Domů     U propasti jsem potkala ducha
U propasti jsem potkala ducha

Lidé si z dovolené většinou vozí suvenýry a krásné vzpomínky. Já jsem si přivezla zážitek, na který v životě nezapomenu.

Před deseti lety jsem byla na první pohled na zcela obyčejné dovolené u Hranické propasti, kde jsem měla tu čest vidět ducha. Šlo o malého chlapce, který zde byl svržen do propasti.

Parta z vysoké

Jsme větší parta lidí a už jsme se nemohli dočkat dne, kdy odjedeme na dlouho plánovanou dovolenou.

Známe se už od dob vysoké školy, ale i když se poté naše cesty rozešly, tak se rok co rok pravidelně sejdeme a vyrazíme na prodloužený víkend společně na dovolenou.

Většinou si vybíráme místa v Čechách nebo na sousedním Slovensku. Jezdíme autem a nocleh si zřizujeme v nějaké chatce nebo penzionu.

Tajuplné místo

Ten rok měla rezervaci chaty na starosti Sabina. Potrpí si na staré chalupy, kde je cítit kus minulosti. Nám ostatním je celkem jedno, kde budeme bydlet, hlavně že si užijeme dost srandy a jsme obklopeni přírodou.

Tehdy vybrala Sabina chalupu poblíž Hranické propasti na Přerovsku. Kdo tam někdy byl, tak ví, že je to naprosto úchvatné místo.

Stařičká chalupa

Naše chata byla jen několik málo kilometrů od Hranické propasti. Jednalo se skutečně o starou chalupu, která už něco pamatovala. Byla cítit zatuchlinou a plísní. Nikdo z nás však nic neříkal, protože jsme věděli, jak si na to Sabina potrpí.

Chatka měla tři ložnice, koupelnu s toaletou, malou kuchyň propojenou s obývákem a venkovní posezení s ohništěm – tedy vše, co jsme potřebovali.

Navíc jsme tam trávili jen noci a večery, jinak jsme jezdili po výletech a navštěvovali okolní památky a jiná zajímavá místa.

Opuštěný chlapec

Hned první den jsme se vydali do oblasti poblíž Hranické propasti. Během výpravy jsem si několikrát všimla, že se kolem nás motá malý chlapec. Různě mezi námi poskakoval. V jednu chvíli jsem se zaměřila na to, kde jsou jeho rodiče.

Pořád jsem čekala, kdy někoho chytne za ruku, ale to se nestalo. Jakoby tam byl dočista sám. Pak se mi najednou vypařil a já na něho zapomněla.

Promluvil ke mně

Znovu se objevil, až když jsme stáli dole v propasti. Zničehonic ke mně přiběhl. Stoupl si ke mně a podivným hláskem mi řekl: „Tady jsem před lety zemřel.

Zlý otčím mě shodil ze skály.“ Než jsem stačila tu informaci vstřebat a nějak na ni reagovat, chlapec se otočil a zase utekl. Běžel zpět do jeskyň.

Dávná příhoda

Celý zbytek výpravy jsem nedokázala myslet na nic jiného, než na toho chlapce. Vzpomněla jsem si na jednu legendu, kterou jsem kdysi někde zaslechla – kdysi dávno prý krutý otec shodil chlapce ze skály, on si však zachránil život tím, že se zachytil o strom.

Podle legendy ho vesničané našli, a do propasti hodili právě jeho otčíma. Proto jsem chlapcova slova nechápala. Byly to jen nějaké moje vidiny, nebo se mi tam snad zjevil jeho duch?

Lákal mě k sobě

Se svým zážitkem jsem se nikomu nesvěřila. Po příjezdu na chatu jsem do sebe hned kopla panáka. K večeru jsme si s kamarády sedli k ohni a vyprávěli si různé zážitky. Kousek od lesa, který nás obklopoval, jsem znovu zahlédla onoho chlapce.

Gestem ruky mě lákal k sobě. Beze slova jsem se zvedla a vydala jsem se za ním. Ostatní už byli v náladě a dobře se bavili, takže si ani nevšimli, že jsem odešla.

Mluvila jsem s duchem?!

Následovala jsem toho tajemného kluka do temného lesa. Cupital a vesele si něco pozpěvoval. Pak usedl na pařez. „Jak to, že ty mě vidíš a někdo jiný ne?“ zeptal se. Mně v tu chvíli došlo, s kým mám tu čest. Seděla jsem tváří v tvář duchovi malého chlapce.

Na jeho otázku jsem mu nedokázala odpovědět. „A kdo vlastně jsi?“ zeptala jsem se. „No přece Kamil. Otčím mě hodil do propasti,“ odvětil. V tu chvíli jsem vypustila racionální uvažování a pustila se s ním do debaty. „Vždyť jsi ale přece tehdy přežil,“ namítala jsem.

Zamával mi na rozloučenou

V tu chvíli jsem za sebou zaslechla kroky. Přišel kamarád Marek. „Co tady děláš?“ zeptal se překvapeně. Podívala jsem se směrem k pařezu, kde před chvílí seděl Kamil. Už tam nebyl. „Nic, jen tu tak sedím a přemýšlím,“ lhala jsem Markovi. „Pojď za námi.

Všichni se bojí, kde jsi,“ řekl a vzal mě za ruku. Ještě jsem se naposledy otočila k pařezu. Kamil tam opět seděl

a zamával mi.

Zážitek, na který nezapomenu

Druhý den ráno jsem pátrala po tom, jak to vlastně celé bylo. Ve všech dostupných informacích stojí, že chlapec se zachránil. Pak jsem ale zjistila, že pozemek, na kterém stojí chata, v níž jsme byli ubytovaní, patřil kdysi jeho otčímovi.

Možná proto se mi zjevil? Jedno ale vím jistě. Ať už to byl Kamil, nebo ne, byl to duch. Díky tomu zážitku jsem si odvezla z dovolené něco víc než moji kamarádi.

Martina D. (50), jižní Čechy

reklama
Související články
20.5.2024
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den, vstávala jsem do práce ve čtyři ráno a odpoledne jsem jela ka
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
16.5.2024
Na chatu jsme jezdili každou druhou sobotu a neděli. Střídali jsme se tam se sestrou a její rodinou. Vždy jsem si ale před cestou vyložila karty. Tehdy jsem s kartami začínala. Byla doba, kdy se nám tyto ezoterické disciplíny otvíraly jako nový svět. Nakoupila jsem si nejen vykládací karty ale také kyvadlo, abych si to všechno vyzkoušela. Inklinovala jsem k těmto věcem, už jako mladá dívka j
16.5.2024
Dopis mi přišel bez podpisu a stálo v něm, že se musím dostavit na určitou adresu, je to prý důležité! Dozvěděla jsem se tam, že mé dny jsou už možná sečteny. Ten kopec snad neměl konce! Připadala jsem si jako dýchavičný slimák, plazící se silou vlastní vůle. Často jsem se zastavovala a chytala dech, už taky nejsem nejmladší. Na samém vrcholku kopce stál dům, ke kterému jsem měla namířeno. D
15.5.2024
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky, která byla postrachem pro mnohem vě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
epochaplus.cz
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které