Domů     Starala se o něj a on ji sprostě okradl
Starala se o něj a on ji sprostě okradl

Můj synovec Lukáš byl vždy normální kluk. Žádný sígr. Byl hodně fixovaný na mého bratra, dopustit nedal ani na naši maminku, jeho babičku. Byl to její mazánek.

Teprve až po mnoha letech jsme zjistili, že si Lukáš udělal z babičky kasičku a většinu věcí z jejího domu sprostě rozprodal, což rodinu naprosto zničilo. Jsme poměrně malá rodina.

Nyní už mám jen mámu a staršího bratra Richarda, který mi byl celý život ochráncem i vzorem. Po rozvodu zůstal se synem Lukášem sám a musela jsem uznat, že výchovu celkem zvládal. „Jsme dva silní chlapi co se ničeho nezaleknou.

My si vystačíme i sami,“ prohlašoval vždy Richard. Líbilo se mi, že se i k nelehké životní situaci dokážou postavit čelem. Navíc jako jediní z rodiny bydleli co nejblíž naší mamince o kterou se vzorně starali.

Po smrti táty zůstala na celý náš bývalý dům sama a s opravami si nevěděla rady. Lukáš se k babičce velmi upnul, svým způsobem mu nahrazovala mámu. A i pro ni byl nejoblíbenějším vnoučetem.

Velké stěhování

Vše se změnilo, když si Richard našel výrazně mladší partnerku a v ryze mužské domácnosti začalo být najednou dusno. Lukáš si s Dominikou od začátku nerozuměl, přišlo mu, že se k nim vetřela. Najednou měl žít život podle něčích pravidel a na to nebyl zvyklý.

A zvykat si nechtěl. Buď byli s Dominikou v sobě anebo byl zamlklý, podrážděný. Nejprve jsme si mysleli, že jde o počátek puberty, ale situace se zhoršovala. Nechtěl jíst, odsekával. Po každé hádce utíkal k babičce.

Byl u ní prakticky pořád, nikoho proto nepřekvapilo když máma zavelela, že chce, aby se kluk nastěhoval k ní. Nejen že jí pomůže s prací kolem domu, ale navíc se bude cítit v bezpečí i klidu. „Nech ho teď být, vidíš že s ním nic nehne. Nech ho teď u mě a pak se uvidí,“ utnula poslední diskuzi.

Do kapsy hluboko

Soužití vypadalo bez problémů, vztahy v rodině se upravily. Lukáš došel zdárně až k maturitě. Pak se ale nastal problém. Pracovat se mu nechtělo. Zvykl si na servis babiččina mazánka, který nemusí pro nic hnout prstem.

Jeho maximem bylo sem tam uklidit na zahradě anebo něco opravit. Richard jen tak tak vyšel a i když se mu snažil dát vše, po čem kluk toužil, vždy to bylo málo. Dominika navíc nechtěla aby ho víc rozmazloval. „Chce žít sám?

Tak ať se postaví na vlastní nohy a na veškeré nesmysly si vydělá.“ Veškeré jejich prosby aby si našel alespoň brigádu byly marné. Na své mámě, která pracovala jako letuška toho také moc nevyprosil. Situace začala trápit i babičku.

Začal na ni být nepříjemný, mnohdy jí odsekl nebo odešel od rozdělané práce, kterou ona musela dodělat. Dokud jednoho dne nezavelel, že už o něj nemusí mít strach. Prý si začíná šetřit, vypomáhá u táty svého kamaráda. Prý v půjčovně aut. „To koukáte co? A pak, že se neuživím,“ smál se.

Život na vysoké noze

Z kluka co měl vždy hluboko do kapsy si najednou začal žít dost na vysoké noze. Mohl si dovolit na co si vzpomněl, jen babička nebyla z jeho rozmarů nadšená. Nechtěla abychom k nim jezdili na návštěvu, vždy raději dorazila za námi.

Jednou se vymluvila na nepořádek, podruhé na to, že chce změnit prostředí a podívat se jak vlastně žijeme. Nikdo jsme ale dlouhé měsíce nevěděli proč. Dokud se jednoho dne nezastavil Richard na návštěvu.

Hledal nějaké věci z dob kdy byl malý a tak se rozhodl v našem domě pořádně zapátrat. To, co viděl mu ale vzalo dech. Většina z věcí totiž byla fuč. Nábytek po prarodičích, drahé servisy, dokonce i našetřené úspory. „Mami? Kam se poděly veškeré naše věci?

Ty jsi je prodala?“ zeptal se. A máma se rozbrečela. Tehdy vše prasklo.

(Ne)povedený vnouček

Náš povedený synovec nikdy na žádnou brigádu nechodil. Žil z toho, co „nakradl“ a mezi kamarády a po internetu různě rozprodal. Úspory které měla máma schované si prostě vzal. Ani se nezeptal.

Když se mu máma dovolila odporovat, začal jí vyhrožoval, že má být zticha a být ráda, že jí vůbec s tou barabiznou pomáhá. Jednou dokonce padlo, že jí strčí do domova důchodců. „Chtěla jsem vám to říct, ale hrozně jsem se bála.

Najednou to byl někdo úplně jiný,“ prohlásila se smutkem v hlase. Nemohli jsme tomu uvěřit, vždy k sobě měli tak blízko. A byla to právě ona, kdo nad ním držela ochranou ruku. A Lukáš se celé ty měsíce jen přetvařoval. Richard byl naštvaný. Viděl rudě.

Sprostý podvod

Okamžitě jsme začali pátrat po internetu jestli se nám některé věci nepodaří dohledat a koupit zpět. Dominika byla pro okamžitě zalarmovat policii. „Vždyť vás sprostě okradl, prostě to nahlas,“ radila mu. Richard si ale nebyl jistý.

Po domluvě s Lukášovou mámou s ním chtěl nejdřív promluvit. Když se proto kluk vrátil z „práce“ okamžitě na něj uhodil. Jenže Lukáš se jen smál. Podle něj šlo stejně jenom o krámy. Přišlo mu zábavné, že si toho dlouhé měsíce nikdo nevšiml.

A to byla nejspíš pro bratra poslední kapka. „Tak takhle ne kamaráde, takhle jsme tě nevychovali,“ prohlásil než naložil mámu do auta a společně s Dominikou neodjeli k nim domů. Odtud pak zamířil na polici.

Krutá dohra

Lukáš měl smůlu. Richard nahlásil, že Lukáš svou babičku okradl. A po soupisu všech věcí se jednalo o poměrně velkou částku. Vězení ho určitě nemine. Myslím, že máma mu jeho zradu nikdy neodpustí. Stejně tak Richard, který dodnes nedokáže pochopit kde udělal chybu…

Lada M. (46), Ústí nad Labem

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet