Domů     Udělalo jim radost, že nejsem bez chyby?
Udělalo jim radost, že nejsem bez chyby?

Trápila jsem se tím, že mě nemají rádi. Bratr i sestry mě vynechávali z rodinných oslav a setkání. Netušila jsem, že je dráždí moje dokonalost.

Vždycky jsem byla nadšenec, který za sebou vlekl ostatní. Rodiče mě dávali sourozencům za příklad, ať už se jednalo o výsledky ve škole, sportovní výkony, zájmové kroužky nebo úspěchy u kluků, kterých se kolem mě točilo hodně.

Na co jsem sáhla, to se mi dařilo. Zdála jsem se být dokonalá. Sourozenci někdy říkaly, že mě mají sice moc rády, ale ve chvíli, kdy se mi daří, mě nenávidí. Já to brala vždycky jako vtip. Ani ve snu mě nenapadlo, že by to mohli myslet vážně.

Nesnesli moji oblíbenost

Prvně mě napadlo, že mají sourozenci vůči mě blok ve chvíli, kdy mě jedna ze sester požádala, abych na přítele, kterého si našla, nehovořila, ba co více, abych se na něj ani nepodívala. Přišlo mi to komické, ale vyhověla jsem ji.

Vysloužila jsem si za to od něj přívlastek nafoukaná, aniž bych za to mohla. U druhé sestry se problém projevil jinak. Při přípravě na běžecké závody ve škole jsme běžely spolu. Učitelka tělocviku byla konsternovaná.

Sestry čas byl mnohem horší, než běžně mívala. Sprint jsme zopakovaly. Výsledek byl ještě horší. Jakmile běžela setra s kýmkoliv jiným, měla čas vynikající. Jakmile se mnou, čas se výrazně zpomalil.

Sestra měla vůči mě psychickou zábranu, kterou nedokázala překonat. Byla přesvědčená, že je ve všem horší. A tak mě nedokázala předběhnout. A bratr? Ten se mi prostě poškleboval, opakoval mi při každé příležitosti, že jsem nemožná a hloupá.

Škodili mi za zády

Od společných přátel jsem se dozvídala, jak mě sourozenci pomlouvají. Intrikovali zejména u kluků, kteří se kolem mě točily, a došlo to tak daleko, že mi rozbili první vztah. Zničili společně mou první lásku!

Že to byla jejich práce jsem se ale dozvěděla až o mnoho let později. Velmi rafinovaně a promyšleně vztah zlikvidovali. Říkala jsem jim všechno, tudíž to pro ně nebyl problém.

Došli ve svých aktivitách až tak daleko, že anonymně volaly nejen mému příteli, ale také jeho rodičům a dokonce i naším rodičům, aby mi překazili schůzku.

Záviděli mi i tu lásku, zatímco já byla jejich zpovědník, rádce i ten, kdo jim kryl záda ve chvílích, kdy to potřebovali.

Vysoká nás rozdělila

S nástupem na vysokou školu se problém rozšířil i na další členy rodiny.

Všichni ti, se kterými jsem jako dítě vyrůstala, nabyli dojmu, že je to velká nespravedlnost, že já si buduji slibnou kariéru, zatímco oni zůstali v malém městě na pracovním místě, které je nebaví.

Nikdo si nepřiznal, že za mým úspěchem jsou roky strávené studiem, odříkáním zábavy, které oni mohli holdovat plnými doušky. Že si svůj úspěch nejspíš zasloužím za svou pracovitost, houževnatost a odříkání.

Došlo to až tak daleko, že na vysokou školu chodily anonymní dopisy. Naštěstí jsem bydlela na koleji a tam jsme se všichni znali. Tudíž jsem z pomluv vyšla šťastně. Sám proděkan se mě ale zeptal, kdo by mohl mít zájem na tom mi tak hrozně škodit.

Ani ve snu mě tehdy nenapadlo, že by se k něčemu takovému uchýlila moje vlastní rodina.

Byla jsem prý bezcitná

I přes takové překážky se mi podařilo dostudovat a získat skvělé místo. Byla jsem úspěšná, bohatá a šťastná – jen kdyby se ke mně čas od času nedonesla zpráva, co se o mně v rodinných kruzích povídá.

Že jsem bezcitná železná lady, která nebude mít nikdy rodinu. Děti prý obětuji kariéře a mamonu. A jako třešničku na dortu vymysleli, že jsem lesba. Nikdy jsem se totiž neukázala mezi v rodině s přítelem. Důvod byl ovšem jiný.

Nechtěla jsem jim dát záminku k dalším domněnkám. Fantazie příbuzných totiž neměla hranice. Myslím, že by se všichni dobře uživili v nějakém bulvárním plátku.

Na straně druhé jsem paradoxně podle nich absolvovala několik potratů, ačkoliv ve skutečnosti jsem neměla žádný. Nebylo divu, že jsem se začala rodinným setkáním vyhýbat. Přestala jsem jezdit domů a dokonce i volat.

Čímž jsem samozřejmě ještě přidala polínka do už tak velké varty. V jejich očích jsem byla nevděčná, namyšlená, sobecká…

Najednou přispěchali

Nadešel čas, a já si založila rodinu. Našla jsem si kolegu a s ním si pořídila dítě. Tím by zřejmě vztahy s rodinou skončily definitivně, kdybych nerodila císařským řezem a nenastaly u mě vážné zdravotní komplikace . Najednou jsem se musela rozhodnout.

Kariéra nebo moje zdraví a dítě? Obojí nebylo možné. Opustila jsem dobře placené místo vedoucího odborníka a stáhla se domů k dítěti. Obětovala jsem všechno, co jsem tak pracně získala. Vždycky je ale něco za něco, jak se hned vzápětí ukázalo.

Moje osobní tragédie, která mě připravila o práci, mi vrátila rodinu a lásku mých nejbližších. Mí sourozenci mi spěchali na pomoc.

Nabízeli mi hlídání, pobyt na chatě, dokonce finanční podporu, péči o mě i dítě… Zkrátka přestala jsem být v jejich očích dokonalou a můj pracovní kolaps z nás zase udělal pevně semknutou milující rodinu.

Adéla (47), Brno

reklama
Související články
7.6.2023
Matka mě opustila, když jsem byla ještě maličká. To člověka těžce poznamená. Naštěstí jsem měla báječného tatínka, který se o mě dojemně staral. Máma od nás odešla, když mi byly čtyři. Nic jsem pro ni neznamenala. Jak by jinak mohla proboha opustit čtyřletou holčičku? Táta se mi to chudák snažil nějak vysvětlil, mumlal omluvně: „No asi neměla mateřské instinkty…“ Nikdy jsem jí neodpustila. Žila
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel