest, které ovšem dřív nebývaly.

„To víš, chtěla jsi dům, tak se teď musím víc ohánět,“ říkával ještě. Jenže jak jsem Jindřichovi vždy věřila a z nevěry jsem ho nikdy nepodezírala, teď ve mně začal hlodat červíček pochybností. Od kamarádek jsem věděla, že takhle to začíná.

Až se za to stydím, ale dokonce jsem mu „projela“ telefon, když byl v koupelně. Nic jsem nenašla a uklidnila se.

Zapomnětlivost je prozradila

Bohužel ten pocit klidu netrval dlouho. Pošťák jednoho dne přinesl balíček se zpáteční adresou hotelu na Slovensku, kde byl Jindřich před týdnem na služební cestě. „Zapomněl jsem si tam plavky,“ rychle mi odpověděl na otázku, co mu mohou posílat. „Ani jsi neříkal, že sis bral s sebou plavky,“ podivila jsem se.

„Večer byla sauna, musel jsem s nimi držet basu,“ zasmál se křečovitě. To už mi běhal doslova mráz po zádech. Nevím, proč se mi stále zjevovala před očima Vladěna s tím svým vlezlým úsměvem, se kterým mě vždy oblažovala při všech setkáních.

Dlouho nezapíral

Rychle vzal balíček do ruky a nesl ho do pracovny. Přišla jsem tam ve chvíli, kdy opravdu vybaloval plavky, ale ženské! Chvíli zkoušel zapírat a předstírat, že se v hotelu spletli. Nakonec šel s pravdou ven.

Zamiloval se. Ne do nějaké mladé kolegyně, ale právě do té naší zpropadené stárnoucí realitní makléřky Vladěny. Ona už prý podala žádost o rozvod a chce, aby to on udělal taky. Když mi to říkal, plakal.

Prostě šok

Nevěřila jsem tomu, co mi říká. Opouští mě kvůli obstarožní ženské, která o něm nic neví a tlačí ho do rozvodu? Nicméně jsme se rozvedli a Jindřich se znovu oženil. Ten proklatý dům jsem odmítla, i když mi ho Jindra velkoryse nabízel.

Prodali jsme ho a já si koupila byt s terasou. Jsem tam sama. Mezi svými kamarádkami mám opět něco extra. Sice už jsem taky rozvedená jako ony, opustil mě manžel, ale na rozdíl od nich s o deset let starší ženou!

Veronika V. (57), Valašské Meziříčí

reklama
Související články
21.9.2023
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako to měla ona. Dobrých deset let, to je prý optimální. Sprcha Robert byl zábavný chlap, pořád se
20.9.2023
Moje kamarádka drtí svoji dceru a já myslím, že bych měla něco udělat. Nevím ale, jestli na to mám vůbec právo, a bojím se, že se to obrátí proti mně. Danina Eliška má za dva týdny termín porodu. Ale místo toho, aby se těšila, pláče. Moje kamarádka ji ničí. „Máš malý prsa, pochybuji, že budeš mít vůbec nějaké mléko,“ řekla jí i přede mnou. Úplně jsem se lekla. „To nemůžeš vědět,“ opáčila jsem a
19.9.2023
Vždy jsem si užívala život plnými doušky. Po rodině a dětech jsem nikdy netoužila. Najednou jsem ale zjistila, že mě všichni opustili a jsem sama. Mládí mi uteklo jako voda. Užívala jsem si každičký den naplno, měla jsem spoustu kamarádů, neřešila jsem budoucnost, manžela ani rodinu a děti. Všichni byli pryč A než jsem se nadála, zjistila jsem, že jsem najednou sama. Bez chlapa a bez dětí
18.9.2023
Zlí lidé dokážou udělat druhým ze života peklo. Můžeme se utěšovat leda tím, že existují i slušní lidé. Tím se to vyváží. Ta ženská byla zlá. Jako by to měla napsáno i v obličeji, bledém, úzkém. Když se usmála, což nebylo často, odhalila zlověstnou mezírku mezi předními zuby. Rozježené černé vlasy spadaly až na ramena. Nosila oblečení strohého pánského střihu. V létě si občas dovolila halenku s
15.9.2023
Prasata jsou nejen šikovná, ale dokonce pořádně mazaná. Jeden takový malý čuník si nás doslova ochočil. Prarodiče měli velký dům na vesnici, a já tam prožívala kaž­dé letní prázdniny. Měli vždycky plno zvířat, chovali je na maso. Vedle slepic, kachen, králíků i krocanů tam žila také prasátka. Zabijačka bývala častým důvodem veselých rodinných sešlostí. Prarodiče si vystačili s chovem sami a 
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
epochaplus.cz
Celebrity s nejvyšším IQ: Jak využívají své fenomenální schopnosti v kasinech
Vědomosti a inteligence jsou bezesporu silnými nástroji pro úspěch, ať už v kariéře, v osobním životě nebo třeba při návštěvě kasina. V tomto článku se podíváme na to, jak některé slavné osobnosti využívají své nejvyšší IQ k tomu, aby se stali úspěšnými hráči v kasinech. Zjistíme, jaký vliv má vysoké IQ na jejich schopnost vyhrávat
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Žije jen pro prachy
nasehvezdy.cz
Žije jen pro prachy
Zdá se, že smyslem jejího života je blahobyt a luxus. Ale není to málo?  Interpretka dávného hitu Zvonky štěstí dává v podstatě neustále najevo, že žije jen pro peníze, které ráda rozhazuje a že je