Domů     Udělalo jim radost, že nejsem bez chyby?
Udělalo jim radost, že nejsem bez chyby?

Trápila jsem se tím, že mě nemají rádi. Bratr i sestry mě vynechávali z rodinných oslav a setkání. Netušila jsem, že je dráždí moje dokonalost.

Vždycky jsem byla nadšenec, který za sebou vlekl ostatní. Rodiče mě dávali sourozencům za příklad, ať už se jednalo o výsledky ve škole, sportovní výkony, zájmové kroužky nebo úspěchy u kluků, kterých se kolem mě točilo hodně.

Na co jsem sáhla, to se mi dařilo. Zdála jsem se být dokonalá. Sourozenci někdy říkaly, že mě mají sice moc rády, ale ve chvíli, kdy se mi daří, mě nenávidí. Já to brala vždycky jako vtip. Ani ve snu mě nenapadlo, že by to mohli myslet vážně.

Nesnesli moji oblíbenost

Prvně mě napadlo, že mají sourozenci vůči mě blok ve chvíli, kdy mě jedna ze sester požádala, abych na přítele, kterého si našla, nehovořila, ba co více, abych se na něj ani nepodívala. Přišlo mi to komické, ale vyhověla jsem ji.

Vysloužila jsem si za to od něj přívlastek nafoukaná, aniž bych za to mohla. U druhé sestry se problém projevil jinak. Při přípravě na běžecké závody ve škole jsme běžely spolu. Učitelka tělocviku byla konsternovaná.

Sestry čas byl mnohem horší, než běžně mívala. Sprint jsme zopakovaly. Výsledek byl ještě horší. Jakmile běžela setra s kýmkoliv jiným, měla čas vynikající. Jakmile se mnou, čas se výrazně zpomalil.

Sestra měla vůči mě psychickou zábranu, kterou nedokázala překonat. Byla přesvědčená, že je ve všem horší. A tak mě nedokázala předběhnout. A bratr? Ten se mi prostě poškleboval, opakoval mi při každé příležitosti, že jsem nemožná a hloupá.

Škodili mi za zády

Od společných přátel jsem se dozvídala, jak mě sourozenci pomlouvají. Intrikovali zejména u kluků, kteří se kolem mě točily, a došlo to tak daleko, že mi rozbili první vztah. Zničili společně mou první lásku!

Že to byla jejich práce jsem se ale dozvěděla až o mnoho let později. Velmi rafinovaně a promyšleně vztah zlikvidovali. Říkala jsem jim všechno, tudíž to pro ně nebyl problém.

Došli ve svých aktivitách až tak daleko, že anonymně volaly nejen mému příteli, ale také jeho rodičům a dokonce i naším rodičům, aby mi překazili schůzku.

Záviděli mi i tu lásku, zatímco já byla jejich zpovědník, rádce i ten, kdo jim kryl záda ve chvílích, kdy to potřebovali.

Vysoká nás rozdělila

S nástupem na vysokou školu se problém rozšířil i na další členy rodiny.

Všichni ti, se kterými jsem jako dítě vyrůstala, nabyli dojmu, že je to velká nespravedlnost, že já si buduji slibnou kariéru, zatímco oni zůstali v malém městě na pracovním místě, které je nebaví.

Nikdo si nepřiznal, že za mým úspěchem jsou roky strávené studiem, odříkáním zábavy, které oni mohli holdovat plnými doušky. Že si svůj úspěch nejspíš zasloužím za svou pracovitost, houževnatost a odříkání.

Došlo to až tak daleko, že na vysokou školu chodily anonymní dopisy. Naštěstí jsem bydlela na koleji a tam jsme se všichni znali. Tudíž jsem z pomluv vyšla šťastně. Sám proděkan se mě ale zeptal, kdo by mohl mít zájem na tom mi tak hrozně škodit.

Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že by se k něčemu takovému uchýlila moje vlastní rodina.

Byla jsem prý bezcitná

I přes takové překážky se mi podařilo dostudovat a získat skvělé místo. Byla jsem úspěšná, bohatá a šťastná – jen kdyby se ke mně čas od času nedonesla zpráva, co se o mně v rodinných kruzích povídá.

Že jsem bezcitná železná lady, která nebude mít nikdy rodinu. Děti prý obětuji kariéře a mamonu. A jako třešničku na dortu vymysleli, že jsem lesba. Nikdy jsem se totiž neukázala mezi v rodině s přítelem. Důvod byl ovšem jiný.

Nechtěla jsem jim dát záminku k dalším domněnkám. Fantazie příbuzných totiž neměla hranice. Myslím, že by se všichni dobře uživili v nějakém bulvárním plátku.

Na straně druhé jsem paradoxně podle nich absolvovala několik potratů, ačkoliv ve skutečnosti jsem neměla žádný. Nebylo divu, že jsem se začala rodinným setkáním vyhýbat. Přestala jsem jezdit domů a dokonce i volat.

Čímž jsem samozřejmě ještě přidala polínka do už tak velké varty. V jejich očích jsem byla nevděčná, namyšlená, sobecká…

Najednou přispěchali

Nadešel čas, a já si založila rodinu. Našla jsem si kolegu a s ním si pořídila dítě. Tím by zřejmě vztahy s rodinou skončily definitivně, kdybych nerodila císařským řezem a nenastaly u mě vážné zdravotní komplikace . Najednou jsem se musela rozhodnout.

Kariéra nebo moje zdraví a dítě? Obojí nebylo možné. Opustila jsem dobře placené místo vedoucího odborníka a stáhla se domů k dítěti. Obětovala jsem všechno, co jsem tak pracně získala. Vždycky je ale něco za něco, jak se hned vzápětí ukázalo.

Moje osobní tragédie, která mě připravila o práci, mi vrátila rodinu a lásku mých nejbližších. Mí sourozenci mi spěchali na pomoc.

Nabízeli mi hlídání, pobyt na chatě, dokonce finanční podporu, péči o mě i dítě… Zkrátka přestala jsem být v jejich očích dokonalou a můj pracovní kolaps z nás zase udělal pevně semknutou milující rodinu.

Adéla (47), Brno

reklama
Související články
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
24.2.2024
Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je. Těžký začátek Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít
21.2.2024
Lásku jsem jí přála, ale ne s tímto chlapem! Můj soused byl totiž nenapravitelný sukničkář. Jenže ona jeho chyby nechtěla vidět. Mého bratra prý má pořád ráda, ale, když tak náhle tragicky odešel, zůstala sama. A tak se stala možnou obětí našeho souseda. Všimla jsem si mnohokrát, že si můj soused vodí domů spoustu ženských. Vše podle jeho plánů Měl snad každých pár měsíců jinou. Mohlo mu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla