Domů     Vzala jsem ho ještě na milost
Vzala jsem ho ještě na milost

Někteří lidé se vám tak zaryjí pod kůži, že i když vám hodně ublíží, nedokážete se na ně donekonečna zlobit.

No jo, přijel děda z Ameriky a celá rodina je v pozoru. Nevadí mi to. Je to tak nakonec dobře. I když někteří mí známí mě považují za blázna. Za člověka s krátkou pamětí, který zapomněl, co všechno prožil.

Jenže já nezapomněla. To se prostě nikdy zapomenout nedá. Ale odpustit? Možná. To ještě ukáže čas. Matěj chodil na střední o dva roky výš. Zpočátku mě přehlížel, jak krajinu u Tábora.

Pád ze schodů to odstartoval

Mně se ale líbil od samého začátku, zamilovala jsem se do něj a dělala vše možné pro to, aby si mě všiml. Když běžné chichotání a předvádění se nezabralo, odhodlala jsem se k přímo hrdinskému činu.

Kvůli své lásce jsem zinscenovala pád ze schodů u nás ve škole. Na těch schodech stál ON a včas mě zachytil. Cesta k dalšímu seznamování byla otevřená a brzy jsme spolu začali chodit.

Byl moje první láska

Matěj byl velice chytrý a společenský kluk. Chtěl cestovat, poznávat cizí kultury. Jenže v té době to ještě nešlo. Šel proto na vysokou, učil se jazyky. Jenže já po žádné kariéře netoužila, chtěla jsem svoji domácnost a rodinu.

Příliš se bál závazků

Když jsem otěhotněla, vzaly události rychlý spád. Matějovi se do ženění příliš nechtělo. Ovšem ne proto, že by mě neměl rád nebo se netěšil na dítě. Už tehdy jsem poznala jeho velký strach ze závazků, z nesvobody. Ale myslela jsem si, že se to časem spraví.

Narodila se nám dcera Tereza, a já konečně měla svou vysněnou rodinu a domácnost. Matěj sice hodně pracoval, aby nás uživil, ale na dceru si vždy udělal čas. Mezitím se u nás v republice udály převratné věci, a my konečně mohli vyjet na pořádnou dovolenou. Terezce byly skoro čtyři roky a moc se těšila na krásné španělské moře.

Byla to nádherná dovolená, kterou jsme si všichni užívali. Jen se mi zdálo, že je Matěj nějak zamyšlený. Když jsem se ho přímo zeptala, co ho trápí, neodpověděl mi. Úžasné dny plynuly pomalu, ale jistě. Předposlední den našeho pobytu si vyjel Matěj na moře s plachetnicí.

Co se stalo?

Už před rokem si udělal zkoušky a chtěl si konečně sám zaplachtit. Mávali jsme mu s dcerkou z přístaviště a netušily jsme, že ho vidíme naposled. Matěj už se z plavby nevrátil. Myslely jsme zprvu, že se mu něco stalo.

Prožila jsem dvě probdělé noci hrůzou celá zlomená, že někde s plachetnicí ztroskotal. Musely jsme si pobyt ve Španělsku prodloužit. A čekat na vyšetřování policie.

Matěj někde žije

Plachetnice, kterou odjel, se našla zakotvená v jednom přístavu na pobřeží. Matěj ale zmizel. Žádné zprávy o něm nebyly, a já propadala zoufalství. Teprve po třech dnech naprostého zoufalství jsem na dně kufru s jeho věcmi, který tu nechal, objevila dopis.

Bylo to zdrcující sdělení. Omlouval se mi v něm, že zmizel. Prý nevěděl, jak to ukončit. Rodinný život ho prý neskutečně dusí. Má nás prý rád, ale nemůže jinak. Nemáme ho prý vůbec hledat. Je v pořádku.

Kde je táta?

Od té doby uplynulo mnoho let. Prošla jsem si nelehkým obdobím, kdy mě dcera stále bombardovala otázkami, kde je táta a proč tu s námi není. Nejprve jsem jí nedokázala jednoduše říct, že zmizel na moři. Nemohla jsem ho přece pohřbít, když stále žil.

A to dítě by to ani nemuselo pochopit, stejně jako jsem to dlouho nechápala ani já.

Celkem pravidelně posílal i nějaké, velmi skromné, peníze. Víc jsem o něm nevěděla. Byli jsme stále manželé. Já byla ale z chlapů stejně tak zklamaná, že jsem o žádného dalšího nestála. Možná jsem jenom ale podvědomě čekala, že se jednou přece jen vrátí.

Najednou stál u dveří

Před několika měsíci u mě zazvonil lehce prošedivělý, hezky opálený chlapík. Matěj. Neviděli jsme se přes třicet let! A on si přijel jakoby nic. Chtěl vidět svou dceru a vnoučata. Navíc se rozhodl, že se vrátí zpět, domů. Co teď? Dcera si myslela, že je otec dávno po smrti.

Moje dvě vnoučata dokonce ani nenapadlo, že by nějakého dědu ještě mohla mít. Trvalo mi pár dní, než jsem to všechno zpracovala. Řekla jsem si, že přes to všechno, co se stalo, má dcera právo na otce a vnoučata na dědu.

Rozhodla jsem se, že to alespoň zkusím, že mu mohu odpustit i tu zradu, to trápení.

Nakonec se to povedlo

Ze setkání jsem byla hodně nervózní, ale dopadlo nad očekávání dobře. Matěj byl ve svém živlu. Vyprávěl zážitky z cest do vzdálených zemí, vykládal nám, jaká všelijaká zaměstnání a brigády absolvoval.

Vnoučata jeho slova přímo hltala a dcera mu visela na rtech. Oči jim jiskřily. Viděla jsem, že jim přinesl do života radost, něco tajemství, že si to prostě užívají. Nechtěla jsem jim to kazit. Vždyť nakonec by se to mohlo obrátit proti mně.

Byl jejich hrdinou

Zase byl za hlavního hrdinu, jako tenkrát na škole, když jsem spadla ze schodů. A zase všechny okouzlil. Měl prostě pořád tu stejnou sílu zapůsobit. Nechápu to, ale podlehla jsem i já a přece jen ho vzala na milost.

Nejsme přece ještě tak staří, abychom si nemohli užívat společného života. Třeba tentokrát máme šanci být spolu už napořád. Myslím si, ale vlastně spíš jen doufám, že už mi tentokrát Matěj nikam nezmizí.

Alena D. (62), Příbram

Předchozí článek
reklama
Související články
27.5.2024
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší noční můra se stala skutečností. Stačila se vš
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy