Domů     Nakonec se mi zase vrátil
Nakonec se mi zase vrátil

Věřit v zázraky je prý bláznovství. Já to ale zkusila a vyšlo to. Proto teď nic nevzdávám. A i kdyby se už další zázrak nekonal, jsem i tak vděčná osudu.

Zastavili jsme u divadla na parkovišti. Mirek mi pomáhá vystoupit z auta. Jsem celá roztřesená a nervózní. A jsem ještě hrozně slabá, ale tuto premiéru jsem si nechtěla nechat ujít. Za žádnou cenu ne.

Znám v tomto divadle každý kout, pracovala jsem tu mnoho let jako garderobiérka a mám tu i hodně přátel.

Tedy přátel, spíš je dobré říct známých. Někteří z nich se nezachovali právě nejlépe. Ale dnes uvidí, že jejich zlé pomluvy a katastrofické vize se nakonec nevyplnily. Při té myšlence jsem se rázem napřímila a vykročila pevným krokem s Mirkem ke vchodu. Představení může konečně začít.

Od první chvíle jsme věděli

Na ten den, kdy jsme se s Mirkem potkali, nikdy nezapomenu. Nakoukl ke mně do šatny a chtěl vědět, jak se dostane do účtárny. Naše pohledy se střetly a nemohly se od sebe dlouho odlepit.

Ucítila jsem ty pověstné motýlky a byla rázem úplně ztracená. Věděla jsem ovšem, že musím zabrzdit. Jednak jsem byla vdaná a měla malého syna a Mirek, náš nový dramaturg, byl o deset let mladší. Nedávala jsem tomu žádnou šanci. Ale zamilovaná, to jsem tedy byla.

Nešlo to jinak, srdce nepřemluvíš

Ukázalo se ale, že jsem se nezamilovala jenom já. Moji přítomnost stále častěji vyhledával i Mirek. V momentě, kdy se z nás stali milenci, jsem pochopila, že musím celou situaci řešit. Rozvedla jsem se a začala oficiálně žít s Mirkem. Tento náš krok vyvolal však velikou bouři nejen u mé rodiny.

„Spravedlivě pohoršeni“ byli i u nás v divadle. Drby a pomluvy se tu šířily jako na běžícím pásu. My dva s Mirkem jsme ale věděli, že patříme k sobě. Byli jsme dvě spřízněné duše.Jinak jsme prostě nemohli jednat. Milovali jsme se a byli doopravdy šťastní.

Krásných dvanáct let

Po nějakém čase se zdálo, že se vše nakonec uklidnilo. V práci přece jen náš vztah začali akceptovat, i když s drby samozřejmě nepřestali. Také moje rodina pochopila, že si svou lásku nenechám vymluvit.Můj syn dospěl a přestal se na mě zlobit. Dokonce i Mirkova dcera také nakonec pochopila, že musí náš vztah respektovat.

Byla jsem opravdu moc šťastná, protože jsem v Mirkovi skutečně potkala spřízněnou duši a rozuměla jsem si s ním jako s nikým jiným na světě. Ale moje štěstí netrvalo samozřejmě věčně.

Po dvanácti krásných letech přišlo náhlé vystřízlivění, které jsem vůbec nečekala a hrozně mě zaskočilo zcela nepřipravenou.

Mladá a vychytralá

Když mě na jedné společenské akci kolegyně upozornila na Moniku, mladou, ambiciózní novinářku, nevěnovala jsem tomu příliš velkou pozornost. Zase si chce někdo rýpnout, pomyslela jsem si. To už je ale otřepaný vtip, který mě nebavilo poslouchat. Byla jsem si tehdy naší láskou naprosto jistá.

Netušila jsem proto, že mě kolegyně chtěla před tou ženskou doopravdy varovat. O dvacet let mladší slečny si totiž všiml i můj Mirek. Chvíli se to snažil tajit. Pak se mu to ale nedařilo a zareagoval naprosto nepochopitelně.

Bez sebemenšího vysvětlení se sebral a ode mne odešel. Nebyli jsme manželé, tak to šlo docela snadno.

Nechtělo se mi žít

Byl to pro mě takový šok, ze kterého jsem se nedokázala dlouho vůbec vzpamatovat. Měla jsem pár lidí, kteří se mě snažili podpořit, ale většina se jen bavila mým neštěstím. Neustále mi opakovali, že to říkali, že jednou „skočí“ po mladší.

Nelitovali mě, ale cítili zadostiučinění, že už to dávno věděli. Zklamání, zoufalství a samota byly opravdu k neunesení. A právě v té době jsem si objevila bulku v prsu. Brala jsem to jako jasný důkaz toho, že už žít nemá smysl, a k doktrovi jsem nešla.

Kolaps mě zachránil

Bylo mi čím dál tím hůř a já čekala na smrt. Ano, vážně jsem nechtěla už ani dýchat. Když jsem pak cestou z práce zkolabovala na ulici, dostala jsem se nedobrovolně v nemocnici. Tam mi zjistili, co mi je, a začali jednat. Můj syn mě přesvědčil, že se musím léčit, že mě tady on i vnoučata potřebují.

Dodalo mi to obrovkou sílu, že po letech se můj vztah se synem, který mi dlouho nemohl odpustit, že jsem rozbila naši rodinu, urovnal. Pochopila jsem, že mě nikdy jako mámu nepřestal mít rád. Ale pořád mi chyběl můj Mirek.

I když jsem věděla, že se před ním bez prsou nechci ani ukázat. Moc jsem si přála ho aspoň vidět.

Když mi bylo nejhůře

Moje léčba byla zdlouhavá, náročná a nejistá. A zrovna, když mi bylo nejhůř, se objevil u mé postele Mirek. Za všechno se omluvil. Prý s Monikou už dávno není, ale bál se a styděl se mi ozvat. Odvahu mu dodal až můj syn, který ho kontaktoval.

Opět jsem vzplála nekontrolovatelnou láskou a chtěla zase žít. Opravdu moc žít!

Nevzdáme to

Moje budoucnost je nejistá. Ale když se stal zázrak a Mirek se mi vrátil a já vím, že mě zase miluje, věřím, že budu žít. Před měsícem jsme se vzali a teď spolu jdeme, provázeni nevěřícími pohledy mých bývalých kolegů. Život je prostě krásný, i kdyby měl trvat jen těch několik okamžiků.

Vendula P. (61), jižní Morava

Předchozí článek
Související články
16.6.2024
Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit? Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle. Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozho
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí