Domů     Zachránil mě duch převozníka
Zachránil mě duch převozníka

Byla jsem ztracená a marně hledala cestu. Nevěděla jsem, co si počít, když se z mlhy nad řekou najednou vynořila pramice.

Stalo se to už hodně dávno. Bylo mi tehdy necelých dvacet let a byla jsem na návštěvě u svých prarodičů. U babičky a dědečka jsem se ten den zdržela déle než odvykle. Když jsem se pak vracela domů kolem řeky, byla už tma.

Najednou spadla hustá mlha a já nevěděla kudy jít dál. Byla jsem ztracená…

Odpoledne u prarodičů

Bylo to moc příjemné nedělní odpoledne. S babičkou a dědečkem jsem si krásně popovídala, zahráli jsme si karty a ke kávě jsme si dali babiččin vynikající jablečný závin. Uběhlo to jako voda.

Najednou se začínalo stmívat. V kamnech praskala suchá polena. Moji prarodiče, u kterých jsem byla na návštěvě, před malou chvílí rozsvítili světlo. Večer s sebou přinesl drobné mrholení.

Dědečkovy historky

„A to je konec příběhu!“ řekl děda a začal si pěchovat do své dýmky tabák. Blížila se chvíle, kterou si vždy dokázal plně vychutnat. Kouření dýmky. Babička chvíli nadávala, a děda se proto rozhodl zakouřit si venku na zápraží. Následovala jsem ho. Stejně už byl nejvyšší čas jít domů.

Od řeky se valila mlha. „Už jsem ti, Kačko, říkal tu historku o duchu mrtvého převozníka?“ zeptal se najednou děda. Musela jsem se pousmát. Děda měl v rukávu vždycky nějaké to zajímavé nebo strašidelné vyprávění.

Místní legenda

Zavrtěla jsem hlavou a děda se pustil do dalšího vyprávění. „Podle pověsti se prý za mlhy na přívozu řeky zjevuje občas duch mrtvého převozníka. Pendluje se svojí pramicí od břehu ke břehu a kdo chce, toho může svést. Ale taková cesta přes řeku vyžaduje notnou dávku odvahy,“ povídal děda.

„Že ho, Kačko, posloucháš. Vymýšlí si, jako vždycky,“ zahulákala babička. „V našem sousedství žádná strašidla nežijí, a když, tak je děda sám strašidlem v naší vesnici.

Podívej se, v čem chodí po okolí a dělá mi ostudu!“ pokračovala babička z tepla kuchyně a já zkontrolovala svému dědovi boty.

Měla pravdu – byl navlečený ve starých sešlapaných důchodkách. Děda se na mě podíval. „Babička tomu nevěří, ale já ho spatřil na vlastní oči. Opravdu. Nosí na sobě dlouhý rybářský plášť a podivně tvarovaný klobouk do špičky!“ strašil mě děda.

Vyrazila jsem domů

Jeho příběhy jsem milovala. Krátce nato jsem se s prarodiči rozloučila. Sedla jsem na kolo a vyrazila podél řeky k nedalekému sídlišti, kde jsme s rodiči a starším bratrem bydleli. Venku se valila od řeky mlha. Byla hustá jako krupicová kaše.

Štěrková cesta, po které jsem jela, se smrskla do malé stezky, kopírující levý břeh řeky jako plazící se tělo hada.

Cesta končila

Minula jsem starou zrezivělou loď, vytaženou na břeh. Kdysi sloužila k těžbě a převozu písku. Přestala jsem šlapat. Sesedla jsem z kola a raději jsem po uzounké pěšině kráčela vedle svého kola. Dál už to bylo neprůjezdné. Po několika minutách jsem poznala, že jsem zabloudila.

Mlha visela i nad řekou a já po chvíli znejistěla. Cesta končila ve vysokém rákosí. Nohu mi sevřela bažina, do které jsem zapadla. Otočila jsem se a vracela jsem se zpátky k lodi, když tu jsem náhle spatřila dřevěnou věžičku se zvonkem. Zazvonila jsem na něj.

Z mlhy se vynořila pramice

Mlžné cáry roztrhané nad řekou se rozplynuly. A z nich se vynořila pramice. Mířila rovnou k přívozu. Na pramici seděla postava. Usilovně veslovala. Rozpoznávala jsem podivný klobouk, vybíhající do ostré špice. Nemohla jsem tomu uvěřit. Dědova historka se právě stala skutečností.

Se sevřeným hrdlem jsem nastoupila

Neznámý muž mi pokynul, abych nastoupila. Nebylo mu vidět do tváře. Přikrývala ji hluboká kapuce, ve které se uhnízdil neprůhledný chomáč mlhy. Srdce mi zběsile tlouklo. Měla jsem strach, ale i přesto jsem nasedla i s kolem. Byla jsem totiž ztracená a sama bych cestu domů jen stěží našla.

Neřekl jediné slovo

Vetchá loďka odrazila od břehu. Po celou tu dobu jsem seděla nehnutě, se zatajeným dechem, na zádi, a nahlížela do propastné kapuce neznámého. Za celou dobu jízdy neřekl dotyčný muž jediné slovo. Za chvíli nás pohltila mlžná temnota. Zatímco zmizel jeden břeh, začal se z mlhy jako hradba vynořovat druhý.

Loď odrazila od břehu

K mé obrovské úlevě jsem za několik málo minut stála opět na pevné zemi. Neznámému muži jsem poděkovala a pokynula mu na pozdrav. Jeho loď odrazila opět ke druhému břehu a po chvíli se propadla do husté mlhy. Domů jsem dorazila v pořádku. Plavbou přes řeku jsem si zkrátila cestu.

Setkala jsem se té noci s přízrakem?

Při další návštěvě svých prarodičů jsem se šla projít podél řeky. Ovšem věžičku se zvonkem a pramici převozníka jsem hledala marně. Jako kdyby se po ní země slehla.

A tak si říkám – skutečně jsem se tu noc svezla s duchem převozníka, o kterém mi dědeček vyprávěl?

Kateřina B. (57), Čáslav

Související články
18.6.2024
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda
18.6.2024
Příroda kolem nás ukrývá síly, které bohužel neumíme využívat. Já jsem před lety získala na čas schopnost uzdravovat lidi. Tajemné bylinky ze mě udělaly na čas léčitelku! Na krátký čas jsem dokázala pomáhat lidem, kteří měli bolesti. Stačilo vypít odvar ze zázračné směsi, přiložit ruku na nemocného a bylo to. Dodnes se mi to zdá téměř neuvěřitelné, ale skutečně se to stalo. Pobyt v lázních
18.6.2024
Kvůli alkoholu jsem přišla o vše. O manžela, syna i rodinu. Zbyla mi jen ta láhev, a tak jsem v ní utápěla život. Nikdo další v něm nebyl. Můj příběh je velmi intimní. Odkrývám tím svoji temnou minulost. Před několika lety jsem stála na životní křižovatce. Propadla jsem alkoholu. Ten mi sebral manžela, dítě a v neposlední řadě rodiče, kteří nade mnou zlomili hůl. Už jsem neměla nic. Jediného
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí