Domů     Kartářce věřím, dala mi naději
Kartářce věřím, dala mi naději

V životě jsem se už mockrát spálila a spletla se ve vlastním úsudku. Udělala jsem pak zbytečné chyby a zkomplikovala si život. Doufám, že se to změní.

Paní Amélie vypadá vážně podivuhodně. Celá v černém hábitu, dlouhé tmavé rozevláté vlasy. A neskutečně pronikavý pohled. Trochu mi je úzko. Dlouho jsem se takovému setkání s tajnými vědami bránila.

To až překotné události v mém životě, mě nakonec zahnaly do úzkých. Měla jsem dojem, že jsem se ocitla na životní křižovatce. A jak dál? Kdo mi měl zodpovědně poradit, když já sama se bála jakéhokoli řešení, které vymyslím sama. Vždyť už tolikrát jsem šlápla vedle.

První zásadní rozhodnutí

Když pominu své přehmaty s prvními láskami, tak ten zásadní omyl mě čekal s Lojzou. Prostě jsem se domnívala, že je to ten správný mužský pro mě. I když už tehdy mi něco uvnitř varovalo. Ale na svůj vnitřní hlas jsem vůbec nic nedala.

I kamarádka mi varovala, že je to takový narcis, který miluje jen sám sebe. Já si ale myslela, že ze všeho nejvíc miluje mě. Samozřejmě to nebyla pravda. Pochopila jsem to, až když jsme se po dvou letech známosti zčistajasna, rozešli. Lépe řečeno, když mě Lojza opustil s dlouhonohou blondýnkou.

My jsme ti to říkali

Větu, kterou z duše nesnáším. Slyšela jsem ji v životě tolikrát. Od rodičů, kamarádů, partnerů. Věta, která je naprosto k ničemu, protože nijak nepomáhá. Jen konstatuje, že se mi zase něco nepovedlo.

Jako třeba moje manželství, které také začínalo docela slibně. Jenže jsem opět něco přehlídla a rozhodla se špatně. Tentokrát, ale něco přehlédlo i mé okolí, protože mi Jiřího nikdo nerozmlouval.

Už byl čas, tak akorát

Když jsem potkala Jiřího, bylo mi přes třicet a začínaly mi tikat biologické hodiny. Jiří mě okouzlil svým chováním. Nebyl žádný krasavec, ale zdálo se, že je hodný a že mě má doopravdy rád. Tentokrát mě můj pocit nezklamal.

Měl mě opravdu rád, ale ještě raději měl alkohol. To jsem však ve své zamilovanosti neviděla. Proto jsme se vzali. A rychle po sobě si pořídili dvě děti. To bylo ještě vše jakž takž v pořádku.

Dokud jsem byla na mateřské, chodil manžel domů včas a pomáhal mi někdy i s dětmi.

Pil stále víc

Když jsem nastoupila zpět do zaměstnání a děti do školky, hodně se u nás změnilo. Jiří začal chodit domů pozdě a vždy byl zjevně v dobré náladě v alkoholovém opojení. Posupně se z něj před mýma očima stával alkoholik. A já tou nemohla nijak zabránit.

Domluvy byly zbytečné. Jen jsme se o to víc hádali. Až jednou manžel místo doma, skončil v nemocnici. Podnapilý spadl pod autobus. Naštěstí to přežil.

Byla to marná snaha

Jiřího tento ošklivý zážitek tak vyděsil, že šek dobrovolně do protialkoholní léčebny. Svitla mi naděje, že bude všem našim patáliím konečně konec. Stále jsem ještě měla Jiřího ráda. Navíc tu byly také naše děti. Už dospívaly a situace doma je moc trápila.

Návrat Jiřího z léčebny jsme proto brali jako nový začátek. Bohužel naše nadšení z abstinujícího tatínka a manžela netrvalo dlouho. Jiří začal brzy opět pít a to s ještě větší chutí.

Po dalších dvou letech plných opileckých křiků, násilností a následných omluv a ujišťování, že to bylo naposled, jsem toho měla dost. Děti dospěly a já se rozvedla.

Potřebovala jsem samotu

Cítila jsem se hrozně. Nervy jsem měla pořádně pocuchané. Zase jsem stála na křižovatce a nevěděla jsem, co mám dělat. Našla jsem si malou garsonku a snažila se uspořádat si o samotě myšlenky.

Bylo mi jednašedesát a vypadalo to, že už mě v životě vůbec nic podstatného nečeká. Každé ráno do práce, pak si něco koupit cestou domů, podívat se na televizi a spát. Občas zajít za dětmi a vnoučaty, někdy na kafíčko ke kamarádce.

Srazilo mě to na kolena

A právě tehdy jsem potkala Františka.. Mužskýho, na kterého jsem celý život čekala. Je to doslova moje druhá půlka. Nikdy jsem nebyla tak šťastná a zamilovaná, konečně jsem žila naplno. Cítil to tak i František. Mělo to ale jeden podstatný háček.

František byl ženatý. Chtěl se ale rozvést a už jsme plánovali společný život. Po dvou krásných letech randění a velké lásky, přišla studená sprcha. Kvůli problémům s pohyblivostí pravé nohy jsem šla k doktorovi.

Po několika vyšetření vyřkl krutý ortel – Parkinson. Zatočil se se mnou celý svět. Po přečtení průběhu této nevyléčitelné nemoci jsem se zhroutila.

Co budu dělat?

Najednou jsem nevěděla, co dělat. Kdy to řeknu Františkovi. Nemám právo ho na sebe v této situaci vázat. Musíme se rozejít a on ať zruší probíhající rozvod. Má právo na normální život. Se mnou časem vůbec normální nebude.

Cítila jsem ale, že se s mojí láskou jen tak rozejít nedokážu. Už jsem sama sobě nevěřila a obrátila se tedy na vědmu.

Byla to úžasná vzpruha

Amélie profesionálním gestem rozložila na stole karty. Zadumaný, soustředěný výraz vystřídal lehký úsměv. Kartářka mluvila dlouho, ale to podstatné je, že mi dala naději. František mě neopustí kvůli mé chorobě. Miluje mě právě takovou, jaké jsem.

Nezůstane ze soucit, ale z lásky. Máme před sebou ještě spousta krásných let, než přijdou ty horší časy. „Spolu to všechno zvládnete“. Dodala na závěr kartářka a já jí věřím. Už mě netrápí, co bude zítra. Podstatný je dnešek. A ten je krásný.

Veronika N. (63), Praha

reklama
Související články
23.2.2024
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji postupně ochromují. Co to šlo, pečovala jsem o něj s l
18.2.2024
Tehdy jsem ještě studovala na vysoké škole. Naskytla se možnost vyrazit na Slovensko na studijní pobyt, to jsem ovšem netušila, jak moc mi tato cesta změní život. Tehdy jsme byli ještě jedna země, přece jen to ale byla dálka, takže jsem to vnímala jako zpestření, že někam vyrazím. Cítila jsem, že potřebuji nějakou změnu, a toto byla příležitost, jak poznat něco nového. Přece jen jsem ještě bydl
17.2.2024
Když jste rodič, bojíte se o své dítě. Pokud hlídáte vnouče, máte strach ještě větší. Přesto tak nějak tušíte, že se přece nemůže nic stát. Já bohužel vím, že může. Je to už 12 let. Tehdy jsem byla ještě šťastná babička. Pavlíkovi byly tři roky. Myslím na něj, když chodím tou zpustlou zahradou. Když tu pobíhal, sekali jsme to spolu a pleli. Dnes? Pro koho bych to dělala? Moje jediné milované
12.2.2024
Přemýšleli jste někdy, jaký smysl byste nechtěli ztratit? Já jsem si neuměla představit, že neuvidím. A vidíte, tyto řádky píšu s pomůckami pro slepé. Nevidět ty krásy kolem sebe. Snad by mi nevadila ztráta sluchu, ale zrakové vjemy? Nevidět své blízké, nové věci kolem sebe nebo třeba i nebezpečí. Neuměla jsem si představit, že bych se mohla orientovat v prostoru, jít na autobus nebo tramvaj. O
11.2.2024
Nikdy jsem nevěřila na nějaké věci mezi nebem a zemí. Možná jsem se bránila, protože v naší rodině se opakovaly tragédie. Jen co sahá paměť historek naší rodiny, tak vím, že prababička se oběsila, druhá s pradědou zemřeli při tragické autonehodě. Babička spolykala prášky na spaní. Bohužel jsem tyto příbuzné chtěla následovat, když mi tragicky zahynul syn. Viděla jsem to. Byla jsem u jeho posled
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Matka ji prodala za pár stovek!
nasehvezdy.cz
Matka ji prodala za pár stovek!
Herečka Demi Moore (61) patří mezi největší sexsymboly filmového plátna. Toho už si ale kdysi všimla její matka, a jako dítě ji prodala na sex! Bylo jí 15 let, když se vrátila jednoho večera domů a
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Nekynuté lívance
tisicereceptu.cz
Nekynuté lívance
Potřebujete 170 g hladké mouky 1 lžíci prášku do pečiva špetku soli 2 velká vejce 2 lžíce rozpuštěného másla máslo na smažení K podávání zakysanou smetanu, drobné ovoce (jahody, borůvky,
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
epochaplus.cz
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé