Domů     Prý na mě čekal celý život, prostě pravý otec
Prý na mě čekal celý život, prostě pravý otec

Když jsem ztratila oba rodiče, rozhodla jsem se sbalit svých pět švestek, jít o dům dál a snažit se zapomínat na dětství. Nebylo totiž šťastné.

Desítky let jsem bojovala o lásku, ale marně. Už jako maličká jsem si uvědomovala, jak moc potřebuji, aby mě nejbližší měli rádi, ale něco tam skřípalo. Matka se pokoušela hrát si na harmonický domov, ale zdaleka ne vždy se jí to dařilo.

Byli jsme čtyři: máma, táta, Katka a já. Všechno se vlastně točilo kolem táty, všechny tři jsme k němu nábožně vzhlížely, byl to náš bůh, náš ideál na žulovém podstavci.

Jarní louka

Jenomže táta byl umělec, do sebe zahleděný malíř, a času měl jako šafránu. Malířem byl ještě ke všemu pouze ve svém volném čase, živil se jako prodavač v místním železářství. Veškeré praktické starosti ležely na máminých bedrech.

Táta po práci zamířil do svého, jak říkal, atelié­ru, což byl kamrlík v nejvyšším patře jednoho z nedalekých činžáků, kde tvořil. Mně se jeho obrazy nesmírně líbily, jeden, jarní louku s pampeliškami, namaloval jen pro mě. Katce jich ovšem daroval nejmíň šest.

V boji o jeho přízeň jsem zaujala smutné poslední místo, nepopulární bronzovou medaili. A možná ani tu ne. Máma byla slabá. Tak moc usilovala, aby si jí táta víc všímal, že sem tam zapomínala na všechno ostatní.

Pozorovala jsem, jak bývá věčně nalepená na zrcadlo, starostlivě kontroluje vrásky, donekonečna se maluje a češe, obíhá prodavačky, aby jí nechaly pod pultem pěknou halenku nebo letní šaty.

To všechno kvůli tátovi, v jehož ateliéru se věčně válely prázdné flašky, či dokonce zapomenuté dámské prádlo, které naší mamince rozhodně nepatřilo.

Když se mu podařilo uspořádat v předsálí zdejšího kulturáku výstavu, slavil to s kamarády a pochybnými ženštinami týden. Doma pak zas týden spal, když předtím opatřil železářství cedulí pro nemoc zavřeno.

Máma přecházela po kuchyni ubrečená, nejspíš zase získala důkaz o další milence. Byly chvíle, kdy jsem se děsila, že táta zapomene třeba i moje jméno a zavolá na mě nějakým jiným. Byla jsem pro něj vzduch.

O dům dál

Katku alespoň bral na vědomí, občas pohladil nebo se zeptal, co nového ve škole. Mě přezíral. Máma se starala, abych neměla hlad a netlačily mě boty, ale v hlavě měla jen tátu.

Když jsme s Katkou dospívaly, začala se s námi k mé hrůze bavit jako s nějakými kamarádkami. Nechtěla jsem to poslouchat. „Tak hlavně, holčičky, aby se konečně polepšil. A aby od nás neodešel,“ říkávala.

A když si našel další ženskou, brečela nám na rameni a nabádala nás: „Radši se, holky, nevdávejte. Nebo budete nešťastné jako já.“ Táta se ani nepolepšil, ani od nás neodešel.

Proč by taky odcházel, když mu doma nic nechybělo, bylo o něj vzorně postaráno a tolerovalo se mu úplně všechno. Zemřel předčasně, na játra, jak si šeptaly ženské ve frontě v mlékárně.

Veškeré svoje obrazy rozdal milenkám, a tak mi zbyla jen ta jarní louka s pampeliškami. Stěhuje se všude se mnou. Někdy si s ní povídám. Říkám jí tati. Vlastně dnes už ne, protože jsem se dozvěděla, že to můj biologický otec nebyl.

Mladší Katka byla jeho, já ne. Vlastně mi to dával najevo odmalička. Máma mi to prozradila, až když z tohoto světa odcházela. Tehdy jsem se dozvěděla i jméno svého skutečného táty. Bylo toho na mě nějak moc.

Mámina smrt a zjištění, že táta nebyl můj táta, byly skutečnosti, které mě tehdy dost semlely. Když jsem se alespoň částečně vzpamatovala, řekla jsem si, že je čas jít zas o dům dál.

Zavírám

Sbalila jsem si svých pět švestek a zmizela z důvěrně známých míst jinam. Asi nebyla náhoda, že jsem kráčela po stopách biologického otce. Rozhodla jsem se hledat a najít své kořeny, i kdybych měla zaplatit duševním zdravím, či lépe řečeno tím, co z něj zbylo.

Hledání kořenů mě přivedlo do zastrčené pohorské vesnice, která si marně hrála na městečko. Pronajala jsem si omšelý pokoj a hned si na stěnu pověsila louku s pampeliškami. Byla jsem osamělá, až z toho mrazilo.

Sehnala jsem si práci v zahradnictví, během sázení kytiček má člověk hodně času přemýšlet. Návštěvu hostince jsem odkládala, sebrala jsem odvahu asi až po čtrnácti dnech.

V malém, zakouřeném lokále dva strejcové nadávali na vládu a u výčepu myl půllitry zachmuřený tmavovlasý chlapík. „Víno?“ podivil se výstřední objednávce. „To tu nikdo nepije. Ale podívám se.“ Byl málomluvný a nevrlý.

Mlčky mi přinesl sklenku mizerného bílého vína a dál si mě nevšímal, poslouchal rádio, v němž komentovali nějaké fotbalové utkání. Připadalo mi, že má laskavé oči, ale možná jsem si to jen namlouvala. Ostatně co je to za člověka, když odešel od ženy s miminkem?

Strejcové před desátou poslušně zmizeli. „Zavírám,“ sdělil mi úsečně. Seděla jsem dál. Mírně zdvihl obočí. Těžko říct, co si myslel.

Prolhaná lhářka

„Nechce se mi domů,“ pípla jsem. „Jsem tu nová a cítím se sama.“ Pokrčil rameny, jako by mu to bylo nekonečně fuk. Pak si ale natočil pivo a přinesl si ho ke mně. Něco jsem z něj přece jen vytáhla. Žije tu už roky. Sám jako kůl v plotě.

Ne, žádné děti nemá, a zaplať pánbůh za to, neměl by na ně nervy. Chodila jsem pak za ním do hospody kaž­dý večer, až jednou nepřátelsky zavrčel: „Tak a teď mi povězte, co má tahle komedie znamenat.“ Odpověděla jsem:

„Jsem vaše dcera.“ Jen polkl a vytřeštil oči. Sedl si, nedokázal stát. Zuřivě vrtěl hlavou, jako by mi nevěřil. „Jak jste mohl opustit miminko v kočárku?“ hlesla jsem. Zařval a uhodil pěstí do stolu, až sklenka vína nadskočila: „To vám řekla?

Lhářka jedna prolhaná! Utekla mi za chlapem, nějakej zatracenej umělec to byl. Maloval prachbídně, amatér! A tobě bylo půl roku. Zlomilo mi to srdce. Zničilo mi to život, abys věděla.“ Seděl s hlavou v dlaních. Utíral si slzy. Třásla jsem se jako list.

Potom mě vzal za ruku a řekl mi jménem, které jsem mu, jak jsem si uvědomila, doteď neprozradila. „Je ti čtyřiatřicet,“ vzdychl vzápětí. „Ale vypadáš mladší.“ Jaksi samozřejmě jsme se, když zamkl hospodu, vydali k němu domů.

Bydlel v hezké vilce, opravil si ji vlastníma rukama, ukazoval mi fotku, jak kdysi vypadala, byla to ruina. Povídali jsme si až do rána.

Celý život

Přinesl z půdy krabici se starými, černobílými fotografiemi, většinou značně zažloutlými. Prohlíželi jsme si je, přiznal, že se na ně desítky let neodvážil podívat.

S očima plnýma slz jsem hleděla na sebe v mámině náručí, vedle se pyšně usmíval on, tmavovlasý vousatý fešák, pyšný táta, o něhož mě máma nemilosrdně oloupila. Z fotek bylo zřejmé, že se o mě dojemně staral, koupal mě, přebaloval, vozil v kočárku.

„Málem jsem to nepřežil,“ vzdychl. „A abych řekl pravdu, čekám na tebe celý život. Jen jsem nevěřil, že se někdy dočkám.“ Div jsem si oči nevyplakala, když jsem poslouchala tohle jeho nekonečně smutné vyprávění. A překvapením ještě nebyl konec.

Hned když jsem přišla, uviděla jsem, že táta má vlčáka. „Jé, ty máš psa,“ zaradovala jsem se. Přála jsem si ho od dětství, pochopitelně marně. Vlčák na mě neštěkal, nechal se hladit a obejmout. „Poznal, že patříš do rodiny,“ poznamenal táta a oči se mu leskly.

Růže pro tebe

Leč jak jsem již zmínila, překvapením nebyl konec. Ráno se otevřely dveře do obýváku a čísi hlas řekl: „Ty tady někoho máš, Bohoušku?“ Ze sousedního pokoje sem vešla stařenka o holi. Oči se mi rozšířily úžasem.

Vše nasvědčovalo tomu, že jsem sice byla do včerejšího večera osamělá až běda, ale dnes ráno mám tátu, babičku a psa. Bála jsem se, že se mi to jenom zdá a že se z toho snu probudím a budu zase nešťastná. „To je tvoje vnučka, mami,“ poznamenal stručně.

Hůl jí vypadla z ruky a oči se jí zaleskly. I ona mě záhy oslovila jménem. Vletěla jsem babičce do náruče. „Ještě nikdy jsem nebyla tak šťastná,“ řekla jsem. „Já taky ne, zlatíčko, myslela jsem, že se tě už nikdy nedočkám,“ šeptala.

Vzali mě pak do zahrady a pochlubili se záhonem nádherných, rudých růží. „Pěstoval jsem je pro tebe,“ řekl táta. „Doufal jsem, že je jednou uvidíš.“

Táňa (63), jižní Čechy

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
epochaplus.cz
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce? Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře