Domů     Její smrtí nenávist neskončila
Její smrtí nenávist neskončila

Může se nenávist, vypěstovaná během života, přenést až za hrob? Neuměla jsem si najít cestu k nové partnerce svého otce a ta se mi po smrti zřejmě mstí.

Oba své rodiče jsem měla odmalička moc ráda. Až do mých dvanácti let jsme byli šťastná a milující se rodina. Jezdili jsme společně na letní dovolené k moři, v zimě jsme zase trávili týden na horách. Pak se ale naši začali najednou vzájemně odcizovat a hádat.

Maminka byla v té době bez práce, takže o to byla ještě více podrážděná a nervózní. Nakonec se jí naskytla příležitost práce v jiném městě, a protože s tátou to byla více méně jen otázka času, kdy se rozvedou, tak na nabídku kývla a odstěhovala se. O čtvrt roku později se pak rodiče rozvedli.

Našla jsem si hodného muže

Dále jsem žila jen s otcem a za maminkou jsem jezdila na víkendy. Čas běžel dál – vystudovala jsem gymnázium, pak vysokou ekonomickou školu, kde jsem se seznámila s Tomášem, mým manželem.

Vzali jsme se a v průběhu dalších čtyř let jsme se stali dvojnásobnými rodiči. Věnovala jsem se své rodině a doufala, že s Tomášem mě žádné podobné karamboly, jaké rozdělily moje rodiče, nečekají.

Od první chvíle jsme se neměly rády

Krátce po narození mého prvního syna mi otec oznámil, že se hodlá oženit se svou dlouholetou partnerkou Radkou. Byla o deset let mladší než otec a aby toho nebylo málo, tak otec dodal, že spolu čekají dítě.

A tak jsem kromě macechy pak získala i nevlastního bratra Kamila, když se otci s novou manželkou narodil syn. Taková rodinná situace se mi vůbec nelíbila, jenže se s ní nedalo nic dělat.

Maminka mi odešla

S Radkou jsme se srdečně nenáviděly, i když jsme se to snažily nedávat okatě najevo. Pohledy, které jsme si vyměňovaly, ale mluvily za všechno. A pak přišel nejhorší den v mém dosavadním životě – když mi bylo čtyřicet let, zemřela mi maminka.

Jednoho dne se jí prostě zastavilo srdce. Těžce jsem nesla, že na pohřbu se objevil i otec s Radkou. A její přítomnost jsem mu i později rázně vyčetla. Bránil se a namítal, že to přece byla slušnost a povinnost, i ze strany jeho nové manželky.

Zemřeli krátce po sobě

Otec matku přežil o patnáct let. Nebylo divné, že jako celoživotní kuřák zemřel na rakovinu plic. Na jeho pohřbu jsem se svojí macechou vůbec nepromluvila, i když ona se o to snažila. Netušila jsem, jak málo času jí ještě osud dopřál.

Radka totiž zemřela necelý rok nato. Byla to nešťastná náhoda, podlehla následkům tragické autonehody.

Šla jsem na pohřeb

Dlouho jsem rozvažovala, jestli jí mám jít na pohřeb. Nevlastní bratr Kamil mě ale přišel osobně pozvat, a tak jsem odhodila roky nastřádanou nenávist a obřadu jsem se zúčastnila. Už během pohřbu jsem se cítila divně.

Když pak rakev s Radkou opouštěla smuteční místo, hrozně jsem se polekala. Na pár vteřin se mi totiž zdálo, že vedle odjíždějící rakve stojí nějaká postava. Vypadala právě jako moje macecha.

Zjevil se mi její duch

Moje stísněné pocity se ještě znásobily, když se mě Kamil zeptal, jestli jsem v pořádku – prý že vypadám, jako bych viděla nějakého ducha. Vymluvila jsem se na únavu a na to, že na mě příliš zapůsobila atmosféra místa.

Když jsem pak vycházela z obřadní síně ven, uviděla jsem tu postavu znovu. Nyní už jsem neměla pochybnosti – ten přízrak měl skutečně podobu mé macechy!

Přízrak mě všude pronásledoval

Od toho dne mi začaly těžké chvíle. Nejprve jsem nechtěla věřit, že by se něco takového mohlo skutečně odehrávat, ale s každým dalším zjevením přízraku jsem ztrácela nervy víc a víc. Nevěděla jsem, jestli se mám někomu svěřit.

Bylo mi jasné, že manžel jako prakticky a rozumově založený muž by se mi vysmál nebo by mi doporučil návštěvu psychiatra. Snažila jsem se samu sebe přesvědčit, že to jsou jen vidiny. Pak jsem ale jednou přízrak macechy spatřila, když jsem se vracela potmě domů.

Tentokrát nezůstal u toho, aby mě jen pozoroval z dálky. Duch Radky se ke mně přiblížil a já cítila, jak mě ovanul ledový závan. Vykřikla jsem a utíkala domů, ale dál jsem vnímala, že mám přízrak v zádech.

Snažila jsem se v sobě najít odpuštění

Po této příhodě jsem se svěřila jedné kamarádce, kterou vždy zajímaly věci mezi nebem a zemí. Doporučila mi, abych zašla do kostela, za macechu se pomodlila, zapálila svíčku a hlavně jí ve svém srdci odpustila.

Udělala jsem všechno, jak mi řekla, ale pomohlo to jen na pár měsíců. V současné době dál nevím, kdy a kde se mi přízrak zjeví. Pravdou totiž je, že jsem nikdy nedokázala svému otci opustit, že nechal moji matku odejít a znovu se oženil.

Najdu někdy ještě klid?

Rozvod rodičů ve mně zůstal jako celoživotní trauma. Radku, svoji macechu, jsem nikdy do svého srdce nepřijala. S otcem jsem skoro přestala mluvit, v kontaktu jsme zůstávali jen kvůli mým synům, kteří svého dědečka zbožňovali.

Teď jsem ve stádiu, kdy mě Radky duch už nepronásleduje dennodenně, ale občas se jeho přítomnost projeví například ledovým závanem, chvěním nábytku nebo zhasnutím svíčky.

Marcela P. (59), Jindřichův Hradec

reklama
Související články
17.4.2024
Když se mi to stalo prvně, myslela jsem, že je to náhoda. Od té doby se stalo ale několikrát, že se ty přístroje samy spustily a komunikovaly spolu. Počítače a mobily, čím jsou chytřejší a modernější, dokážou žít více vlastním životem. A nebo je snad někdo ovládá na dálku? Občas se mi zdá, že jsou oblíbenou hračkou duchů, šotků, nebo dokonce mimozemšťanů? Když jsem mívala obyčejný tlačítkový
14.4.2024
S Davidem jsme plánovali společný život, když musel odjet do zahraničí. Slíbil mi, že na mě bude myslet, i když zemře. Po letech to splnil! Říká se, že lidé jsou schopni milovat až za hrob. Věříte tomu, nebo ne? Mě vlastní děsivá zkušenost přesvědčila o tom, že to tak skutečně může být. Léta jsem nevěděla, co se s mým přítelem stalo. Odhalení, které po letech přišlo, bylo hodně děsivé. Byla
13.4.2024
Během víkendu na horách jsem prožila noční můru. Ztratila jsem se v lese, všude jen sníh a stromy. A pak jsem uslyšela vytí. Kamarádka mi volala na poslední chvíli. Musela zrušit víkend na chalupě, kterou měla zamluvenou měsíce dopředu. Nabídla mi, abych jela místo ní. Byla by škoda, kdyby ubytování propadlo. Sice jsem tak narychlo nesehnala nikoho do páru, ale vyrazila jsem. Knížka u kamen a p
13.4.2024
Když mi Klárka v největší horečce řekla, že zanedlouho zemřu, návštěvu u kamarádky jsem zkrátila. Kamarádky dcerka byla nemocná, takže místo do kavárny jsem šla na návštěvu k Janě domů. Nicméně návštěva nestála za nic, ani jsme si pořádně nepopovídaly. Klárce večer šplhala teplota nahoru. Nakonec jsem pomáhala se studenými zábaly a držela kamarádku alespoň psychicky. Starost o dítě Jana b
8.4.2024
Nechala jsem si ho vytetovat na kotník. Najednou ale zmizel. Přesně v tu chvíli se objevil stejný motýl u muže, kterého jsem milovala. Bylo to na konci letních měsíců, kdy jsem seděla u vody a rozjímala o svém beznadějně nudném životě a o své nešťastné lásce. Nad vodní hladinou se mihla vážka a vzápětí se mé nohy dotkl motýl. Přistál mi na kotníku. Byl tak krásný, takové zbarvení jsem ještě
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,