Moje sestra je moc hodný a důvěřivý člověk. Vždy byla vstřícná i k cizím lidem. A to se jí krutě nevyplatilo.

Vystoupila jsem na návsi z autobusu a rozhlížela se udiveně kolem sebe. Jak to, že mi Maruška nepřišla naproti? Ví, přece, že přijedu. V pondělí jsem jí telefonovala. A i když se už pohybuje trochu obtížněji, nikdy si nenechá ujít příležitost, aby mě přivítala.

Špatné tušení

Zdálo se mi to divné a rychle jsem se proto vydala boční ulicí k domku své sestry Marie. Branka byla otevřená, ale na zahradě nikdo nebyl. „Marie!“ Zavolala jsem už dost nervózně. Nic. Nikdo se neozval. Přeběhla jsem dvorek a vzala za kliku dveří. Bylo otevřeno. „Marie.“ Zkusila jsem to znovu. A pak jsem jí uviděla.

Šok a zoufalství

Moje sestra ležela na zemi mezi pokojen a předsíní. Ještě dýchala, ale byla celá pomlácená a od krve. Rychle jsem zavolala záchranku a snažila se moji milovanou sestřičku přivést k vědomí. Občas se na mě koukla, jakoby z dálky. A pak zase upadla do mdlob.

Okradená, pomlácená

Teprve,. Když byla v péči záchranářů, jsem se kolem sebe rozhlédla. Náhle mi to došlo. Marie se nepotloukla sama nějakým nešťastným pádem. Někdo ji přepadl. V pokoji byly vyházené věci ze skříně, vysypané šuplíky na zem. Proboha, co se tu jen stalo?

Boj o život

Mezitím se v nemocnici snažili zachránit mou sestru. Prý jsem ji objevila na poslední chvíli. Mohla tak ležet zraněná alespoň dva dny. Když konečně Maruška promluvila, vše jsme se dozvěděli. Prý k ní přišla nějaká ženská s dítětem a prosila ji, jestli by mohla dostat pro sebe a dítě vodu. Marie nechala ženu s dítětem na zahradě a došla jim pro pití. Žena se napila, poděkovala a odešla.

Promyšlená akce

Když se sestra vrátila do domku, čekal tam už na ni chlap jak hora. Chtěl po ní peníze. Když odmítla, začal ji mlátit, povalil ji na zem a kopal do ní. Pak omdlela. Muž mezitím sebral z domu co se dalo. A zmizel. Marii nechal bez pomoci. Bylo jasné, že on i žena byli sehraná dvojka. Přepadení měli jasně promyšlené. Mezitím, co Marii zaměstnala žena s dítětem, chlap se nenápadně dostal do chalupy a na sestru si počíhal.

Ponese si následky

Marie byla strašně potlučená a ležela tam bezmocně skutečně téměř celé dva dny. I když se nakonec z toho nejhoršího dostala, už to nikdy nebude ona. Fyzicky je na tom podobně jako před přepadením. Ale psychicky se úplně sesypala. Bojí se každého hlasitějšího zvuku. Je nervózní, přecitlivělá. Má potíže s pamětí. Vzala jsem si ji k sobě, ale nedělá to dobrotu.

Úplně se změnila

Sestra je nedůvěřivá a nepřátelská ke všem. I na mě dokáže být dost agresivní. Snažím se jí pochopit a vyjít vstříc. Ale někdy už mám pocit, že mi docházejí všechny síly. Zloděje zatím nechytili. Ukradl sice Marii nějaké úspory a cennosti. Vem to čert. Nejhorší totiž je, že mně ukradl mou sestru. Takovou, jaká bývala předtím. A to už mi nikdo nikdy nevrátí.

Zuzana K. (72), Ivančice

Také se vám může líbit