Domů     Tátovi jsem jeho odchod nakonec odpustila
Tátovi jsem jeho odchod nakonec odpustila
8 minut čtení

Nevěřila jsem svým uším! Táta mi na chalupě svěřil ošklivé tajemství. Tenhle kostlivec měl raději zůstat zavřený ve skříni.

K otci jsem vždycky vzhlížela jako k nějakému božstvu. Připadal mi dokonalý. Jakživa jsem nepoznala muže, který by se mu vyrovnal. Zpravidla mu nesahali ani po kotníky. Táta byl pro mě bůh.

Oceňovala jsem, jaký mi s mámou připravili domov, jak krásné a nezapomenutelné bylo moje dětství. A jak harmonický byl jejich vztah. Tak hezky se na sebe usmívali. Chovali se k sobě laskavě a zdvořile. Nevzpomínám si na jedinou hádku. Nezvyšovali hlas.

Někdy mě napadlo, že je skoro až divné, že neznali spory, že měli na všechno stejný názor.

Postupem času jsem se tomu víc a víc divila, protože když jsem pak sama hledala muže, s nímž by se mi chtělo založit rodinu a spokojeně zestárnout, zpravidla jsme od začátku naráželi na nejrůznější rozpory a byli nuceni uchylovat se ke skličujícím kompromisům.

Tím spíš mě napadalo, že naši byli ideální dvojice. Jedno tělo, jedna duše.

Odcházím

S tátou jsem měla nadstandardní vztahy i v dospělosti. Vídali jsme se často, chodili do kaváren, do divadel, setkávali se na chalupě, u krbu hltali oblíbené knihy anebo courali lesem.

Oba jsme milovali dlouhé procházky, zvlášť když byl podzim a les se chlubil barvami. Zlom přišel jednoho pochmurného dne. Byli jsme na chalupě, za okny se roztahoval zlý stařec leden, nový rok byl pochmurný, mrazivý a zapšklý. Táta topil, abychom neumrzli.

Vysvětlil, že z toho důvodu nepřijela máma. Zimou by tu neusnula. „Aspoň budeme mít klid na to, co ti chci říct,“ poznamenal. Nechápala jsem. Na chalupě byl přece klid pokaždé. Přisunula jsem si křeslo blíž ke krbu, bezstarostně zavřela oči a poznamenala:

„Tak povídej. Ale rychle, padají mi víčka, za chvíli usnu.“ Byla jsem naivní. Myslela jsem, že chce rozebírat obsah nějaké knihy. Nebo básně. Anebo mluvit o politice. Ve skutečnosti vzdychl: „Říkám to nerad. Odcházím od mámy.“ Vytřeštila jsem oči.

Zalapala po dechu. To není možné. Třeba špatně slyším. Nebo se mi to jenom zdá.

Jako balvany

Odcházím od mámy. Smysl té věty mi docházel jen pozvolna. Spát už se mi nechtělo ani za mák. „To má být nějaký nepovedený žert?“ zachraptěla jsem. Přiložil do krbu a smutně zavrtěl hlavou. Začal mluvit. Nechtělo se mi věřit tomu, co říkal.

Slova na mne dopadala jako balvany valící se o překot z kopce. S mámou si od začátku nerozuměli. Tehdy však už čekala miminko – mě. A protože pro ně pro oba bylo dítě tím nejdůležitějším na světě, rozhodli se, že spolu zůstanou kvůli němu.

A že se třeba i hrany obrousí a začnou si vážit jeden druhého a možná se i mít rádi. Stal se pravý opak. Prostě se k sobě nehodili. „Však víš, jaký je máma generál,“ povzdychl si. „Nechtělo se mi žít jako na vojně.

Dělal jsem to pro tebe.“ Zoufale jsem vrtěla hlavou a do očí se mi draly slzy: „Takže to všechno byla jenom přetvářka. Moje krásné dětství byla lež!“ Snažil se mě uklidnit: „Ale vůbec ne.

Tvoje krásné dětství bylo opravdové, oba jsme se s maminkou moc snažili vytvořit ti ráj na zemi. A že to mezi námi není idylické, to jsme dokázali skrýt.“ Jenže já nechtěla, aby něco skrývali. Doufala jsem, že to mezi nimi idylické je.

Vždyť i to přispělo k tomu mému kouzelnému dětství: spokojení, usměvaví rodiče. A přitom to všechno byla lež. Slepovaný džbán, ve skutečnosti rozbitý na cimprcampr. Na střípky.

Zvládneš to

To nejhorší však mělo teprve přijít. Táta řekl, že už jsem dávno dospělá, a tak mi snad může přiznat pravdu: Zamiloval se do spolužačky ze základky. Už kdysi ve škole po sobě pokukovali, ale teprve před několika roky, na školním srazu, se sblížili.

„Ty s někým chodíš?“ zasyčela jsem. Kývl. „Budeme se s maminkou rozvádět. Ale rozvod bývá traumatizující pro děti a dospívající. Tobě je třicet. Zvládneš to.“ Zuřivě jsem vrtěla hlavou. To je přece fuk, kolik je mi let. Zhroutil se mi svět.

Vyrůstala jsem ve lži. Za okny chalupy byla tma jako v pytli, mrzlo, až praštělo. Přehodila jsem přes sebe zimník, zabalila se do šály a bez rozmyslu vyběhla do mrazivé noci. Bořila jsem se do závějí, sníh mi pronikal do bot a máčel vlasy.

Skočila jsem do auta, které kolébavě vyrazilo po zasněžené lesní cestě. Táta za mnou běžel a něco volal. Co, na tom už nezáleželo. Skončila jsem s ním.

S cizí ženskou

Přemýšlela jsem o tom celé týdny, celé měsíce. Byla jsem na dně. Dospěla jsem k rozhodnutí zpřetrhat s otcem vztahy. Žije s nějakou cizí ženskou. Nepředstavitelně jsem na ni žárlila a nebála jsem si to přiznat. Táta přece patřil mně, jenom mně.

Tolik jsme toho spolu podnikali! A teď najednou sedí třeba v kině po boku cizí osoby. Možná s ní pojede i na dovolenou. Co když ji vezme na chalupu? Ne, tohle nezvládnu. Jedním z mála, s kým jsem o tom dokázala mluvit, byl Petr. Zdálo se však, že mě nechápe.

„Asi to není příjemné,“ krčil rameny. „Naši se rozvedli, když mi bylo sedm, to je horší, nemyslíš? Ve třiceti už bych z toho vědu nedělal.“ Pak už jsme o tom nemluvili, přišly jiné starosti. Nebylo mi dobře, chodila jsem po doktorech, brzy se to vysvětlilo.

Těhotenství. Cítila jsem radost. Petr mě požádal o ruku, naplánovali jsme rychlou svatbu, abych nevypadala v bílých svatebních šatech jako koule. „Tátu nepozvu,“ rozhodla jsem. „K oltáři mě povede máma.“ Petr si zaťukal na čelo. Ale já jsem to myslela smrtelně vážně.

Hezký život

Svatební ráno. Máma mě česala, obě jsme měly v očích slzy dojetí. Pak jsem se rozbrečela úplně. Objala mě. „Co když,“ vzlykala jsem, „co když dopadneme jako vy dva? Co když se budeme nenávidět? Nechci takový život.

Být spolu jenom kvůli dítěti… Mám strach.“ Pousmála se: „Byl to hezký život. Radovali jsme se, jakou máme krásnou dceru. A nebylo to tak strašné, jak to líčí táta. Možná jsme se k sobě tak docela nehodili, ale snažili jsme se být k sobě laskaví.

Těch pěkných chvil bylo hodně.“ Z mého nápadu, že mě povede k oltáři místo táty, nadšená nebyla: „To si nezaslouží. Má tě nejradši na světě. To bys neměla dělat.“ Odpověděla jsem, že jí nerozumím. „Má přece ženskou, podváděl tě,“ zaúpěla jsem.

„Copak na něj nemáš vztek?“ Neurčitě pokrčila rameny: „S tvojí svatbou to nesouvisí. Prosím, pozvi ho. Nebo toho budeš celý život litovat.“ Neudělala jsem to. Byla jsem tak vnitřně zraněná, že jsem otce na svatbu nepozvala. Přesto jsem ho před radnicí zahlédla.

Stál tu osamělý, hleděl do země. Pochopila jsem, že ho tam nedokážu takhle nechat. Hosté se řadili do slavnostního průvodu, ženich byl s matkou včele, ohlíželi se po mně. Přistoupila jsem k tátovi a vzala ho za ruku: „Půjdeme?“ Usmál se přes slzy.

Uzavírali jsme průvod. Nevěsta se svým tátou, tak, jak je to zvykem. Přitiskla jsem se k němu. Pomalu jsme kráčeli uličkou mezi usmívajícími se svatebčany. Hrály varhany, lidem se v očích třpytily slzy.

Na konci uličky čekal usmívající se Petr, v tmavém obleku mu to opravdu slušelo.

Osamělý

„Buď šťastná, holčičko moje,“ řekl mi táta, než mě symbolicky předal mému nastávajícímu. „Buď šťastná tak, jako jsem býval já. Kéž tě potká zázrak v podobě krásné, zdravé dcery. Pak teprve pochopíš, jak moc jsme byli s mámou šťastni.“ Rozplakala jsem se.

Se ženichem mě ujistili, že každá nevěsta si má zaplakat, slzy prý nosí štěstí. Řekli jsme si s Petrem ano a při polibku se šeptem ujistili, že se budeme mít rádi a budeme mít hezký život. To se také splnilo.

Narodila se nám holčička a můj táta se radoval, že mu život dovolil si všechny ty radosti, co prožíval se mnou, zopakovat. Naučil malou plavat, jezdit na kole i lyžovat. Četl jí pohádky a vodil do divadel i do galerií. Byli a stále jsou nerozluční.

Ludmila (62), Domažlice

Související články
5 minut čtení
Jsem matka tří dětí, ale dnes bych chtěla psát jen o své dceři. O dceři, kterou nade všechno miluji, ale s níž mám pocit, že jsem se navždy vzdálila. Když se narodila, měla jsem pocit, že mám vše, co si jen žena může přát. Byla krásná, zdravá a já byla šťastná, že mám kouzelnou malou holčičku a že je zrovna moje. Narodila se jako poslední, benjamínek, po dvou starších bratrech. Jako malá byla n
5 minut čtení
Když se můj syn oženil, byla jsem šťastná. Snacha mi přišla milá, chytrá, a hlavně jsem viděla, jak moc ji můj syn miluje. A o to nám, rodičům, jde v první řadě. Doufala jsem, že spolu budeme s Lindou dobře vycházet. Jenže roky plynuly a já mám pocit, že jsme si snad nikdy úplně nerozuměly. Nedávno jsme spolu seděly u kávy a ona se smála. „Vy jste ale staromódní, mami,“ prohlásila a zakroutila
2 minuty čtení
Byla to černá ovce naší rodiny. Všichni jsme nad ním postupně zlomili hůl. Odešel do světa, a když se po letech vrátil, byl z něho někdo úplně jiný. O tom, že se člověk může změnit, jsem přesvědčená. Dokázal mi to můj mladší bratr Štěfan. Od dětství s ním byly jen samé problémy, ve škole se pral, odmlouval a byl neposlušný. Nebyl snad měsíc, aby nemuseli rodiče do ředitelny. Když bylo bratrovi
3 minuty čtení
Díky dávné rodinné tragédii byly u nás Velikonoce zakázaným svátkem. Trvalo dlouhá léta, než se staly zase svátkem radosti a veselí. Od nepaměti měly pro mě velikonoční svátky temný nádech. Záviděla jsem dětem, že si mohou tento radostný jarní svátek užívat tak, jak tomu bylo na vesnici běžné. V naší rodině nejenže se Velikonoce neslavily, ale naopak se zapalovaly svíce a všichni se ponořili do
3 minuty čtení
Byla jsem mámou, která dala svému synovi vše, co potřeboval. Vyrůstal v láskyplném domově, kde se cítil v bezpečí. Jenže pak jej vytrhla ona! Když si Robert vzal za ženu Janu, měla jsem pocit, že vše bude v pořádku. Byla to dívka z dobré rodiny, zdála se milá a laskavá. Měla jsem radost, že našel někoho, s kým chce strávit zbytek života. Bydleli u nás ve velkém domě a vše se zdálo idylické.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Játra na roštu s omáčkou
tisicereceptu.cz
Játra na roštu s omáčkou
Játra jsou u nás velmi oblíbená, připravte si je tentokrát podle tohoto vynikajícího receptu. Postup 500 g telecích jater 100–150 ml červeného kvalitního vína 2–3 lžíce olivového oleje, 5 lžic
Těžba na Měsíci: Revoluční příležitost, nebo nebezpečný precedens?
21stoleti.cz
Těžba na Měsíci: Revoluční příležitost, nebo nebezpečný precedens?
Těžba na Měsíci se z oblasti science fiction pomalu, ale jistě přesouvá do reality. NASA, ESA i soukromé společnosti jako SpaceX, Blue Origin nebo i menší startupy se předhánějí ve vývoji technologií,
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
epochanacestach.cz
Zámek Litomyšl: Skvost Pardubického kraje
Zámek Litomyšl je dokonce zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Postavil si ho ve druhé polovině 16. století jako své reprezentační sídlo nejvyšší kancléř Království českého Vratislav z Pernštejna a dnes je považován za jednu z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Stavba se důsledně držela italských vzorů, takže vnitřní nádvoří je
Hovory W opět spolupracují s Invest Gate
epochalnisvet.cz
Hovory W opět spolupracují s Invest Gate
V Komunitním centru Mezi Domy jsou Hovory W oblíbeným pořadem pro (nejen) seniorské publikum, které si zde chvíle při šálku dobré kávy a domácím zákusku chodí zpříjemnit setkáním se svými oblíbenými umělci, které jinak zná třeba jen z televize či divadelních prken. Možnost vidět se s nimi zblízka, možnost s nimi i popovídat či pořídit společnou fotografii, je příjemným
Laheq Island přivítá své nové rezidenty v roce 2028
iluxus.cz
Laheq Island přivítá své nové rezidenty v roce 2028
Rok 2028 přinese slavnostní otevření Laheq Island – zcela nového rezidenčního ostrova v Saúdské Arábii, který slibuje harmonii mezi luxusem a přírodou. Tento výjimečný projekt o rozloze 400 hektarů vz
Mýtus o Erovi: První pohled na onen svět
epochaplus.cz
Mýtus o Erovi: První pohled na onen svět
Co se děje po smrti? Tato otázka trápí lidstvo od počátku věků, a jedním z prvních, kdo se ji pokusil zodpovědět, byl antický filozof Platon. Jeho mýtus o pamfýlském vojákovi Erovi, který se vrátil z posmrtné cesty, nabízí fascinující pohled na nebe, podsvětí a koloběh duší. Ponořte se do starověké představy o životě po životě
Tajemství obrazu Mona Lisa: Stál Leonardovi modelem jeho milenec?
enigmaplus.cz
Tajemství obrazu Mona Lisa: Stál Leonardovi modelem jeho milenec?
Koho slavný renesanční umělec Leonardo da Vinci vyobrazil na tajuplném obraze Mona Lisa? To je otázka, na kterou se stále hledá odpověď. Se zcela novou teorií přichází italský umělecký historik Silvan
Rozvod na krku. Manželka Kratinovi byla nevěrná!
nasehvezdy.cz
Rozvod na krku. Manželka Kratinovi byla nevěrná!
Byli spolu dvaatřicet let a mysleli si, že je už nic nerozdělí. Přesto se oblíbený herec ze seriálu ZOO Vladimír Kratina (73) před pár dny v tichosti rozvedl se svou druhou ženou Jitkou. Důvodem rozp
Stará televize v noci ožívala
skutecnepribehy.cz
Stará televize v noci ožívala
Chtěla jsem si tu televizi nechat, jako památku na tetičku. Jenže na první pohled obyčejná věc nám s manželem záhy nedala spát. Se starou televizí na chalupě jsme zažili děsivé chvíle! Myslela jsem si, že ten přístroj zděděný po mé příbuzné poslouží alespoň jako ozdoba. Přinesl ale jenom hrůzu. Uprostřed noci mě budily tajemné zvuky. Nebyli to však
Panské sídlo s hi-tech interiérem
rezidenceonline.cz
Panské sídlo s hi-tech interiérem
Představujeme vám architektonické dílo, které klame oči a zdá se být něčím, čím není. Zcela nový hypermoderní interiér se všemi hi-tech vymoženostmi se skrývá v přepychové mnichovské budově z konce 19. století. Vítáme vás mezi moderními vymoženostmi hi-tech vesmíru, kde každý detail představuje rafinované schopnosti svých tvůrců. Pro Michaela Neumayra, který pochází z Mnichova a momentálně má základnu
Svoji sokyni v lásce jsem musela denně potkávat
nejsemsama.cz
Svoji sokyni v lásce jsem musela denně potkávat
O mého manžela mě připravila mladší kolegyně z práce. Z nevěry jsem Lukáše, svého muže, podezírala delší dobu. Náš vztah se dostal do určitého stereotypu. Přesto jsem zůstala v šoku, když jsem jednoho dne po návratu z lázní místo manžela našla doma pouze dopis na rozloučenou. Lukáš byl se všemi věcmi pryč, vybral si místo
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
historyplus.cz
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
Uprostřed temné noci a za průtrže mračen obyvatelé obléhaného města neúnavně prokopávají hráz přeplněného rybníka. Voda zanedlouho vyplaví tábor mongolských dobyvatelů, na vítěze v něm ale čeká hrůzné překvapení. Invazní armáda se na počátku 13. století hrne do srdce Evropy. V roce 1241 se mongolská vojska valí na Moravu jak ze severu z Polska, tak od jihu z Uher.