Domů     Rozjívená vnoučata mě trápí
Rozjívená vnoučata mě trápí

Jsou hlučná, líná a všude drobí. Jejich dědeček je z nich nadšený. V jeho očích jsou prostě géniové. Každá moje kritika skončí hádkou.

Kdybych to martyrium s třemi vnoučaty musela snášet jednou měsíčně, ani bych nedutala. Tiše bych přetrpěla víkend a těšila se na ten další, kdy bych měla klid. Ale ona jsou u nás každou sobotu i neděli!

Ráno je manželův syn přivede a jen nám oznámí, kdy si děti laskavě vyzvedne. Někdy už večer, ale občas i druhý den pozdě odpoledne. Je to peklo.

Nic jim není dobré

Děti ve věku deset, devět a pět let nemají s sebou ani věci na převlečení, natož nějaké hračky či pastelky. Vše pořizujeme my. Nejhorší je to s jídlem. Ony totiž jen tak něco nesnědí. Ryba je fuj, kuře je fuj, a dokonce ani obyčejný chleba nechtějí.

Jen pěkně drahé houstičky nebo nějaké bagety. „Přece bys na vnoučatech nechtěla šetřit?“ ptá se výhrůžně jejich milovaný dědeček, můj manžel. Je to fajn chlap a já ho mám ráda.

Vzala jsem si ho coby vdovce s jedním synem a společně s ním ho od jeho dvanácti let vychovávala. Zprvu jsme se neměli moc v oblibě, tedy hlavně Petr, jeho syn, neměl rád mě. Potom jsem si ho postupně získala a začali jsme se mít docela rádi.

Nehrála jsem si na jeho maminku a on to oceňoval. Oslovoval mě „teto“, a tak už to zůstalo.

Rozmazluje je

Ne že by s ním nebyly nějaké problémy, ale se kterým puberťákem nejsou? Já byla bezdětná a po vlastních dětech jsem moc toužila. Mrzelo mě, že si nikdy nepovozím kočárek s vlastním dítětem. I Petr by byl pro a často mluvil o sestřičce.

Měl děti moc rád a toužil stát se učitelem. Manžel si ale už žádné potomky nepřál. Prý co kdyby se mi taky něco stalo a on zůstal opět sám. No, nebyly to moc optimistické myšlenky, ale můj Tomáš už byl prostě takový. O to víc jsme se oba věnovali Petrovi.

Když se oženil, nemohla jsem se dočkat vnoučat. A když měl za pár let tři, neznalo moje štěstí mezí. Moc jsem si roli babičky užívala. Manžel samozřejmě taky. Ale nebylo to stejné. On je jen nezřízeně rozmazloval místo toho, aby je něco užitečného naučil.

Skáču kolem nich

„Jsou ještě malé,“ tvrdil, když jsem ho nabádala, aby děti naučil bruslit nebo jezdit na kole. Pohodlnější prostě bylo mít je doma a hrát karty nebo nějaké stolní hry. Ostatně, ty jsem mu vnutila taky já, mají teď moc hezké, i když drahé.

Z pravidelných návštěv se stal neměnný zvyk. Petr tvrdil, že si snacha potřebuje oddychnout, a ona zase, že potřebuje odpočívat syn. To, co nebylo pro nadšeného dědečka žádný problém, byl pro mě horor. Nakoupit hory jídla, upéct, uvařit.

Večer jsem padala únavou, ale moje šichta zdaleka ještě nekončila. Odpočaté a přejedené děti totiž vyžadovaly filmy, nejraději stále dokola stejné pohádky. Některé jsem viděla snad stokrát.

Usnout jsem ale také nesměla, protože vnoučátka ještě vyžadovala neustálou konverzaci.

Švindlovala jsem

Jednou mě napadlo, že si do uší strčím nenápadně špunty, abych je neslyšela. Děti se rozzuřily a stěžovaly si manželovi, že je ignoruji. Já dělala nechápavou. Slíbila jsem, že navštívím lékaře kvůli naslouchátkům.

„Asi se mi prostě jen zhoršil sluch, či co…“ uklidňovala jsem všechny a tím je dle svého plánu trochu vystrašila. Celý další den jsem měla klid. Děti nebavilo mi všechny příkazy několikrát opakovat.

Stejný modus operandi, jak tomu říkají v mých oblíbených detektivkách, jsem aplikovala i na svoje další povinnosti. O hladu jsem je nenechala, ale hned po obědě jsem předstírala bolesti zápěstí.

„Karpální tunely, to bude chtít operaci,“ tvrdila jsem a v duchu se smála. V zásobě jsem měla ještě migrénu, podvrtnutý kotník a žlučníkový záchvat. Nádhera!

Možná se jich zbavím

„Takhle to dál nejde. Určitě jsi přetažená. Příští víkend vezmu vnoučata na celodenní výlet, abys měla klid,“ slíbil manžel a já ho v tu chvíli milovala víc než o svatbě! Dětem se výlet nelíbil. Bolely je nožky.

Nebyly zvyklé šlapat do kopce, a navíc snad deset kilometrů. O dalším víkendu se jim k nám nechtělo. Petr se divil, ale ony najednou chtěly zůstat doma. Což bylo i pro snachu nezvyklé. Potřebovala odpočívat, a najednou měla na krku své rozjívené děti.

Zkoušela mě přesvědčit, abychom se o ně zas tak pěkně starali. Nebyla jsem proti. Ani manžel. Jen, když dodal, že se těší na další společné výlety, dětem zatrnulo. Slibovaly, že raději budou doma a budou prý hodné.

Ani jsem nemusela předstírat lítost, že už k nám tak často nezavítají. Užívala jsem si klidu a pohody. Všude bylo ticho, taková nádhera! Občas se mi po našich vnoučatech zasteskne, ale hned jsem z toho vyléčená, když si vzpomenu, jak se chovala.

Blanka P. (63), Most

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř