Domů     I já si přece zasloužím něco si užít!
I já si přece zasloužím něco si užít!

Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek!

Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem jim nedokázala opatřit. Pořídila jsem si je takřka na poslední chvíli.

Rozmazlili jsme je

Moji rodiče tenkrát s mým rozhodnutím nesouhlasili a s ničím mi nepomáhali. Prý, když jsem se tak rozhodla, musím nést následky. Přišlo mi to kruté, nechat mě po nocích pracovat a pak se starat o dvojčata. Alespoň že každá z mých dcer byla úplně jiná.

První tmavovlasá a veselá, pozitivní. A druhá blondýnka, tichá a taková jakoby zasmušilá. Možná právě proto se hezky doplňovaly a nikdy se nehádaly. Prarodiče se nechali obměkčit, až když šly holky do první třídy.

Přišli se na ně podívat a od té doby se z nich stali milující babi s dědou. Zahrnovali svoje vnučky vším, co je napadlo. Rozmazlovali je a mně to bylo příjemné.

Byla jsem milující babička

Čas utíkal rychle a jejich maturita mě nepříjemně překvapila. Vůbec mě nenapadlo, že obě děvčata mají zaječí úmysly! Odstěhovaly se současně a současně o dva roky později i vdaly. A tak zatímco já je měla až po čtyřicítce, ony to stihly do dvaadvaceti.

Stala se ze mě pyšná babička a těšila se na vše, co mi to přinese. Tím jsem samozřejmě myslela hlídání a návštěvy hračkářství.

Zajímaly je jen peníze

Jenže místo radosti z pěkné rodiny mě čekaly jen nepříjemnosti. „Mami, potřebovala bych založit! Mami, nevyšla jsem s penězi… Mami, neměla bys? Mami, kolik máš na knížce?“ Otázky nebraly konce a já zprvu ochotně půjčovala, dávala, poskytovala.

To, co děvčata chtěla, i něco navíc. Jen aby všichni byli spokojení! Ani od zeťů jsem se nějakého poděkování nedočkala, přestože jsem jednomu přispěla na motorku a druhému na drahé kolo. Ani jsem netušila, co to dneska všechno stojí!

Říkala jsem si, že až půjdou dcery zase vydělávat, vše se urovná, ale opak byl pravdou.

Úspory se mi tenčily

Nejdřív obě potřebovaly nakoupit novou garderobu, protože po třech letech doma jim bylo všechno malé. Tím ale moje výdaje nekončily. Jejich požadavky se stupňovaly.

Občas jsem spočítala, co všechno jsem daný měsíc za ně utratila, a zjistila, že je to víc, než činí můj celý důchod. Musela jsem začít vybírat z vkladní knížky. Moje úspory ale byly určené na pohřeb a taky na spotřebiče, kdyby se mi něco rozbilo.

Prostě pár tisíc na zadní kolečka. Vždyť jen zuby a brýle stojí majlant! Holky ale vždycky jen mávly rukou. Jako že už nic nepotřebuji. Když skoro v devadesáti zemřela maminka, ani se mě neptaly, co bude s dědictvím. Tvářily se, že je jejich. Jako bych byla vzduch!

Vše jim bylo málo

Nechtěla jsem se dohadovat. V podstatě to byla pravda, že nic nepotřebuji, ale jejich nenasytnost mi vadila čím dál víc. Když holky začaly mluvit o domově důchodců, vzepřela jsem se. „Tam mě nedostanete!

Udělám pro vás všechno, ale tohle ne!“ vyjela jsem na ně zhurta. Obě byly překvapené. Co si to dovoluji? „Ale mami, v domově ti bude líp. Jsi stará a u nás bydlet nemůžeš. Máme malé byty. Obě! Kdybychom tak mohly prodat tvůj domek, měly bychom na větší byt.

Ty nechceš, aby tvoje vnoučata měla vlastní pokojíky? Co ty jsi to za sobce!“ Ta slova mi zněla v uších ještě dlouho potom, co se za nimi zavřely dveře. Ani plakat jsem nemohla. Možná, kdyby měly holky otce, byly by jiné.

Vše jsem sepsala

Sedla jsem si ke stolu a sepsala, co všechno jsem jim už dala. Bylo toho víc, než jsem myslela. Věci a peníze, ty hlavně! „Musím se bránit. Jinak ze mě bude nakonec bezdomovec,“ umínila jsem si. Podala jsem inzerát na prodej domku.

Tajně, aby se to nikdo z rodiny nedozvěděl. Za utržené peníze jsem si koupila malinkatý byteček a zbytek si dala na novou vkladní knížku. Moje peníze byly v bezpečí. Přestěhovala mě firma a na úklid jsem si najala taky firmu.

Docela jsem se obávala, co se bude dít, až mě dcery přijdou navštívit. Vše se odehrálo o jarních prázdninách, kdy jsme se měly vidět skoro po čtrnácti dnech.

Začnu myslet na sebe

Nestačily se divit, když jsem jim poslala svoji novou adresu. Ale nenadávaly ani se nerozčilovaly. Nic jiného jim totiž nezbylo! Jen o prodeji domku ještě nevědí. Domnívají se, že jsem byteček pořídila z úspor.

Bude to asi velké překvapení, až zjistí, jak se věci doopravdy mají! Ale netrápí mě to. Obě jsou zaopatřené a mají se o mnoho lépe než v jejich věku já. Je nejvyšší čas, aby se holky vzpamatovaly! Já si mezi tím pojedu odpočinout do lázní.

Bára T. (72),Náchod

Předchozí článek
reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
epochaplus.cz
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř