Domů     Musela jsem zasáhnout
Musela jsem zasáhnout

Přestal o sebe dbát a nic ho nezajímalo. Celý den byl v pyžamu! Nepomohlo nic. Až noví kamarádi mu vrátili chuť do života!

S manželem to šlo s kopce. Přestal se zajímat o vnoučata, a na mě nepohlédnul už snad týdny. Jako bych byla neviditelná! Potom se přestal dívat i na televizi, která u nás jinak hrála od rána do večera. Zprvu jsem byla ráda, ale potom mi to začalo být divné.

Kdyby si alespoň přečetl knížku, nebo časopis. Ale on nic!

Nic ho nebavilo

Ani lidi z okna nepozoroval, přestože si na to teprve před nedávnem pořídil takový stojací dalekohled. Vždycky jsem ho za to hubovala! Dalším problémem bylo jeho oblečení. I když byl už delší dobu doma a nechodil do zaměstnání, vždycky se ráno pečlivě upravil.

Košile a kalhoty byly samozřejmostí. Kamil nikdy nezůstal neoholený nebo nenavoněný. Decentní drahou kolínskou musel mít, i kdyby na chleba nebylo! Ale bylo, měl slušný důchod a tak si vlastně nemohl vůbec na nic stěžovat. Zdraví ho netrápilo a já už vůbec ne.

Ve všem jsem ho vždycky podporovala. A teď? Nevěděla jsem si rady. „Kamile, co ti je? Vždyť ty už si nejsi ani podobný. Jako bych bydlela s nějakým vandrákem!“ domlouvala jsem mu, ale on jen mávl rukou. Nechtělo se mu mluvit. Šla jsem se poradit k našemu obvodnímu lékaři.

Byla jsem z něho zoufalá

Děti jsem nechtěla zatěžovat. A taky jsem na ně byla trochu naštvaná. Kdyby k nám chodily víc, samy by viděly, jak na tom jejich táta je! Ony ale občas zavolaly a hned vykřikovaly, kolik mají práce. A stejně tak vnoučata. Samí puberťáci!

Kde byly ty krásné doby, kdy jsme s nimi mohli chodit na pískoviště, nebo stavět lego. Náš doktor mě taky moc nepotěšil. Předepsal mi nějaké pilulky, prý je to slabá deprese. Kamil ale odmítl něco brát. Ani neřekl proč. Nemluvil!

Co si počít s manželem, který člověku chátrá před očima? Nevěděla jsem. Ani kamarádky neměly žádnou chytrou radu! A že jich jindy měly celou kupu. „Asi má milenku,“ tvrdila Boženka a hned si uvědomila, že je to nesmysl. „Je nemocný,“ byla přesvědčená Radka.

Kamil si ale na nic nestěžoval. Ani nehubl. Prostě jen tak cepeněl v posteli. Byla to záhada.

Andulka v květinářství

Hned cestou ze srazu s kamarádkami jsem si zašla do květinářství. Občas jsem si koupila nějakou kytičku do vázy. Abych si udělala radost! Nikdo jiný mi ji už dlouho neudělal. Paní prodavačka měla vedle pultu klec s takovým krásným malým ptáčkem.

Štěbetal jako o závod a já se do něho na první pohled zamilovala. „Ten je krásný!“ vydechla jsem obdivně. I ta klícka byla krásná. Bílá, kroucená, jako odněkud ze zámku. Paní prodavačka se hned nadšeně rozpovídala.

O andulce Andulce a jejích sestřičkách, které měla doma. Vlastně její manžel, ale ona jeho koníček nadšeně sdílela. V květinářství jsem pobyla déle, než před tím s kamarádkami. S paní Dášou bylo stále co povídat. Byla ráda, že není sama, zákazníků mnoho neměla. Prý už chlapi nekupují svým ženským protějškům tolik kytek, co kdysi.

Ptáčci mi učarovali

„To víte, nebýt Valentýna a MDŽ, nikdo by si na nás chudinky ženské ani nevzpomněl. To můj manžel mi kupoval kytky snad každý týden. Tedy, než mě napadlo jít prodávat do květinářství. Smála se, ale hned dodala, že její největší vášní jsou andulky.

„Vůbec nevím, jak jsme bez nich mohli s manželem být! Je to taková radost se na ně dívat. Každá má jinou povahu a charakter. Uvidíte sama, že nepřeháním!“ Domů jsme se vracela v povznesené náladě. Nezkazil mi ji ani téměř mechem obrostlý manžel.

Rychle jsem mu nandala večeři a spěchala na návštěvu. Za rodinou Andulky, té andulky z květinářství! Přivítalo mě štěbetání ptáčků i jejich nadšení chovatelé. V pokoji měli voliéru přes celou stěnu. V ní větve a na nich ptáčky.

Spoustu ptáčků nejrůznějších barev a velikostí! Byla to učiněná nádhera. Zamluvila jsem si hned tři, modrého, žlutého a takového do růžova. „Ten poslední bude Růženka,“ pomyslela jsem si.

Měl spoustu kamarádů

Vybavena mnoha radami jsem se další den vydala nakupovat. Krmivo, klece a spoustu dalších nezbytností. „Co se to tady děje!“ ptal se manžel ospale, když mu do pokoje vtrhl neznámý pán, po něm paní, a potom já. Ptáčci byli připravení v klíckách za dveřmi.

Jejich hlásky nešly přeslechnout. Zvědavost manželovi nedala. Vstal a šel se podívat! Od klecí se už nehnul. Zamiloval se tak jako já. Na první pohled! Návštěvy si schválně nevšímal, ale já se nedala jen tak odbýt.

Pozvala jsem svoje nové kamarády na večeři, aby nám mohli se vší tou barevnou drobotinou poradit. Manžel se oblékl do košile a kalhot. Oholil se a navoněl. Stal se z něho opět můj hezký a upravený Kamil! Měla jsem vyhráno. Našla jsem mu nové kamarády. Lidské i ptačí!

Hana S. (64), Klatovy

reklama
Související články
8.12.2023
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo. Sama jsem po obdivu tolik netoužila, zvlášť poté, co jsem se vdala. A nakonec
7.12.2023
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá světla Stejně jako jindy jsem se
6.12.2023
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla k názoru, že mě provdá za každou
4.12.2023
Manželovi se přihlásil jeho dávný povedený kamarád, který mu nikdy nic dobrého nepřinesl. Vždy mu nosil smůlu, a teď ho přemluvil a zase zatáhl do karbanu. Rozjařená nálada nic dobrého nevěstila. A když jsem zjistila, z čeho pramení, stala se z podezření jistota. Manžel mi totiž radostně oznámil, s kým se náhodou potkal. Se svým dávným spolužákem. Hned jsem věděla, že z toho nekouká nic dobrého
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3