Domů     Na naši velkou lásku byly všechny zákazy krátké
Na naši velkou lásku byly všechny zákazy krátké
7 minut čtení

Babička s tátou se hodně snažili, aby mě udrželi doma. Bála jsem se, že se nikdy s nikým neseznámím a tajně prosila, ať se stane zázrak.

Táta mě držel zkrátka. Z dnešního pohledu se mu ani moc nedivím, všechno se mu v té době vymykalo z rukou. Máma umřela a starší ségra se musela vdávat.

Obojí považoval za své selhání, kladl si bůhvíproč za vinu mámin odchod na věčnost i sestřino uklouznutí, které skončilo nechtěným těhotenstvím a svatbou s mladíkem, kterého táta považoval za ňoumu.

Když se z toho všeho částečně otřepal, zaměřil se na mě s cílem ušetřit mě všech životních zklamání. Obětavě mu v tom pomáhala jeho matka, babička Lidka, která s námi bydlela.

Dbala na to, abych chodila ze školy rovnou domů a pak už nikam, což nebylo příliš zábavné. Když se táta vrátil z práce, hlídal mě on. Po tři večery, ve středu, v sobotu a v neděli promítal v místním maličkém kině, tehdy mě hlídala babička.

Bylo mi sedmnáct, a když jsem tohle někomu vyprávěla, udiveně nad mou situací kroutil hlavou.

Postava u vrat

Bylo mi jasné, že takhle se s nikým neseznámím. O prázdninách, které téměř všechny moje spolužačky využily k navazování známostí a randění, jsem chodila akorát tak s babičkou na hřbitov nebo vozila v kočárku svou maličkou neteř.

Čas letěl, byly tu Dušičky, a tak jsem si šla stěžovat mámě na hrob. Výjimečně sama, táta promítal a babička připálila večeři, a tak odstraňovala škody. „Mami, udělej zázrak,“ škemrala jsem.

Skoro na všech hrobech pomrkávaly svíčky, po špičkách přiběhla mlha a podařilo se jí zakrýt i veliký měsíc v úplňku. Bylo sychravo, úžeji jsem se zahalila do kabátu, když tu jsem si všimla vysoké postavy u hřbitovních vrat.

Zarazila jsem se a zůstala stát jako přikovaná s přesvědčením, že je tam duch. Ale byl to nepochybně ten zázrak od mámy. Urostlý mladík chrastící klíči. „Málem bych vás tu zamkl, slečno,“ usmíval se. Představil se mi jako Láďa.

Jeho maminka pracovala na národním výboru a dostala za úkol zamykat hřbitov, což za ni často dělával právě její syn. A tak jsem se se svou životní láskou seznámila na hřbitově. Kdo tohle může říct? Takových nás moc není.

Jako frajer

Nabídl se, že mě doprovodí domů, prý abych se v té strašidelné dušičkové noci netoulala někde sama. Ráda jsem souhlasila.

Ale rodina mi zase udělala ostudu, z mlhy se kousek od našeho domu vynořili táta, který to v kině už zabalil, a babička, která již odstranila škody v kuchyni. „Tady jseš!“ zavrčeli jednohlasně. Láďa se choval statečně, neutekl, to se mi líbilo.

Měl kuráž, jiný by zmizel. Táta byl rozlícený, babička pohoršená. „A s cizím klukem!“ vypískla rozzlobeně. „Odteďka máš zákaz vycházení!“ Táta si také přisadil.

„Jestli se tu ještě ukážeš,“ vybafl na Láďu, „pustím na tebe psy!“ Měli jsme jen voříška Punťu, který by se s Láďou ihned skamarádil, ale bála jsem se to říct. Láďa se choval jako frajer i nadále. „Tady je veřejný chodník,“ řekl tátovi.

„Sem smí každý.“ Otec mě strčil do zahradních vrátek, věnoval Láďovi vzteklý pohled a na mě zahulákal: „Už ani na krok!“

Ve vězení

Babička za námi zamkla. Ale i v šeru a mlze bylo vidět, že se za mnou Láďa dívá. Doufám, že ho tahle ostuda neodradí, modlila jsem se v duchu. Před usnutím jsem poděkovala mámě za zázrak a konstatovala, že jsem nejspíš zamilovaná.

Rozsvítila jsem lampičku a četla si verše o lásce, takže jsem si pak připadala ještě o něco zamilovanější. Přišla babička, vyzvídala, proč nespím, a co čtu. Jako bych byla ve vězení.

Láďa mě naštěstí vyhledal ve škole o přestávce, ukázalo se, že chodí do 4.B. „Máš legrační rodinu,“ to byla první slova, která ke mně pronesl. „Spíš trapnou,“ opravila jsem ho zoufale.

„Přece se nebudeme vídat jenom ve škole o přestávce,“ vzdychl a dodal, že by se mnou rád trávil víc času. Byla jsem štěstím bez sebe. „Navrhuji dát si rande v sobotu v šest, to tvůj táta začíná promítat v kině,“ řekl. Napadlo mě:

„A co uděláme s babičkou?“ I na to měl odpověď. Zdálo se, že Láďa si ví rady úplně se vším. Přičemž moje romance se odehrávala za tichého požehnání mojí mámy. Nepochybovala jsem, že to ona mi Láďu poslala.

Pod lampou

Byl to opravdový muž, pravdomluvný a nebojácný, takoví se jí vždycky líbili. A tak jsem se do puntíku zařídila podle jeho rad. Když se táta chystal do kina, uvařila jsem babičce obvyklý heřmánkový čaj a potají v něm rozpustila prášek na spaní.

V osmnáct hodin už tvrdě spala a tátovi již v kině běžely úvodní titulky. Cesta za láskou byla volná. Courali jsme ruku v ruce temnými uličkami a povídali si o svých životech a o svých plánech. Měsíc jasně svítil a závoje mlhy poslušně tančily kolem nás.

Pouliční lampy se neúspěšně praly s mlhou. Pod jednou z nich bychom se asi políbili, ale něco nám do toho vlezlo. Bylo to divoké prase. Obecní rozhlas ten den varoval, že se rozmnožila a ať si lidi dávají pozor, bývají značně agresivní.

Ukázalo se, že se nejedná o jedno prase, ale asi o patnáct. Rozječela jsem se v přesvědčení, že nám jde oběma o život. V oknech se rozsvěcela světla.

Chrabrý mladík

Láďa popadl klacek, hrozně dupal a máchal kolem sebe a způsobil tak, že se kanci kupodivu polekali a dali na ústup. Rozbrečela jsem se úlevou a objala ho.

Ukázalo se, že Láďa zachránil nejenom nás, ale i zahrádku před kinem, očividně se ji prasata chystala rozrýt. Byla to zahrádka, kterou založila moje máma, plná růží, levandule a chryzantém, táta ji miloval a po mámině smrti o ni pečoval.

Zbláznil by se, kdyby ji kanci zničili. Když jsem se vrátila domů, táta ještě promítal a babička pořád spala. Taky jsem si šla hned lehnout, abych budila dojem vzorné dívenky, která i v sobotu zhasíná v devět.

V týdnu vyšel v okresních novinách článek s fotografií. Byli na ní kanci a Láďa a já a pochvalný titulek sděloval: Chrabrý mladík zachránil svou dívku i okolní krajinu. Bylo z toho velké domácí vyšetřování.

Otec hřímal něco o neuposlechnutí rozkazu, a tak jsem ho upozornila, že snad proboha nejsem na vojně. Dodala jsem, aby vzal laskavě na vědomí, že kdyby statečný Láďa neodehnal nebezpečné kance, způsobili by na jeho milované zahrádce absolutní zkázu.

Nerad připustil, že to je pravda. Prasata mírně poškodila plot, nic víc naštěstí nestihla.

Jsem dospělá

Na kance se vypravili myslivci a my s Láďou jsme o sobotách pokračovali v osvědčeném scénáři, i když vylepšeném, protože jsem oslavila osmnácté narozeniny a otci oznámila, ať si zákazy strčí za klobouk, neboť jsem dospělá.

Během otcova promítání, kdy babička klímala nad šálkem heřmánkového čaje, jsem Láďu obvykle propašovala do podkrovního pokojíčku. Těžko říct, v průběhu kterého filmu, které jsme si pouštěli, jsem otěhotněla.

Nejspíš během nějakých tehdejších hitů, v kurzu byl Vetřelec, Pomáda anebo Jak svět přichází o básníky. Tohle se tátovi špatně oznamovalo. Kupodivu mi pomohla babička.

Ten, co se nebojí

Byla dojatá, když se dozvěděla, že se jí narodí další pravnouče. Táta teda dojatý nebyl. Zuřil.

Ale když se budoucí ženich přišel v neděli oficiál­ně představit do rodiny, táta si vzpomněl, že je to ten z článku nazvaného Chrabrý mladík zachránil svou dívku a okolní krajinu. „Jo ty jsi ten, co se nebojí divokejch prasat,“ řekl a v hlase měl uznání.

Kanci, aniž to tušili, způsobili, že můj tvrdohlavý táta vzal ženicha na milost. A co víc, stali se z nich velcí kamarádi. Když jsme se za pár měsíců s Láďou brali, byli dojatí úplně všichni, i můj táta!

Libuše (60), jižní Čechy

Související články
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
6 minut čtení
Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami. Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život. Na můj názor se neptali Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodi
5 minut čtení
V mém věku už má každý něco za sebou. Já například chvíle plné lásky, dvě manželství, dvě bolestná zklamání i hluboké propady a také dva nechutné rozvody. Přesto jsem si řekla, že si zasloužím ještě jednu šanci. Život není jen o samotě, smíření a nostalgii nad tím, co bylo. Je o tom, co ještě může být… Po dvou rozvodech bych si mohla říct: „Stačilo. Muži jsou všichni stejní.“ Ale to bych se vzd
5 minut čtení
Vdala jsem se bez lásky. Doufala jsem, že časem se to změní. Až po letech jsem pochopila, že takhle to nefunguje. Nemůžu říct, že by můj manžel Filip byl špatný člověk. Je zodpovědný, stará se o domácnost a nikdy na mě nezvýšil hlas. Jenže to, co nás kdysi spojovalo, už dávno zmizelo. Naše manželství je spíš na papíře, ve skutečnosti žijeme jako dva cizí lidé pod jednou střechou. S jeho kamarád
4 minuty čtení
Potkat životního partnera v reálu, nikoliv přes seznamku, bývá ideální. Bohužel ne každý od života podobnou příležitost dostane. Můj životní příběh by se hodil jako románová předloha. Vystudovala jsem střední školu a od devadesátek pracovala na stále vyšších pracovních příčkách v bance. Takže na peníze jsem si nikdy nemohla stěžovat a spíše jen nechápavě kroutila hlavou nad tím, jak jiné holky
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale