Domů     Jsem starší jen o pouhých deset let
Jsem starší jen o pouhých deset let

Vždycky mi přišlo trapné, když si starší muž našel mladší ženu. Dívala jsem se s despektem na to, jak pánové v letech obskakují svoje mladé micinky, běhají kolem nich jako nějací mladíčci a snaží se jim splnit každé přání, jen aby je ty holčičky neopustily.

Můj manžel, se kterým jsem žila víc jak dvacet let, se choval úplně stejně.

I když nám oběma bylo už přes čtyřicet a měli jsme odrostlé děti, jakmile se v jeho blízkosti objevila nějaká mladá dvacítka, z usedlého čtyřicátníka, který tráví svůj volný čas před televizí s nataženýma nohama v papučích na stole, se najednou stal lev salonu.

Sledovala jsem to s jistou lítostí, kterou jsem v té chvíli ke svému muži pociťovala, a říkala si, co by sobě samotnému asi řekl, kdyby se viděl, jak je trapný.

A hlavně co by asi řekla ta obletovaná slečinka, kdyby viděla jeho, jak pochrupuje na kanapi ve svém oblíbeném kostkovaném domácím svetříku, z nosu mu lezou chlupy a když to na něj ve spánku přijde, občas si i prdne.

Kouzlo zralého muže by jistě rázem vzalo za své a slečny by se tomu mému chudáčkovi jistě vysmály, jako jsem se mu smála v duchu já.

Nejlepší na tom bylo, že když už se nějaká mladá slečna uvolila a začala s mým mužem také flirtovat, on nabyl mylného dojmu, že je mu také dvacet a může si dovolit chovat se jako kluk, který má celý život teprve před sebou.

Jeho děti najednou přestaly být jeho dětmi, jakoby nikdy ani žádné neměl, a já? Mě pasoval rovnou do role své maminky, která nemá nic jiného za úkol, než mu uvařit, aby byl plný síly, a prát bílé košile, aby v nich mohl oslňovat své potenciální milenky.

Brala jsem jeho chování s rezervou, neboť jsem si byla dobře vědoma toho, že i kdyby se mu náhodou poštěstilo a na chvíli si zašpásoval někde jinde, stejně se vždycky vrátí poslušně domů, protože při jeho charakteru a především příjmech by si žádnou mladou slečnu dlouho vydržovat nedokázal.

Domácnost jsem táhla především já a to nejen co se týkalo úklidu, ale i finančně. Takže mi vlastně mohlo být úplně jedno, jestli mě můj muž opustí nebo ne.

Možná by to pro mne byla jistá úleva, ale brala jsem naše manželství jako více méně šťastné a bezproblémové. Děti jsme vychovali, na dovolenou jsme jezdili, nouzí jsme netrpěli ani se nehádali. Co víc si přát víc.

A pak se to stalo. Do našeho domu se nastěhoval nový soused. Takový hezký mladý kluk, mohlo mu být kolem třiceti let, takže byl vlastně jen o deset let mladší než já. Dělilo nás od sebe pouhých deset let!

Jenomže k tomu jsem musela přičíst ještě své dvě děti a životní zkušenosti, které jsem já díky nim měla a on coby svobodný muž nikoli.

I když jsem tedy byla starší jen o oněch pouhých deset let, někdy jsem si připadala jako padesátiletá ženská, unavená, vyždímaná, bez kapky energie, která má zbytek sil akorát na to, aby tomu svému uvařila teplou večeři, a pak naskládala nádobí do myčky a nechala ji za sebe pracovat.

Jenomže jak se ukázalo, ten třicetiletý mladík, na kterého mě vlastně upozornil můj vlastní manžel, když řekl:

„Viděla jsi už toho nafintěného hezouna, co bydlí pod námi?!“ mě tak vůbec neviděl. Když mi začal nadbíhat, nejdřív jsem si myslela, že si ze mě, ze staré dámy, dělá legraci. Vždyť on byl tak hezký, mladý, sympatický!

Mohl mít každou slečnu, na kterou si jen ukázal. Proč by mě zájem o starou čtyřicetiletou bábu jako jsem já? Ano, přesně tak jsem se viděla. Jako stará bába, která má celý život už dávno za sebou. A tak jsem ho prostě jen ignorovala.

Čím víc jsem svému novému sousedovi dávala najevo svůj nezájem, tím víc jako bych ho k sobě přitahovala. Zvonil u našich dveří, když právě manžel nebyl doma, a žádal mě jednou o sůl, podruhé o cukr.

„Tady to krásně voní! Jistě pečete něco dobrého!“ natahoval ve dveřích a mně to nedalo a pozvala jsem ho dál. Sedl si k jídelnímu stolu a konečně se trochu rozpovídal.

Svěřil se mi, že jeho maminka zemřela, když mu bylo třináct let a od té doby ho vychovával jenom otec.

A já tenkrát pochopila, že tento stále ještě chlapec vůbec netouží po mladých holkách, kterým nedokáže být opravdovým mužem, neboť se jím nikdy uvězněn ve své dětskosti nestlal, ale že hledá takovou partnerku, která by mu jistým způsobem nahradila i to, co mu v mládí chybělo nejvíc.

Jeho maminku. Objala jsem ho tenkrát, sevřela jej ve své náruči, pochovala jako malého chlapce a on mi vyznal svou lásku.

Zamilovali jsme se do sebe oba, protože jsme si mohli dát vzájemně, co jsme každý z nás nejvíc potřebovali. Já jemu až mateřskou lásku a on mě pocit, že stále ještě nejsem k zahození. Do roka se nám narodil náš syn a doufám, že přijde i holčička.

Můj nový manžel, který je o pouhých deset let mladší než já, se po mém boku učí být opravdovým mužem, aby tomu naučil i našeho syna. Milujeme se a já už vím, že roky nic neznamenají. Důležité je, aby jeden dokázal dát tomu druhému, co nejvíc potřebuje. Lásku.

Lucie, 45 let, ČR

Související články
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
13.7.2024
Alkohol se mi zprotivil, když mě kdysi na jedné oslavě ranila kamarádka a ponížila mě před ostatními. Dodnes nerada slavím a zcela se tomu i po tolika letech vyhýbám, protože už nikdy nechci zažít takové ponížení. Když mi bylo šestnáct, máma mi dovolila odjet na oslavu narozenin k rodičům mé tehdy nejlepší kamarádky ze třídy. Naši rodiče se také znali, proto se o mě výjimečně nebáli. Do té doby
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,