Domů     Být se žárlivcem není výhra
Být se žárlivcem není výhra

Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky.

Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce.

Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemohla s ničím porovnat. Byla jsem naivní a myslela si, že muže změním. Jak jsem se mýlila.

Ideální partner?

Mirek byl skvělý, byla s ním zábava, byl schopný. Ideální partner pro život. Ovšem držel mne trochu zkrátka. Když jsem chtěla někam jít, vyptával se, kam jdu a s kým a v kolik přijdu.

Tehdy mi to nepřišlo zvláštní, jen některým lidem v mém okolí a říkali mi, ať si sňatek rozmyslím. Já jsem se ale chtěla vdávat, vlastně mi ani nevadilo, že se mne vyptává, protože jsem to brala jako jeho péči o mne. Netušila jsem, že se to může zhoršit.

Neustále za mnou

S manželem jsme spolu byli rok, možná dva, pak se začalo jeho podezírání stupňovat. Každé ráno mne odvážel do práce, a pak čekal, než půjdu z práce. Kdykoli jsem někam šla, najednou se objevil, že mne odveze domů.

Až později jsem přišla na to, že byl schopný si v oné restauraci sednout tak, že jsme ho neviděli a sledoval, než se s přáteli odebereme k odchodu. Nic jsem nedělala pro to, aby měl důvod mi nevěřit. Nebyla jsem mu nevěrná. Ani jsem neflirtovala.

Nicméně po pár těchto příhodách si se mnou kamarádky promluvily a poradily mi, že takhle to dál nejde.

Všichni kolem to viděli

Na to samé mě upozornili v práci. Přiznám se, že mi to bylo už nepříjemné. Když jsem potřebovala v práci zůstat déle, můj muž neváhal sednout si na chodbu a čekat.

Každý, kdo ho míjel, se samozřejmě ptal, co tam ten pán, který si podezíravě měřil každého muže, dělá. Jak jsem zjistila, dokázal si to v práci zařídit i tak, aby odcházel dříve.

Všechno mu vycházelo, zatímco já jsem se dostávala do kleští a nevěděla jsem, jak z nich ven. Nejen rodina, ale i přátelé mi nabídli pomoc, útočiště, abych se rozhodla od muže odejít.

Jenže jak utéct žárlivci? Není to snadné dnes, a ani tehdy, v dávných dobách, kdy se ani nenosily rozvody.

Neuhodil mne, ale…

Jednou jsem se snažila svému muži domluvit. Byla z toho hádka jako hrom, a když jsem zmínila, že jestli to takhle půjde dál, odejdu, začalo peklo. Neuhodil mne. Ale tehdy mi silně zmáčkl ruku. To si pamatuji.

Na to, jaký z něho šel strach, se odvážil jen k jednomu hrubšímu fyzickému kontaktu. Ale mně se vryl do paměti. A urážel mne. Jak se říká, psychické týrání je ještě horší než to fyzické. Vydržela jsem to ještě dva roky.

Manžel chtěl samozřejmě děti, ale já si nebyla jistá, jestli s tímto mužem chci mít potomky. Vyhýbala jsem se tomu, což byly další důvody pro jeho prchlivost. Tehdy nebylo prostě snadné odejít od muže. Obzvláště od takového.

Dál jsem se dostávala do propasti a ještě jsem si to zkomplikovala. Hledala jsem východisko v jiné náruči, která mne bude milovat. Našla jsem si jiného.

Chtěl si to s ním ručně vyříkat

Ani mému novému příteli jsem se zpočátku nesvěřila s tím, jakého mám muže, jen jsem mu řekla, že nám to doma neklape. Po jeho naléhání, abych odešla od manžela, jsem ale musela s pravdou ven. Nebylo to tak snadné.

Samozřejmě jako první, co mému příteli vytanulo na mysli, bylo si to s manželem vyřídit ručně. To by tomu dal. I když dělal bojová umění, byla jsem přesvědčená, že můj muž by nám udělal ze života peklo.

Musela jsem utéct a vrátit se

Jednoho dne jsem proto manželovi řekla, že od něj chci odejít. Nebylo to jednoduché a po velké hádce jsem utekla. Vím, že mne pak hledal po kamarádkách, v rodině.

Tušila jsem, že takhle od něj odejít nemohu, proto jsem se mu sama ozvala s tím, že jsem se unáhlila. Celá rozklepaná jsem vsunula klíče do zámku a čekala, co bude. Čekala jsem opravdu všechno. I to, že se rozběsní a já skončím v nemocnici.

Byl si jistý, že ho neopustím

Kupodivu byl klid. Asi si byl mnou moc jistý. Až jsem ho podezřívala, že má nějaký plán. On šel ale spát. Já oka skoro nezamhouřila. S mým novým partnerem jsme posléze vymysleli plán. Vzala jsem si dovolenou.

Ráno mne manžel dovezl do práce, já se ale otočila a jela zpátky do bytu, kde jsme spolu s mým přítelem vzali mé osobní věci. Stihli jsme mne vystěhovat. Když mě manžel nenašel v práci, bylo mu to jasné.

Podala jsem žádost o rozvod a jeho temperamentní povaha se naštěstí projevila i u soudních stání, že s tím neměli u soudu problémy.

Nakonec dopadl špatně

Jak jsem se dozvěděla, můj bývalý muž se už nikdy neoženil. Měl nějaké známosti, ale víceméně skončily ze stejného důvodu jako náš vztah. Jeho žárlivost ničila život jemu i jeho ženám.

Snad prý měl někde dítě, o které se ale příliš nezajímal. Nevím. Pak jsem jen slyšela, že začal pít. Při nehodě, kdy řídil pod vlivem, přišel o život.

Našla jsem své štěstí

Já jsem se vdala znovu za mého rytíře, který mne vysvobodil ze spárů žárlivce. Máme spolu tři krásné děti. I když mé první manželství bylo krátké, mám na ně tak intenzivní vzpomínky, které se mi občas vracejí.

Jsem šťastná, že mám muže, který o mne pečuje s láskou. Dnes se trochu smějeme s Lubošem, že náš vztah začal tak trochu dobrodružně, i když kdysi nám to tak nepřipadalo.

I kamarádky musely prozřít

Párkrát se mi v životě stalo, že jsem u některých svých kamarádek narazila na muže, kteří měli podobné majetnické sklony jako můj první muž. Mohu říci, že jsem jim tak trochu zachránila život, když jsem je varovala.

Dokonce i jedna má kamarádka, která mne kdysi varovala před prvním mužem, se málem chytla do pasti žárlivce. „Láska je slepá,“ usmály jsme se kdysi nad kafem. Dnes si na prvního muže občas vzpomenu. Stejně mi ho je někdy líto. Jak skončil. Přece jen jsem ho milovala.

Helena P. (68), Kladno

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
1.5.2024
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem si, že to je láska na celý život. Když jsem otěhotněla, úmyslně jsem našim neřekla n
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř