Domů     Jak se stalo, že jsem dnes bez muže?
Jak se stalo, že jsem dnes bez muže?

Vždy jsem byla hrdá, že jsme s manželem i po třiceti letech společného života stále spolu a že nám to docela klape.

Dnes je divná doba. Mám pocit, že lidé spolu neumí žít. Hned se kvůli každé blbosti hádají a opouštějí. To my s Jindrou jsme náš život celkem zvládali. Ale ne vždy to bylo jednoduché.

Také se trápil

Také máme za sebou období, kdy Jindrovi zemřeli rodiče krátce po sobě a on se s tím nemohl smířit. Začal v té době víc pít, a dokonce tehdy přišel o zaměstnání.

Nebylo to jednoduché a opravdu mě trápil, ale ani na chvíli mě nenapadlo, že bych ho snad měla opustit.

Nakonec se kvůli mně a našim dětem vzpamatoval a začal chodit na ambulantní léčení. Dodnes se alkoholu vyhýbá a já kvůli němu v podstatě také přestala pít.

Všechny jsou opuštěné

Když se sejdu s kamarádkami, klopí do sebe všechny jednu sklenku vína za druhou. Jednu totiž opustil manžel s mladičkou asistentkou, druhou zase kvůli atraktivní sousedce, další dvě podaly žádost o rozvod samy, když cítily, že už to doma nefunguje. Teď si myslím, že trochu litují, protože kvalitnější náhradu ne a ne najít.

A že se tedy fakt snaží. Jedna je na seznamce, kde si ubírá asi deset let a dvacet kilo, druhá obráží jednu diskotéku za druhou a vůbec jí nevadí, že je s přehledem o generaci starší než všichni ostatní. Dlouho jsem se nad nimi v duchu povyšovala: „Jo, holky, tohle mně se nikdy stát nemůže!“

Byli jsme jin a jang

„Jo, kdyby tak každý chlap byl jako tvůj Jindřich,“ povzdechla si jednou moje nejbližší kamarádka Lenka. „Docela ti ho závidíme,“ přidala se Ivana, „pěkný chlap, milý, společenský!“ Byla jsem si vědoma kvalit svého muže.

O jeho temném období jsem pochopitelně už nikomu nevykládala. V

ždyť to bylo tak dávno. Poznali jsme se už jako studenti. Přisedl si ke mně jednou v menze a po dlouhém obědě nad tácem s rajskou omáčkou mě pozval na rande. Vždycky jsem byla spíš tichá a klidná. Studovala jsem přírodovědeckou fakultu, chtěla jsem být vědkyně.

Líbilo se mi, že Jindřich hodně sportuje a chtěl být fyzioterapeutem. Říkali jsme, že jsme dvě půlky srdce, které k sobě patří a které se našly. Že se dokonale doplňujeme. Všechno bylo přirozené a zapadalo to do sebe dokonale.

Žili jsme si moc dobře

Vzali jsme se hned po škole, našli si práci a rok po sobě se nám narodili dva kluci. Zatímco já jsem s nimi zůstala doma, Jindra si s kamarádem založili firmu na dovoz sportovního oblečení. Dařilo se jim a život krásně plynul. Až do smrti jeho rodičů. Ale i to jsme, jak jsem již říkala, překonali.

Já nakonec skončila ve výzkumném ústavu a práce mě moc bavila, i když tedy žádné závratné peníze jsem nevydělávala. Díky Jindrovi jsme na tom byli ale dobře finančně, tak jsme vyráželi v zimě lyžovat do Alp a v létě k moři do nějaké exotické země.

Marek a Matyáš, naši synové, byli celkem bezproblémoví. Ve škole se dobře učili. Navíc ani neprahli po „mama hotelu“ a oba si krátce po svých osmnáctých narozeninách našli pronájem. Trochu jsme to dotovali, ale kluci chodili po brigádách.

Chtěli jsme zahradu

Tak jsme zůstali s Jindrou sami. Mně přibyla spousta času a navrhla jsem, že by nebylo špatné pořídit si dům se zahradou. Jindřich nadšeně souhlasil. „Co kdybychom se podívali po nějakých hotových novostavbách?“ navrhl.

„Bude to rychlejší než se pustit do stavby. A bydlení si pak jen doupravíme podle našich představ.“ Dodnes si vyčítám, že jsem tenkrát souhlasila. Jenže jsem nemohla tušit, jak bolestný zlom do mého života mi to přinese.

Starala se o nás makléřka

Oslovili jsme známou realitní kancelář, která nám nabídla několik domů k prohlídce. Za realitní kancelář s námi všechny nemovitosti objížděla elegantní dáma mezi pětapadesátkou a pětašedesátkou a jmenovala se Vladěna.

Překvapivě jsme se s manželem nemohli shodnout, co by se nám líbilo. Jakmile ona nějaký dům vychválila, Jindřich s ní nadšeně souhlasil, ačkoli to nesplňovalo parametry, které jsme si zadali.

Po dvou měsících hledání a s Vladěnou permanentně v patách jsme konečně objevili náš dům snů. Menší bungalov na konci ulice a v blízkosti lesa.

Na zahradě už byly vzrostlé stromy a já jsem si ihned objednala zahradního architekta, abych udělala návrhy její úpravy.

Házel vinu na mě

Tím ovšem náš sen skončil. Krátce poté, co jsme se zabydleli, přibyla Jindrovi práce. Aspoň to tak říkal. Jednou večeře se zahraničními partnery, podruhé mimořádná dodávka zboží, pak rozšiřování sortimentu a schůzky s ajťáky. A taky najednou víc služebních cest, které ovšem dřív nebývaly.

„To víš, chtěla jsi dům, tak se teď musím víc ohánět,“ říkával ještě. Jenže jak jsem Jindřichovi vždy věřila a z nevěry jsem ho nikdy nepodezírala, teď ve mně začal hlodat červíček pochybností. Od kamarádek jsem věděla, že takhle to začíná.

Až se za to stydím, ale dokonce jsem mu „projela“ telefon, když byl v koupelně. Nic jsem nenašla a uklidnila se.

Zapomnětlivost je prozradila

Bohužel ten pocit klidu netrval dlouho. Pošťák jednoho dne přinesl balíček se zpáteční adresou hotelu na Slovensku, kde byl Jindřich před týdnem na služební cestě. „Zapomněl jsem si tam plavky,“ rychle mi odpověděl na otázku, co mu mohou posílat. „Ani jsi neříkal, že sis bral s sebou plavky,“ podivila jsem se.

„Večer byla sauna, musel jsem s nimi držet basu,“ zasmál se křečovitě. To už mi běhal doslova mráz po zádech. Nevím, proč se mi stále zjevovala před očima Vladěna s tím svým vlezlým úsměvem, se kterým mě vždy oblažovala při všech setkáních.

Dlouho nezapíral

Rychle vzal balíček do ruky a nesl ho do pracovny. Přišla jsem tam ve chvíli, kdy opravdu vybaloval plavky, ale ženské! Chvíli zkoušel zapírat a předstírat, že se v hotelu spletli. Nakonec šel s pravdou ven.

Zamiloval se. Ne do nějaké mladé kolegyně, ale právě do té naší zpropadené stárnoucí realitní makléřky Vladěny. Ona už prý podala žádost o rozvod a chce, aby to on udělal taky. Když mi to říkal, plakal.

Prostě šok

Nevěřila jsem tomu, co mi říká. Opouští mě kvůli obstarožní ženské, která o něm nic neví a tlačí ho do rozvodu? Nicméně jsme se rozvedli a Jindřich se znovu oženil. Ten proklatý dům jsem odmítla, i když mi ho Jindra velkoryse nabízel.

Prodali jsme ho a já si koupila byt s terasou. Jsem tam sama. Mezi svými kamarádkami mám opět něco extra. Sice už jsem taky rozvedená jako ony, opustil mě manžel, ale na rozdíl od nich s o deset let starší ženou!

Veronika V. (57), Valašské Meziříčí

Související články
23.7.2024
Bála jsem se, že se mi hroutí manželství. Manžel byl tak zaneprázdněný, že jsme se skoro nevídali. A tak jsem si vyšla na víno se sousedem Jardou... Děti vyletěly z hnízda. V té době jsem se cítila pod psa, a nejen kvůli tomu. Připadalo mi, jako bychom s manželem najednou ztratili společnou řeč. Po práci často zamířil na fotbal, trénoval dorost. V úterý, ve čtvrtek a někdy i v pátek se vracíval
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na