Domů     Kvůli drogám syn skončil ve vězení!
Kvůli drogám syn skončil ve vězení!

Když se nám s manželem narodily zdravé děti, mysleli jsme, že jsme nejšťastnější rodiče na světě! Nikdy by nás nenapadlo, jak tvrdě zasáhne naši rodinu závislost.

Přesto, že se s manželem považujeme za normální lidi, kteří sportují, nekouří a ani alkohol moc nepijí, zasáhla nám do života závislost. Náš syn propadl drogám. S dcerou nikdy žádné problémy nebyly, tak kde se stala chyba? Co jsme udělali špatně?

Není bábovka

Když se syn narodil, manžel Mirek se mohl zbláznit radostí. Budou spolu dělat všechny ty mužské záležitosti, které se se ženskými dělat nedají.

Já zase byla šťastná, že mám hodnou holčičku Janičku, která byla o tři roky starší než bráška Mireček, a tak náš život plynul v pohodě.

Zatímco Janička ze školy nosila samé jedničky a pochvaly, s Mirečkem byly problémy už od školky. Dost často si na toho našeho „sígra“ učitelky stěžovaly, že zlobí.

Můj muž se ale radoval. „Je to kluk a ne žádná bábovka,“ reagoval na poznámky v žákovské knížce Mirek starší. V duchu jsem mu dávala za pravdu, ale synovi se snažila vysvětlit, že ve škole se nezlobí. Pravda, moc ho to nezajímalo.

Vybral si chemii

Je pravdou, že i když žákovská knížka přetékala poznámkami, známky měl náš synek dobré. Ne sice jako Janička, která nosila jen samé jedničky, ale na to, že se neučil, měl známky dobré. Bez větší námahy proplouval a měl pokaždé vyznamenání.

Když se rozhodoval pro střední, vybral si chemii. „Na gympl chodí jen šprti,“ pravil a lišácky mrkl na sestru, která už byla ve třetím ročníku a napřesrok plánovala přijímačky na vysokou školu.

Neomluvené hodiny

S nástupem na chemickou průmyslovku ovšem nastalo peklo. Mirek se záhy přestal stýkat se všemi kamarády ze základky a rychle zapadl do party spolužáků, které jsme neznali. Jeho velmi proměnlivé nálady jsme přičítali pubertě.

„Vyroste z toho, uvidíš, to jsou telecí léta,“ uklidňoval mě manžel, když se náš syn zavřel na celý víkend ve svém pokoji a odmítal nám otevřít, nepřišel ani k jídlu a přes dveře křičel jen:

„Nechte mě!“ Asi jsme tehdy měli zasáhnout, ale my jsme neměli žádné zkušenosti s drogami nebo jejich uživateli, a tak nás tato možnost ani ve zlém snu nenapadla.

Vysvědčení byl propadák

„Školu si vybral správně, baví ho, vždyť ještě dochází na chemický kroužek,“ přesvědčovali jsme s Mirkem jeden druhého, ale asi v nás už tehdy byla malá dušička, jen jsme si to nechtěli připustit. Prostě jsme tušili, že něco je špatně, ale nevěděli jsme co. Pak to přišlo.

V pololetí měl čtyřky snad od shora až dolů. „To vytáhnu, o nic nejde,“ zabručel Mirek a zmizel do svého pokoje. Jeho stavy byly čím dál očividnější. Ohromnou únavu a spavost střídala euforie a upovídanost, často neměl chuť k jídlu.

Pak nám volala třídní profesorka, že má Mirek spoustu neomluvených hodin! „Chytil se takové divné party starších kluků,“ řekla nám. Kromě zameškaných hodin propadal i z několika předmětů.

Vpichy po jehlách

„No, co, prostě se mi tam nechtělo,“ díval se jakoby skrz nás. To jsem si asi poprvé všimla, že má nějaké divné oči, rozšířené zorničky. „Vysvětli nám to,“ řádil Mirek starší. „Proč jsi nechodil do školy? Tak sakra odpověz!“ křičel muž a synem zatřásl. „Nevím,“ zamumlal syn a při té příležitosti mu vyjedl rukáv nahoru.

V tu chvíli jsme si všimli vpichů na jeho ruce! „Ty bereš drogy?!“ vytřeštěně jsme hlesli. „Okamžitě toho necháš!“ byla naše jediná reakce. Samozřejmě ale nenechal, už nemohl. Byl závislý na pervitinu.

Pozdě jsme zjistili, že se dostal do party starších kluků, a aby mezi ně „zapadl“, začal s nimi kouřit hašiš. Moc se jim hodilo, že studuje chemickou průmyslovku a využívali ho, aby jim připravoval drogy z léků, které sháněli přes internet. A to byl ten chemický kroužek, na který údajně docházel!

Žili jsme jak ve zlém snu

Škola to musela nahlásit sociálce a ta nás poslala do poradny a našeho syna poté na léčení. Do školy se vrátil zase až za rok a my doufali, že už bude vše v pořádku. O to větší šok jsme zažili dva dny po jeho osmnáctinách.

Byla neděle ráno, když se ozval zvonek: „Sakra, kdo to takhle brzy otravuje,“ vrčel náš táta.

Za dveřmi byli policisté a přišli si pro Míru. Obvinili ho, z výroby omamných látek! Náš syn jel dál v drogách a ve velkém! Dostal tři roky. Odseděl si polovinu a pustili ho za dobré chování. Bylo to těžké období. Po návratu jsme nastavili jasná pravidla.

„Pomůžeme ti, ale musíš chtít jen ty sám. A bude to naposledy.“

Pobyt ve vězení synovi paradoxně prospěl. Uvědomil si, že se dostal na samé dno. Zpočátku to bylo vyčerpávající, protože se mu nedařilo najít si práci, ale vytrval a dodělal si dokonce dálkově maturitu.

Teď už pár let pracuje u soukromníka, který je s ním spokojený. Dokonce má přítelkyni. Doufejme, že vše zlé už máme za sebou, i když náš syn už navždy zůstane feťákem, byť abstinujícím.

Jana Z. (67), Hradec Králové

Předchozí článek
Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku