Domů     Zeť nás přivedl na mizinu
Zeť nás přivedl na mizinu

Měla jsem dát na svůj instinkt. Už při prvním setkání mi na něm něco vadilo. Ale dcera byla hrozně zamilovaná. A tak jsem mlčela. Bohužel.

Strašně moc bych se potřebovala pořádně vyplakat. Pěkně nahlas, zanadávat si, rozčílit se, ulevit si. Jsem ale jak ztuhlá, jakoby mě už všechny emoce definitivně opustily. Už vůbec nic necítím, jsem naprosto apatická.

To všechno proto, že se snažím hrát si před manželem na statečnou. Jako, že všechno zvládneme, že se zase nic tak hrozného neděje. Máme přece kde bydlet. Přežili jsme. Ale jak?

Jeden malý kamrlík

Rozbaluji poslední krabici s oblečením. V podstatě máme štěstí, že nám toho moc nezbylo. Do tohoto kamrlíku pro lidi v insolvenci, by se nám stejně už nic nevešlo. Vlastně nemáme vůbec nic. Jsme na mizině. Jediné, co nám ještě zůstalo, jsou dluhy.

Já, která jsem nikdy nikomu nedlužil ani pětník, mám tisícové dluhy. Stejně jako můj manžel a bohužel i dcera. A to všechno kvůli tomu darebákovi. I když bohužel na své situaci neseme vinu všichni. Byli jsme málo obezřetní a dlouho celou situaci radikálně neřešili.

Neupřímný a samolibý

Když nám před dvanácti lety oznámila dcera, že nám přivede představit Viktora, do kterého byla beznadějně zamilovaná, měli jsme s manželem velkou radost. Bohužel jen do chvíle, než vešel do našeho domu.

Při prvním pohledu do jeho očí, kterými rychle uhnul, mě někde uvnitř zamrazilo. Ani stisk jeho ruky nebyl příliš silný. Měla jsem z něj nepříjemný pocit a doufala, že si to dcera ještě rozmyslí a najde si někoho jiného. Ne takového neupřímného a současně velmi sebevědomého mladíka.

Nenechala se odradit

Jenže naše Jaruška byla zaslepená láskou. Viktor, dokázal být velmi příjemný, zábavný. Věděl dobře, co má kdy říkat, aby se zalíbil, aby vzbudil zájem a obdiv. Navíc byl docela pěkný mužský, za kterým se ženy dokázaly ohlédnout.

Neměli jsme s manželem sílu jí Viktora vymlouvat. Nakonec šlo jen o mé jakési divné pocty. A na předtuchy nevěřil ani můj muž. Navíc musím přiznat, že se ke mně Viktor choval víc než hezky, zdvořile a pozorně.

Pěkná svatba

Vystrojili jsme tedy mladým hezkou svatbu. Viktor byl z pěti dětí a jeho rodiče nebyli na tom finančně zrovna nejlépe. Svatbu jsme proto z velké části financovali s manželem. Nelitovali jsme toho.

Měli jsme celkem slušné úspory a vdávali jsme svou jedinou dceru. Brzy se nám narodil i dvě krásná vnoučátka. Dvojčátka Kamilka a Mireček. To jsme si ještě mysleli, že je všechno v pořádku. Ale už dávno nebylo.

Sázkařská vášeň

To, že našeho zetě baví hazard jsme opravdu hodně dlouho neměli ani ponětí. Dcera to věděla, ale nám nic neřekla. V té době ještě Viktor pracoval a slušně vydělával.

Proto jeho neúspěchy při sázení dokázal zahladit z rodinného rozpočtu aniž by to někomu příliš ublížilo. Jenže jeho obliba v hazardu byla stále větší a větší.

Navíc ho začali zajímat i všelijaké lákavé, podivné a, jak se později ukázalo, ne zrovna poctivé kšefty.

První neshody

Nad domácností mé dcery se pomalu ale jist začala stahovat mračna. Viktor své hráčské touhy přestal zvládat. Navíc se zapletl do podivných obchodů. Nejenže už neměl co ze své výplaty dávat své ženě na domácnost a děti. Navíc si napůjčoval peníze, kde se dalo.

A začali ho postupně nahánět věřitelé. Ještě vážnější to začalo být, když dal v práci výpověď a dal se na podnikání. Dcera už byla dost nervozní a věčný úsměv jí zmizel z tváře. Už také přestala se svými plamennými obhajobami svého manžela.

Dětem už bylo skoro šest, měly začít chodit do školy. Museli jsme dceři na jejich vybavení do první třídy přispět.

Příspěvky byly pravidelné

Pak už se Jaruška přestala stydět za to, že po nás chce peníze. Nic jiného jí nezbývalo a ona musela financovat celou domácnost. Zvládala to jen díky našim příspěvkům a nakonec ani to nestačilo. U dcery se začali stále častěji objevovat exekutoři.

Jen díky dalším půjčkám dcera zvládla mnoho věcí zachránit. Viktora ale věřitelé naháněli všude, kam se hnul. Párkrát dostal i pěknou nakládačku. Jarušce bylo manžela líto, proto od něj nechtěla odejít, přestože jsme jí o to s manželem prosili.

Rychlý pád na dno

Pak náhle věci vzaly velmi rychlý spád. Dcera se ocitla v pasti. Dluhy manžela ji vehnali do exekuce, ale v bance jí další půjčku nechtěli dát. Zase jsme zasáhli a doufali, že už to bude naposled. Jenže nebylo.

Naše úspory zmizeli při „látání“ nekonečných zeťových dluhů. Ale nestačilo to. Dcera se musela s dětmi přestěhovat do menšího bytu. Viktor skončil zbitý v nemocnici a věřitelé se rozhodně nedali ničím zastrašit.

Další porci dluhů ze zeťova neúspěšného podnikání jsme zaplatili prodejem chalupy. Pak nastal konečně klid. Viktor se narychlo schoval v léčebně. A my s mužem museli odejít z našeho bytu, na který už nemáme peníze. Prodali jsme většinu věcí, přesto nám ještě zbyly dluhy.

Musíme to vydržet

Jsme na mizině. Rozhodně to ale své dceři nechceme vyčítat. Moc dobře vím, že i přes všechno, co se stalo, Viktora stále miluje. Je to otec našich vnoučat a až absolvuje léčbu z hráčské závislosti, má podle dcery dostat ještě jednu šanci a všechno napravit.

Jsme z toho s mužem velmi nešťastní, ale musíme to vydržet. Kvůli Jarušce, Kamilce a Mirečkovi.

Dagmar T. (59) Praha

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
29.5.2023
Když někdo nasadí život pro druhého, je to ten nejkrásnější projev lidskosti. Naši Terezu zachránil právě jeden takový statečný hrdina. Z ordinace vychází pan doktor. Mou dceru Terezu právě převážejí na nemocniční pokoj. „Bude v pořádku, nebojte se,“ uklidňuje mě lékař, když vidí můj vyděšený výraz. „Vzhledem k tomu, co se stalo, měla vaše dcera neuvěřitelné štěstí. Za pár dní už bude líp.“ Vím
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla