Domů     Odešla jsem až příliš pozdě
Odešla jsem až příliš pozdě

Považovala jsem za samozřejmé, že se jednou vdám a budu mít rodinu. Toužila jsem po dětech a hodném manželovi. Věřila jsem, že mi to vyjde.

Právě jsem si na poště vyzvedla doporučený dopis. Ještě jsem ho neotevřela, ale už dopředu tuším, co v něm bude. Už dvakrát zamítli moji žádost o adopci. Jsem pro ně nevyhovující. Rozvedená, s malým příjmem. Na jedné straně to chápu, ale co mám tedy dělat.

Moje touha po dítěti se rok od roku zvyšuje téměř geometrickou řadou. Už mám pocit, že se z toho zblázním. Možná právě proto mě jako adoptivní matku odmítají. Příliš tlačím na pilu a bohužel, moc pozdě.

Chtěla jsem rodinu

Rudolf byl pozorný a hodný chlap. Alespoň jsem si to myslela. Byla jsem do něj šíleně zamilovaná, neviděla jsem napravo, nalevo. Byla jsem šťastná, že si mě chce vzít.

Ovšem je pravda, že před svatbou jsme nikdy o svých představách, jak má fungovat manželství nemluvili. Považovala jsem to za zbytečné. Bohužel to byla moje osudová chyba, která se mi vymstila na celý život.

Zpočátku šlo všechno hladce a život se zdál celý zalitý růžovými barvami. O dítěti jsem proto začala uvažovat až dva roky po svatbě.

Šokující přiznání

Předtím jsem poctivě brala antikoncepci a s manželem jsme se o založení rodiny nikdy nebavili. Když jsem se ho zeptala, jestli si i on myslí, že už je správný čas na miminko, sdělil mi něco, co jsem vůbec nečekala. Docela klidně mi sdělil, že je neplodný.

Zůstala jsem na něj zírat s pusou dokořán. Nic takového jsem opravdu nečekala a ani ve snu by mě nenapadlo, že takovou situaci jednou budu muset řešit.

Byla sice pravda, že za těch pět let naší známosti jsme se nikdy o dětech nebavili, v posteli nám to vyhovovalo tak, jak to bylo, a mě nenapadlo se na to zeptat. Brala jsem to jako samozřejmost, že až jednoho dne budeme chtít děti, prostě to půjde.

Trval na svém

Rudolf mi vysvětlil, že měl v dětství vážný úraz a později mu lékaři zjistili, že děti mít nemůže, že je neplodný. Nemohla jsem pochopit, proč mi něco takového neřekl už dávno. Prý jsem se na to neptala a on sám se bál aby mě neztratil.

Prý mě strašně moc miluje. I já ho tehdy bezmezně milovala a představa, že bych snad žila bez něj nebo dokonce s někým jiným, pro mě byla nepředstavitelná. Navíc mi ještě bylo Rudolfa líto.

Byl takový zkroušený, zdálo se mi, že se za svůj handicap stydí, vyvolává to v něm negativní emoce. Potřeboval mou podporu a pochopení, které jsem mu dopřála.

Musela jsem s tím žít

Roky plynuly jako voda a já jsem se s touto nemilou skutečností musela naučit žít. Co jiného mi zbývalo? Po miminku jsem ale toužila stále více a více. Všechny moje kamarádky už děti měly a já cítila, jak moc mi role matky chybí.

Manžel ale své prohlášení bral jako hotovou věc. Kromě několika mých pokusů o obnovení tohoto tématu o dětech zarytě mlčel.

Jít k doktorovi odmítal

Má touha po dítěti už byla nesnesitelná. Nedokázala jsem dál žít s tím, že žádné děti mít nebudu. Říkala jsem si, že s Rudolfem zajdeme k lékaři a poradíme se, co dál. Když nebude jiná cesta, mohli bychom zkusit adopci.

Když jsem s tím ale za manželem přišla, vyletěl jak čertík z krabičky. Strašně jsme se tehdy pohádali. Vyčetl mi, že je to ode mě nelidské a sobecké. On, že tím trpí, že za to, co se mu stalo nemůže a já ho chci jen zbytečně ztrapňovat a ponižovat.

Několik dní se mnou nemluvil a já litovala, že jsem to po něm chtěla. Přesto jsem si ale stála za svým a to vyšetření po něm chtěla. Třeba existovala naděje…

Konečně se přiznal

Pak přišel zlom. Po několika týdnech hádek a tiché domácnosti manžel odhalil pravdu. Celé roky mi totiž lhal. Děti mít nikdy nechtěl. Než aby to se mnou musel stále dokola řešit, přišlo mu lepší mi tvrdit, že je mít nemůže.

Prý doufal, že to přijmu a nechám to být. Touto zprávou mě úplně zdrtil. Nechápala jsem vůbec, jak mohl se mnou tolik let žít a vodit mě za nos. Přitom mi tvrdil, jak moc mě miluje. Byla jsem naprosto zoufalá. Ten strašlivý podraz, ta zrada mě úplně zničila.

Vždyť jsem toho člověka tolik let naprosto oddaně milovala. Myslela jsem, že něco takového nemůžu přežít.

Odešla jsem

Pár týdnů nato jsem v sobě našla sílu a od manžela odešla. Nemohla jsem žít po boku člověka, který mi tolik let sprostě lhal. Už jsem mu nevěřila, když prosil ať zůstanu, že si dítě pořídíme. Věděla jsem, že by si zase něco vymyslel.

Bylo mi už čtyřicet a nechtěla jsem dál ztrácet čas. Rozvod proběhl bez problémů a já byla konečně volná.

Známosti k ničemu

Doufala jsem, že se ještě s někým seznámím a rodinu si pořídíme. Bohužel jsem neměla štěstí. I když jsem pár známostí měla, žádná se nepřehoupla do vážného vztahu. Pak už jsem chtěla jen to dítě a tak všem milencům tvrdila, že beru antikoncepci.

Bohužel ani v tom jsem neměla štěstí a neotěhotněla jsem. Až jednou se na mě štěstí usmálo. Bylo mi už 44 a těhotenství zprvu probíhalo velice nadějně. Byla jsem štěstím bez sebe.

Věděla jsem, že ze mne bude samoživitelka, že příteli, se kterým jsme se už mezitím rozešli, nikdy o jeho dítěti nic neřeknu. Přesto jsem se moc těšila. Konečně jsem maminka!

Konec nadějím

Bohužel se ze mě matka nestala. Potratila jsem ve čtvrtém měsíci a skončila v nemocnici. Když jsem se vyhrabala z toho nejhoršího, řekla jsem si, že se svého snu ještě tak snadno nevzdám. Zkusila jsem proto zažádat o adopci.

Doufala jsem, že dokážu přesvědčit všechny kolem o tom, že budu skvělá matka. Bohužel ani to nevyšlo. Vím, že si za vše můžu sama. Byla jsem naivní a důvěřivá a teď mi nezbývá nic jiného, než se smířit s osudem.

Petra V. (50), jižní Čechy

reklama
Související články
11.12.2023
Po smrti manžela jsem se bála, že to nezvládnu. Přátelé mi dodávali odvahu, že to dám. Bohužel se mi to nepodařilo. Sedím na hrobě a pláču. Mluvím s Mirkem a omlouvám se mu, že se mi nepodařilo udržet si náš domov. Tak lehce jsem o něj přišla. Nebyl tu, aby mi poradil, není tu, aby mě objal. On byl praktický a vždy si věděl rady. Já jsem bez něj jako tělo bez duše, mé srdce bije jen napůl… B
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte