Domů     Přítel ze solné jeskyně
Přítel ze solné jeskyně

Nikdy v životě jsem neměla žádné velké zdravotní problémy. Ty ovšem přišly až když mi bylo víc jak třicet let. Byla jsem velmi zdravé a veselé dítě, které nic netrápilo. Možná tak lehká alergie na pyly, ale to bylo asi tak všechno.

Najednou se mi ale moje alergie velmi zhoršila.

Když se příroda začala probouzet ze zimního spánku, stromy rozkvétaly a všechno tvorstvo na zemi se těšilo z příchodu jara, já do sebe cpala antihistaminika, utírala si věčně mokrý nos, kýchala, kašlala, a když jsem projela kolem nějakého pole plného rozkvetlé řepky, doslova jsem se dusila.

Pravděpodobně se to stalo díky problémům v mé rodině, které jsem rozhodně nečekala.

Která žena také po dvanácti letech spokojeného manželství, ze kterého vzešly dvě krásné děti, Maruška a Tomášek, očekává, že za ní jednoho dne k večeru přijde její milující manžel a bez jakýchkoli skrupulí jí oznámí, že si našel jinou ženu, se kterou čeká dítě, a proto se k ní stěhuje, přičemž se o nic nemusí starat, protože žádost o rozvod již podal.

„To mě tedy spadl kámen ze srdce,“ řekla jsem tehdy ironicky a šla se vyplakat do ložnice, ve které jsem od té chvíle spala jen já sama.

Na léčení alergie nebyl při tom shonu s rozvodem a stěhováním manžela příliš velký čas. I když manžel se vlastně odstěhoval sám.

Když jsem byla se svými dětmi, Maruškou a Tomáškem, o víkendu navštívit své rodiče na venkově, jednoduše si odvezl z našeho bytu všechno, co potřeboval. A tak když jsme se vrátili zpátky domů, nebyla tu ani pračka, mikrovlnka, televize natož počítač.

„Mami, nás snad vykradli?!“ divily se mé děti, když spolu se mnou prošly byt.

„Obávám se, že tím zlodějem byl váš tatínek,“ oznámila jsem jim smutnou věc.

„Táta?!“ podívaly se na mě tak nechápavým smutným pohledem, že jsem se málem rozplakala. Jejich otec byl pro ně do té doby vším, ale když Tomášek s Maruškou viděly na vlastní oči, čeho byl schopen, ztratil navždy místo v jejich srdcích. Stejně jako v tom mém.

Copak o to, já už jsem zažila v životě spoustu zklamání.

Bylo mi také skoro třicet pět, takže jsem byla vůči takovým věcem poněkud odolnější, ale mým zlatíčkům bylo něco málo přes deset, právě vstupovaly do puberty a svět pro ně byl zatím ideální místo plné štěstí, her a radosti.

Ony si ve svém věku takové rozčarování rozhodně nezasloužily. Věděla jsem, že hluboká rána, která zůstala v jejich srdcích, se už nikdy úplně nezacelí, i kdybych jim snesla třeba modré z nebe.

Rozvod s mým bývalým manželem ovšem způsobil, že mě a mé děti ještě víc spojil. I když předtím docela často odmlouvaly, teď mi vycházely ve všem vstříc. Jakmile jsem je o něco požádala, šly a udělaly to. Dokonce jsem jednou zaslechla jejich rozhovor.

Seděly ve svém pokoji a povídaly si docela nahlas, protože si asi myslely, že jsem v koupelně.

„Musíme mámě víc pomáhat, rozumíš?!“ říkal Tomášek své sestře Marušce.

„Já dělám, co můžu!“ oponovala mu.

„Jo? Tak proč jsi ráno nevzala odpadky?“ zlobil se na ni její bratr.

„Protože jsem zapomněla!“ odsekla mu. „Ty jsi taky zapomněl dát všechny svoje věci do koše na prádlo! Musela jsem to za tebe udělat já!“ vracela mu Maruška.

„Jaké věci?!“ nechápal Tomášek.

„Tvoje trenýrky, cos měl hozený ve skříni na mých nových šatech! A taky tepláky z tělocviku. Smrděly, že jsem málem omdlela!“ rozčilovala se Maruška.

„Nemáš je očuchávat! Já tvoje trenýrky taky neočuchávám!“ odsekl jí Tomášek a já málem vyprskla smíchy.

„Myslíš, že jsem takové čuně, jako ty? To tedy nejsem! Smrděly na dálku!“ vyčítala mu Maruška.

„No jo, dám si příště větší pozor,“ sliboval Tomášek.

„Mohli bychom si udělat seznam, co má každý z nás udělat,“ navrhla Maruška.

„Jaký seznam zase?!“ nechápal Tomášek.

„Třeba kdo bude kdy umývat nádobí, luxovat a tak,“ vysvětlovala mu.

„To jsou ale holčičí práce!“ zdráhal se její bratr. Ostatně jako každý chlap.

„A co tu chceš dělat za chlapské práce?!“ ptala se ho.

„Přišroubuji poličku!“ navrhnul jí.

„Žádnou poličku nepotřebujeme! Potřebujeme utřít prach a jít na nákup!“ už na něj málem křičela.

„No jo, neřvi, nebo nás máma uslyší a bude jí to líto, víš, jak je teď na nervy!“ šeptal můj syn, ale já ho přesto slyšela. A protože jsem byla opravdu velmi přecitlivělá, normálně jsem se rozplakala. Tiše, aby to moje děti nevěděly.

Od té doby pokaždé, když jsem se večer vrátila domů z práce, nemusela jsem dělat skoro nic. Dokonce se Tomášek s Mařenkou pomalu naučily i vařit. A tak jsme jeden večer měli špagety, druhý brambory na loupačku a třetí řízky. Sice trochu spálené, ale mně stejně chutnaly.

„Kam na všechny ty recepty chodíte?!“ byla jsem překvapená, že jsem skoro neměla slov.

„Ptaly jsme se paní kuchařky u nás ve školní jídelně!“ prozradil mi Tomášek.

„A taky jsme něco odkoukaly od tebe!“ vykřikla Maruška.

„Jste moje nejšikovnější zlatíčka!“ objímala jsem je a cítila se šťastná.

Největší obavy jsem ovšem měla, když se začaly blížit Vánoce. Jistě, cukroví jsem napekla za pomoci mých skvělých dětí, stromeček se dal sehnat na každém rohu, ale na dárky mi nezbývalo příliš mnoho peněz.

Přeci jen bylo znát, že jsem všechno musela táhnout sama. Mému exmanželovi, tátovi Tomáše a Marušky, vyměřil soud neadekvátně nízké alimenty, protože vzal v potaz, že bude živit svou novou ženu, která měla zůstat tři roky na mateřské dovolené.

A z mých úspor jsem zase nakoupila všechny spotřebiče, které si odnesl do nového bytu, k nové ženě do nového života. Nakonec jsem byla ráda, že si je vzal, protože všechno už bylo docela staré a několikrát spravované. Můj problém co dát pod stromeček svým skvělým dětem jsem však vyřešený neměla.

„Co byste chtěly od Ježíška?!“ ptala jsem se jich u další várky špaget, které jsme měli aspoň třikrát do týdne.

„Mami, vždyť my už přece dávno víme, že žádný Ježíšek není!“ kroutily hlavami.

„Dobře,“ byla jsem docela zklamaná, že už nevěří ani na kouzla, čáry a dobré víly. „Tak co byste chtěly ode mě?!“

„Já podepsat žákovskou!“ podstrčil mi ji Tomášek. „Dostal jsem jedničku z matiky a dvojku ze zemáku!“ oznámil mi a já na něj byla patřičně hrdá, stejně jako na Marušku.

„A já mám oboje za jedna!“ skákala kolem mě Maruška a strkala mi tu svou.

„Takové známky podepíši ráda! Co tedy za ně budete chtít?!“ nedala jsem se odbýt.

„Asi nic,“ krčily rameny moje děti. „Hlavně ať tě to moc nestojí, mami, máme přece tebe!“ řekly a já se rozplakala jako malá. Která máma by také po takových slovech zůstala klidná.

Nakoupila jsem tedy na vánoce to, co moje děti nejvíc potřebovaly. Nové oblečení, boty, šaty a pár drobností pro radost. Marušce náušnice, po kterých dlouho toužila, Tomáškovi zase náramek z kůže s tesáky, aby si připadal jako opravdový lovec.

„Taky pro tebe něco máme!“ Maruška s Tomáškem mi předaly svůj dárek. Byla to obyčejná obálka, která skrývala velké tajemství.

„Co to je?!“ podívala jsem se na ni skrze světlo, ale byl v ní tak tlustý papír, že jsem nic neviděla.

„To je překvapení!“ výskaly moje děti.

„Něco jste mi nakreslily?!“ hádala jsem.

„Ale kdepak!“ smáli se ti uličníci pod fousy.

„Já to tedy rozbalím!“ začala jsem pomalu rozlepovat obálku.

„Rychle, mami, rychle!“ popoháněly mě moje krásné děti. Roztrhla jsem ji naráz a vytáhla její obsah.

„Poukaz na návštěvu do solné jeskyně?!“ přečetla jsem překvapeně, co bylo napsané na papíře s obrázkem toho samého.

„Ano!“ radovali se Maruška s Tomášem.

„Jak vás to napadlo?!“ divila jsem se.

„Náš učitel biologie říkal, že na alergii a astma je nejlepší pobyt v jeskyni. A protože na to, abychom ti zaplatili zájezd do té opravdové, nemáme, sehnaly jsme aspoň tuhle!“ čekaly, co řeknu.

„Kde jste vzaly peníze?!“

„Něco jsme ušetřily z kapesného a něco vydělaly roznášením novin,“ prozradily mi moje děti.

„Kdy jste to dělaly?!“ sotva jsem překvapením popadala dech.

„Když jsi byla v práci!“ radovaly se ze svého dárku možná víc než já.

„Ještě že vás mám, moje zlatíčka!“ objala jsem je a držela v náručí tak dlouho, jak jsem jen mohla. Bylo mi smutno a přece krásně, že se to ani nedá popsat.

Vůbec jsem netušila, co mě v takové solné jeskyni může čekat. Dokonale jsem si předtím přečetla celý prospekt, který byl přiložený k voucheru.

„Sůl z mrtvého moře má vynikající výsledky podpory léčby při výskytu kožních onemocnění a alergie,“ stálo na něm. „Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti a depresích.“

„Ty já přece vůbec nemám!“ žertovala jsem sama pro sebe. S depresemi jsem se totiž budila každý den a večer i usínala.

„Abychom dosáhli přirozenou cestou bez použití chemicky upravené soli a složité techniky vysoké koncentrace zdraví prospěšných látek ve vzduchu, celý prostor jeskyňky obsahuje více než dvacet tun soli.“

„To by měla Maruška z pohádky Sůl nad zlato radost!“ smála jsem se.

„V jeskyni je dále nainstalován vodopád, ze kterého teče voda obohacena o sole z Mrtvého moře, vzduch je bakteriologicky čistý, nasycený mnoha minerály a stopovými prvky, jež jsou nepostradatelné pro správnou funkci organismu.“

To mi stačilo. Zavolala jsem na přiložené telefonní číslo a objednala se.

Do solné jeskyně jsem dorazila v pátek odpoledne přímo z práce. Byla jsem tak hotová, že jsem pobyt v ní opravdu uvítala. Když mě do ní její majitel vedl, dal mi ještě další informace, které byly také dost zajímavé.

„Díky kombinaci solí a vysoké koncentraci stopových prvků je vytvořeno unikátní mikroklima, které po padesát minutách působení nahradí až tři dny strávené u moře!“ vysvětloval mi.

„To ani nemusím kupovat letní dovolenou!“ smála jsem se a on jen přikyvoval.

„Je tam zima?!“ zajímalo mě.

„Devatenáct až dvaadvacet stupňů, což je teplota v solných dolech,“ odpověděl mi, zatímco já si navlékala na boty jednorázové návleky.

„Přírodní kamenná sůl není jen zdrojem mnoha minerálů a stopových prvků, ale má i silné antibakteriální účinky,“ vedl mě dlouhou chodbou ke dveřím, za nimiž se skrývala malá solná jeskyně.

„Mikročástice působí nejen na pokožku, ale jejich vdechování zlepšuje funkci sliznice, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu.“

„To budu jako vyměněná!“ smála jsem se. „Aby mě ještě děti vůbec poznaly, až se vrátím domů!“

„Máte pravdu!“ přitakal mi můj průvodce. „Někteří naši klienti dokonce zhubnou. Jód totiž zlepšuje látkovou výměnu a spalování tuků,“ otevřel mi dveře a já vstoupila dovnitř.

K mému překvapní tu již jeden člověk byl. Seděl ve dřevěném lehátku přikrytý dekou a poslouchal se zavřenýma očima příjemnou hudbu.

„Dobrý den,“ pozdravila jsem potichu, abych ho nevyrušila, i když klapnutí dveří, které za mnou zavřel můj průvodce, to udělalo za mě. Muž otevřel oči a přikývl mi. Posadila jsem se vedle něj a zabalila se do deky stejně jako on.

Doufala jsem, že už sem nikdo jiný nepřijde, protože mi bylo ve stísněných prostorech s mnoha lidmi docela úzko. Jak jsem zjistila, byla jsem trochu klaustrofobik.

„Dobrý,“ zašeptal a usmál se na mě. „Jste tu poprvé?!“ zeptal se mě po chvíli.

„Ano,“ přitakala jsem. „Dostala jsem poukaz jako dárek od svých dětí k vánocům,“ přiznala jsem mu důvod své návštěvy solné jeskyně.

„To máte hodné děti!“ řekl. „Já tu jsem ze zdravotních důvodů.“

„Já vlastně taky, mám totiž každé jaro strašnou alergii!“ vyklouzlo ze mě, i když tolik informací ten muž určitě nepotřeboval.

„Já zase lupénku. Tady se mi vždycky zklidní,“ byl stejně sdílný jako já. Byla jsem ráda, že si se mnou začal povídat, protože jsem se necítila v tomto sice krásném, ale poněkud netradičním prostředí tak sama.

Když uběhl náš čas, který jsme mohli v solné jeskyni strávit, pozval mě Roman, jak se mi představil, na kávu. Šla jsem s ním ráda. Byl velmi milý a příjemný.

Dali jsme si schůzku i další den a za měsíc jsem si ho dovolila přivést domů, aby ho poznaly i moje děti. I když jsem se trochu bála, jestli Romana přijmou, byly jím nadšené.

A tak k nám Roman začal chodit čím dál častěji, bral nás společně na výlety a dokonce nám koupil i lázeňský pobyt v opravdových solných jeskyních. Co jsem ovšem k mému velkému údivu zjistila bylo to, že můj bývalý manžel Romanovi nesahal ani po kotníky.

Roman je prostě ve všem lepší. Ve všem. A tak si teď říkám, že všechno, co se v mém životě stalo, i když jsem to zpočátku hodnotila jako velké nesnáze, mělo svůj smysl. Vždyť se také traduje – něco zlého pro něco dobrého. A já doufám, že mě a mé děti už čeká po boku Romana jen to dobré.

Dagmar, 36 let

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
23.9.2023
Asi každý z nás někdy ranil někoho svým odmítnutím. Mně se to podařilo na střední škole, a onen spolužák mi nedokázal odpustit dodnes! Popravdě Pepu jsem si v první chvíli nevybavila, ani když se na mě na večírku absolventů vrhl. Hnal se ke mně přes celou místnost, ostatní razantně odstrkával a rovnou se na mě pověsil. Neměla jsem ho ráda Vzápětí dotčeně vyhrkl: „Že ty si mě nepamatuješ?“
22.9.2023
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal. Zprvu jsem po tom toužila, ale potom rezignovala. Zakázal mi děti Říkala jsem si, ž
22.9.2023
Odmala jsem měla krásné, dlouhé rovné vlasy. Nic mě nenutilo to měnit. Pak se stalo něco, co mě donutilo změnit účes. U nás ve městě je dobrých kadeřnic víc. Já ale od puberty chodila jen k jediné, k Janičce. Brala jsem ji už dávno jako svoji kamarádku. Také jsem se vždy těšila, jak jí vše vypovím, co nového je v mém, jinak poměrně běžném životě. Nenapadlo mě, že má důvěrná sdělení vykládá dál.
21.9.2023
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako to měla ona. Dobrých deset let, to je prý optimální. Sprcha Robert byl zábavný chlap, pořád se
20.9.2023
Moje kamarádka drtí svoji dceru a já myslím, že bych měla něco udělat. Nevím ale, jestli na to mám vůbec právo, a bojím se, že se to obrátí proti mně. Danina Eliška má za dva týdny termín porodu. Ale místo toho, aby se těšila, pláče. Moje kamarádka ji ničí. „Máš malý prsa, pochybuji, že budeš mít vůbec nějaké mléko,“ řekla jí i přede mnou. Úplně jsem se lekla. „To nemůžeš vědět,“ opáčila jsem a
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě