Domů     Na všechno je nyní dost času!
Na všechno je nyní dost času!

Honíte se a chcete všechno stihnout. Najednou a hned. Přitom ignorujete varovné signály těla, že to nezvládá. Pak musí přijít poslední varování.

Položila jsem mobil na stolek a dopila svou odpolední kávu. Volala kamarádka celá zoufalá, že se musí omluvit, že dneska nestíhá ke mně přijít. Nezlobím se. Musím se nad tím jen pousmát. Je to ale smutný úsměv, protože mám o kamarádku obavy. Je celá vystresovaná a snaží se zvládat snad deset věcí najednou.

Nedokáže být trochu v klidu nad věcí. Zastavit se a rozhlédnout se kolem sebe. Nejde životem jen tak proletět. Na to je příliš krátký. Nevyčítám jí to. Vždyť jsem byla také taková. Ale bojím se, aby nedopadla jako já.

Chtěla jsem to dělat po svém

Už jako dítě jsem toho „stíhala“ opravdu hodně. Dobré známky ve škole, pěvecký a keramický kroužek, tenis, kytara… Lítala jsem z jednoho do druhého a všichni mě za to moc chválili. Nestěžovala jsem si. Bavilo mě to, co dělám, a ničeho jsem se nechtěla vzdát.

Problém byl ale od samého začátku v tom, že jsem si nastavila příliš vysokou laťku. A v dětství, to byl teprve začátek mé honby za skvělou a naprosto dokonalou osobou. Byl to můj velký životní cíl. I když jsem hned od začátku dost tvrdě narážela na odpor svého okolí.

Super žena neláká

Obdiv okolí, jak to všechno zvládám, se totiž postupně měnil v odtažitost. Zvlášť na vysoké škole mi dávalo okolí najevo, jak je svou přílišnou energií štvu. Jak jim vadí má neustálá iniciativa.

I kluci se mi raději vyhýbali, protože se obávali, že se mnou neudrží krok. Alespoň takto mi to objasnila moje kamarádka. Jediná, kterou jsem vlastně měla. Já ale byla ve svém živlu a žádné limity jsem si nedávala.

Objevil se skvělý mužský

Když jsem poznala Viléma, zdál se být tím nejskvělejším chlapem pod sluncem. Moje hyperaktivita mu nevadila. Také si rád dělal věci po svém. Měl různé koníčky a partu kamarádů. To náš vztah vyvažovalo. Začali jsme spolu chodit a po mé promoci jsme se vzali.

Dnes už vím, že chyba se stala hned na začátku. Já sice Viléma považovala pro mě za vhodného partnera, ale opravdová zamilovanost a láska v tom nebyla. Myslím, že na tom byl Vilém podobně, ale nechci mu křivdit.

Všechno klape, jak má

Po narození dcery jsem se vžila do role super matky, super manželky a super ženy. Všechno jsem chtěla mít perfektní a dokonalé. Zvládala jsem to celkem dobře. Ale za jakou cenu! Všem matkám spolužáků mé dcery, jsem lezla strašně na nervy svou „dokonalostí“. Když jsem například upekla dceři k narozeninám třípatrový dort.

Děti, které byly na oslavě, ho pak chtěly k narozeninám také upéct. Manželovi zase vadilo, že když přišel domů unavený z práce, chtěla jsem si jít s ním zaběhat nebo třeba jít do divadla. Někdy jsme se kvůli tomu i pohádali.

Nevydržel to a odešel

Když bylo dceři devět let, Vilém požádal o rozvod a odešel od nás. Náš rozchod proběhl hladce a bez velkých emocí. Vlastně jsem toho ani moc nelitovala.

Věděla jsem, že to s dcerou zvládneme, a soustředila jsem se na práci, kde se mi naskytla příležitost posunout se dál.

A já zase chtěla být super pracovnice. A tak jsem místo manželovi a kamarádkám začala lézt na nervy svým kolegům v práci.

Chtěla jsem to „stihnout“

Vždy jsem si potrpěla na to, že chodím všude včas. A všechny jsem kvůli tomu peskovala.Ten osudný den se ale nic nějak nevedlo. Byla jsem stále ve skluzu, protože byla ve skluzu i městská doprava.

Když jsem konečně uviděla přijíždět tramvaj, vrhla jsem se bezmyšlenkovitě do vozovky a utíkala, co jsem mohla. Něco mě srazilo k zemi a víc si nepamatuji.

Moje druhé narozeniny

Od té doby slavím 10. března mé druhé narozeniny. Po srážce s autem mě ještě včas dovezli do nemocnice. Při první operaci mi museli amputovat nohu. Dva dny poté jsem zkolabovala a prožila klinickou smrt.

Mé srdce se zastavilo a já celých 25 minut plula v neznámu. Teprve, když jsem znovu přišla k životu, jsem pochopila, co všechno se stalo.

Znovu na startovní čáře

Můj život se obrátil vzhůru nohama. Seděla jsem na invalidním vozíku, zdrcená, zoufalá, bez energie a chuti do života. Dcera už byla naštěstí dospělá a mohla se o mě postarat. Ale já měla stejně pocit, že už nic nemá smysl. Byl ze mě jednonohý mrzák.

A když jsem se poprvé uviděla v zrcadle, jak visím na berlích a snažím se stát na jedné noze, chtěla jsem všechno vzdát.

Lepší kamarád než manžel

Pak se ale objevil Vilém. Podruhé rozvedený otec desetiletých dvojčat. Začal mě pravidelně navštěvovat a postupně mě přiměl, abych se sebou něco dělala. Začala jsem rehabilitovat, naučila se chodit s protézou, našla si vhodnou práci na kratší úvazek.

S Vilémem jsme jezdili na výlety. Letos jsme byli i u moře. Jsou z nás výborní kamarádi. Vilémovi lépe sedí role přítele než manžela. I on je spokojený, protože prý vždy chtěl ženu, o kterou by se mohl starat. Život je zkrátka plný překvapení. A tak je třeba si ho beze spěchu užívat.

Vendula K. (64), Brno

reklama
Související články
27.5.2024
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší noční můra se stala skutečností. Stačila se vš
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy