Domů     Kartářce věřím, dala mi naději
Kartářce věřím, dala mi naději

V životě jsem se už mockrát spálila a spletla se ve vlastním úsudku. Udělala jsem pak zbytečné chyby a zkomplikovala si život. Doufám, že se to změní.

Paní Amélie vypadá vážně podivuhodně. Celá v černém hábitu, dlouhé tmavé rozevláté vlasy. A neskutečně pronikavý pohled. Trochu mi je úzko. Dlouho jsem se takovému setkání s tajnými vědami bránila.

To až překotné události v mém životě, mě nakonec zahnaly do úzkých. Měla jsem dojem, že jsem se ocitla na životní křižovatce. A jak dál? Kdo mi měl zodpovědně poradit, když já sama se bála jakéhokoli řešení, které vymyslím sama. Vždyť už tolikrát jsem šlápla vedle.

První zásadní rozhodnutí

Když pominu své přehmaty s prvními láskami, tak ten zásadní omyl mě čekal s Lojzou. Prostě jsem se domnívala, že je to ten správný mužský pro mě. I když už tehdy mi něco uvnitř varovalo. Ale na svůj vnitřní hlas jsem vůbec nic nedala.

I kamarádka mi varovala, že je to takový narcis, který miluje jen sám sebe. Já si ale myslela, že ze všeho nejvíc miluje mě. Samozřejmě to nebyla pravda. Pochopila jsem to, až když jsme se po dvou letech známosti zčistajasna, rozešli. Lépe řečeno, když mě Lojza opustil s dlouhonohou blondýnkou.

My jsme ti to říkali

Větu, kterou z duše nesnáším. Slyšela jsem ji v životě tolikrát. Od rodičů, kamarádů, partnerů. Věta, která je naprosto k ničemu, protože nijak nepomáhá. Jen konstatuje, že se mi zase něco nepovedlo.

Jako třeba moje manželství, které také začínalo docela slibně. Jenže jsem opět něco přehlídla a rozhodla se špatně. Tentokrát, ale něco přehlédlo i mé okolí, protože mi Jiřího nikdo nerozmlouval.

Už byl čas, tak akorát

Když jsem potkala Jiřího, bylo mi přes třicet a začínaly mi tikat biologické hodiny. Jiří mě okouzlil svým chováním. Nebyl žádný krasavec, ale zdálo se, že je hodný a že mě má doopravdy rád. Tentokrát mě můj pocit nezklamal.

Měl mě opravdu rád, ale ještě raději měl alkohol. To jsem však ve své zamilovanosti neviděla. Proto jsme se vzali. A rychle po sobě si pořídili dvě děti. To bylo ještě vše jakž takž v pořádku.

Dokud jsem byla na mateřské, chodil manžel domů včas a pomáhal mi někdy i s dětmi.

Pil stále víc

Když jsem nastoupila zpět do zaměstnání a děti do školky, hodně se u nás změnilo. Jiří začal chodit domů pozdě a vždy byl zjevně v dobré náladě v alkoholovém opojení. Posupně se z něj před mýma očima stával alkoholik. A já tou nemohla nijak zabránit.

Domluvy byly zbytečné. Jen jsme se o to víc hádali. Až jednou manžel místo doma, skončil v nemocnici. Podnapilý spadl pod autobus. Naštěstí to přežil.

Byla to marná snaha

Jiřího tento ošklivý zážitek tak vyděsil, že šek dobrovolně do protialkoholní léčebny. Svitla mi naděje, že bude všem našim patáliím konečně konec. Stále jsem ještě měla Jiřího ráda. Navíc tu byly také naše děti. Už dospívaly a situace doma je moc trápila.

Návrat Jiřího z léčebny jsme proto brali jako nový začátek. Bohužel naše nadšení z abstinujícího tatínka a manžela netrvalo dlouho. Jiří začal brzy opět pít a to s ještě větší chutí.

Po dalších dvou letech plných opileckých křiků, násilností a následných omluv a ujišťování, že to bylo naposled, jsem toho měla dost. Děti dospěly a já se rozvedla.

Potřebovala jsem samotu

Cítila jsem se hrozně. Nervy jsem měla pořádně pocuchané. Zase jsem stála na křižovatce a nevěděla jsem, co mám dělat. Našla jsem si malou garsonku a snažila se uspořádat si o samotě myšlenky.

Bylo mi jednašedesát a vypadalo to, že už mě v životě vůbec nic podstatného nečeká. Každé ráno do práce, pak si něco koupit cestou domů, podívat se na televizi a spát. Občas zajít za dětmi a vnoučaty, někdy na kafíčko ke kamarádce.

Srazilo mě to na kolena

A právě tehdy jsem potkala Františka.. Mužskýho, na kterého jsem celý život čekala. Je to doslova moje druhá půlka. Nikdy jsem nebyla tak šťastná a zamilovaná, konečně jsem žila naplno. Cítil to tak i František. Mělo to ale jeden podstatný háček.

František byl ženatý. Chtěl se ale rozvést a už jsme plánovali společný život. Po dvou krásných letech randění a velké lásky, přišla studená sprcha. Kvůli problémům s pohyblivostí pravé nohy jsem šla k doktorovi.

Po několika vyšetření vyřkl krutý ortel – Parkinson. Zatočil se se mnou celý svět. Po přečtení průběhu této nevyléčitelné nemoci jsem se zhroutila.

Co budu dělat?

Najednou jsem nevěděla, co dělat. Kdy to řeknu Františkovi. Nemám právo ho na sebe v této situaci vázat. Musíme se rozejít a on ať zruší probíhající rozvod. Má právo na normální život. Se mnou časem vůbec normální nebude.

Cítila jsem ale, že se s mojí láskou jen tak rozejít nedokážu. Už jsem sama sobě nevěřila a obrátila se tedy na vědmu.

Byla to úžasná vzpruha

Amélie profesionálním gestem rozložila na stole karty. Zadumaný, soustředěný výraz vystřídal lehký úsměv. Kartářka mluvila dlouho, ale to podstatné je, že mi dala naději. František mě neopustí kvůli mé chorobě. Miluje mě právě takovou, jaké jsem.

Nezůstane ze soucit, ale z lásky. Máme před sebou ještě spousta krásných let, než přijdou ty horší časy. „Spolu to všechno zvládnete“. Dodala na závěr kartářka a já jí věřím. Už mě netrápí, co bude zítra. Podstatný je dnešek. A ten je krásný.

Veronika N. (63), Praha

reklama
Související články
30.5.2023
Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít naše spokojené rodiny. Ale možná se příbuzní nikdy nemají pouštět do společných projektů. Když jsem budoucího švagra poznala, líbil se mi. Byl to celkem švihák, byl výřečný a vtipný. A navíc měl Karel vysokou stavební školu, už skoro hotovou. Říkala jsem si, že ségra udělala terno a trochu jsem jí záviděla. Trochu dost... Ale já jsem už měla Frantu,
29.5.2023
Člověk si začne vážit něčeho teprve tehdy, když to ztratí. To je můj případ. Svůj život jsem prostě nezvládla. Na všech televizních kanálech běží nějaké detektivky. Ať to přepínám, jak chci. Už i ta televize nestojí za nic, stejně jako můj život. Miluji romantické filmy, kde není sice o dramatické zápletky nouze, ale nakonec všechno dobře dopadne. Na rozdíl od mého životního příběhu. Ten šťastn
29.5.2023
Pořádná dávka napětí na dovolenou! Baví vás detektivky a takzvané true crime story? Tak byste si neměli nechat ujít KRIMI REVUE SPECIÁL 2023. Najdete v něm dechberoucí příběhy těch největších zrůd z Československa. Z minulosti i současnosti. A pachateli jsou nejen muži, ale i ženy, mládež a senioři. Zanechali za sebou převážně zlo, bolest, prázdno. A to nepřišli na svět někde daleko, za ve
28.5.2023
Psí láska může být věrná až za hrob. Ale v tak silné pouto mezi člověkem a zvířetem jsem přece jen nevěřila. Rex mi spokojeně líže ruku a hoví si na mém klíně. Je to ještě takové velké telátko a o světě a o životě v něm neví vlastně vůbec nic. Stálo mě to velkou odvahu, pořídit si znovu psa. Ale rodina mě přemluvila. Její „páníček“ Když nám před osmi lety zemřel pes, manžel neváhal a přin
27.5.2023
Můj muž byl odjakživa bouřlivák. I když mně se to líbilo! K mému údivu si ale vybral mě. No, moc štěstí mi to nepřineslo. Jarek už měl na kontě nespočet zářezů, ale mně tvrdil, že mě také miluje. Měl vřelý vztah k alkoholu, zatímco já nikdy nezkusila ani alkohol, ani cigaretu. Neviděla jsem na alkoholu a kouření, případně drogách, nic zajímavého. Jarek si ale vyzkoušel vše. Brali jsme se, když
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel