SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Hodní příbuzní mě podrželi
Hodní příbuzní mě podrželi

Když vám někdo nabídne pomocnou ruku, když už si myslíte, že je se vším konec, je to zázrak. A právě to se mně stalo. Všem za to díky.

Věruška přináší na stůl vonící a ještě teplý štrúdl. Sedíme v mém novém obýváku. Já, Maruška a moje velká rodina. Jediný, kdo chybí, je Martin.

Bolest, kterou cítím, když si na něho vzpomenu, nemůže přehlušit ani radost, kterou mám z dnešního „kolaudačního“ odpoledne. To by Martin koukal, určitě by byl nadšený. Vždycky tak lpěl na našem domečku.

Inženýr a domácí kutil

Když jsme se Martinem před osmi lety vzali, bydleli jsme o mých rodičů. Ale manžel mi slíbil, že brzy budeme bydlet ve svém. A opravdu svůj slib splnil. Sehnal nahrubo postavený domek s krásnou zahrádkou.

reklama

Vzali jsme si malou hypotéku a začali si domek pěkně zabydlovat. Můj Martin se ukázal jako skvělý domácí kutil. Vůbec jsem netušila, že tento pěkný pan inženýr je také tak manuálně zručný. A opravdu se nám podařilo si ten domeček velice útulně zařídit. A Martin byl na své dílo patřičně hrdý.

Byl to skvělý táta

Do našeho nového domova brzy přišla i nová obyvatelka. Naše dcera Maruška. Vše se náhle točilo jen kolem ní. A Martin se opět osvědčil. Tentokrát v roli otce. Pomáhal mi nejen když byla dcerka miminko. Čím víc rostla, tím více času jí Martin věnoval.

Byla jsem tak šťastná, že jsem si to před tím nikdy neuměla představit. Jenže nic netrvá věčně.

Já zůstanu, vy jeďte

Když nám začala v domě zlobit elektřina, zprvu jsme tomu nevěnovali příliš velkou pozornost. Výpadky se u nás ve městě objevovaly celkem často. Pak se ale ukázalo, že je nějaká chyba v elektroinstalaci. Martin okamžitě zařídil řemeslníky.

reklama

Jenže tehdy jsme měli jet na společnou dovolenou do chatičky na Lipno. Bylo ale třeba zůstat dva, tři dny se řemeslníky. Martin navrhl, abychom z dcerou jeli napřed, že za námi za pár dní přijede. Napřed jsem nechtěla, ale dcera se už moc těšila. Odjeli jsme proto.

Bylo nám smutno

S Maruškou jsme se ubytovaly v chatičce a šly se vykoupat do jezera. Večer jsme seděly na verandě a hrály karty. „Mami, ty seš ale úplně mimo, vždyť to hraješ špatně!“ Dcera se na mě nechápavě koukala, že nezvládám ani jednoduchou karetní hru prší.

Jenže mně myšlenky stále utíkaly k nám domů. Myslela jsem intenzivně na Martina a bylo mi nepochopitelně smutno. Vždyť jsme se viděli ještě ráno a pozítří už tu bude s námi. Moje podivné mrazení mi nedalo ani spát a já probděla noc na břehu Lipna.

Bylo to šílené

Martin za námi už nepřijel. Uhořel v našem domě! A z toho pak zbyly v podstatě jen obvodové zdi. Všechno shořelo, nábytek, vybavení, šaty, knihy, fotografie, naše vzpomínky. Hlavně ale tu nebyl můj milovaný Martin. Někdo, kdo by mě pevně objal a řekl,.

reklama

„To bude dobrý, lásko“. Co se stalo, vlastně dodnes nikdo neví. Ta nejistota mě strašně ničí. Ale pravdu už se asi nikdy nedozvím.

Hodní lidé ještě žijí

Zbylo nám jen auto a to, co jsme měly s dcerou na dovolené. Sousedé ale neváhali a nabídli okamžitou pomoc. Ubytovali nás u sebe na ty první nejhroznější týdny. Pak se zcela nečekaně ozvali moji vzdálení příbuzní, sestřenka Alice a bratránek Josef.

Přijeli k nám se svou celou rodinou a nabídli svou pomoc. Jejich cílem bylo, dát dohromady náš zničený dům, abychom mohli bydlet tam, kde jsme zvyklé.

Neuvěřitelné se stalo skutkem

Manžel Alice a Josef si k sobě sehnali nějaké kamarády a náš přízemní dům byl hotový během několika dnů. Bylo to něco neskutečného. Taková lidská dobrota mě hřála u srdce a pomáhala mi překonat tu temnou dobu plnou zoufalství.

Když se začal zařizovat interiér, připojili se i sousedi a přidali nějaké nádobí, ručníky a mnoho dalších užitečných věcí. S pomocí půjčky jsme si vybavili u potřebnými spotřebiči. Maruška zase měla svůj pokojíček, kde se mohla učit a hrát si.

Tentokrát jsme nechali propojený obývák s kuchyní a z tohoto prostoru se stalo nejdůležitější místo v našem životě.

Vím, že by to tak chtěl

Když jsme se poprvé s dcerou ocitly samy v našem novém domě, stáhlo se mi hrdlo, že jsem ani nemohla mluvit. Ochromila mě směska silných emocí. Byla to neuvěřitelná lítost a zoufalství nad tím, že tu s námi nemůže být Martin.

Ale také velký pocit, že by se mu v staronovém domě moc líbilo. Cítila jsem jako by tu byl s námi a vše si se zalíbením prohlížel. Mnozí lidé se mi divili, že jsem chtěla bydlet na místě, kde se ta hrozná tragédie odehrála. Jenže já věděla, že to tak má být, a že je to správně.

Moje rodina je velká

Hřeje mě u srdce, že jsem našla své příbuzné, se kterými jsem se stýkala jen velice sporadicky. Ohromě pomohli a doslova mě postavili na nohy. Teď mám krásnou velkou rodinu, se kterou se scházíme dost často.

Maruška si v dětech Alice a Josefa našla dobré kamarády. A život je najednou zase k životu a dá se hezky užívat. I když na Martina nikdy nezapomenu.

Aneta B. (41), Mladá Boleslav

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.3.2023
Nabrala jsem víc, než bych chtěla. Samotnou mě to trápí. Jsem v jednom kole, manžel mi nepomůže a teď mě zradila i kamarádka. Nikdy jsem nebyla žádná Twiggy, ale byla jsem pěkná ženská krev a mlíko. Nikdy jsem si se svojí postavou moc hlavu nelámala. Teď jsem ale vysloveně nešťastná. V přechodu jsem nabrala 20 kg a jsem tak teď vysloveně tlustá. A můj manžel, místo toho, aby mě podpořil, jako j
17.3.2023
Význam psychiky a jejího vlivu na naši fyzickou kondici je vážně neuvěřitelný. Dokáže bojovat i se zákeřným nepřítelem, jakým je vážná nemoc. Jakub přichází svižným krokem. Na zádech batůžek, oblečený je do sportovního a celý jen září. Už se zase scházíme na zahrádce naší oblíbené vinárničky a říkám si, jak obrovské štěstí mě potkalo. Vždyť ještě před rokem jsem byla psychicky i fyzicky úplně n
16.3.2023
Jela jsem z návštěvy od tety. Od ní jsem odcházela na poslední chvíli a jak jsem pospíchala, aby mi poslední spoj domů neujel, nastoupila jsem omylem do jiného vlaku. S tetičkou jsme se zapovídaly více než obvykle a než jsem se nadála, bylo na čase jít na nádraží. Měla jsem koupenou zpáteční jízdenku, takže jsem si to zamířila rovnou na nástupiště a naskočila do vlaku připraveného k odjezdu.
14.3.2023
Moje Pepina byla úžasná kamarádka a žádná druhá ji nemohla nahradit. Šanci ale dostal někdo docela jiný. Rexík se spokojeně rozvaluje na mojí pohovce a kouká po mně šibalskýma očima. Na ty mě doopravdy dostal. Mluvit sice tenhle psí šibal neumí, ale jeho oči to zvládnou za něho. Sedám si vedle něj a on mi pokládá hlavu do klína. Za chvíli nám v televizi začíná seriál. Ten už jsme s Pepinou nedo
12.3.2023
Tak výjimečný muž a vzal si takovou čůzu! To mi letělo hlavou, když jsem se vracela po třetí, čtvrté schůzce s Michalem k sobě domů. Jak to, že ty mrchy mají štěstí? Je takové klišé: „Moje žena mi nerozumí.“ Kdyby něco takového řekl, vysmála bych se mu, ale on to neřekl. Až mnohem později mi začal po malých dávkách „svěřovat“, jak mu žena „ubližuje“ a on je nešťastný! Prý nevěděl, že si ve skut
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce