Domů     Budoucí vnouče vše urovnalo
Budoucí vnouče vše urovnalo
6 minut čtení

Tohle už je hodně dávno, bylo mi stěží osmnáct a měla jsem vážnou známost. Byla jsem přesvědčena o tom, že se vezmeme.

Jaromír pracoval na městském národním výboru a byl to spolehlivý, pracovitý, mladý muž. Moji rodiče z něj byli nadšeni. Zkrátka v té době byly karty takhle rozdané a nikdy by mě nenapadlo, že by něco mohlo být jinak.

Zrovna jsem úspěšně složila zkoušku z dospělosti, když poklidné vody našeho města rozčeřila zvláštní příhoda, která se později v mnoha obměnách opakovala.

Prozrazená tajemství

V sobotu mívaly okresní noviny zábavnou přílohu vždy s několika povídkami. Někdy byl jejich autorem mladík z našeho městečka. Nejspíš se považoval za literárně nadaného, a tak se předváděl v okresních novinách. Onen mladík žil v našem městečku od narození, a tak to tu dokonale znal.

Věděl i věci, které mnozí považovali za svá privátní tajemství. A protože to byl rebel a buřič, rozhodl se nenechat si ty tajnosti pro sebe. Psal o nich povídky do okresních novin, a ještě se pod ně drze podepisoval vlastním jménem.

Užaslí starousedlíci se tak o sobě dočítali v sobotní příloze, a většinou to nebylo nic ke chlubení. Co na tom bylo nejhorší: mladý literát jména lidí, o nichž psal, sice měnil, ale nedostatečně.

Nešťastníci se v povídkách neomylně poznávali, lépe řečeno poznalo je celé město.

Tátova nevěra

Tímhle způsobem se například moje máma ke svému úžasu dozvěděla, že je jí táta nevěrný. Následovalo zemětřesení.

Na druhou stranu je pravda, že díky té drzosti se náš barák sice otřásl v základech, ale zároveň se táta s onou ženštinou rozešel a vrátil se už napořád zpátky k mámě.

Což ale nevedlo k tomu, že by pojali úmysl pisateli poděkovat. Táta prohlásil, že si na něj někde počká a zpřeráží mu hnáty. A nebyl sám, kdo měl na autora zlomyslných povídek vztek.

Dělal si ze mě srandu

Říkalo se, že dotyčný literát jezdí domů z koleje jen málokdy, protože mu v městečku hoří půda pod nohama. Už i já jsem věděla, kde ten kluk, jmenoval se Radek, bydlí. Uvědomila jsem si, že ho znám od vidění. Byl to krasavec, ale patrně i nesnesitelný frajírek.

Když jsem ho potkala v létě na tancovačce pod širým nebem, zeptala jsem se ho: „Nevadí ti, že se naši kvůli tobě málem rozvedli?“ Ostře se ohradil: „Kvůli mně sotva. Já jim jen otevřel oči a zachránil manželství. Nezasloužil bych si děkovný dopis?“

Taková drzost! A ještě dodal: „Nemám něco napsat taky o tobě a o tom tvém Jaromírovi? Třeba že do roka a do dne po svatbě umřeš nudou?“ Hodila jsem po něm kabelkou. Ta se otevřela a věci se rozsypaly.

Pomáhal mi je sbírat a zároveň stačil doběhnout do výčepu pro lahev červeného. Takhle jsme se my dva seznámili.

Rodiče nic netušili

Toho večera jsme spolu začali chodit. Nebylo to férové jednání vůči Jaromírovi, a tak jsem mu vše čestně přiznala. Horší bylo, že moji rodiče neměli o tomto rozchodu ani tušení, a tak máma dál se zářícíma očima plánovala okázalou svatbu.

Příbuzní už hlásili, kdo pořídí jaký svatební dar. Myslela jsem na to, že by bylo slušné vše rodičům přiznat, když tu máma zase otevřela dveře a zahalasila: „Bratránek Šimon daruje zánovní remosku, není to nádhera?“

Vesničané na něj měli políčeno

O slovo se hlásily další nepříjemnosti. Když jsem čekala na Radka na nádraží, všimla jsem si, že za křovím číhá na příjezd vlaku zedník Novák. Radek ho přejmenoval a napsal o něm, že si z tvárnic ukradených na stavbách postavil vlastní barák.

Byla to pravda, jenomže za pravdu se kolikrát i umírá. Dostala jsem o Radka strach. Když jsem uviděla, jak vystupuje hned z prvního vagonu, zaječela jsem: „Bacha! Je tu Novák!“ Díky tomu vzal Radek nohy na ramena a vzteklému řemeslníkovi utekl.

Táta mu nemohl přijít na jméno

Když se blížily Vánoce, zjistila jsem, že jsem těhotná. Představa, že budu muset Radka přivést k nedělnímu obědu a oznámit tu radostnou novinu, byla značně stísňující.

Můj nic netušící tatínek o Radkovi mluvil zrovna nedávno a zdůraznil, že na onu nešťastnou povídku nezapomněl a že jeho úmysl načechrat tomu ničemovi fasádu stále trvá. Naši si ke všemu stále mysleli, že chodím s dobráckým Jaromírem.

Musela jsem s pravdou ven

Nezbylo nic jiného než hrdě se k Radkovi přiznat, oznámit těhotenství a nenápadně nadhodit, že Radek ještě nedokončil vysokou školu, a tak sotva uživí rodinu. Tento ušlechtilý úkol tedy připadne mým chudákům rodičům.

Tohle všechno mi běželo hlavou a říkala jsem si, že je celkem jisté, že otec zabije nás oba.

Doma jsem nadhodila, že na Boží hod přivedu návštěvu a že to nebude Jaromír. Máma zbledla, jako by tušila, že se děje něco divného. Táta prohlásil, že jestli jsem se rozešla s tím bezva chlapíkem Jaromírem, tak si šlapu po štěstí.

Všechno se nakonec urovnalo

Oběd měl nakonec víc účastníků, rodiče pozvali i tetu se strýcem a bratrance s manželkou a dětmi. Když jsem se objevila po Radkově boku, máma vykřikla, a tak si táta vzal brejle, aby lépe viděl. Zařval: „Děláš si srandu?“ Zoufale jsem vrtěla hlavou.

Táta přeskočil stůl, a tak se rozbila mísa s polévkou. Honil Radka po bytě, poráželi nábytek i vázy. Hosté ječeli. Zakřičela jsem: „Nemůžeš ho zabít, když s ním čekám dítě!“ Pak jsme odstraňovali škody a sbírali střepy.

Teta řekla: „Tak co kdybych vám místo mixéru koupila k svatbě polévkovou mísu?“ Máma plakala a táta řekl, že svatba bude jen přes jeho mrtvolu.

Nakonec se všichni uklidnili, a když přišla na stůl káva a zejména alkohol, rozproudil se hovor a otec byl nucen připustit, že svatba je nevyhnutelná.

Jana B. (60), Boskovice

Související články
3 minuty čtení
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal opustit náš svět. S Pavlem jsem strávila téměř čtyřicet let.
5 minut čtení
Když mi bylo dvacet pět let, postihla mě tragédie. Jela jsem jako robot a nemyslela jsem, že mě potká ještě něco krásného. Když jsem před třemi lety slavila své padesáté narozeniny, trochu jsem bilancovala svůj život. V jednom jsem měla a mám jasno – mám vedle sebe opravdu výjimečného člověka. Chlapa, který mě vždycky podržel a sdílel se mnou těžký osud. Nikdy jsem nebyla moc sentimentální, ale
6 minut čtení
S Lubošem jsme se znali odjakživa. Výborně jsme si rozuměli a chtěli jsme se vzít. Jenomže on byl až příliš atraktivní, moc se líbil holkám. Byla jsem přesvědčena o tom, že Luboš je největší láska mého života. Ale už několikrát jsem si vzpomněla na cikánku, kterou jsem potkala na pouti, když mi bylo čtrnáct. Nechtěla jsem, aby mi věštila z dlaně, i když mi to tak vehementně nabízela. Popadla mo
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
6 minut čtení
Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami. Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život. Na můj názor se neptali Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodi
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.