Domů     Milovala jsem ho víc, než svůj život
Milovala jsem ho víc, než svůj život

Většina lidí má na dětství ty nejkrásnější vzpomínky. Já ne. Tuto dobu jsem totiž trávila po nemocnicích a zatímco jiná děvčátka nosila puntíkované šatečky, mým oděvem se stal nemocniční andělíček.

Změnu přinesla až prepuberta, kdy se konečně našel vhodný dárce a já dostala novou ledvinu.

Můj život se od základů změnil. Nastoupila jsem na gymnázium, začala malovat a především jsem potkala Patrika. Tenhle zlatovlasý anděl byl mou první, největší a jedinou láskou a já okamžitě poznala, že je nám souzeno být navěky spolu.

Milovala jsem ho víc, než svůj život a on mé city opětoval. Zanedlouho jsme se k sobě nastěhovali a pár let na to už nám vyzváněly i svatební zvony. Jenže neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.

Zrovna v den, kdy jsme poprvé otevřeli choulostivé téma potenciálních potomků, mě stihla prudká bolest v kříži. Když jsem pak v moči našla krev okamžitě jsme jeli do nemocnice.

Bohužel to nebyl planý poplach. Má náhradní ledvina selhávala. Bylo zapotřebí rychle sehnat vhodného dárce a nikdo z mé rodiny nepřipadal v úvahu. Zoufale jsem objala svou lásku, jako by mi jeho pevné a hřejivé náručí mohlo přinést vysvobození.

Patrik mě líbal do vlasů a snažil se tvářit statečně, ale i tak jsem cítila, jak se chvěje. Tahle zpráva náš život úplně změnila. Začala jsem být vzteklá a podrážděná. Prvopočátek byl vlastně úplně nenápadný.

Nejdřív jsem na banální otázky odpovídala zbytečně zostra. Za pár dní už křikem a netrvalo dlouho a kvůli každé prkotině létaly talíře. Pak přišly omluvy a slzy, ale k čemu jsou pouhé řeči? Co se stalo, stalo se.

Rozbité skleničce ani ta nejupřímnější omluva nevrátí původní tvar. A rozbitého toho u nás bylo čím dál tím víc. Patrik přitom dělal co mohl. Dokonce si v práci vyjednal home office, aby mohl být pořád se mnou. Mně ale bylo všechno málo.

Přišlo horké a dusivé léto. Tělo zaplavené toxiny přestávalo poslouchat, a tak jsem mátožně pospávala a budila se zpocená, zmatená a unavená.

Horký vzduch se ani nehnul a pocit bezčasí podporovalo i to, že Patrik stále seděl u počítače a donekonečna poslouchal jeden a týž pořad. Změna přišla až po čase. Když můj manžel poprvé poněkud tajnůstkářsky zmizel, docela jsem to uvítala.

Jenže se ztrácel čím dál tím častěji. Neřekl, kam jde, vracel se pozdě a často byl viditelně unavený. I v těch vedrech se navíc neváhal obléci do košile s dlouhým rukávem a mé podezření se tak měnilo v jistotu.

Má nějakou ženskou a už se nemůže dočkat, až konečně zhebnu, aby si ji sem mohl nastěhovat.

Má skleslost dosáhla vrcholu. Natrvalo jsem přesídlila do pokoje pro hosty a mým jediným oděvem se stala propocená a pokydaná noční košile. V místnosti s okny na východ jsem se pomalu pekla.

Patrik už mizel skoro každý den a kdykoli mu zazvonil telefon, běžel s ním na balkon. Hluboko v duši jsem umírala žalem, že ztrácím svou životní lásku, ale bylo jasné, že takhle to nejde dál. Smířlivě jsme tedy navrhla, že nemusí čekat na mou smrt.

Můžeme se přece rozvést. Byt mu klidně nechám a přesídlím do LDN. Když jsem svůj monolog končila, vypadalo to, že můj manžel asi omdlí. Nápadně se totiž zapotácel a byl by i upadl, kdyby se v poslední chvíli nechytil desky stolu. Pak zalapal po dechu a přidušeně zašeptal:

„Tohle si myslíš? Ach lásko, nechtěl jsme tě takhle trápit! Všechno je jinak!

Chodil jsem do nemocnice na testy, protože bych ti rád daroval svoji ledvinu!“ Pak se rozpovídal o složitém právním pozadí, dlouhé řadě testů a přitom neustále zdůrazňoval, že je vhodným dárcem a kýženému zákroku nestojí vůbec nic v cestě.

Poslouchala jsem oněmělá blahem. Všechna ta hrůza se přetavila v pocit úžasného štěstí, které mě zaplavilo jako jasná a zářivá vlna. Můj nádherný a ušlechtilý manžel mě neopouští a já budu žít. Budu žít a budu zdravá! Všechno bude zase v pořádku.

Toho dne jsme se poprvé po strašně dlouhé době milovali a já si připadala nasycená, spokojená a silná jako lvice po úspěšném lovu. Vůbec jsem nepochybovala, že vše dopadne dobře.

Nadešel den D hodina H a minuta M. Tým lékařů byl již připraven a připravena a plna odhodlání jsem byla i já. Nepochybovala jsem o zdaru celého zákroku a stejně optimistický byl i můj Patrik. Před operací jsme se ještě vroucně políbili, a pak oba zavřeli oči.

Když jsem se probudila, cítila jsem se mnohem lépe. Operace byla úspěšná, rekonvalescence krátká a nyní už žiji plný a aktivní život. Jen se sportem to nesmím moc přehánět a systematicky se vyhýbám nezdravému jídlu a alkoholu. Stejně jako všechny těhotné.

Naše Lucinka se má narodit na nový rok a už teď se na ni oba moc těšíme. Tenhle náš malý drobeček ještě neví, že má obrovské štěstí. Jejím otcem je totiž nejlepší muž na světě.

Petra, 26 let, Lovosice

Předchozí článek
Související články
16.6.2024
Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit? Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle. Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozho
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku