Domů     Uvidím ještě moji dceru Terezku?
Uvidím ještě moji dceru Terezku?

Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo.

S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery.

Osudový muž Vláďa

Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, že spolu budeme mít děti. Jenže se nedařilo, jak se říká.

Uběhlo dlouhých šest let, třikrát jsem potratila, přehoupla se čtyřicítka a já se vzdala naděje, že někdy budu mít dítě. A právě tehdy se to podařilo. Když jsem se dozvěděla, že čekám miminko, bylo mi jedno, zda to bude dívka, nebo chlapec. Hlavně aby vše dobře dopadlo.

Čekali jsme Terezku

Byla bezproblémové dítě. Terezka se narodila zdravá, krásná, neměla ani v dětství problémy s nemocemi, jaké děti mívají. Zkrátka se na nás opravdu usmálo ono štěstí. A nejen v tomto.

I když jsme ji hýčkali, snesli bychom jí modré z nebe, takže jsme ji vlastně rozmazlovali, nevyrostla z ní nevychovaná a sobecká dívka. Naopak, všem pomáhala, byla chytrá, dobře se učila, takže šla i na vysokou školu.

Všechno se vyvíjelo jako podle snu, byli jsme vlastně ideální rodina, protože i náš vztah s Vláďou byl harmonický.

Kluk trochu samorost

Kolikrát mne napadlo, jaký bude první chlapec, kterého nám představí. Terezka však vždy říkala, že sice s někým randí, ale proč představovat někoho, s kým zatím neplánuje budoucnost. Pak ale někoho přivedla. Filip pocházel z rozvedené rodiny.

Bylo mu pět let, když se rodiče rozešli, on zůstal s maminkou. Ta ale zemřela, když mu bylo 11 let, a do péče jej dostal otec, který byl alkoholikem. Z Filipa tak byl trochu samorost.

Snažil se být milý

Na první pohled se jevil jako slušňák. Trošku svérázný, neohrabaný, takže i když přišel s květinou, měl nedbale upravenou košili a kravatu, k tomu ty rozčepýřené vlasy, vlastně to bylo i komické. Tehdy jsme se mohli ještě smát.

Najednou to nebyla ona

Terezka stále bydlela u nás, všechno jsme jí platili, protože jsme chtěli, aby se soustředila hlavně na školu. Samozřejmě chodila na brigády, nevyužívala nás jako bezednou kasičku. Tedy zpočátku.

Jenže pak jsem zjistila, že dcera školy nechala a rok nám nic neřekla. Proč nám lhala? Z našich peněz i svých z brigády živila Filipa. On byl vyučený automechanik, ale nikde dlouho nevydržel. Kdo ví proč… Tereza se ho samozřejmě zastávala, omlouvala ho jeho nelehkým dětstvím.

Bohužel se jeho vize nevyplnila

Já byla mírnější, ale Vláďa byl nekompromisní, ovšem jen pro dobro dcerky. Strašně se s ní pohádal. Vygradovalo to v to, že se Terezka sbalila a odešla od nás. Manžel ji nedržel, věřil, že jedině tak prozře, nechá Filipa a vrátí se. Jenže Vláďa se spletl.

Tereza se nevracela ani se s námi nestýkala. Občas jsme si zavolali, abychom o sobě věděli. Nechápu, proč si s Filipem zničila život. On sice občas někde pracuje, už ani nedělá toho automechanika, ale nějak se v tom oba plácají.

Žijí v podnájmu, mají dvě děti, ty jsme s mužem ani nikdy neviděli. Jen na fotkách, které mi Tereza poslala mobilem. Kolikrát jsem nadnesla, že se přijedeme podívat, protože bydlí v jiném městě. Filip si to ale nepřál.

Už dcerku neuvidím

Stalo se to nejhorší. Můj Vláďa… Milovaný manžel a Terezin tatínek, který měl svoji holčičku nadevše. Odehrálo se to před třemi lety. Diagnostikovali mu vážnou nemoc. Mimochodem stejnou, jako měla Filipova máma. Vláďa tehdy seděl v noci u stolu a plakal.

Myslel, že já už spím. „Už ji asi neuvidím,“ smutnil po dcerce. Kdy jindy byla šance oslovit ji, než právě v tuto dobu?

Tatínka už nestihne

Volala jsem Tereze s tím, že táta je nemocný. Řekla, že přijede. Jen si musela nějak zajistit odvoz. Jenže pak nic. Nabízela jsem znovu, že přijedeme, jenže to byl problém Filip. Nebudu to natahovat, ještě dnes mě bolí srdce. Tereza tátu už nestihne.

A on nikdy neviděl svá vnoučata. Zemřel. Ani jeho nemoc neovlivnila toho parchanta (omluvám se, ale nejde to jinak), který sám věděl, jaké to je, když ona choroba mu vezme rodiče. Tak teď to ví i Tereza. Byla jsem na to sama. Přitom jsme vždycky byli parťáci. Já, Vláďa a vymodlená Terezka.

Setkání na pohřbu

Tereza na pohřeb přišla. Sama. To ji pustil. Nic jsem jí nevyčítala, prohodily jsme ale jen pár zdvořilostních frází. Neměla jsem sílu se na něco ptát. Na to, proč nepřijela, ani jak se mají děti. Možná vás napadne, že to nás mohlo sblížit.

Popravdě, já ani nevím. Vím, že pouto mezi dítětem a mámou je nejsilnější. Že předčí i lásku k partnerovi. Ale Tereza byla naše. Moje a Vládi a já viděla, jak moc mu ublížila, i když jí dal vše. To jí nemohu odpustit.

Samozřejmě, když by potřebovala pomoc, budu první, kdo to udělá. Ale nějak nemám sílu se snažit, vnucovat se.

Je to život po životě

S odchodem Vládi skončila jedna etapa mého života. Naše láska, byť už dávno nebyla milenecká, byla stále silná. Větší než pouto našeho dítěte k nám. Asi naštěstí. Stále se ptám, kde se stala chyba, protože Tereza byla bezproblémová, chytrá… Proč se nechala ovlivnit takovým nýmandem?

Dana L. (67), Zábřeh

Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí