Domů     Nevěřila jsem, že ji dokážu někdy odpustit
Nevěřila jsem, že ji dokážu někdy odpustit

Dnes je mi maminky líto. Je to nemocná stařenka. Nevyčítám ji zlo, které kolem sebe šířila. Svou nenávist jsem zahnala. Mám ji ráda a postarám se o ní.

Byla jsem ošklivé kačátko, které nevyrostlo v krásnou labuť. V pubertě jsem nepatřila mezi vyhledávané objekty opačného pohlaví. I když jsem byla společenská a snadno navazovala kontakty, udržet kluka se mi nedařilo.

Hlavním důvodem byla moje atraktivní maminka. Byla překrásná. Každý kluk, a to i o generaci mladší, jí chtěl a zamiloval se až po uši. Její duše měla ale k čisté bytosti daleko. Její myšlení bylo temné, nepřející a zlomyslné.

S vnitřním sebeuspokojením přebírala kluky nejprve svým kamarádkám i sestrám, ničila i dlouhodobé vztahy, s muži si pohrávala a škodila. Svých předností, kterými ji příroda obdařila, neváhala využívat i u mě – své jediné dcery.

V mém mládí se stalo téměř pravidlem, že jsem přivedla domů kluka a než jsem se otočila, moje matka se s ním objímala a držela za ruku.

Chtěla mít každého

Jak čas šel, našla jsem toho pravého. Nejspíš proto, že mi přálo štěstí a okolnosti. Moje maminka totiž narazila na žárlivce, který si ji dokázal ohlídat. Vdala jsem se a maminka také.

V tu dobu jsem si myslela, že se problém vyřešil a obě budeme žít spokojený rodinný život. Byla to ale naivní představa. Já si pořídila s manželem děti a žila si jednoduchý, zato ale příjemný život. Zato matka v manželství neobstála.

Dítě se jí už nenarodilo a manžel od ní utekl. Což nebylo nic výjimečného. Žádný muž s ní nikdy nevydržel. A tak jsem se brzy zase dočkala. Moje rodinné štěstí matka nemohla unést. Nečekaný návrat domů z práce se pro mě stal smutným probuzením.

Svoji maminku jsem načapala s manželem ve své vlastní posteli. Rozhodnutí bylo rychlé, Rozvod. Rozhodla jsem se okamžitě, neboť se otevřela stará rána, jak mi matka celé mládí psychicky ubližovala.

Nemohla jsem odpustit

Rozvod byl dlouhý proces, já však byla rozhodnutá. Manželovi jsem nemohla věřit, a matce už vůbec ne. Můj muž pochopil, že rozchod myslím vážně, a situaci řešil zkratově. Museli při něm tehdy stát andělé.

Po jedné z hádek, kdy jsem skočila do auta a jela do práce, jsem pod kopcem vůz otočila a vrátila se zpět. Bylo to takové zvláštní vnuknutí, které jsem naštěstí poslechla. Manžel si pustil plyn.

Naštěstí jsem dokázala v takové chvíli zachovat chladnou hlavu a manželovi poskytnout první pomoc. Kdybych se zdržela jen o chvíli, bylo pozdě. To mě obměkčilo a zklidnilo rozbouřené vlny. Vzala jsem ho na milost. A nemrzí mě to. Manžel se poučil.

Od té chvíle mou matku nenávidí, vyhýbá se jí a dodnes – i po tolika letech – odchází, když přijde na návštěvu.

Osud ji krutě potrestal

Kdo by to dnes řekl, že ta zubožená stará žena bývala taková vyhlášená krasavice. Karta se obrátila.

Díky své práci v lázeňském domě se pohybuji ve zdravém prostředí, musím být stále pohotová a psychicky aktivní, také se starám o druhé, a tudíž se nemohu utápět ve svých smutcích a depresích. Na smutnění a prohřešky nemám prostě čas.

Lidé mě mají rádi a mé děti ke mně pravidelně přijíždějí s vnuky o víkendech. Těší mě, že podle lidí nevypadám na svůj věk, a dokonce se za mnou občas nějaký ten mužský ohlédne. A co víc? Manžel na mě žárlí, což dříve nedělal.

Ti, co mě znají celý život, tvrdí, že vypadám atraktivněji, než jako mladá dívka. Je to příjemné poslouchat. Co ale ještě více? I přes svůj věk jsem zdravá a cítím se plná síly a energie. O mé mamince se totéž říci nedá.

Zůstala zcela opuštěná

Je plná nemocí a smutku. Svůj život si odžila divoce, mejdany, večírky, práce v zakouřeném baru a později non-stopu udělaly své. Zničily ji nejen cigarety, ale také alkohol, kterému nadmíru holdovala.

Nikdy nedokázala udržet kvalitní vztah, a tak zůstala sama – se svými vzpomínkami, myšlenkami a depresemi. Dokonce ani ten pes, kterého si pořídila, u ní nevydržel a utekl. Zapomněla jsem na staré křivdy a nabídla ji lásku, podporu a bezpečí.

Zejména Vánoce mi bylo těžko u srdce, že je maminka tráví sama. Opuštěná. K nám do domu nesmí. Manžel ji stále neodpustil.

Našla konečně klid?

Ten nápad přišel v práci. Do lázní přijel starý vdovec. Celý život byl zvyklý na velkou rodinu, měl hodně dětí a vnuků. Zemřela mu žena a on se cítil nešťastně. Jak jsem si s ním povídala, napadlo mě seznámit ho s matkou.

Třeba k sobě ty dvě opuštěné duše najdou cestu. Když se ti dva ale potkali, nebyla to žádná sláva. Maminka, která byla zvyklá na štramáky a bohaté pány, stařečka zhodnotila jako někoho, kdo je pro ni odpudivý.

Byl ale tak hodný, že mu nedokázala říct pravdu do očí. Cítila jsem se zklamaná. Jaké ale bylo moje překvapení, když se za několik dní objevili ti dva staříci u mě v práci. Maminka mi řekla s úsměvem: „Když on je Lojzíček tak hrozně hodný!“

Dnes jsou spolu čtyři roky. A někdy se mi zdá, že je moje maminka konečně prvně v životě zamilovaná.

Libuše, (53), Kladensko

reklama
Související články
22.4.2024
Kde jsem udělala chybu, že jsem syna vychovala jako úplného naivu? Jeho první manželství skončilo katastrofálně. Další žena se nakonec také pěkně vybarvila. Marii si syn vzal hned po maturitě, protože se brát museli. Tehdy to nebylo nic moc výjimečného. U nás v domku bylo místa víc než dost, tak neměli mladí starost, kde budou bydlet. Prostě jsme jim dali dohromady první patro a bylo to. S reko
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!