Domů     Změnila jsem si život!
Změnila jsem si život!

Jsem holka z Polabí. Jediný kopec široko daleko je Kunětická hora, kde se uhnízdil Rumburak, to asi všichni vědí. Na tuhle horu, tři sta metrů vysokou, jsou všichni pyšní. Ani mě nenapadlo hledat jiné hory.

To se změnilo, když do mého života vstoupil Roman. Chlap s hlasem tak silným, že by rozhoupal i zvony se srdcem vzhůru v mé rodné Kouřimi. Když jsem později někde zaslechla zvonění, říkala jsem přátelům, že Roman jenom šeptá a už to zvoní.

Romana bylo všude plno, ale bylo nutné si na něho zvyknout. Takový samorost, pro kterého nic nebyl problém. Když vedle sebe máte někoho takového, život je rázem o moc jednodušší.

Mělo to být terno

Než jsem ale Romana poznala, prošla jsem si takovým tím obyčejným životem holky se střední ekonomkou, která se vdala, protože se kamarádky vdávaly také. A byla to dobrá partie, jak říkal táta.

„Ta svatba smaže všechny naše hříchy,“ řekl, když se dozvěděl, že Josef je okresní funkcionář.

Myslel hlavně na strýčka Karla, který se zuby nehty držel půdy své rodiny, na které dřel od rána do večera, ale do družstva by nikdy nevstoupil.

Myslel i na moji sestru Ivanu, která se nevrátila z dovolené v Jugoslávii a dneska mi píše z Říma, kde se vdala za Alessandra, údajného potomka šlechtického rodu.

I na to, že jsme se jako rodina drželi stranou všeho, co tenkrát jenom zavánělo stranou. Být účetní v družstvu se do toho nepočítalo. Že jsem potkala Josefa byl omyl.

Byla jsem jako omámená

Omylem bylo i naše manželství, jenže na té tancovačce, kam mě zatáhly kamarádky si mě Josef vyhlédl. Netušila jsem, kdo to je, ale byl docela pohledný a dokud se neožral, byl i docela vtipný a příjemný společník.

„Neblázni,“ domlouvala mi tenkrát Jiřina, když jsem váhala kývnout na Josefovu nabídku, že mě doprovodí domů.

„Konečně můžeš mít chlapa!“ strčila mě do žeber. A já žádného neměla. Tak jsem spíš vedla já Josefa než on mě a v hájku po cestě mi vyznal lásku. Nevěřte ožralům! Teď už to vím, ale tenkrát jsem to snad i chtěla, naivní husa.

To se nemělo stát

Na to, že jsem v jiném stavu přišel gynekolog. A já doma řešila, co s tím. Když táta zjistil, kdo má být otcem, začal jednat. Zašel za Josefem, který se k ničemu nechtěl znát. A tak táta, který nikdy nechtěl nic mít s politikou, začal s nepřítelem vyjednávat.

Všem to mohlo být jedno, ale ještě zachovávali dekórum a tak Josef dostal jako stranický úkol si mě vzít. Bylo to na hlavu, ale já jsem se chtěla vdávat. Už kvůli rodině i kamarádkám. Přišel k našim požádat mě o ruku. Ožralý! A já si připadala jako zboží, které si koupíte na trhu.

Táta se mě formálně zeptal, jestli si chci Josefa vzít, ale vlastně už rozhodl. Dodnes nevím proč. Své důvody si vzal do hrobu. Svatby byly dvě. Na úřadě a v kostele.

Tu Josef absolvoval se skřípěním zubů, ale ukázalo se, že má babičku, která při obřadu byla v sedmém nebi.

Musela jsem pryč

Jako rodina jsme ani moc nežili. A tak, když se všechno změnilo, Josífkovi bylo devět, rodina se mi rozpadla. Víc bolelo, že odešel táta, který na tu změnu tak čekal. Josef tehdy už nevymetal žádné schůze, jen si doma foukal bolístky a léčil je pitím.

Doléčoval se v hospodě ve vedlejší vesnici, protože náš hospodský ho už ze své hospody vypakoval s dost vulgárními nadávkami. Když ho našli zadušeného v pangejtu za vesnicí ani mi slza neukápla.

Ale lidem jsem nějak začala vadit, najednou, a tak jsem se s máminým požehnáním odstěhovala i s Josífkem k její sestřenici do Podkrkonoší. „My už to nějak přežijeme,“ loučila se se mnou. Neměla jsem o ni strach. Všem vadil její zeť a také trochu já, že jsem ho přivedla do rodiny.

Jiný svět

Zabydlela jsem se ve městečku, nad kterým se zvedal jiný obzor, než na který jsem byla zvyklá. Žádná placka, ale hory. A kolem kopce. A mně připadlo, že tenhle jiný svět pro nás může být jiný začátek. Účtařina se mi najednou hodila víc než jsem si kdy mohla představit.

Bylo to zároveň něco nového, všechno se měnilo za pochodu, nové zákony, nové předpisy. Sotva jsem tomu tempu stačila. A pak se objevil Roman. Hřmotný a zároveň plachý, jako by tím silným hlasem bránil svoji křehčí duši. Zřídil si autodopravu a ve svých padesáti se postavil na vlastní nohy.

Byl mi sympatický, ale nenapadlo mě, že bychom my dva někdy něco spolu mohli mít. Čerstvě rozvedený, protože jeho žena nechtěla sdílet to dobrodružství a odešla i se dvěma syny za lepším do Prahy.

Je to změna

„Nemůžete přece pořád jenom sedět nad papírama,“ řekl mi jednou. „Já si větrám hlavu v kopcích. Chodíte a za obzorem se najednou vyhoupne něco, co ani nečekáte,“ přemlouval mě, abych s ním vyrazila na nějakou túru.

Pár kilometrů ze začátku, provětrat myšlenky. „Už to mám tady prošlápnuté, ale pořád je ještě něco, co vás za nejbližším kopcem může překvapit. A potěšit. To je místní kouzlo.“ Nechala jsem se pár dní přemlouvat.

Když mi Roman přinesl dobré boty, nebylo už na co se vymlouvat. Vyráželi jsme spolu o víkendu do okolí. Všechny ty kopce znal jménem, stejně jako potoky. A já najednou pocítila takový zvláštní pocit. Tohle by mohlo být štěstí, přiznala jsem si.

Já se opravdu cítila šťastná. Poprvé po dlouhých letech.

Velké plány

„Udělat Sněžku je docela brnkačka,“ smál se, když mě táhl do kopce. Ale vyšlapovat takové svahy už mi nedělalo žádný problém. Žádný krátký dech, cítila jsem se naprosto skvěle. Kdybych já kdysi něco takového tušila!

Holka z Polabí má našlápnuto na to být horalkou. Josífek odjel studovat do Prahy a když to půjde, rád by si udělal školu v zahraničí. Roman zatím spřádá plány, že si uděláme výšlap do Alp. „Proč ne?“ divil se, když viděl můj vyděšený výraz.

„Jednou se přece musíme pořádně nadechnout!“ Co tím myslel? přemýšlela jsem. Ale vlastně proč ne? Nikdy jsem neplánovala a teď si to užívám. Ta spokojenost, že se vám ty plány daří uskutečnit, je posilující.

Květa S. (65), Podkrkonoší

reklama
Související články
7.6.2023
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá. Zrovna jsem byla na vážkách, jestli si mám něco začít s Romanem, tím chlapíkem, k
7.6.2023
Když stavíte dům vlastníma rukama, samozřejmě průběžně docházejí peníze, síly i trpělivost. Manželé se hádají a někdy i rozvádějí... Stavěli jsme dům. Nikomu bych to nepřála. Za mých mladých let se stavělo svépomocí, prostě kdo měl nohy, ruce a dobré srdce, tak pomáhal. Samozřejmě po práci, o víkendech, o svátcích. Táhlo se to roky. To hlavní dělali manžel se švagrem, najímali si řemeslníky
5.6.2023
Mezilidské vztahy jsou velmi komplikované a člověk se v nich často sám nevyzná. Ani já netušila, co manželova nevěra rozpoutá. Kamarádka se na mě dlouze zadívala. „Pořád to ještě nechceš radikálně řešit? Co tě na tom tak baví?“ Nedokážu jí na to vlastně odpovědět. Prostě mě baví být v utajení. Manžel sice něco tuší, ale neví nic. Zatím. Zrada bolela Vracela jsem se právě z práce, otevřela
2.6.2023
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala jsem si. Když mě pak pozval na večeři, docela mě to překvapilo, ale k mému překvape
2.6.2023
Zase jsme se nepohodli. Na zahradě prostě nemůžeme být s manželem spolu. Doma nám to funguje, ale na čerstvém vzduchu to trochu drhne. Kyslík nám nejspíš leze do hlavy, mozek se okysličuje a manžela hned napadají věci, které mě za chvíli začnou vytáčet. Jako ten jeho nápad, že starý ořešák půjde k zemi. Má k tomu tisíc důvodů, proč ten krásný strom chce pokácet. Ani jeden není rozumný, bráním j
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel