Domů     Starala se o něj a on ji sprostě okradl
Starala se o něj a on ji sprostě okradl

Můj synovec Lukáš byl vždy normální kluk. Žádný sígr. Byl hodně fixovaný na mého bratra, dopustit nedal ani na naši maminku, jeho babičku. Byl to její mazánek.

Teprve až po mnoha letech jsme zjistili, že si Lukáš udělal z babičky kasičku a většinu věcí z jejího domu sprostě rozprodal, což rodinu naprosto zničilo. Jsme poměrně malá rodina.

Nyní už mám jen mámu a staršího bratra Richarda, který mi byl celý život ochráncem i vzorem. Po rozvodu zůstal se synem Lukášem sám a musela jsem uznat, že výchovu celkem zvládal. „Jsme dva silní chlapi co se ničeho nezaleknou.

My si vystačíme i sami,“ prohlašoval vždy Richard. Líbilo se mi, že se i k nelehké životní situaci dokážou postavit čelem. Navíc jako jediní z rodiny bydleli co nejblíž naší mamince o kterou se vzorně starali.

Po smrti táty zůstala na celý náš bývalý dům sama a s opravami si nevěděla rady. Lukáš se k babičce velmi upnul, svým způsobem mu nahrazovala mámu. A i pro ni byl nejoblíbenějším vnoučetem.

Velké stěhování

Vše se změnilo, když si Richard našel výrazně mladší partnerku a v ryze mužské domácnosti začalo být najednou dusno. Lukáš si s Dominikou od začátku nerozuměl, přišlo mu, že se k nim vetřela. Najednou měl žít život podle něčích pravidel a na to nebyl zvyklý.

A zvykat si nechtěl. Buď byli s Dominikou v sobě anebo byl zamlklý, podrážděný. Nejprve jsme si mysleli, že jde o počátek puberty, ale situace se zhoršovala. Nechtěl jíst, odsekával. Po každé hádce utíkal k babičce.

Byl u ní prakticky pořád, nikoho proto nepřekvapilo když máma zavelela, že chce, aby se kluk nastěhoval k ní. Nejen že jí pomůže s prací kolem domu, ale navíc se bude cítit v bezpečí i klidu. „Nech ho teď být, vidíš že s ním nic nehne. Nech ho teď u mě a pak se uvidí,“ utnula poslední diskuzi.

Do kapsy hluboko

Soužití vypadalo bez problémů, vztahy v rodině se upravily. Lukáš došel zdárně až k maturitě. Pak se ale nastal problém. Pracovat se mu nechtělo. Zvykl si na servis babiččina mazánka, který nemusí pro nic hnout prstem.

Jeho maximem bylo sem tam uklidit na zahradě anebo něco opravit. Richard jen tak tak vyšel a i když se mu snažil dát vše, po čem kluk toužil, vždy to bylo málo. Dominika navíc nechtěla aby ho víc rozmazloval. „Chce žít sám?

Tak ať se postaví na vlastní nohy a na veškeré nesmysly si vydělá.“ Veškeré jejich prosby aby si našel alespoň brigádu byly marné. Na své mámě, která pracovala jako letuška toho také moc nevyprosil. Situace začala trápit i babičku.

Začal na ni být nepříjemný, mnohdy jí odsekl nebo odešel od rozdělané práce, kterou ona musela dodělat. Dokud jednoho dne nezavelel, že už o něj nemusí mít strach. Prý si začíná šetřit, vypomáhá u táty svého kamaráda. Prý v půjčovně aut. „To koukáte co? A pak, že se neuživím,“ smál se.

Život na vysoké noze

Z kluka co měl vždy hluboko do kapsy si najednou začal žít dost na vysoké noze. Mohl si dovolit na co si vzpomněl, jen babička nebyla z jeho rozmarů nadšená. Nechtěla abychom k nim jezdili na návštěvu, vždy raději dorazila za námi.

Jednou se vymluvila na nepořádek, podruhé na to, že chce změnit prostředí a podívat se jak vlastně žijeme. Nikdo jsme ale dlouhé měsíce nevěděli proč. Dokud se jednoho dne nezastavil Richard na návštěvu.

Hledal nějaké věci z dob kdy byl malý a tak se rozhodl v našem domě pořádně zapátrat. To, co viděl mu ale vzalo dech. Většina z věcí totiž byla fuč. Nábytek po prarodičích, drahé servisy, dokonce i našetřené úspory. „Mami? Kam se poděly veškeré naše věci?

Ty jsi je prodala?“ zeptal se. A máma se rozbrečela. Tehdy vše prasklo.

(Ne)povedený vnouček

Náš povedený synovec nikdy na žádnou brigádu nechodil. Žil z toho, co „nakradl“ a mezi kamarády a po internetu různě rozprodal. Úspory které měla máma schované si prostě vzal. Ani se nezeptal.

Když se mu máma dovolila odporovat, začal jí vyhrožoval, že má být zticha a být ráda, že jí vůbec s tou barabiznou pomáhá. Jednou dokonce padlo, že jí strčí do domova důchodců. „Chtěla jsem vám to říct, ale hrozně jsem se bála.

Najednou to byl někdo úplně jiný,“ prohlásila se smutkem v hlase. Nemohli jsme tomu uvěřit, vždy k sobě měli tak blízko. A byla to právě ona, kdo nad ním držela ochranou ruku. A Lukáš se celé ty měsíce jen přetvařoval. Richard byl naštvaný. Viděl rudě.

Sprostý podvod

Okamžitě jsme začali pátrat po internetu jestli se nám některé věci nepodaří dohledat a koupit zpět. Dominika byla pro okamžitě zalarmovat policii. „Vždyť vás sprostě okradl, prostě to nahlas,“ radila mu. Richard si ale nebyl jistý.

Po domluvě s Lukášovou mámou s ním chtěl nejdřív promluvit. Když se proto kluk vrátil z „práce“ okamžitě na něj uhodil. Jenže Lukáš se jen smál. Podle něj šlo stejně jenom o krámy. Přišlo mu zábavné, že si toho dlouhé měsíce nikdo nevšiml.

A to byla nejspíš pro bratra poslední kapka. „Tak takhle ne kamaráde, takhle jsme tě nevychovali,“ prohlásil než naložil mámu do auta a společně s Dominikou neodjeli k nim domů. Odtud pak zamířil na polici.

Krutá dohra

Lukáš měl smůlu. Richard nahlásil, že Lukáš svou babičku okradl. A po soupisu všech věcí se jednalo o poměrně velkou částku. Vězení ho určitě nemine. Myslím, že máma mu jeho zradu nikdy neodpustí. Stejně tak Richard, který dodnes nedokáže pochopit kde udělal chybu…

Lada M. (46), Ústí nad Labem

reklama
Související články
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
24.11.2023
Slýcháte ty příběhy. Nikdy vás ale nenapadne, že se tragédie jednou může týkat vás. Nechápu, jak může něco budovaného půl století zmizet během pár desítek minut. Jak jsem to popsala v úvodu, takovou situaci jsem viděla ve zprávách mnohokrát. Říkáte si, jaká je to tragédie, když někomu živel vezme vše. Něco i přispějete. Stejně to ale tak neprožíváte, když se to netýká vás. A myslíte si, že vám
24.11.2023
Na tu malou vinárnu v zapadlé uličce mi zbyly jen vzpomínky. Vím, u kterého stolku jsme sedávali i jak se říkalo vrchnímu. Byl mrzutý, zachmuřený začátek prosince, byla jsem ulítaná jako pes a nedokázala pochopit, proč jsem zčistajasna vystoupila o několik stanic dřív, než jsem zamýšlela. Mířila jsem do dárkového obchodu, kde jsem si umínila koupit dceři něco k Vánocům. Na to, abych se procháze
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
epochaplus.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Na koho má políčeno?
nasehvezdy.cz
Na koho má políčeno?
Kráska z Ordinace v růžové zahradě natáčela detektivku s kolegou Miroslavem Etzlerem (58). Jmenuje se Kroky vraha. V kuloárech se šeptá, že během práce na televizní inscenaci přeskočila mezi oběma
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku