Domů     Dceru ovládal zlý démon
Dceru ovládal zlý démon

Konečně jsme s manželem našetřili dost peněz, abychom mohli celá rodina odjet k moři. Kéž bychom ale bývali raději zůstali doma. Na zážitek, který se tam stal, nikdy nezapomeneme.

Došlo k tomu už před mnoha lety, ale v paměti to mám dodnes. Naší dceři Monice bylo tehdy deset let a strašně si přála jet k moři.

Nikdy u něj nebyla, na rozdíl od většiny jejích kamarádek, které se před ní vychloubaly autentickými fotkami a vyprávěly jí všelijaké historky, které u moře zažily.

„Mami, proč všichni jezdí k moři, jen my ne?“ zeptala se mě dcera smutným hlasem jednoho rána při snídani. „Dovolená u moře stojí hodně peněz, a my s tatínkem tolik nevyděláváme,“ snažila jsem se jí vysvětlit. „Hmm,“ zabručela dcera a smutně sklopila oči.

Peněz jsme neměli nazbyt

Mrzelo mě, že dceři nemůžeme dopřát vytoužené prázdniny u moře, ale s manželem jsme měli hluboko do kapsy. Já jsem dělala na poště a manžel na ekonomickém úseku jedné místní fabriky.

Upřímně řečeno jsme byli rádi, když se nám podařilo ušetřit dostatek peněz na to, abychom alespoň na týden odjeli do kempu na Mácháč.

Manžel měl pro nás překvapení

„Ilčo,“ zavolal na mě manžel pár dní po té rozmluvě s dcerou. Vyšla jsem z kuchyně, kde jsem zrovna připravovala večeři. Manžel měl rozzářenou tvář. V takhle dobré náladě jsem ho už dlouho neviděla. „Ahoj,“ pozdravila jsem ho.

„Co se stalo?“ Manžel mě políbil a pak se zeptal, zda je Monika doma. Řekla jsem mu, že je u kamarádky, ale že za půl hodiny bude doma k večeři. „Mám pro vás obě velké překvapení,“ řekl manžel. Nadšení v jeho hlase nešlo přeslechnout.

Podezíravě jsem se na něj podívala. „Tak o co jde?“ zeptala jsem se znovu. Manžel na mě mrkl, ale nic neřekl. Byl tajemný jako hrad v Karpatech. „Povím vám to až u večeře,“ řekl a odešel do ložnice, aby se převlékl.

Vysněné prázdniny u moře

Byla jsem jako na trní. Co pro nás manžel asi chystá? Proč mi to nechtěl prozradit? O necelou hodinu později jsem se konečně dočkala odpovědi. Po večeři manžel otevřel láhev vína a oznámil nám tu báječnou zprávu:

v práci dostal neočekávanou, a co je hlavní – poměrně vysokou finanční prémii. „Cestou domů jsem se stavil k cestovce a zarezervoval nám týdenní zájezd do Chorvatska,“ zvolal s úsměvem. Já i Monika jsme na něj vykulily oči. „Cože?“ vykoktala jsem.

Manžel horlivě přikyvoval. „Ano, je to tak. Pokud chcete, pojedeme letos v létě k moři.“ Dcera vyskočila ze židle a manžela objala kolem krku tak silně, že se div neudusil. „Tati, ty jsi nejlepší!“ Vděčně jsem se na manžela podívala. Konečně! Dceřin sen o pláži a vlnách se přece jen stane skutečností.

Domek k pronajmutí

Následující týdny dcera odpočítávala po dnech. Vysněné dovolené u moře, byť se jednalo jen o Chorvatsko se nemohla dočkat. Na naši první společnou zahraniční dovolenou jsme vyrazili autem první týden v červenci.

Bylo s podivem, že nás tam i zpět naše stará škodovka, kterou jsme měli od manželových rodičů, dovezla. Cestou bylo v autě vedro k padnutí, ale přežili jsme to. Zpátky jsme se už poučeni zkušeností vraceli na noc.

Co se týče ubytování, to jsme díky jednomu kolegovi od manžela z práce sehnali skvělé. Doporučil nám jedny místní manželé, kteří vlastnili dvojdomek a jednu část během sezóny pronajímali.

Dcera měla vlastní pokoj v patře, kde byla i ložnice, dole pak byla kuchyně s jídelnou a prostorný obývák, ze kterého byl vstup na zahradu. Všem se nám tam moc líbilo.

Výlet na hrad

První dny jsme, především kvůli dceři, trávili na pláži. Celý den se ráchala ve vodě, stavěla hrady z písku nebo nás přemluvila k tomu, abychom si s ní házeli létajícím talířem. Byla nadšená, ale nás s manželem nekonečné povalování na horké pláži už unavovalo.

Chtěli jsme také něco vidět, zajet na výlet do okolních měst, navštívit trhy a podobně. Teprve čtvrtý den se nám podařilo společnými silami Moniku přemluvit k výletu na nedaleký hrad. Nechtělo se jí, ale nakonec s otráveným obličejem jela.

Cestou mrmlala, jaká to bude nuda a ztráta času, ale nakonec se jí prohlídka hradu líbila. Chodila chodbami hradu jako omámená. Tehdy jsem si myslela, že ji to prostředí a atmosféra jen uchvátily, až záhy jsme zjistili, že to bylo jinak…

Nevnímala nás

Cestou domů jsme se ještě stavili na večeři v jedné restauraci. Už tam se dcera chovala podivně. Byla jakoby duchem nepřítomná, pohled měla zakalený a moc toho nenamluvila. Na otázky nám odpovídala jedním, dvěma slovy, ale pro sebe si neustále něco mumlala.

Když jsem se jí zeptala, co říká, vůbec mi neodpověděla, jakoby mě ani neslyšela. „Asi je jen unavená,“ prohodil manžel. „Vyspí se a ráno bude zase v pohodě.“ Přála jsem si, aby měl manžel pravdu.

Svíjela se a křičela

Jenže v noci se stalo něco neuvěřitelného. Bylo kolem jedné ráno, když mě probudil dceřin křik. Vběhla jsem do jejího pokoje a málem jsem omdlela hrůzou. Dcera stála u okna, celé tělo měla v křeči a zmítala sebou.

Vypadalo to, jakoby se chtěla z něčeho vyprostit. Rozběhla jsem se k ní, ale když jsem od ní byla asi tak metr, jakoby do mě uhodil elektrický proud. Dcera se na mě otočila. Oči jí rudě zářily. Pak pronesla slova, kterým jsem nerozuměla, a omdlela.

Nic si nepamatovala

V tu chvíli přiběhl do pokoje i manžel a pomohl mi postavit se na nohy. Dceru vzal do náruče a položil do postele. Po zbytek noci jsme byli u ní. Když se ráno probudila a otevřela oči, opět to byla ona. Na zážitek z uplynulé noci si naštěstí nevzpomínala. Já ani manžel na tu hrůzu však do nejdelší smrti nezapomene.

Ilona M. (56), Horní Planá

Další článek
reklama
Související články
23.5.2024
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe prohlédnout a zapamatovat
21.5.2024
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo! To, že je patnáctka pro mě osudová, jsem pochopila po řadě nešťastných událostí. Někdo věří na hvězdy a horoskopy, jiný na karty nebo na čísla. Pro mě bylo jedno konkrétní číslo už od dětství doslova prokleté – ničilo mi život. Ale pochopila jsem to až o mnoho let později. Její pověrčivost mi byla k smíchu Mají i čísla svoji duši? Kamarádka Ilona,
21.5.2024
Když ten šperk od svého přítele dostala, byla nejšťastnější na světě. Od té chvíle se ale její život proměnil v peklo. V životě jsem nikdy nic nenašla. Když jsem během odpolední procházky parkem spatřila ten žlutý kroužek na zemi, ani ve snu mě nenapadlo, že by mohl být opravdu zlatý a cenný. Můj syn ale zjistil, že prstýnek má punc, a tak jsem s ním běžela k odborníkovi. Zlatník mi skutečně po
20.5.2024
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den, vstávala jsem do práce ve čtyři ráno a odpoledne jsem jela ka
16.5.2024
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta, které patřilo mé matce. Volala mi krátce poté, co jsem s vozem vyjel.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
epochalnisvet.cz
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Holubího reka nechali vycpat
historyplus.cz
Holubího reka nechali vycpat
Obránci francouzské pevnosti Vaux, střežící přístup k Verdunu, se už dlouho neudrží. „Tohle je naše jediná šance,“ říká velitel a vysílá jejich posledního poštovního holuba es žádostí o pomoc… Nezbývá než doufat, že holub Vaillant poselství doručí. Od 2. června 1916 Němci útočí na opevnění Vaux, střežící severovýchodní přístup k městu Verdunu. Major Sylvain Eugène Raynal (1867–1939) tuší,
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
epochaplus.cz
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
21stoleti.cz
Cyklická pentózofosfátová dráha chrání hostitele zároveň před patogenem i před vlastní imunitní reakcí
Nový článek Michaliny Kazek a Lenky Chodákové z Laboratoře molekulární integrativní fyziologie drozofily, který vyšel v prestižním časopise Plos Biology, ukazuje, jak důležité je pro organismy nastavi
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
nasehvezdy.cz
Ničí si Farna zdraví kvůli penězům?
Zpěvačka Ewa Farna (30) je na vrcholu kariéry, a tak nechce vynechat ani jedno vystoupení, dokud vyprodává haly. To však znamená, že své tělo rozhodně nešetří. Málo spí a jídlo si koupí tam, kde to z
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
iluxus.cz
Sennheiser přináší technologie vlajkových lodí širšímu publiku
Společnost Sennheiser dnes oznámila zahájení prodeje nejnovějších plně bezdrátových sluchátek – Sennheiser Accentum True Wireless. Sluchátka vynikají mimořádnou ergonomií, hybridním aktivním potlačení
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
enigmaplus.cz
Tajemství berlínského podzemí: Je to labyrint plný duchů?
Síť podzemních tunelů a bunkrů pod hlavním městem Německa má především souvislost s obdobími druhé světové války a následné studené války, která rozdělila svět i samotný Berlín. Se zdejším podzemím je
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
nejsemsama.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
skutecnepribehy.cz
Bubínek z Indie v mém obchodě byl kouzelný
Prodávala jsem různé předměty, většinou suvenýry z našeho města. Měla jsem ale i několik vzácných kousků z daleké ciziny. Ten člověk vstoupil do mého obchodu s orien­tálními předměty krátce po obědě. Nade dveřmi se rozklinkal malý zvonek a já vzhlédla očima od pultu v okamžiku, kdy muž vcházel. V tuto dobu do obchodu mnoho lidí nechodilo a já si toho člověka mohla lépe
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském