Tak jsem se konečně dočkala!

Total
1
Shares

Poté, co naše dcera dospěla, jsem se těšila, že jednou budu mít vnoučata. Musela jsem si na to hodně dlouho počkat.

Zatímco já jsem se kdysi provdala za prvního kluka, do kterého jsem se zamilovala, a byla jsem s ním šťastná, dcera Martina to měla daleko složitější. Chtěla jsem mít více dětí než jedno, ale po narození Martiny se mi přes veškerou snahu i pomoc lékařů už nepodařilo otěhotnět. Dcera ale vydala za dvě děti. Byla mimořádně nadaná.

Chytrá a ctižádostivá

Číst a psát uměla už ve čtyřech letech a do školy ji vzali o rok dříve. Také později na střední škole měla vynikající výsledky. A když se rozhodla jít na vysokou školu do Prahy, nepochyboval nikdo, že ji zvládne také. Po škole se objevilo několik pracovních příležitostí. Rozhodla se přijmout nabídku v Praze. Pro mě s manželem to znamenalo, že ji uvidíme ještě méně.

Práce na prvním místě

Do práce ale byla opravdu hodně zapálená. Pracovala v důležité mezinárodní společnosti, práce jí šla, bavila ji a přinášela dobré peníze. Když bylo Martině třicet, přemístili ji na její žádost k nám do Plzně.

V té době měla přítele a já jsem se v koutku duše radovala, že se konečně chce usadit a založit rodinu. Často jsem nenápadně předhazovala, že peníze a práce jsou sice pěkná věc, ale mateřství nenahradí.

Vnoučata v nedohlednu

Martina ale na rodinu ještě nepomýšlela. Chtěla se prostě nadále věnovat kariéře a u nás na to měla lepší podmínky. Po oslavě Martininých pětatřicetin jsem se jí zeptala, jestli nepomýšlí na svatbu. Ujistila mě, že ano, ale že na to stále není čas. Jednou se prý určitě dočkám. Zmínila jsem se, že bych se ráda dočkala i vnoučat.

Dcera mě ujistila, že v dnešní době se dá jít na mateřskou i ve čtyřiceti. Mateřský pud se v mojí dceři probudil, až když měla dva roky před čtyřicítkou. Najednou už nebyli důležití klienti nebo nové projekty v práci. Jejím novým projektem bylo stát se matkou. Jenže poprvé se zdálo, že to bude něco, co nepůjde podle jejích představ.

Naděje se vytrácela

Zpočátku byla Martina optimistkou. Když však ani po třech letech nepřišla do jiného stavu, pomalu, ale jistě se začala přiklánět k myšlence, že jí vlak už ujel. Zkoušela s přítelem všechno možné i nemožné.

Poslouchala rady lékařů, navštěvovala nejlepší specialisty na reprodukci, dávala na rady šarlatánů. Poslední kapkou bylo, když potřetí potratila. Všichni jsme si mysleli, že do třetice všechno dobře dopadne. Bohužel, nesplnilo se.

Dovolená pomohla

Na Martinu to bylo už příliš. S Alešem se dohodli, že pojedou na dva měsíce do ciziny. Přihlásili se na kurz potápění. Chtěli pořádně relaxovat a nemyslet na své starosti.

Možná to bylo uvolněným prostředím, ve kterém byli, že z nich opadl stres, každopádně Martina se vrátila opět těhotná. A tentokrát to už naštěstí vyšlo. Dcera přivedla na svět vnučku Michalku a nám přinesla do života velkou dávku štěstí.

Pozdě, ale přece

Momentálně už se Michalka naučila chodit a běhá po celém domě. Snažím se dceři pomoci s hlídáním, aby se mohla klidně vrátit do práce. Je to však těžké. Moje nohy už nejsou tak rychlé jako kdysi, zadýchám se mnohem rychleji. Jsem však vděčná za ten malý zázrak, který máme, ale mnohdy lituji, že nepřišel dříve.

Jitka M. (63), Plzeň

Také se vám může líbit

Švagrová mě drze okradla!

Do naší rodiny příliš nezapadala. Nebylo mi jasné, proč si bratr vybral za ženu právě tuhle zpovykanou ženskou. Každá její návštěva byla utrpením. Moje švagrová, na rozdíl ode mě, vystudovala vysokou školu a byla…
Zobrazit